*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965617 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τη ΔΙΑΥΓΕΙΑ το Δ.Σ. έγινε 2/11.
αρα εχθες και σημερα. μπορει ομως επειδη αναρτηθηκε το ναπογευμα χθες να ειναι σημερα και αυριο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αρα εχθες και σημερα. μπορει ομως επειδη αναρτηθηκε το ναπογευμα χθες να ειναι σημερα και αυριο

Τα ΣΔΕ λειτουργούν απόγευμα...
Άρα, εχτές και σήμερα...

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Με αφορμή τις φετινές συμβάσεις στα ΣΔΕ, θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή- απογοήτευσή  μου για το γεγονός ότι δίνουν  έστω και μερικές ώρες, δηλαδή έως και 10 ώρες σε δομές, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ ,ΣΕΚ. κ.τ.λ στους ήδη αναπληρωτές. Στην περιφέρεια όπου ανήκω, επιτρέψτε μου δε θέλω να αναφερθώ ποια είναι, από τα 9 άτομα που πήραν φέτος στα ΣΔΕ, οι 7 είναι ήδη αναπληρωτές από την αρχή της χρονιάς και κάποιοι μάλιστα και στα ΙΕΚ του inedivim.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να δίνουν ώρες συνέχεια και συνέχεια στους ίδιους εδώ και χρόνια. Εμείς που ήμαστε παρακάτω και έχουμε τα ίδια προσόντα τι θα απογίνουμε.. Καμία ευκαιρία. Ξέρω θα μου πείτε το υπουργείο δε σκέφτεται έτσι ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θέλουμε όμως και εμείς να έχουμε δουλίτσα, έστω και 2-3 ώρες... Οι ήδη αναπληρωτές πληρώνονται καλά, να βγάζουν και extra μεροκάματο.Εμείς οι υπόλοιποι τίποτα, τζάμπα τα χαρτιά και τα χρήματα που ξοδέψαμε.

Ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι από εσάς, αλλά απλά εκφράζω τη μεγάλη απογοήτευσή μου και δε θέλω να δημιουργήσω ένταση σε κανέναν.

Αυτά είχα να πω, καλημέρα σε όλους!


Αποσυνδεδεμένος Sossa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να μη στεναχωριέσαι καθόλου, ακόμη και αν κάποιοι παρεξηγηθούν με όσα είπες. Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του και δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν για τίποτα. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Καλή επιτυχία στις επόμενες προσπάθειες. Κι εγώ μένω πάλι εκτός των σχολείων αλλά προσπαθώ να μη χάνω την ελπίδα μου αλλά και να αυξάνω τις γνώσεις μου (και τα χαρτιά) αφού έτσι απαιτείται καλώς ή κακώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fma145

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Με αφορμή τις φετινές συμβάσεις στα ΣΔΕ, θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή- απογοήτευσή  μου για το γεγονός ότι δίνουν  έστω και μερικές ώρες, δηλαδή έως και 10 ώρες σε δομές, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ ,ΣΕΚ. κ.τ.λ στους ήδη αναπληρωτές. Στην περιφέρεια όπου ανήκω, επιτρέψτε μου δε θέλω να αναφερθώ ποια είναι, από τα 9 άτομα που πήραν φέτος στα ΣΔΕ, οι 7 είναι ήδη αναπληρωτές από την αρχή της χρονιάς και κάποιοι μάλιστα και στα ΙΕΚ του inedivim.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να δίνουν ώρες συνέχεια και συνέχεια στους ίδιους εδώ και χρόνια. Εμείς που ήμαστε παρακάτω και έχουμε τα ίδια προσόντα τι θα απογίνουμε.. Καμία ευκαιρία. Ξέρω θα μου πείτε το υπουργείο δε σκέφτεται έτσι ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θέλουμε όμως και εμείς να έχουμε δουλίτσα, έστω και 2-3 ώρες... Οι ήδη αναπληρωτές πληρώνονται καλά, να βγάζουν και extra μεροκάματο.Εμείς οι υπόλοιποι τίποτα, τζάμπα τα χαρτιά και τα χρήματα που ξοδέψαμε.

Ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι από εσάς, αλλά απλά εκφράζω τη μεγάλη απογοήτευσή μου και δε θέλω να δημιουργήσω ένταση σε κανέναν.

Αυτά είχα να πω, καλημέρα σε όλους!
Για να μπορέσουν όλοι να πάρουν κάποιες ώρες, θα πρέπει να οι διευθυντές των Ιεκ,κλπ να μην αναθέτουν όλες τις ώρες σε δύο και τρία άτομα που είναι πάνω στη λίστα των εκπαιδευτών.Αυτό συνήθως γίνεται γιατί δεν θέλουν να μπλέκονται με πολλές συμβάσεις,το οποίο συνεπάγεται παραπάνω διαδικασία.Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχε γραμμή από το υπουργείο για παραπάνω προσλήψεις με την ανάθεση λίγων ωρών σε περισσότερα άτομα.Αυτό ναι μεν έλυνε φαινομενικά κάπως το θέμα με την μείωση της ανεργίας,είχαν δουλειά περισσότερα άτομα,αλλά και πάλι δεν ήταν κανένας ευχαριστημένος.Και αυτό γιατί αυτοί που ήταν πρώτοι δεν έπαιρναν το φουλ ωράριο και γιατί οι άλλοι είχαν 2 και 3 ώρες.Δηλαδή το απόλυτο τίποτα.Συνήθως όταν μαθαίνεις στα πολλά δύσκολα τα αποχωρίζεσαι!Μακάρι να διορθωθεί η κατάσταση στο μέλλον!

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Το οτι μου είχαν ανατεθει 15 ώρες και τώρα (αφου πηρα μονη μου τηλ στον διευθυντη, σε επαρχια Μακεδονιας...) τελικα μου δινουν 9 γιατι (ταχα ή αληθεια ενας θεος ξερει...δεν εγινε ενα τμημα...)ειναι λογικό? Και παραιτηθηκα χτες (βλακεια μου) απο ενα τμημα Ιεκ που είχα σημερα για να μην υπερβω τις ωρες....αποτελεσμα έμεινα με 13 περιπου σύνολο...Δεν εχω ξαναδουλεψει σε ΣΔΕ δεν ξερω αν καπου ειμαι λαθος, αλλα δεν καναμε καλη αρχη......

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Να επισημάνω σε όλους τους συναδέλφους ότι αύριο που είναι μέρα εκλογών οι ωρομισθιοι θα πρέπει να πάρουν κανονικά τις ωρες της ημέρας που αναφέρονται στο πρόγραμμα του σχολείου. Τυπικά θα πρέπει να γίνει ένα από τα δύο... Η να πάνε στις εκλογές κ να παρουν βεβαίωση ή να είναι απλά παρόντες στο σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Με αφορμή τις φετινές συμβάσεις στα ΣΔΕ, θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή- απογοήτευσή  μου για το γεγονός ότι δίνουν  έστω και μερικές ώρες, δηλαδή έως και 10 ώρες σε δομές, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ ,ΣΕΚ. κ.τ.λ στους ήδη αναπληρωτές. Στην περιφέρεια όπου ανήκω, επιτρέψτε μου δε θέλω να αναφερθώ ποια είναι, από τα 9 άτομα που πήραν φέτος στα ΣΔΕ, οι 7 είναι ήδη αναπληρωτές από την αρχή της χρονιάς και κάποιοι μάλιστα και στα ΙΕΚ του inedivim.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να δίνουν ώρες συνέχεια και συνέχεια στους ίδιους εδώ και χρόνια. Εμείς που ήμαστε παρακάτω και έχουμε τα ίδια προσόντα τι θα απογίνουμε.. Καμία ευκαιρία. Ξέρω θα μου πείτε το υπουργείο δε σκέφτεται έτσι ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θέλουμε όμως και εμείς να έχουμε δουλίτσα, έστω και 2-3 ώρες... Οι ήδη αναπληρωτές πληρώνονται καλά, να βγάζουν και extra μεροκάματο.Εμείς οι υπόλοιποι τίποτα, τζάμπα τα χαρτιά και τα χρήματα που ξοδέψαμε.

Ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι από εσάς, αλλά απλά εκφράζω τη μεγάλη απογοήτευσή μου και δε θέλω να δημιουργήσω ένταση σε κανέναν.

Αυτά είχα να πω, καλημέρα σε όλους!

Συμφωνώ εν μέρει. Δεν θεωρώ σωστό κάποιος να απασχολεί δυο θέσεις- αναπλήρωση + ΣΔΕ. Επίσης, αφού υπάρχει το όριο των 20 ωρών στην εκπαίδευση ενηλίκων γιατί να μην μπει ένα όριο και σε σχέση με την αναπλήρωση;

Από την άλλη, δεν μπορείς να μοιράζεις σε όλους ψίχουλα οπότε να καταργήσεις στην ουσία τους πίνακες. Η προϋπηρεσία είναι ένα πολύ σπουδαίο προσόν. Μην ξεχνάμε ότι τα ΣΔΕ (όπως και τα ΙΕΚ ή τα σχολεία γενικά) δεν δημιουργήθηκαν να εξυπηρετήσουν εκπαιδευτικούς (που τελικά έτσι αντιμετωπίζονται) αλλά για τους εκπαιδευόμενους.

ΥΓ. και εγώ ίσως να δυσαρεστήσω κάποιους αλλά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο νέοι άνθρωποι συνεχίζουν να επιλέγουν ένα επάγγελμα υπερκορεσμένο;
 Μήπως τελικά δεν επιλέγουν αλλά ...τους επιλέγει;  ;)


Καλησπέρα σε όλους τους σκεπτόμενους και μη μοιρολάτρες, έχω ζητήσει όλες τις διαθέσιμες ώρες, όμως όταν έλαβα email πήρα το περίσσευμα όπου απάντησα θετικά. Στη συνέχεια ο πιο πάνω συνάδερφος αρνήθηκε όμως αντί να ερωτηθώ εγώ για το υπόλοιπο των ωρών πήγαν παρακάτω. Οπότε παρατηρείται το εξής: να έχω λιγότερες ώρες από τον παρακάτω στην κατάταξη. Επειδή το επισήμανα γραπτά στην υπεύθυνη έργου κα Τσουκ.... και τους συνεργάτες της και ακόμα λαμβάνω απάντηση..., βλέπω ότι το ΔΣ κανονικά προχώρησε δίχως ορθή επανάληψη. Ποιες πρέπει να είναι οι περαιτέρω κινήσεις μου;

φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που του συμβαίνει κάτι τέτοιο, στη δε δημόσια προκήρυξη δεν προκύπτει ότι η διαδικασία που ακολουθούν είναι η ορθή (εκτός αν κάνω λάθος οπότε παρακαλώ να μου το επισημάνετε οι πιο παλιοί) διαφορετικά όποιος/α θέλει ας επικοινωνήσει εδώ ή με ΠΜ. Ακούω και τις απόψεις σας ως εκπαιδευτικών που καλούνται να υπηρετήσουν σε αυτή τη τραγελαφική μεταξύ άλλων κατάσταση με τους "υπεύθυνους" έργου και το ΔΣ που του πήρε είκοσι μέρες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

συμβαίνει σε πολλούς και εκτός από παράφορα άδικο, πιστεύω ότι είναι και παράνομο καθώς ακυρώνει τους πίνακες. Οφείλεται σε ένα άκαμπτο και αποτυχημένο πληροφορικό σύστημα και στην αδιαφορία τον υπευθύνων αλλά και στην δική μας που δεχόμαστε τα πάντα αρκεί να πάρουμε δυο ωρίτσες.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Με αφορμή τις φετινές συμβάσεις στα ΣΔΕ, θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή- απογοήτευσή  μου για το γεγονός ότι δίνουν  έστω και μερικές ώρες, δηλαδή έως και 10 ώρες σε δομές, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ ,ΣΕΚ. κ.τ.λ στους ήδη αναπληρωτές. Στην περιφέρεια όπου ανήκω, επιτρέψτε μου δε θέλω να αναφερθώ ποια είναι, από τα 9 άτομα που πήραν φέτος στα ΣΔΕ, οι 7 είναι ήδη αναπληρωτές από την αρχή της χρονιάς και κάποιοι μάλιστα και στα ΙΕΚ του inedivim.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να δίνουν ώρες συνέχεια και συνέχεια στους ίδιους εδώ και χρόνια. Εμείς που ήμαστε παρακάτω και έχουμε τα ίδια προσόντα τι θα απογίνουμε.. Καμία ευκαιρία. Ξέρω θα μου πείτε το υπουργείο δε σκέφτεται έτσι ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θέλουμε όμως και εμείς να έχουμε δουλίτσα, έστω και 2-3 ώρες... Οι ήδη αναπληρωτές πληρώνονται καλά, να βγάζουν και extra μεροκάματο.Εμείς οι υπόλοιποι τίποτα, τζάμπα τα χαρτιά και τα χρήματα που ξοδέψαμε.

Ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι από εσάς, αλλά απλά εκφράζω τη μεγάλη απογοήτευσή μου και δε θέλω να δημιουργήσω ένταση σε κανέναν.

Αυτά είχα να πω, καλημέρα σε όλους!
Διαφωνώ με αυτή τη λογική. Θα προτιμούσα να έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση και οι μόνιμοι και όποιος θέλει ώστε να έχουν όλοι ίσα δικαιώματα. Τα ΣΔΕ τα θεωρώ μια δύσκολη δομή που θέλει εμπειρία στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Με αφορμή τις φετινές συμβάσεις στα ΣΔΕ, θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτησή- απογοήτευσή  μου για το γεγονός ότι δίνουν  έστω και μερικές ώρες, δηλαδή έως και 10 ώρες σε δομές, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ ,ΣΕΚ. κ.τ.λ στους ήδη αναπληρωτές. Στην περιφέρεια όπου ανήκω, επιτρέψτε μου δε θέλω να αναφερθώ ποια είναι, από τα 9 άτομα που πήραν φέτος στα ΣΔΕ, οι 7 είναι ήδη αναπληρωτές από την αρχή της χρονιάς και κάποιοι μάλιστα και στα ΙΕΚ του inedivim.
Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να δίνουν ώρες συνέχεια και συνέχεια στους ίδιους εδώ και χρόνια. Εμείς που ήμαστε παρακάτω και έχουμε τα ίδια προσόντα τι θα απογίνουμε.. Καμία ευκαιρία. Ξέρω θα μου πείτε το υπουργείο δε σκέφτεται έτσι ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θέλουμε όμως και εμείς να έχουμε δουλίτσα, έστω και 2-3 ώρες... Οι ήδη αναπληρωτές πληρώνονται καλά, να βγάζουν και extra μεροκάματο.Εμείς οι υπόλοιποι τίποτα, τζάμπα τα χαρτιά και τα χρήματα που ξοδέψαμε.

Ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι από εσάς, αλλά απλά εκφράζω τη μεγάλη απογοήτευσή μου και δε θέλω να δημιουργήσω ένταση σε κανέναν.

Αυτά είχα να πω, καλημέρα σε όλους!

Για να ειστε παρακατω μαλλον δεν εχετε τα ιδια προσοντα. Αυξηστε λοιπον τα προσοντα σας για να ξεπερασετε τους αναπληρωτες.
Αφου λοιπον οι δευτεροβαθμιες δινουν την απαιτουμενη αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου στους αναπληρωτες και ο νομος το διακαιωμα να απασχολουνται και στα ΣΔΕ δεν καταλαβαινω προς τι η αγανακτηση... Και δεν θεωρουνται διπλοθεσιτες γτ αυτο απαγορευεται.

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα ονοματα που ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
... Και δεν θεωρουνται διπλοθεσιτες γτ αυτο απαγορευεται.

δεν θεωρούνται; βάσει ποιας λογικής; 
Διπλοθεσία είναι εφόσον παίρνεις 2 μισθούς:  1 για την αναπλήρωση + 1 μισθό για τις ώρες

και μια ερώτηση: γιατί ο αναπληρωτής μπορεί απασχοληθεί σε δυο θέσεις (μια στην κλασική εκπαίδευση και μια στην εκπαίδευση ενηλίκων) ενώ ο εκπαιδευτής ενηλίκων δεν έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει σε όσα ΣΔΕ θέλει (όπως και στα ΙΕΚ) τις 20 ώρες που δικαιούται;;


 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2018, 05:36:58 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα ονοματα που ειναι?

Τα ονόματα δεν δημοσιεύονται.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν θεωρούνται; βάσει ποιας λογικής; 
Διπλοθεσία είναι εφόσον παίρνεις 2 μισθούς:  1 για την αναπλήρωση + 1 μισθό για τις ώρες

και μια ερώτηση: γιατί ο αναπληρωτής μπορεί απασχοληθεί σε δυο θέσεις (μια στην κλασική εκπαίδευση και μια στην εκπαίδευση ενηλίκων) ενώ ο εκπαιδευτής ενηλίκων δεν έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει σε όσα ΣΔΕ θέλει (όπως και στα ΙΕΚ) τις 20 ώρες που δικαιούται;;
Γιατί δεν είναι διορισμένοι. Αυτό για τους διπλοθεσιτες νομιζω ισχυει για τους διορισμενους.
Οσον αφορα τη συμπληρωση σε ΙΕΚ κτλ ειναι θεμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Επισης να ξερετε οτι ο αναπληρωτης μπορει να παρει αδεια ασκησης ιδ. εργου για οσες ωρες θελει, τον κοφτη των 10 ωρων τον εβαλε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.