*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2974040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzenytz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Τελικα δεν ειναι χρονικα καθορισμενο ποτε βγαινουν προκηρυξεις για ωρομισθιους? Ειναι αργα να περιμενω οτι θα βγει καποια προκηρυξη;

Μπορει να βγει προκηρυξη στα μεσα της χρονιάς;

Και οπως ειδα, αν δεν μου ξεφυγε κατι, υπαρχουν ΣΔΕ των οποιων οσο πισω κι αν ανετρεξα στη σελιδα των προκηρυξεων του ΙΔΕΚΕ, δεν βρηκα να εχει βγει προκηρυξη που να τα συμπεριλαμβανει. Αυτα ειναι εντελως 'καλυμμένα' απο πλευράς εκπαιδευτικών; Ποτε δεν εχουν καμια αναγκη;

Στο ΣΔΕ της περιοχής μου εδώ και τρία χρόνια δεν υπήρχε κανένα κενό καθώς όλοι οι εκπαιδευτικοί ήταν μόνιμοι αποσπασμένοι. Φέτος το ΙΔΕΚΕ αποφάσισε να μην προχωρήσει στην ανανέωση των αποσπάσεων σε πολλά ΣΔΕ και υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες από την πλευρά των καθηγητών σε όλες τις περιοχές. Στο συγκεκριμένο ΣΔΕ κόπηκαν 4 καθηγητές βασικών ειδικοτήτων.
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά η γνώμη μου είναι ότι δεν θα βγουν προκηρύξεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς τουλάχιστον για τα ΣΔΕ των μεγάλων πόλεων και αυτό γιατί θα φτιάξουν ένα είδος επετηρίδας με τους εκπ/κους που πέρασαν από  συνεντεύξεις το Μάιο από όπου θα καλύπτουν τα τυχόν κενά που θα προκύπτουν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Για τους μόνιμους που έκαναν αίτηση για απόσπαση σε ΣΔΕ ο πίνακας που θα καταρτιστεί θα ισχύει νομίζω για τρία χρόνια, για τους ωρομίσθιους δεν ξέρω να πω με βεβαιότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
με IDEKE που μιλησα χθες μου ειπαν ότι οι πινακες ωρομισθιων θα αρχισουν να βγαινουν σταδιακα απο την αλλη εβδομαδα.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
μπήκε κανεις στη  σελίδα του ΙΔΕΚΕ? τι ειναι αυτο που λεει για ενωση υπομητρωων κτλ.... ξερει κανεις κατι? πρεπει να κανουμε αιτηση ολοι οι ωρομισθιοι? παντως σημερα η σελιδα του ΙΔΕΚΕ δεν μου ανοιγει...

Που το λέει αυτό με τα υπομητρώα? Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις το link? Έχουν ανεβάσει και αίτηση?

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
http://www.gsae.edu.gr/ ειναι το δευτερο θεμα δεξια. αιτηση δεν βρηκα θα ανακοινωθουν λέπτομερειες αργοτερα λεει...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Πάντως πολύ πλάκα δεν έχει αυτό που λέει με τις ζελατίνες; Σε λίγο θα μας πουν και από που να τις αγοράσουμε! Αλλά φανταστείτε τι θα έχουν δει τα μάτια τους  ::) ....υποψήφιοι εκπαιδευτές και να μην ξέρουν να κάνουν μια απλή αίτηση ...τα μεταπτυχιακά τους μαράναν!  :P

Πάντως αν βγει κάτι πιο συγκεκριμένο με τα υπομητρώα ας ενημερώσει κάποιος! ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
http://www.gsae.edu.gr/ ειναι το δευτερο θεμα δεξια. αιτηση δεν βρηκα θα ανακοινωθουν λέπτομερειες αργοτερα λεει...

Σε ευχαριστώ πολύ. Κοίταζα στο site του ΙΔΕΚΕ και δεν έβλεπα τίποτα γι αυτό και ρώτησα. Πάντως η φήμη για τα μητρώα υπήρχε ειδικά αυτή την χρονία. Έγινε αναφορά και στα σεμινάρια των ΣΔΕ. Άντε τρέχα παλι στα ΚΕΠ.

Όντως πολύ καλό αυτό με τις ζελατίνες...

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα μπορουν να γραφτουν στα υπομητρωα  μόνο αθτοι που εχουν διδάξει σε ΣΔΕ ή και απλόι καθηγητεσ που δεν εχουν ασχοληθει καθόλου με ΙΔΕΚΕ?

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Θα μπορουν να γραφτουν στα υπομητρωα  μόνο αθτοι που εχουν διδάξει σε ΣΔΕ ή και απλόι καθηγητεσ που δεν εχουν ασχοληθει καθόλου με ΙΔΕΚΕ?

Είχαν πει οτι θα γίνει ένα μητρώο για εκπαιδευτές ενηλίκων και θα υπάρχουν διάφορα υπομητρώα Α, Β κτλ και ανάλογα με τα προσόντα: πιστοποίηση ΕΚΕΠΙΣ, προϋπηρεσία κτλ θα μπαίνεις στο καθένα. Είχε ακουστεί οτι από εκεί θα παίρνουν προσωπικό για όλες τις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων ΚΕΕ, ΣΔΕ, ΙΕΚ, ΚΕΚ κτλ. Τώρα γι αυτό που ρωτάς δεν ξέρω και μάλλον θα μάθουμε όταν βγει η προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλαδη αντε να αρχισουμε να μαζευουμε παλι χαρτουρα που ουσιαστικα την εχουμε στειλει άπειρες φορες. σε δουλεια να βρισκόμαστε.... :( :( :(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
καλημερα παιδια!!!!!

στελνω απλως για να ενημερωσω οτι ρωτησα ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα των ωρομισθιων για τα ΣΔΕ και μου ειπαν μεχρι τις 9 Αυγουστου θα εχουν ανακοινωθει!!!

Δεν ξερω αν εχει κανενα νοημα να ελπιζω εφοσον δεν εχω κανενα βισμα,   ωστοσο καλη επιτυχια σε οσους περιμενουν.....!!!!



καλη συνεχεια σε ολουσ...
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστούμε mauri_agelada για την ενημέρωση! :) Καλή επιτυχία κ σ'εσένα
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΠΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Αθήνα, 1 Αυγούστου 2008

   

   

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

   

    Η Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων προχώρησε σήμερα 1 Αυγούστου στην ανακοίνωση τεσσάρων νέων προσκλήσεων για υποβολή προτάσεων στο πλαίσιο της έναρξης της νέας περιόδου του Επιχειρησιακού προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια βίου Μάθηση 2007-2013».

    Ειδικότερα ανακοινώθηκαν οι προσκλήσεις για τις κατηγορίες πράξεων «Υποτροφίες αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης», που αφορά στην υλοποίηση δράσεων χορήγησης υποτροφιών σπουδαστών των δημοσίων και ιδιωτικών ΙΕΚ και « Πρακτική άσκηση ΙΕΚ», που αφορά στην υλοποίηση, υποστήριξη και επέκταση προγραμμάτων Πρακτικής Άσκησης των αποφοίτων των δημοσίων και ιδιωτικών ΙΕΚ με δικαιούχο τον Οργανισμό Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Ε.Ε.Κ). Επισημαίνεται ότι για πρώτη φορά προβλέπεται η συμμετοχή σπουδαστών των ιδιωτικών ΙΕΚ σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και την Ευρωπαϊκή Ένωση, με τους ίδιους όρους που προβλέπεται η συμμετοχή των σπουδαστών των δημοσίων ΙΕΚ.

    Επίσης ανακοινώθηκαν οι προσκλήσεις για τις κατηγορίες πράξεων «Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ)» και «Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων (ΚΕΕ)», με στόχο την ενίσχυση του συστήματος και των υπηρεσιών δια βίου εκπαίδευσης και της ίσης πρόσβασης σε αυτή, με δικαιούχο το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε.) της Γενικής Γραμματείας Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Γ.Γ.Ε.Ε).
    Σε σχετική δήλωση του ο Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης τόνισε:

    «Το ΥΠΕΠΘ πρωτοπορεί στην προετοιμασία για την αξιοποίηση των κονδυλίων του 4ου Κ.Π.Σ και διευρύνει τις δυνατότητες ωφέλειας και στήριξης για το σύνολο των σπουδαστών της αρχικής κατάρτισης ΙΕΚ, καθώς και των άλλων δομών της δια βίου μάθησης».

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλαδή?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Ουτε και εγω ξέρω. αλλά επειδή αναφέρεται και στα ΣΔΕ το έδωσα
Υποθέτω οτι θα είναι κάτι σχετικό με αυτά των ΙΕΚ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159440
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.