*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και εγω που είμαι μόνιμη χρησιμοποιηθηκε απο ωρομίσθιους το υλικό μου ... Η συμβαση των ωρομισθίων  εχει ως υποχρέωση να παραδοθεί  το υλικό.... δεν διαβάζετε τις συμβασεις σας??...παλιά το υλικο των μονίμων ανάβαινε σε ιστοσελίδα ...ποιο είναι το πρόβλημα σας??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Ξερει κανεις αν θα βγει καινουρια προκηρυξη ή αν θα ισχυσει ο ιδιος πινακας;

Λέγεται ότι από μέρα σε μέρα (ίσως και σήμερα) θα βγει ανακοίνωση από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που θα λέει ότι δε θα βγει καινούργια προκήρυξη, αλλά θα ισχύσουν οι ίδιοι πίνακες. Δε θα γίνει ανανέωση σύμβασης όμως όπως το 2013-2014.

Αποσυνδεδεμένος elenamaria1234

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό σημαίνει ο,τι οι μη πιστοποιημένοι που δώσαμε πιστοποίηση και περιμένουμε αποτελέσματα δεν αλλάζουμε σειρά στον πίνακα, ούτε επικαιροποιούμε τα προσόντα μας και ούτε αμοιβόμαστε μεχρι να ψηφιστεί το νομοσχέδιο...Συγχαρητήρια στο ινεδιβ για άλλη μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει βγει (ακόμη) επίσημη ανακοίνωση, οπότε καλό είναι να μην πανικοβαλλόμαστε εκ των προτέρων χωρίς λόγο.

Το σωστό είναι βέβαια να βγει νέα προκήρυξη και να προλάβουν να είναι έγκαιρα στις θέσεις τους οι εκπαιδευτές, όχι από Δεκέμβρη ή αργότερα όπως συνηθίζεται στα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
και εγω που είμαι μόνιμη χρησιμοποιηθηκε απο ωρομίσθιους το υλικό μου ... Η συμβαση των ωρομισθίων  εχει ως υποχρέωση να παραδοθεί  το υλικό.... δεν διαβάζετε τις συμβασεις σας??...παλιά το υλικο των μονίμων ανάβαινε σε ιστοσελίδα ...ποιο είναι το πρόβλημα σας??

μην με μαλώνετε κυρία μόνιμη, την διάβασα την σύμβαση όταν ήρθε στα χέρια μου πριν κάνα μήνα.

υγ. επειδή δεν δουλεύω με φωτοτυπίες του σχολικού βιβλίου, το υλικό που φτιάχνω θέλω να το διαθέσω εκεί που θέλω όταν θέλω. Έχει τύχει λίγες φορές να χρησιμοποιώ ύλη άλλων συναδέρφων (στα ΙΕΚ) αλλά πάντα με την έγκρισή τους και με αναφορά στο όνομα τους γιατί σέβομαι την πνευματική ιδιοκτησία. Σε ένα σύστημα το οποίο μετράει προϋπηρεσία μόνο δύο ετών, είναι πολύ εύκολο να βρεθώ χωρίς δουλειά. Ε και δεν είμαι τόσο γενναιόδωρος για να αισθάνομαι ωραία που κάποιος άλλος εκμεταλλεύεται τον κόπο μου χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ ενώ εγώ είμαι εκτός. 
Εδικά εσείς, δεν έπρεπε να το σχολιάσετε αυτό. Σίγουρα όχι με αυτό το ύφος.



Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και εγω με υλικοπου με πολυ μερακι κ κοπο ετοιμασα δουλευα κ οχι με φωτοτυπιες  και τα αφησα στο σχολείο οι περισσοτεροι δεν θελουν -μονιμοι κ ωρομισθιοι να αφηνουν το υλικο τους επικαλούμενοι τη πνευματικη ιδιοκτησία .... μα και εσυ και εγω πως μαθαμε να δημιουργουμε υλικο ??/ απο τους φακελους υλικού και μετα δημιουργησαμε τα δικά μας  Δυστυχώς πολλοί συναδελφοι και μονιμοι και ωρομισθιοι δουλευουν  αποκλειστικα με φωτοτυπίες βιβλίων η άλλων συναδελφων και αυτό θαπρεπε να καταδικάσουμε. κε η κα ωρομίσθια που σε σεβομαι δεν μαλώνω κανεναν

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι και εγω ωρομίσθιος ειμαι - με δικο μου υλικο δουλευω, ομως απο τη στιγμη που ειναι ορος της προκήρυξης και της σύμβασης που υπογραφουμε (τονιζω: υπογραφουμε συνειδητά!) ειμαστε υποχρεωμενοι να καταθετουμε το υλικό μας...  Αυτό ισχυε απο την εποχη του ΙΔΕΚΕ, απλα τωρα το εχουν επισημοποιησει και απο περσι υπογραφουμε πρωτόκολλο παράδοσης του υλικου μας...
Συμφωνω για τα περι πνευματικης ιδιοκτησιας και του κοπου μας, ομως υπογράφοντας τη σύμβασή μας τα εκχωρούμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ... 
Τέλος, μην ξεχνάμε ότι οι συμβασεις μας ειναι Συμβασεις Εργου, το υλικο μας περιλαμβανεται στο "Εργο" που παρεχουμε, ως μερος του εκπαιδευτικού έργου μας...
(Συγγνώμη για την έλλειψη τονισμού, αλλα γραφω απο κινητό)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2018, 02:13:23 μμ από ΓΘΣ »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Συνάδελφοι και εγω ωρομίσθιος ειμαι - με δικο μου υλικο δουλευω, ομως απο τη στιγμη που ειναι ορος της προκήρυξης και της σύμβασης που υπογραφουμε (τονιζω: υπογραφουμε συνειδητά!) ειμαστε υποχρεωμενοι να καταθετουμε το υλικό μας...  Αυτό ισχυε απο την εποχη του ΙΔΕΚΕ, απλα τωρα το εχουν επισημοποιησει και απο περσι υπογραφουμε πρωτόκολλο παράδοσης του υλικου μας...
Συμφωνω για τα περι πνευματικης ιδιοκτησιας και του κοπου μας, ομως υπογράφοντας τη σύμβασή μας τα εκχωρούμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ... 
Τέλος, μην ξεχνάμε ότι οι συμβασεις μας ειναι Συμβασεις Εργου, το υλικο μας περιλαμβανεται στο "Εργο" που παρεχουμε, ως μερος του εκπαιδευτικού έργου μας...
(Συγγνώμη για την έλλειψη τονισμού, αλλα γραφω απο κινητό)

Πολύ σωστά!

Αποσυνδεδεμένος minimagiasena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας. Εγω ειμαι μαλλον ο ασχετος της παρεας. Εργαζομαι σαν αναπληρωτης ΠΕ08(καλλιτεχνικων) και ενδιαφερομαι να διδαξω σε ΣΔΕ η τελοσπαντων να μπω στους πινακες. Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες δεν βγαζω ακρη. α) Θα βγει προσκληση φετος? Γιατι να μην βγει?  β) Ποτε ειδοποιουν για προσληψεις κ ποτε βγαινουν οι πινακες? γ) Υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ για να κανω αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Γεια σας. Εγω ειμαι μαλλον ο ασχετος της παρεας. Εργαζομαι σαν αναπληρωτης ΠΕ08(καλλιτεχνικων) και ενδιαφερομαι να διδαξω σε ΣΔΕ η τελοσπαντων να μπω στους πινακες. Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες δεν βγαζω ακρη. α) Θα βγει προσκληση φετος? Γιατι να μην βγει?  β) Ποτε ειδοποιουν για προσληψεις κ ποτε βγαινουν οι πινακες? γ) Υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ για να κανω αιτηση?

α) οχι. Επειδή έγραφε στην περσινή προκήρυξη ότι ίσως θα ισχύει για δυο χρόνια. Ο λόγος είναι η μεγάλη καθυστέρηση προσλήψεων ωρομισθίων στην περίπτωση μιας καινούριας προκήρυξης λίγο πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς.
β) μετά τις αποσπάσεις μονίμων οι οποίοι έχουν προτεραιότητα γι αυτές τις θέσεις, θα βγουν οι διαθέσιμες θέσεις και εμείς θα συμπληρώσουμε στην πλατφόρμα https://mis.inedivim.gr/Account/Login?ReturnUrl=%2F τα σχολεία που επιθυμούμε. Οι πίνακες ωρομισθίων ανά περιφέρεια βγαίνουν σχετικά σύντομα από τότε που εφαρμόστηκε η πλατφόρμα. Δεν θυμάμαι όμως ακριβώς μετά από ποιο χρονικό διάστημα είχαν βγει πέρυσι.
γ) ΚΔΒΜ αν εννοείς εκπαίδευση ενηλίκων (αν βγει σχετική προκήρυξη). Αν γνωρίζει κάτι άλλο κάποιος άλλος συνάδερφος ας μας ενημερώσει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2018, 12:14:56 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος minimagiasena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου ακουγεται πολυ σαπιο να μην βγαινει καθε χρονο προκυρηξη, μου φαινεται οτι θα μεινουν κενες θεσεις σε καποιες περιφερειες με βαση οσα εχω δει. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται? Ειναι τοοοσο σαφες? Να μην ελπιζω οτι θα βγει προκυρηξη φετος καθολου δλδ?

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Μου ακουγεται πολυ σαπιο να μην βγαινει καθε χρονο προκυρηξη, μου φαινεται οτι θα μεινουν κενες θεσεις σε καποιες περιφερειες με βαση οσα εχω δει. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται? Ειναι τοοοσο σαφες? Να μην ελπιζω οτι θα βγει προκυρηξη φετος καθολου δλδ?

είναι πάρα πολλά τα "σάπια". Έχω βαρεθεί να τα μετράω. 

Τι να πω, ιδέα δεν έχω τι θα γίνει. Κάτι θα βρεθεί εκείνη την στιγμή. Πρόχειρο, επιπόλαιο και άδικο για πολλούς όπως τόσα άλλα.
Όσο για την προκήρυξη είπαν όχι. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Έχε το νου σου και παρακολούθησε το φόρουμ.   

Αποσυνδεδεμένος Haisen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι ένα θέμα τι θα συμβεί στα νέα σδε που έχουνε ιδρυθεί και δεν υπήρχαν στην περσινή δηλώση. 4 συνολικά αν είδα καλά. Για τους διευθυντές βγήκε συμπληρώματικη δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Είναι ένα θέμα τι θα συμβεί στα νέα σδε που έχουνε ιδρυθεί και δεν υπήρχαν στην περσινή δηλώση. 4 συνολικά αν είδα καλά. Για τους διευθυντές βγήκε συμπληρώματικη δήλωση.

υποθέτω ότι θα τα εισάγουν και αυτά στην ηλεκτρονική πλατφόρμα στις αντίστοιχες  περιφέρειες (όταν θα μας καλέσουν να επιλέξουμε σχολείο). 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 484
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.