*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 46465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« στις: Οκτώβριος 28, 2011, 02:40:03 πμ »
Γεια σε όλους. Παρόλο που παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Αιτία του μηνύματός μου αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν έχω δει κανένα συνάδελφο απόφοιτο Πολυτεχνείου να αντιδρά σε μία αδικία που κρατάει χρόνια. Για ακόμα μία χρονιά ο αριθμό προσληφθέντων αναπληρωτών απόφοιτων ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ  είναι προκλητικά μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν των απόφοιτων Πολυτεχνείων. Ενδεικτικά θα αναφερθώ στις πρόσφατες προσλήψεις στις 27/10/2011:
                                         
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.02/17.06:  ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   76
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.04/12.11:    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   9 
και
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.03/17.07    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   51   
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.05            ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   6

Δηλαδή, στο σύνολο των προσλήψεων τόσο στους μηχανολόγους όσο και στους ηλεκτρολόγους το 89,4% είναι από απόφοιτους ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ και το 10,6% από απόφοιτους Πολυτεχνείου!!!
Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των συναδέλφων ΠΕ 17.  Σε αντίθεση με εμάς, προφανώς, έχουν ισχυρούς συλλόγους που στηρίζουν τα συμφέροντά τους, διεκδικούν αυτό που θέλουν και το πετυχαίνουν. Τα βάζω με εμάς, τους πολυτεχνίτες, που τόσο καιρό παρακολουθούμε απαθείς μία κατάσταση, όπου δεν αντιμετωπιζόμαστε ισάξια με την αντίστοιχη κατηγορία των ΠΕ 17. «Ριγμένοι» ήμασταν στις προσλήψεις του ΑΣΕΠ, «ριγμένοι» συνεχίζουμε να είμαστε και τώρα. Και το πιο ωραίο είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να στηρίζει αυτή την αδικία!!! Οι  πληροφορικοί, για παράδειγμα, μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα και ισχύει η ποσόστωση  60-40. Εμείς συνεχίζουμε και εξαρτόμαστε από τις προτιμήσεις του εκάστοτε διευθυντή, που στο χέρι του είναι να ζητήσει, αυθαίρετα,  τη μία ή την άλλη κατηγορία!!!
Νομίζω πως κάτι πρέπει να κάνουμε… Να διεκδικήσουμε… Να οργανωθούμε… Οποιαδήποτε πρόταση είναι μια καλή αρχή…
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 10:53:26 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:46:26 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 11:16:23 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Να σε διορθώσω λίγο:
ΠΕ 17.02 /17.06 είναι 81 προσληφθέντες, δεν φαίνονται τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στη Σιβιτανίδειο.
Επίσης υπάρχουν και οι ΠΕ 18.18 ΤΕΙ Οχημάτων που έχουν τις ίδιες αναθέσεις, 21 προσληφθέντες
Σύνολο 111 προσληφθέντες από τους οποίους οι 9 είναι ΠΕ 12.04 δηλαδή 8,1%.

Επίσης οι ΠΕ 17.03/17.07 είναι 56.

Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω κατηγορία και να πάω στους ΠΕ 17. Έτσι θα έχω περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης.
Σίγουρα τεράστια αδικία εις βάρος μας αυτό που γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 11:28:48 πμ »
Γεια σε όλους. Παρόλο που παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Αιτία του μηνύματός μου αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν έχω δει κανένα συνάδελφο απόφοιτο Πολυτεχνείου να αντιδρά σε μία αδικία που κρατάει χρόνια. Για ακόμα μία χρονιά ο αριθμό προσληφθέντων αναπληρωτών απόφοιτων ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ  είναι προκλητικά μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν των απόφοιτων Πολυτεχνείων. Ενδεικτικά θα αναφερθώ στις πρόσφατες προσλήψεις στις 27/10/2011:
                                         
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.02/17.06:  ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   76
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.04/12.11:    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   9 
και
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.03/17.07    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   51   
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.05            ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   6

Δηλαδή, στο σύνολο των προσλήψεων τόσο στους μηχανολόγους όσο και στους ηλεκτρολόγους το 89,4% είναι από απόφοιτους ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ και το 10,6% από απόφοιτους Πολυτεχνείου!!!
Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των συναδέλφων ΠΕ 17.  Σε αντίθεση με εμάς, προφανώς, έχουν ισχυρούς συλλόγους που στηρίζουν τα συμφέροντά τους, διεκδικούν αυτό που θέλουν και το πετυχαίνουν. Τα βάζω με εμάς, τους πολυτεχνίτες, που τόσο καιρό παρακολουθούμε απαθείς μία κατάσταση, όπου δεν αντιμετωπιζόμαστε ισάξια με την αντίστοιχη κατηγορία των ΠΕ 17. «Ριγμένοι» ήμασταν στις προσλήψεις του ΑΣΕΠ, «ριγμένοι» συνεχίζουμε να είμαστε και τώρα. Και το πιο ωραίο είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να στηρίζει αυτή την αδικία!!! Οι  πληροφορικοί, για παράδειγμα, μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα και ισχύει η ποσόστωση  60-40. Εμείς συνεχίζουμε και εξαρτόμαστε από τις προτιμήσεις του εκάστοτε διευθυντή, που στο χέρι του είναι να ζητήσει, αυθαίρετα,  τη μία ή την άλλη κατηγορία!!!
Νομίζω πως κάτι πρέπει να κάνουμε… Να διεκδικήσουμε… Να οργανωθούμε… Οποιαδήποτε πρόταση είναι μια καλή αρχή…
Ετσι ειναι απο την στιγμη που οι αποφοιτοι ΑΣΕΤΕΜ ειναι Τεχνολογοι Εκπαιδευτικοι ....λες να περνανε περισσοτερους απο το πολυτεχνειο που δεν ειναι εκπαιδευτικοι?

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 11:49:36 πμ »
Γεια σε όλους. Παρόλο που παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Αιτία του μηνύματός μου αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν έχω δει κανένα συνάδελφο απόφοιτο Πολυτεχνείου να αντιδρά σε μία αδικία που κρατάει χρόνια. Για ακόμα μία χρονιά ο αριθμό προσληφθέντων αναπληρωτών απόφοιτων ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ  είναι προκλητικά μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν των απόφοιτων Πολυτεχνείων. Ενδεικτικά θα αναφερθώ στις πρόσφατες προσλήψεις στις 27/10/2011:
                                         
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.02/17.06:  ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   76
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.04/12.11:    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   9 
και
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.03/17.07    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   51   
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.05            ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   6

Δηλαδή, στο σύνολο των προσλήψεων τόσο στους μηχανολόγους όσο και στους ηλεκτρολόγους το 89,4% είναι από απόφοιτους ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ και το 10,6% από απόφοιτους Πολυτεχνείου!!!
Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των συναδέλφων ΠΕ 17.  Σε αντίθεση με εμάς, προφανώς, έχουν ισχυρούς συλλόγους που στηρίζουν τα συμφέροντά τους, διεκδικούν αυτό που θέλουν και το πετυχαίνουν. Τα βάζω με εμάς, τους πολυτεχνίτες, που τόσο καιρό παρακολουθούμε απαθείς μία κατάσταση, όπου δεν αντιμετωπιζόμαστε ισάξια με την αντίστοιχη κατηγορία των ΠΕ 17. «Ριγμένοι» ήμασταν στις προσλήψεις του ΑΣΕΠ, «ριγμένοι» συνεχίζουμε να είμαστε και τώρα. Και το πιο ωραίο είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να στηρίζει αυτή την αδικία!!! Οι  πληροφορικοί, για παράδειγμα, μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα και ισχύει η ποσόστωση  60-40. Εμείς συνεχίζουμε και εξαρτόμαστε από τις προτιμήσεις του εκάστοτε διευθυντή, που στο χέρι του είναι να ζητήσει, αυθαίρετα,  τη μία ή την άλλη κατηγορία!!!
Νομίζω πως κάτι πρέπει να κάνουμε… Να διεκδικήσουμε… Να οργανωθούμε… Οποιαδήποτε πρόταση είναι μια καλή αρχή…
Ετσι ειναι απο την στιγμη που οι αποφοιτοι ΑΣΕΤΕΜ ειναι Τεχνολογοι Εκπαιδευτικοι ....λες να περνανε περισσοτερους απο το πολυτεχνειο που δεν ειναι εκπαιδευτικοι?
Οι ΤΕΙ - Οχημάτων είναι εκπαιδευτικοί; Οι Μηχανολόγοι - Ηλεκτρολόγοι ΤΕΙ είναι εκπαιδευτικοί; Μην τρελαθούμε τελείως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:46:26 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 12:48:48 μμ »
Συγνώμη για την παρέμβαση συνάδερφοι. Οι τοπογράφοι σε ποιο κλάδο υπάγονται; Απασχολούνται στην εκπαίδευση; Ρωτώ για συγγενικό μου πρόσωπο. Και πάλι συγνώμη για το εντελώς off topic.

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 01:37:03 μμ »
Συγνώμη για την παρέμβαση συνάδερφοι. Οι τοπογράφοι σε ποιο κλάδο υπάγονται; Απασχολούνται στην εκπαίδευση; Ρωτώ για συγγενικό μου πρόσωπο. Και πάλι συγνώμη για το εντελώς off topic.
ΠΕ 17-01 και ΠΕ12-03
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 03:25:15 μμ από kxrysa »
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 01:40:40 μμ »
Γεια σε όλους. Παρόλο που παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Αιτία του μηνύματός μου αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν έχω δει κανένα συνάδελφο απόφοιτο Πολυτεχνείου να αντιδρά σε μία αδικία που κρατάει χρόνια. Για ακόμα μία χρονιά ο αριθμό προσληφθέντων αναπληρωτών απόφοιτων ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ  είναι προκλητικά μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν των απόφοιτων Πολυτεχνείων. Ενδεικτικά θα αναφερθώ στις πρόσφατες προσλήψεις στις 27/10/2011:
                                         
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.02/17.06:  ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   76
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.04/12.11:    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   9 
και
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.03/17.07    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   51   
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.05            ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   6

Δηλαδή, στο σύνολο των προσλήψεων τόσο στους μηχανολόγους όσο και στους ηλεκτρολόγους το 89,4% είναι από απόφοιτους ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ και το 10,6% από απόφοιτους Πολυτεχνείου!!!
Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των συναδέλφων ΠΕ 17.  Σε αντίθεση με εμάς, προφανώς, έχουν ισχυρούς συλλόγους που στηρίζουν τα συμφέροντά τους, διεκδικούν αυτό που θέλουν και το πετυχαίνουν. Τα βάζω με εμάς, τους πολυτεχνίτες, που τόσο καιρό παρακολουθούμε απαθείς μία κατάσταση, όπου δεν αντιμετωπιζόμαστε ισάξια με την αντίστοιχη κατηγορία των ΠΕ 17. «Ριγμένοι» ήμασταν στις προσλήψεις του ΑΣΕΠ, «ριγμένοι» συνεχίζουμε να είμαστε και τώρα. Και το πιο ωραίο είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να στηρίζει αυτή την αδικία!!! Οι  πληροφορικοί, για παράδειγμα, μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα και ισχύει η ποσόστωση  60-40. Εμείς συνεχίζουμε και εξαρτόμαστε από τις προτιμήσεις του εκάστοτε διευθυντή, που στο χέρι του είναι να ζητήσει, αυθαίρετα,  τη μία ή την άλλη κατηγορία!!!
Νομίζω πως κάτι πρέπει να κάνουμε… Να διεκδικήσουμε… Να οργανωθούμε… Οποιαδήποτε πρόταση είναι μια καλή αρχή…
Ετσι ειναι απο την στιγμη που οι αποφοιτοι ΑΣΕΤΕΜ ειναι Τεχνολογοι Εκπαιδευτικοι ....λες να περνανε περισσοτερους απο το πολυτεχνειο που δεν ειναι εκπαιδευτικοι?
Οι μηχανικοί της ΑΣΕΤΕΜ δεν έπαιρναν δουλειές μηχανικών στο ελεύθερο επάγγελμα, μόνο στην εκπαίδευση περιορίζονταν;

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 03:21:39 μμ »
solareng σ'ευχαριστώ για τη διόρθωση στους αριθμούς που ανέφερα.
nikolopol πού στηρίζεται νομικά αυτό που λες, ότι δηλαδή είναι αυτονόητο (για σένα) ότι πρέπει να παίρνουν σε συντριπτική πλειοψηφία ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ; Για ποιο λόγο να μην παίρνουν 50-50 από κάθε ειδικότητα, εφόσον δεν προβλέπεται από πουθενά κάτι διαφορετικό;
Θα συμφωνήσω επίσης με τον solareng ότι οι ΑΣΕΤΕΜ βρίσκονται σε ομαδοποιημένο πίνακα με τους απόφοιτους ΤΕΙ, οι οποίοι δεν έχουν στον τίτλο σπουδών τους το "τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί". Άρα, σύμφωνα με εσένα, δεν είναι εκπαιδευτικοί και επομένως σε τι ακριβώς υπερέχουν συγκριτικά με  τους πολυτεχνίτες και οι τελευταίοι είναι τόσο ριγμένοι;
Τέλος, γνωρίζει κανένας αν έχουμε ως κλάδο κάποιον σύλλογο στον οποίο μπορούμε να απευθυνθούμε; Αν ναι με ποιον τρόπο μπορούμε να επικοινωνήσουμε και αν όχι πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:19:51 πμ »
solareng σ'ευχαριστώ για τη διόρθωση στους αριθμούς που ανέφερα.
nikolopol πού στηρίζεται νομικά αυτό που λες, ότι δηλαδή είναι αυτονόητο (για σένα) ότι πρέπει να παίρνουν σε συντριπτική πλειοψηφία ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ; Για ποιο λόγο να μην παίρνουν 50-50 από κάθε ειδικότητα, εφόσον δεν προβλέπεται από πουθενά κάτι διαφορετικό;
Θα συμφωνήσω επίσης με τον solareng ότι οι ΑΣΕΤΕΜ βρίσκονται σε ομαδοποιημένο πίνακα με τους απόφοιτους ΤΕΙ, οι οποίοι δεν έχουν στον τίτλο σπουδών τους το "τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί". Άρα, σύμφωνα με εσένα, δεν είναι εκπαιδευτικοί και επομένως σε τι ακριβώς υπερέχουν συγκριτικά με  τους πολυτεχνίτες και οι τελευταίοι είναι τόσο ριγμένοι;
Τέλος, γνωρίζει κανένας αν έχουμε ως κλάδο κάποιον σύλλογο στον οποίο μπορούμε να απευθυνθούμε; Αν ναι με ποιον τρόπο μπορούμε να επικοινωνήσουμε και αν όχι πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν;

Το στηριζω οτι ...ολοι οσοι εχουν παιδαγωγικο ανεβαινουν στον πινακα και με 0,1 μορια πανω απο καποιον Τειτζη που εχει και 10 μηνες μορια.....

Σε καποιες ειδικοτητες συμφωνω μαζι σου ...αλαλ δεν υπαρχουν αντιστοιχες ειδικοτητες στην ΑΣΕΤΕΜ...στους ηλεκτρολογους οσοι ειχα προυπηρεσια απο τειτζηδες ηταν απο σιβιτανιδειο που μπαινανε με βυσμα...ομοιως και για μηχανολογους, για αυτο μπορεις να δεις τειτζηδες ψηλα στον πινακα...αμα ομως προσεξεις οσοι δεν εχουν παιδαγωγικο βρισκονται κατω απο ΑΣΕΤΕΜ οσα μορια και να εχουν αυτοι

Οποτε π.χ ναι μεν βλειπεις Ηλεκτρολογοι ΑΣΕΤΕΜ - Τει σε μια ομαδα ...αλλα αμα κοιταξεις πινακα θα καταλαβεις οτι δεν ειναι το ιδιο.....και αμα δεν υπηρχε π.χ. η σιβιτανιδειος τοσα χρονια τοτε θα εβλπες οτι ολοι οι τειτζηδε ς θα ηταν στον πατο του πινακα γτ απλα δεν θα ειχαν ελπιδα να τους καλεσουν αφου προηγουνται οι ΑΣΕΤΕΜ...

Δεν εχω τελειωσει ΑΣΕΤΕΜ......αλλα πιστευω οτι σε ολα τα επαλ-επας θα επρεπε να παιρνανε μονο απο αυτους (πραγμα που με το νεο νομοσχεδιο ισχυει τουλαχιστον για μηχανολογους - ηλεκτρολογους) αφου η μη κτηση παιδαγωγικου σεπ εταει εξω απο την εκπαιδευση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 11:25:31 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:06:31 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Να σε διορθώσω λίγο:
ΠΕ 17.02 /17.06 είναι 81 προσληφθέντες, δεν φαίνονται τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στη Σιβιτανίδειο.
Επίσης υπάρχουν και οι ΠΕ 18.18 ΤΕΙ Οχημάτων που έχουν τις ίδιες αναθέσεις, 21 προσληφθέντες
Σύνολο 111 προσληφθέντες από τους οποίους οι 9 είναι ΠΕ 12.04 δηλαδή 8,1%.

Επίσης οι ΠΕ 17.03/17.07 είναι 56.

Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω κατηγορία και να πάω στους ΠΕ 17. Έτσι θα έχω περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης.
Σίγουρα τεράστια αδικία εις βάρος μας αυτό που γίνεται.
Οι πε 17 είναι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί, να μην γράφουμε οτι θέλουμε και οτι μας συμφέρει.
Παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες για την πρώην ΣΕΛΕΤΕ και νυν ΑΣΠΑΙΤΕ για την ενημέρωσή σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 11:56:35 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:09:15 μμ »
Αμέσως μετά το Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο η Ελλάδα βρέθηκε αντιμέτωπη με την ανάγκη ανάπτυξης μιας πολυεπίπεδης οικονομίας, με έμφαση στη δημιουργία νέων επαγγελμάτων, αλλά και άρτια ειδικευμένων τεχνικών. Σύντομα έγινε αντιληπτό ότι ο στόχος αυτός συνεπαγόταν την προσαρμογή της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης στις απαιτήσεις της αναπτυσσόμενης ελληνικής οικονομίας, ενώ ήταν εμφανής η έλλειψη κατάλληλα εκπαιδευμένου διδακτικού προσωπικού για τη διδασκαλία τεχνικών επαγγελματικών μαθημάτων. Με αυτό ακριβώς το στόχο ιδρύθηκε η ΣΕΛΕΤΕ και αυτό ακριβώς το έργο κλήθηκε να υπηρετήσει. Η ικανοποιητική ανταπόκριση της ΣΕΛΕΤΕ στις απαιτήσεις της αποστολής της κατά τα πρώτα έτη της λειτουργίας της διαμόρφωσε τις κατάλληλες συνθήκες για την περαιτέρω ανάπτυξή της. Όταν πρωτοϊδρύθηκε η ΣΕΛΕΤΕ, η επικρατούσα τάση για την εκπαίδευση των καθηγητών της Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ήταν εκείνη της «προσθετικής» προσέγγισης. Η έμφαση δηλαδή δινόταν κυρίως στην παιδαγωγική κατάρτιση και μόνο ένα μικρό ποσοστό του συνόλου των σπουδών αφορούσε επιμόρφωση σε τεχνικά ή επαγγελματικά θέματα. Αργότερα, στη δεκαετία του ’70, μια παράλληλη μέθοδος υιοθετήθηκε, η οποία προέβλεπε τη σύζευξη της παιδαγωγικής με την τεχνική και επαγγελματική εκπαίδευση. Η νέα αυτή οπτική γωνία οδήγησε στη δημιουργία δύο ανεξάρτητων Σχολών υπαγομένων στη ΣΕΛΕΤΕ: Της Παιδαγωγικής Τεχνικής Σχολής (ΠΑΤΕΣ), στην οποία διατηρήθηκε η παράδοση της «προσθετικής» προσέγγισης με τα εξής Τμήματα:
α. Τμήμα Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
β. Τμήμα Εργαστηριακών Εκπαιδευτικών Πτυχιούχων Β/θμιας Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, και
Της Ανωτέρας Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (ΑΣΕΤΕΜ),στην οποία υιοθετήθηκε η «παράλληλη» μέθοδος (Ν.Δ. 789/31412470), με τις εξής ειδικότητες:
α. Τμήμα Εκπ/κών Τεχνολόγων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών
β. Τμήμα Εκπ/κών Τεχνολόγων Ηλεκτρονικών Μηχανικών
γ. Τμήμα Εκπ/κών Τεχνολόγων Μηχανολόγων Μηχανικών
δ. Τμήμα Εκπ/κών Τεχνολόγων Πολιτικών Μηχανικών
(ι) Κατεύθυνση μομικών Έργων, και
(ιι) Κατεύθυνση Συγκοινωνιακών και Υδραυλικών Έργων
Η ΣΕΛΕΤΕ λειτούργησε με την ανωτέρω μορφή και ακαδημαϊκή οργάνωση μέχρι και το ακαδ. έτος 2001-2002, έχοντας καθιερωθεί ως το μοναδικό θεσμοθετημένο εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Ελλάδα για την εκπαίδευση και επιμόρφωση καθηγητών τεχνικών μαθημάτων. Με τη λήξη του ακαδ. έτους 2001-2002 το νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ΣΕΛΕΤΕ καταργήθηκε και στη θέση της ιδρύθηκε η ΑΣΠΑΙΤΕ, η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, με έδρα την Αθήνα (Ν. 3027/2002, Άρθρο 4 «Ίδρυση Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης – Κατάργηση της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε»).

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:10:28 μμ »
Η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, η οποία συνήθως αναφέρεται απλά ως Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, αποτελεί Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα που δραστηριοποιείται στη Ελληνική πρωτεύουσα. ιδρύθηκε στην Αθήνα τον Ιούνιο του 2002 (Ν.3027/2002), ως καθολικός διάδοχος της ΣΕΛΕΤΕ (Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης). Η ΣΕΛΕΤΕ είχε ιδρυθεί με νομοθετικό διάταγμα το 1959 (Ν.Δ. 3971/1959), στο πλαίσιο της γενικότερης προσπάθειας οργάνωσης και ανάπτυξης ενός συστήματος Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης στην μεταπολεμική Ελλάδα του ’50. Η ΑΣΠΑΙΤΕ υπάγετε στον Τεχνολογικό Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Όποτε στο ερώτημα τι είμαστε Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ η απάντησή είναι ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ ανήκει στα ΑΕΙ και συγκεκριμένα στον Τεχνολογικό τομέα, τον οποίο απαρτίζει, μάζι με τα ΤΕΙ. (ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 3549)


Η αποστολή της Σχολής περιλαμβάνει την παράλληλη παροχή τεχνολογικής και παιδαγωγικής εκπαίδευσης στους σπουδαστές της, την προαγωγή της εφαρμοσμένης έρευνας στην εκπαιδευτική τεχνολογία και την παιδαγωγική, και τη διοργάνωση προγραμμάτων κατάρτισης, επιμόρφωσης ή εξειδίκευσης για εκπαιδευτικούς ή μέλλοντες εκπαιδευτικούς. Σήμερα η Σχολή αποτελείται από τα Τμήματα:
● Τμήμα Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολογίας
● Τμήμα Εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικής
● Τμήμα Εκπαιδευτικών Μηχανολογίας
● Τμήμα Εκπαιδευτικών Πολιτικών Δομικών Έργων
● Τμήμα Εκπαιδευτικών Πολιτικών Έργων Υποδομής
● Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων
● Γενικό Τμήμα Γενικών Μαθημάτων
Πέραν των ειδικοτήτων των Προπτυχιακών Τμημάτων της, η Σχολή οργανώνει και υλοποιεί προγράμματα
● Παιδαγωγικής Κατάρτισης για εκπαιδευτικούς ή υποψήφιους εκπαιδευτικούς
● Επιμόρφωσης ή Εξειδίκευσης για εκπαιδευτικούς
● Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Μ.Α) σε σύμπραξη με Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:16:05 μμ »
Γεια σε όλους. Παρόλο που παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Αιτία του μηνύματός μου αποτέλεσε το γεγονός ότι δεν έχω δει κανένα συνάδελφο απόφοιτο Πολυτεχνείου να αντιδρά σε μία αδικία που κρατάει χρόνια. Για ακόμα μία χρονιά ο αριθμό προσληφθέντων αναπληρωτών απόφοιτων ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ  είναι προκλητικά μεγαλύτερος σε σχέση με αυτόν των απόφοιτων Πολυτεχνείων. Ενδεικτικά θα αναφερθώ στις πρόσφατες προσλήψεις στις 27/10/2011:
                                         
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.02/17.06:  ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   76
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.04/12.11:    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   9 
και
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 17.03/17.07    ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   51   
ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ 12.05            ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ   6

Δηλαδή, στο σύνολο των προσλήψεων τόσο στους μηχανολόγους όσο και στους ηλεκτρολόγους το 89,4% είναι από απόφοιτους ΑΣΕΤΕΜ-ΤΕΙ και το 10,6% από απόφοιτους Πολυτεχνείου!!!
Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των συναδέλφων ΠΕ 17.  Σε αντίθεση με εμάς, προφανώς, έχουν ισχυρούς συλλόγους που στηρίζουν τα συμφέροντά τους, διεκδικούν αυτό που θέλουν και το πετυχαίνουν. Τα βάζω με εμάς, τους πολυτεχνίτες, που τόσο καιρό παρακολουθούμε απαθείς μία κατάσταση, όπου δεν αντιμετωπιζόμαστε ισάξια με την αντίστοιχη κατηγορία των ΠΕ 17. «Ριγμένοι» ήμασταν στις προσλήψεις του ΑΣΕΠ, «ριγμένοι» συνεχίζουμε να είμαστε και τώρα. Και το πιο ωραίο είναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να στηρίζει αυτή την αδικία!!! Οι  πληροφορικοί, για παράδειγμα, μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα και ισχύει η ποσόστωση  60-40. Εμείς συνεχίζουμε και εξαρτόμαστε από τις προτιμήσεις του εκάστοτε διευθυντή, που στο χέρι του είναι να ζητήσει, αυθαίρετα,  τη μία ή την άλλη κατηγορία!!!
Νομίζω πως κάτι πρέπει να κάνουμε… Να διεκδικήσουμε… Να οργανωθούμε… Οποιαδήποτε πρόταση είναι μια καλή αρχή…
Γιατί αντιδράς το πτυχίο μου είναι εκπαιδευτικός τεχνολόγος μηχανολόγος και θέλεις να παίρνουνε εσάς στην εκπαίδευση, και γιατί πήγες πολυτεχνείο για να δουλέψεις στα ΕΠΑΛ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 11:59:04 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 06:48:29 μμ »
Ένας από τους λόγους που απλά παρακολουθούσα και δε συμμετείχα στο κατά τ’ αλλά πολύ ενδιαφέρον forum ήταν ότι θεωρώ τουλάχιστον ενοχλητικό το γεγονός ότι μερικά άτομα προβαίνουν σε προσωπικές επιθέσεις  ή  ειρωνικά σχόλια… Θα απαντήσω λοιπόν σε κάποιες… τοποθετήσεις προσπαθώντας  να μη θίξω κανέναν.

Thanosss, πήγα Πολυτεχνείο γιατί μπορούσα.  Ήθελα να γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός γιατί ως επιστήμη την έβρισκα πολύ ενδιαφέρουσα, είχα γράψει καλά στις πανελλήνιες και σαφώς προτίμησα το πανεπιστήμιο έναντι κάποιου ΤΕΙ. Η εκπαίδευση ήταν  ένα κομμάτι που επίσης με ενδιέφερε, γι’ αυτό και τα τελευταία τέσσερα χρόνια ασχολούμαι συνειδητά με αυτή. Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι την έκπληξή σου.  Αντί να σε ενοχλεί που τόσοι ΔΕ έχουν κατακλύσει τα σχολεία σε ενοχλεί που κάποιοι απόφοιτοι πολυτεχνείου επιλέγουν αυτό το δρόμο; Και ναι, θέλω να παίρνουν κι εμάς στην εκπαίδευση, γιατί πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να μην παίρνουν.
Υπάρχουν και πολυτεχνίτες με παιδαγωγική κατάρτιση. Άρα: Δίπλωμα μηχανικού + παιδαγωγική κατάρτιση… και ξαναρωτώ… σε τι είπαμε ότι υστερούμε ακριβώς;;;. .. και όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση δεν το κάνουν από αμέλεια ή τεμπελιά, αλλά επειδή δε τους δίνεται εύκολα η δυνατότητα. Το μέχρι στιγμής μονοπώλιο της ΑΣΠΑΙΤΕ το θεωρώ προσωπικά τραγικό και εκτός αυτού οι θέσεις που δίνει για μηχανικούς είναι εκνευριστικά λίγες…
Για όλα τα παραπάνω που ανέφερα, ναι, νιώθω την αδικία…

Κλείνοντας, απευθύνομαι στους συνάδελφους πολυτεχνίτες, αν υπάρχουν εδώ μέσα δηλαδή και λέω ότι από Δευτέρα θα αρχίσω να το ψάχνω για να δω τι μπορούμε να κάνουμε. Όποιος ενδιαφέρεται να το κυνηγήσουμε μπορεί είτε μέσω του forum είτε με προσωπικό μήνυμα να επικοινωνήσει… άλλη δύναμη έχει ένα άτομα και άλλη πολλά…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2019, 02:12:44 πμ από electro »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.