*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία σε προνήπια  (Αναγνώστηκε 15137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε προνήπια
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 11:34:14 πμ »
Καλησπερα, θα ηθελα τη γνωμη των νηπιαγωγων, γιατι πριν μιλησω θελω να ξερω.
Μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι ο σκοπος διδασκαλιας στα προνηπια;;Αν ειναι παρκινγκ για παιδια πειτε μου να ξερω.. :( Ρωτω γιατι την 28η σε αλλα σχολεια τα παιδια ειπαν ποιηματακια ενω στο δικο μας ενω η νηπιαγωγος μας ειχε πει οτι θα μας δωσει να μαθουμε τελικα δεν εδωσε ,οχι μονο αυτο αλλα ολες οι ταξεις του νηπιαγωγειου δεν ειπαν ποιημα.Οσο αφορα τις εργασιες μεχρι στιγμης ζωγραφιζουμε, ελευθερο θεμα, κανουμε διαφορα εργασιουλες μικροκατασκευες χαρτινες και λεμε παραμυθακια.Σημερα ο μικρος μου μου ειπε οτι βαρεθηκε επειδη αυτα που κανουν ειναι ἑυκολα".Το ειπα στη νηπιαγωγο   και μου ειπε αυτα κανουμε δεν θα μπουμε σε ποιο βαθεια φετος ...και ρωτω,  αφου τα πιτσιρικια μαθαινουν ευκολα,ο χρονος προσαρμογης εχει περασει δεν μπορουν να μαθουν κατι περισσοτερο;; εννοειται αν τραβαει ολη η ταξη και οχι μονο ενας δυο μαθητες..Εγω περυσι του ειχα μαθει να γραφει και να λεει την αλφαβητα ,φετος αρχισαμε ,μετα απο επιμονη του μικρου μου , να διαβαζουμε ..ξεκινησαμε με δισυλλαβες λεξουλες τις οποιες τις γραφουμε κιολας.. Τι αλλο μπορω να κανω ή να μην κανω ωστε να μην βαριεται στο σχολειο;;

όχι σε καμία περίπτωση!Μπορούν όμως οι νηπιαγωγοί να αποφασίσουν σε κάποια γιορτή να κάνουν κλειστή γιορτή. χωρίς γονείς.εξαρτάται και από το τμήμα στο οποίο βρίσκεται ο γιος σου.αν τα υπόλοιπα παιδιά είναι λίγο πιο πίσω, ή είναι ξένα κ δεν καταλαβαίνουν τη γλώσσα κλπ........δεν μπορεί να το παραβλέψει αυτό η νηπιαγωγός και να κάνει δύσκολα πράγματα. γι αύτό περίμενε λίγο και σιγά σιγά θα κάνουν κι άλλα πράγματα κ ίσως να είναι καλύτερα. Πάντως λεξούλες και συλλαβές δεν δουλεύουμε στο νηπιαγωγείο. Μην έχεις τέτοιες προσδοκίες. Μην δημοτικοποιήσουμε κ το νηπιαγωγείο!Να χαρούν κ τα παιδιά την παιδική τους ηλικία με παιχνίδι κ μουσικοκινητικά κλπ.Πιστεύω ότι σε λίγο θα κάνουν κι άλλα κ δεν θα βαριέται ο μικρός σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε προνήπια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:05 »

Αποσυνδεδεμένος nicky84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε προνήπια
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 02:17:09 μμ »
Μια συμβουλή!Μη συγκρίνεις τι κάνουν οι άλλες νηπιαγωγοί σε άλλες τάξεις!Η κάθε νηπιαγωγός προσαρμόζει τις δραστηριότητες πάνω στην ομάδα της.Αυτό το κάνουν πολλοί γονείς και είναι τεράστιο λάθος.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε προνήπια
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:23:27 μμ »
Μια συμβουλή!Μη συγκρίνεις τι κάνουν οι άλλες νηπιαγωγοί σε άλλες τάξεις!Η κάθε νηπιαγωγός προσαρμόζει τις δραστηριότητες πάνω στην ομάδα της.Αυτό το κάνουν πολλοί γονείς και είναι τεράστιο λάθος.

Συμφωνώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Διδασκαλία σε προνήπια
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 04:00:26 μμ »
σας ευχαριστω παρα πολυ ολες πραγματικα με διαφωτισατε! :-* :-*
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.