*

Αποστολέας Θέμα: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 15441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:48:45 μμ »
. Η φιλολογία, η ιστορία, τα μαθηματικά, η ιατρική, η ψυχολογία.....είναι επιστήμες. Τα παιδαγωγικά δεν είναι.
Συγνώμη, αλλά δεν είναι επιστήμη τα παιδαγωγικα; Υπάρχει μεγαλύτερη επιστήμη να ασχολείσαι με την ψυχολογία του παιδιού και για ποιο λόγο αντιδρά, όπως αντιδρά; Εγώ προσωπικά διαβάζοντας ΑΣΕΠ λάτρεψα μαζί με τη φιλολογία και τα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:53:25 μμ »
Τα παιδαγωγικά είναι μια χαρά επιστήμη, το ΦΠΨ τι σόι τμήμα είναι δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:16:17 μμ »
Eναι όλα σχετικά με την κατάρτιση που πρεπει να έχει ένας σωστός εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 10, 2007, 03:38:29 μμ »
Παιδιά,κατι ακούγεται για ολοήμερο γυμνάσιο,ακουσε κανεις κατι ή ειναι ραδιοαρβύλα;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lisaki2004

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2007, 11:51:28 μμ »
πάντως πιστεύω ότι πρέπει όσο μπορούμε  να το κάνουμε σαφές πια αυτό στα παιδιά που δηλώνουν μηχανογραφικό. Το τι θα σπουδάσεις - ίσως κι αν είναι αυτό που νιώθεις ότι σε ενδιαφέρει πολύ, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτό που θα κάνεις ως δουλειά για να ζεις... εμάς κανείς δε μας ταρακούνησε στα 16 και στα 17 να μας πει...αν πρέπει να επιβιώσεις κι έχεις ανάγκη χρήματα ίσως πρέπει να σκεφτείς τι θα σε βοηθήσει να ζεις... γιατί πρέπει να έχεις να φας για να είσαι και λίγο ρομαντικός κι αυτό χρειάζεται να το ακούσεις και στα 17...θα μπορούσ απρώτα να έχω μια κατάρτιση έστω τεχνική που θα μου επέτρεπε τα προς το ζην, χωρίς να εξαρτώμαι από κανέναν και μετά να επιδιώξω το καλύτερο σε εκείνο που αγαπώ... Έτσι φύγαμε από ένα σχολείο πηγαίνοντας κατευθείαν στο άλλο με μόνο γνώνομα το τι μου αρέσει πολύ για να επενδύσω τον κόπο μου και τον εαυτό μου να καταρτιστώ όσο καλύτερα και να γίνω το καλύτερο που μπορώ σε αυτό που αγαπώ...αλλά πόσα χρόναι εις βάρος άλλων...δεν πρέπει κάποτε να μας επιτραπεί μέσα σε αυτή την κοινωνία να ολοκληρώσουμε την προσωπικότητά μας ως ενήλικοι, δουλέυοντας πάνω στην επένδυση που τόσο αγαπήσαμε;  κι εν πάσει περιπτώσει εγώ θέλω κάποιος να με αποζημιώσει για την ψυχική οδύνη του να πρέπει επιτακτικά να επιλέξω κάτι σε μια άκαιρη ηλικία δίχως να μου δίνει όλα τα απαιτούμενα στοιχεία ξεκάθαρα...έστω για να ξέρω πώς να συνδυάσω την αγάπη μου με την επιβίωση.... ίσως τα σημερινά παιδιά να μπορούν λίγο να γλυτώσουν κάτι απ' αυτό..
α στο καλό συγχίστηκα πάλι >:(

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2007, 12:32:37 πμ »
Τα τωρινά παιδιά δεν έχουν καμια σχέση στις επιλογες τους σε σχέση με το δικο μας ρομαντισμο (εγώ τέλειωσα σχολείο το 91 και πήρα πτυχίο το 96). Το 91 πέρασα παιδαγωγικο, ξαναέδωσα και περασα φιλολογία. Τότε στο χωριό μου (παρόλο που με την οικογενεια μου μεναμε στην Αθήνα) τη δασκάλα την έλεγαν δασκαλίτσα και η καθηγήτρια είχε άλλη αίγλη. Κανένας δε μου είχε μιλήσει για επαγγελματική αποκατάσταση και για ισότητα στους μισθους. Οι δικοι μου νομιζαν ότι οι δασκάλες προερχονταν ακόμη από ακαδημιες κάτι όμως που το 91 δεν συνεβαινε πια. Τώρα με την εμπειρία μου θεωρώ ότι ολοι οι εκπαιδευτικοι προσφερουν σημαντικό εργο και όσο πιο μικρα τα παιδιά τοσο και πιο σημαντικο το εργο τους. Τώρα θα είχα 10 χρονια προυπηρεσία αν έμενα στο παιδαγωγικο. Δεν με πειράζει αυτο όμως γιατι βλέπω τα τωρινα παιδιά ότι λαμβάνουν την επαγγελματικήτους αποκατάσταση στις επιλογές τους. Δεν είναι τυχαιο ότι έχουν ανεβει οι βάσεις στα παιδαγωγικά. Επίσης δειτε τις σχολες της αστυνομιας. Εχουν υψηλες βάσεις όπως και οι .στρατιωτικες γιατι θεωρουνται σχολες αμεσης επαγγελματικης αποκατάστασης. Το ίδιο και οι σχολες της πληροφορικης γιατι ξερουν ότι υπάρχει ζήτηση. Αρα θεωρω ότι τώρα κάποια παιδια είναι πιο πρακτικά και αυτο θα τα ωφελήσει στο μελλον. Αυτο που λιγο με προβληματιζει είναι ότι πολλά παιδιά υιοθετουν προτυπα από τα ΜΜΕ και θελουν να γινουν τραγουδιστες, τηλεπαρουσιαστριες, μοντελα μόνο και μονο για τη δημοσιοτητα χωρις να έχουν εκπαιδευτικο υπόβαθρο. Προς θεού! Μη νομίζει κανεις ότι έχω πρόβλημα με τα καλλιτεχνικά επαγγελματα απλά θεωρώότι και αυτά απαιτουν να έχεις σπουδες και υπόβαθρο πίσω σου και να μην τα κάνεις για την εφήμερη δοξα και μονο. Και λυπάμαι που ξεφευγω απο το θεμα απλώς εκαπιδευτικοι ειμαστε και βλεπω αυτη τη νοοτροπία προσφατα σε κάποια παιδια στο σχολείο ή στο φροντιστήριο και με στενοχωρει.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 20, 2007, 11:23:35 πμ »
 Πιστεύω ότι όλες οι βαθμίδες της εκπαίδευσης παράγουν εξίσου σημαντικό έργο.Θεωρώ το επάγγελμα της νηπιαγωγού εξίσου απαραίτητο με αυτό της φιλολόγου. Όσοι αντιμετωπίζαμε τις δασκάλες ως δασκαλίτσες και επιλέξαμε να γίνουμε καθηγήτριες νομίζω ότι κάναμε λάθος.Οι περισσότεροι που οποφοιτήσαμε από σχολές σχετικές με την εκπαίδευση, θέλω να πιστεύω ότι αγαπάμε τα παιδιά και τη διδασκαλία. Απλώς επιλέξαμε το αντικείμενο που μας άρεσε περισσότερο. Με την προυπόθεση ότι θα διδάξουμε όμως-υπό μη εξευτελιστικές συνθήκες- και όχι για να πάρουμε ένα πτυχίο απλώς για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε και από το σπίτι,χωρίς να επιβαρύνουμε οικονομικά τις οικογένειές μας( των οποίων οι θυσίες αποσκοπούν στο να γίνουμε κάποια μέρα επαγγελματικά πετυχημένοι και ανεξάρτητοι).Ένας μαθηματικός ή φιλόλογος θα χαίροταν να δούλευε τουλάχιστον ως δάσκαλος!Η διδασκαλία έχει σημασία.Χαίρομαι που πλέον τα παιδιά αποσκοπούν στην επαγγελματική αποκατάσταση και δεν ακούνε τις συμβουλές των δικών μας (αδιάφορων κατα κύριο λόγο)καθηγητών για επιλογή σπουδών με γνόμωνα το τι μας αρέσει. Για την επιλογή μας καθοριστικός παράγοντας ήταν το σχολείο-στη δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση-που δεν με ενημέρωσε ότι πιθανότατα να μη δουλέψω ποτέ ως φιλόλογος-ίσα ίσα πολλοί καθηγητές θεωρούσαν πολύ καλή την επιλογή μου. Και δεν μπορώ να ακούω ότι όσοι τα λέμε αυτά δεν προσπαθούμε πολύ για να κάνουμε αυτό που αγαπάμε,γιατί όταν έχουμε πρώτα να λύσουμε το βιοποριστικό μας πρόβλημα, πού χρόνος για ΑΣΕΠ(του οποίου οι πιθανότητες επιτυχίας είναι εκ των πραγμάτων μικρές)και όταν ειδικά απασχολούμαστε αναγκαστικά σε άσχετο αντικείμενο.Πέρυσι γνωστή μου, η οποία είχε περάσει με τη τρίτη παιδαγωγικό(όταν αυτό θεωρούταν αποτυχία) κάπως υπεροπτικά, κάπως με ύφος συμπάσχοντα, μου είπε ότι οι φιλόλογοι διορίζονται του αγίου ποτέ.Το θεωρώ λίγο αδικία που εκείνη έγινε κατα τύχη εκπαιδευτικός (χωρίς να λέω οτι δεν της αρέσει ή ότι δεν θα έπρεπε να γίνει)και εγώ που είναι το όνειρό μου, να είμαι πχ γραμματέας, για να εξασφαλίζω ένα αξιοπρεπή μισθό.Ναι μεν η κατάσταση είναι εκ των πραγμάτων δύσκολη όσον αφορά το διορισμό, αλλά κάποιες λύσεις για να βελτιωθεί υπάρχουν. Γιατί πχ τόσες φιλολογικέ σχολές;Γιατί οι απόφοιτοι του ΦΠΨ διορίζονται ως φιλόλογοι και όχι ως δάσκαλοι;Τέσπα. Όσο για την ερώτηση του Markos απ ' ό,τι γνωρίζω τα ολοήμερα γυμνάσια είναι στο πρόγραμμα αλλά δεν υπάρχουν ακόμη τα απαραίτητα κονδύλια(μάλλον για του αγίου ποτέ το κόβω).Τέσπα, συγνώμη αν σας ζάλισα και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλέψεις για την επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 20, 2007, 01:34:20 μμ »
Εχεις δίκιο chrysullaki ο εκπαιδευτικός είναι πάντα εκπαιδευτικός ανεξαρτήτως βαθμίδας γιατί ασχολειται με τα παιδιά και τη διδασκαλία. Τουλάχιστον εχουμε διαλέξει αυτό που αγαπάμε και δεν καθόμαστε πίσω από ένα γραφείο να λύνουμε σταυρόλεξα και να βαριόμαστε τη ζωή μας. Εμείς διαλέξαμε λειτούργημα όχι επάγγελμα και ασχολουμαστε με ζωντανο υλικό. Μακάρι να ήταν έστω και λίγο εκτιμητέο αυτό από τους ανθρώπους που ελέγχουν τους διορισμούς. Καλοί και οι αγροφύλακες που διόρισαν αλλά όταν τα σχολεία θα είναι γεμάτα κενά ως τα Χριστούγεννα να δουμε αν θα εχουν λίγο φιλοτιμο για να δικαιολογηθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.