*

Ψηφοφορία

Τί θα πάρετε μαζί σας??

Μόνο ρούχα!
26 (35.6%)
Ρούχα,κουζινικά σκέυη και άλλα μικρά αντικείμενα
36 (49.3%)
Προσωπικά είδη και τα βασικά έπιπλα
4 (5.5%)
Όλο το νοικοκυριό!!
7 (9.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 72

Αποστολέας Θέμα: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)  (Αναγνώστηκε 21984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 07, 2007, 09:10:11 μμ »
Άννα, ξαναδιάβασε καλά το συμβόλαιο και δες αν υπάρχει κάποια αναφορά στο βάψιμο. Αν υπάρχει, ρώτα κανένα - δυο συνεργεία βαψίματος πόσα παίρνουν για βάψιμο στα συγκεκριμένα τετραγωνικά και αφαίρεσε το ποσό αυτό από το ποσό της εγγύησης που θα ζητήσεις πίσω. Αν δεν υπάρχει κάποια τέτοια αναφορά, καλό θα ήταν να βρεις το σχετικό νόμο (αν μπορεί κανείς να μας παραπέμψει σ'  αυτόν ας το κάνει στο forum, εγώ δεν μπόρεσα να τον βρω πουθενά) και να πράξεις όπως υπαγορεύει. Δε θα ήταν κακό επίσης να πεις στο σπιτονοικοκύρη (με ένα ξεφύσημα συγκρατημένης λύπης, τύπου "εντάξει, αφού φτάνουμε σε αδιέξοδο θα πρέπει να το κάνω κι ας μη θέλω") ότι θα συμβουλευτείς το δικηγόρο σου για να δεις τι πρέπει να κάνεις, γιατί κάτι τέτοιοι κουτοπόνηροι είναι συνήθως και θρασύδειλοι.

Σε κάθε περίπτωση το πολύ πολύ που θα δεχτείς να παραχωρήσεις θα είναι το ποσό για το βάψιμο, γιατί όντως με 365 ευρώ βάφεις μέσα έξω εξοχική βιλίτσα. Μάλλον θα έχεις δώσει το τελευταίο νοίκι, έτσι δεν είναι; Λοιπόν, την επόμενη φορά που θα νοικιάσεις, να κάνεις με το σπιτονοικοκύρη σου την εξής συμφωνία: τον τελευταίο μήνα της παραμονής σου στο σπίτι ΔΕ θα δώσεις νοίκι, αλλά ο σπιτονοικοκύρης θα κρατήσει το ποσό της εγγύησης. Κι αν υπάρξουν φθορές δικής σου υπαιτιότητας τις κοστολογείτε μαζί και πληρώνεις ανάλογα. (Θυμίζω ότι φθορές που έχουν σχέση με παλιές ηλεκτρικές συσκευές, δίκτυα ρεύματος και νερού ΔΕΝ μπορεί να είναι δικής σου υπαιτιότητας και τις πληρώνει ο σπιτονοικοκύρης). Έτσι θα αποφύγεις το κλασικό φαινόμενο ο σπιτονοικοκύρης να μη δίνει πίσω τα χρήματα. Άλλωστε, το πιο πιθανό για έναν τόσο μικρό χώρο είναι να τον βάψει μόνος του και να κρατήσει τα λεφτά. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι πάρα πολύ συνηθισμένη, οι ιδιοκήτες σπανίως επιστρέφουν χρήματα με δικαιολογίες σαν κι αυτές που σου είπαν. Εμένα πάλι μου ζητούσε η σπιτονοικοκυρά 80 ευρώ για ένα (1) τζάμι, το οποίο μάλιστα έσπασε εξαιτίας του ρεύματος που δημιουργούσαν τα άθλια κουφώματα του σπιτιού της. Διεκδίκησε την εγγύηση που έδωσες, χρησιμοποίησε την απειλή του δικηγόρου σαν έσχατο μέσο κι αν ο σπιτονοικοκύρης πάει να σε πιάσει στο φιλότιμο ("τόσα χρόνια τα πηγαίναμε καλά και τώρα...", "α, μας απειλείς κιόλας;", "δεν το περίμενα από σένα...", "κι εγώ σε εκτιμούσα..." κλπ.) μη μασάς. Πάει να σου φάει χρήματα που δικαιούσαι, κατόπιν θα γελάει σε βάρος σου. Και πραγματικά, μέχρι το Νοέμβριο που θα πρωτοπληρωθείς χρειάζεσαι όσα χρήματα μπορείς να εξοικονομήσεις. Καλή δύναμη, λοιπόν, και γερά με τσαμπουκά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:59:15 »

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:28:34 μμ »
Σε κάθε περίπτωση το πολύ πολύ που θα δεχτείς να παραχωρήσεις θα είναι το ποσό για το βάψιμο, γιατί όντως με 365 ευρώ βάφεις μέσα έξω εξοχική βιλίτσα.
:D :D :D

Σ'ευχαριστώ πολύ elytron!
Δεν το έδωσα το τελευταίο ενοίκιο τελικά (αφού με υποστηρίξατε όλοι :)),οπότε δεν θα δει ούτε Ευρώ παραπάνω από μένα.Ούτε στο φιλότιμο μπορεί να με χτυπήσει γιατι δεν γνωριζόμαστε καν (της εξηγούσα ποιά είμαι και δεν μπορούσε ούτε να θυμηθεί για ποιό διαμέρισμα μιλάω..άσε)
Και μόνο που της παραχώρησα τη δυνατότητα να βάλει από τώρα αγγελία και να έρχονται να το βλεπουν τις τελευταίες μέρες που θα είμαι μέσα..πολύ είναι!!
Και να επιμείνει για το τελευταίο ενοίκιο...τι θα μου κάνει?Θα με βγάλει έξω?Ας με βγάλει, θα με γλυτώσει απ'το κουβάλημα!! 8)

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 08, 2007, 11:31:52 μμ »
Νομίζω ότι έκανες την καλύτερη δουλειά και το βλέπεις πάρα πολύ σωστά. Μη σκας λοιπόν, κοίτα μπροστά τα καλύτερα που έρχονται  :)

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 12, 2007, 10:01:26 πμ »
Ξέρει κανείς αν σε Έβρο-Ροδόπη βρίσκεις εύκολα επιπλωμένο σπίτι; Τα ενοίκια είναι ακριβά σε Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη;

Όσοι διοριστείτε στον Έβρο και δη στην Α' Έβρου ένα πολύ καλό και σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο είναι το BAO BAB, στην είσοδο της πόλης, χρειάζεστε όμως αυτοκίνητο. Μπορείτε να διαπραγματευτείτε την τιμή (γύρω στα 30-35€ η βραδιά συγκριτικά με άλλα στην περιοχή που ήθελαν 40-50€) σε περίπτωση που χρειαστεί να μείνετε λίγες μέρες π.χ. 4 μέρες/ βδομάδα για κανένα μήνα μέχρι να τακτοποιηθείτε ή να πάρετε απόσπαση σε περίπτωση υπεραριθμίας στην ειδικότητά σας.

Το προσωπικό του ξενοδοχείου είναι πολύ συνεννοήσιμο διότι εκεί διαμένουν αρκετοί νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί κι εμπορικοί αντιπρόσωποι.
Τα ενοίκια όπως προείπαν κυμαίνονται γύρω στα 300-350 € κι είναι σχετικά τσιμπημένα μια και η Αλεξανδρούπολη θεωρείται η πόλη των Δημοσίων Υπαλλήλων και των στρατιωτικών.

Πάντως όσοι διορίζεστε φέτος μην βιαστείτε να κάνετε μετακόμιση όλο σας το νοικοκυριό γιατί για τους νεοδιόριστους ισχύει το καθεστώς της υπεραριθμίας και μπορεί να βρεθείτε αποσπασμένοι σχετικά κοντά στο σπίτι σας για την τρέχουσα χρονιά.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:59:15 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 12, 2007, 09:57:59 μμ »
Ευχαριστώ, PE_09!

Τα ενοίκια όπως προείπαν κυμαίνονται γύρω στα 300-350 € κι είναι σχετικά τσιμπημένα μια και η Αλεξανδρούπολη θεωρείται η πόλη των Δημοσίων Υπαλλήλων και των στρατιωτικών.

Μήπως ξέρεις πού κυμαίνονται τα ενοίκια στις άλλες πόλεις του Έβρου (Ορεστιάδα, Διδυμότειχο, κλπ) και στα χωριά;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 12, 2007, 09:59:24 μμ »
Και στην Ορεστιάδα από ότι έμαθα είναι το ίδιο τσιμπημένα 300-350 ευρώ...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 12, 2007, 11:41:40 μμ »
Στο Διδυμότειχο τα σπίτια είναι φτηνά. Για επιπλωμένη γκαρσονιέρα φέτος ήταν το πολύ 230-250 ευρώ. Οι ντόπιοι μου είπαν ότι μπορεί ν' ανέβουν λίγο οι τιμές, γιατί θα υπάρχει πλέον εκεί και ΤΕΙ. Οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί εκεί. Θα βοηθήσουν όσο μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 12, 2007, 11:50:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά...  :)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 12, 2007, 11:54:30 μμ »
δεν ξερω τις τιμες στην ορεστιαδα,ωστοσο το καλυτερο (κι ακριβοτερο ) ξενοδοχειο ειναι το 'αλεξανδρος' πανω στην κεντρικη πλατεια.Εκει κοντα ειναι κι οι πεζοδρομοι με πολλα μαγαζια για φαγητο και ποτο.Καλο εστιατοριο με μαγειρευτο φαγητο ειναι ενα απεναντι απο τη στρατιωτικη λεσχη(δε θυμαμαι ονομα).Τα τελευταια χρονια εχουν χτιστει πολλες οικοδομες και  υπαρχουν σπιτια.Σε σουφλι και διδυμοτειχο ειναι πιο παλιες οι κατασκευες.Γενικα οι ανθρωποι ειναι πολυ φιλοξενοι,εγω ημουν μερικες μερες στο γραφειο της δ/θμιας
(ορεστιαδα)κι ηταν σα να τους ξερω χρονια.Επισης ειναι η μοναδικη πολη που εχω δει στην Ελλαδα οπου τα αυτοκινητα σταματανε μολις δουν πεζο στο δρομο.

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2007, 12:30:11 πμ »
Για τους οδηγούς της Ορεστιάδας το επιβεβαιώνω κι εγώ. Μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση. Γενικά ο Έβρος είναι μια χαρά Νομός, μην τον φοβάστε. Δεν είμαι από 'κει, αλλά πέρασα καλά 6 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 15, 2008, 01:11:56 μμ »
Νησί = επιπλωμένο

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 16, 2008, 02:55:44 μμ »
Αυτο θα πει αναλυτικη και κατατοπιστικη απαντηση!!!!

 ;) :) :D
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος sasouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 16, 2008, 07:51:40 μμ »
Σίγουρα είναι ασύμφορο να κάνεις μετακόμιση ή να επιπλώσεις από την αρχή ένα σπίτι στο οποίο θα μείνεις 1 χρόνο! Όμως καλό θα ήταν να σεβόμαστε και το όποιο κόλλημα του άλλου να νοικιάσει επιπλωμένο... Έχω ακούσει από πολλά άτομα ότι έχουν κόλλημα με τα επιπλωμένα γιατί σιχαίνονται :-\ :-\ :-\....Είναι κι αυτό ένα επιχείρημα ::)...Θα μου πείτε βέβαια αυτό που λέω κι εγώ : "Κι όταν πας σε ξενοδοχείο ξέρεις ποιος κοιμόταν πριν από σένα; Όταν πας στην ταβέρνα ξέρεις ποιος έτρωγε στο ίδιο πιάτο με το πιρούνι που τώρα τρως εσύ; Ή όταν κάθεσαι σε μια καφετέρια ξέρεις ποιος καθόταν στον καναπέ που κάθεσαι τώρα εσύ;" Είναι λογικά τα παραπάνω ερωτήματα, αλλά το κόλλημα είναι κόλλημα! Κι από τη στιγμή που ο άλλος θέτει θέμα καθαριότητας και υγιεινής δε μπορείς να μην το σεβαστείς... :-X 

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μετακόμιση? Βοήθεια! (Ψηφοφορία!)
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 16, 2008, 09:47:59 μμ »
Καλά............αυτοί που σιχαίνονται τους πάντες και τα πάντα είναι τελικά οι πιο βρωμάρηδες από όλους.
Είχα συμφοιτήτρια η οποία έπιανε το κολωνάκι στο αστικό με γάντι,από αυτά που έχουν οι βαφές και όταν κατέβαινε το πέταγε στον διάδρομο του κτιρίου της σχολής μας,ενώ στη γωνία υπήρχε κάδος απορριμάτων.
Έμενα σε επιπλωμένο.
Το μόνο που ενδεχομένως να έλεγε κάποιος ότι σιχαίνεται είναι το στρώμα.
Αλλά μπορείς όταν κλείσεις το σπίτι να ζητήσεις από το σπιτονοικοκύρη σου, να σου το αλλάξει.
Τώρα το βασικότερο..............το μπάνιο δηλαδή............σε όλα τα σπίτια υπάρχει........
Αν εσύ δεν πας να το κάνεις τζάμι το σπίτι,να πάρει τη μυρωδιά σου.........
είτε είναι επιπλωμένο,είτε όχι θα βρωμάει και θα ζέχνει. ::)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.