*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;  (Αναγνώστηκε 10773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:41:53 μμ »
Έχει και στην ηπειρωτική χώρα κάτι μούχλες...
Ευτυχώς που δεν λέτε ονόματα και διευθύνσεις...
Να δείτε ορισμένες που αισθάνονται οι φαντάροι...

ΥΓ πάντως αν "πάτε" στο www.metar.gr π.χ. και κοιτάξετε τους 20 μετεωρολογικούς σταθμούς με την μεγαλύτερη υγρασία, οι 10 είναι πόλεις τις ηπειρωτικής Ελλάδας ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2012, 11:47:00 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:46:39 μμ »

Και που να δεις τον δικό μου διευθυντή που δεν θέλει καν να μας ακούει να λέμε ότι μας λύπει το σπίτι μας και ο τόπος μας.Μας θεωρεί αχάριστους γιατί λέει το νησί του μας ταϊζει και ας μας κλέβουν με κάθε ευκαιρία στο ωραίο τους νησί π.χ αγοράζουμε 350 γραμμάρια ψωμί με 1,10 ευρώ,νοικιάζουμε ένα υγρό δωμάτιο με 350 ευρώ εμείς οι αχάριστοι.

οταν ερθει η μεγαλη πεινα, (γιατι θα ερθει), θα πω του αντρα μου να τον λυπηθει και να τον παρει εργατη στο χτημα για να του δωσει λιγες πατατες να φαει...τοτε να δει τι να μας πει για το νησι του που δεν παραγει τιποτα!!! γιατι δεν παραγουν...ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:02:51 πμ »
Έχει και στην ηπειρωτική χώρα κάτι μούχλες...
Ευτυχώς που δεν λέτε ονόματα και διευθύνσεις...
Να δείτε ορισμένες που αισθάνονται οι φαντάροι...

ΥΓ πάντως αν "πάτε" στο www.metar.gr π.χ. και κοιτάξετε τους 20 μετεωρολογικούς σταθμούς με την μεγαλύτερη υγρασία, οι 10 είναι πόλεις τις ηπειρωτικής Ελλάδας ;)
Ναι αλλά τα σπίτια που δίνουν στους μη ντόπιους έχουν κατασκευαστεί με επιδοτήσεις "στα γρήγορα" με σκοπό να χρησιμοποιηθούν σαν τουριστικά καταλύματα. Η υγρασία δεν είναι μόνο στο περιβάλλον. Αφορά περισσότερο τις πρόχειρες κατασκευές και τα ψεύτικα κουφώματα.
Να σου πω αν θες πόλη με περισσότερη υγρασία στη Βόρειο Ελλάδα χωρίς ίχνος μούχλας μέσα στα σπίτια και να σου πω μεγάλο νησί που η μούχλα είναι κάτι το φυσιολογικό στα σπίτια τους όπως τα χορταράκια και τα πουλάκια.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:06:43 πμ »
Άλλο πράγμα μας φταίει, με άλλους τα βάζουμε. Είναι και αυτό μια εκτόνωση. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:08:50 πμ »
Με άλλους τα βάζουμε, αλλά αυτοί που σου δίνουν τα σπίτια τους άκουσα πολλές φορές να λένε: "καλά τους κάνουν τους δημόσιους, να τους σκίσουν". Τώρα να δω σε ποιον θα νοικιάζουν τις τρύπες τους 300 και 400 Ευρουλάκια.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:10:44 πμ »
Μην το ξεχειλώνετε. Το δίκιο (που έχετε) μην το μετατρέπετε σε άλλο πράγμα...
Αυτά τα περί ντόπιων και μη ντόπιων είναι παντού.

Πήγα με παρέα (Γιαννιώτες) ΤσικνοΠέμπτη από τα Γιάννενα στο Κουτσελιό (6-7 χλμ και ο κόσμος όλος) στη μοναδική ταβέρνα-μπαρ-ψησταρια-κλπ και στο δελτίο παραγγελίας στο μαγαζί γράψανε "ξένοι" για να μας "ξεχωρίσουν" από τους ντόπιους... Μην το ψάχνετε...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:27:45 πμ »
Μην κακολογείτε τώρα τα νησιά και τις ραχούλες και μην κακίζετε τους κατοίκους τους.
Στην πραγματικότητα το πρόβλημα δεν είναι τα μουχλιασμένα ακριβοπληρωμένα σπίτια ή ο κακός καιρός τους,
αλλά η επιστροφή στη μουχλιασμένη ζωή που έχουν αποφασίσει άλλοι για εμάς και μοιάζει αναπόδραστη.
Δυστυχώς, οι γιορτές πρόσφεραν απλώς μια ψευδαίσθηση απόδρασης...που διήρκησε μόλις δυο εβδομάδες.

Μην χάνετε όμως από τώρα το κουράγιο, γιατί η χρονιά αλλιώς δεν θα βγει με τίποτα.
Αρκετά πράγματα μας έχουν πάρει. Μην αφήσετε να σας πάρουν ακόμα και την ελπίδα. ::)
Τους αρέσει-δεν τους αρέσει θα επιβιώσουμε.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 12:51:40 πμ »
Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους κατοίκους. Ίσα ίσα μου φέρονται καλύτερα απ' ότι στην Αθήνα. Και τη σειρά τους θα μου δώσουν στις δημόσιες υπηρεσίες λόγω του μωρού και ο χασάπης θα μας κεράσει τα λουκανικάκια μας και ο φούρναρης το κρουασανάκι στο μωρό κι απ'όλα ;D. Έχουμε βγάλει και όνομα στο χωριό εγώ κι ο μικρός - η καθηγήτρια με το μωρό (έτσι μας λένε) :P Επίσης οι διευθύντριες είναι πολύ καλές, με κατανόηση για τυχόν απρόοπτα που μου έχουν τύχει, ούτε δουλειές μου αναθέτουν ούτε τίποτα γιατί λένε κατανοούν πόσο δύσκολα είναι για εμάς. Στο δρόμο με χαιρετάνε τα παιδιά και οι γονείς τους. Οι συνάδελφοι είναι μια χαρά - κάποιοι στον κόσμο τους αλλά οκ έτσι είναι παντού. Αυτό που μου τη δίνει απίστευτα είναι η υγρασία και οι συνεχείς βροχές- αισθάνομαι σα να ζω στο Λονδίνο. Ουσιαστικά όμως με στεναχωρεί που αντί να είμαι με τον άντρα μου και την οικογένεια μου, είμαι μόνη μου με ένα μωρό σε ένα σπιτάκι 40 τετραγωνικά και αισθάνομαι μια συνεχή ανασφάλεια, ένα κενό, μια πλήξη και η μόνη επαφή μας είναι τα τηλέφωνα και οι βίντεοκλήσεις. Είναι δύσκολο κυρίως για όσους έχουμε αφήσει πίσω τους δικούς μας. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι το χειρότερο κομμάτι, γιατί σπίτι σου δεν είναι τα τούβλα αλλά είναι εκεί που βρίσκονται οι άνθρωποι που αγαπάς. Κι αν μπορούσα να τους έχω όλους εδώ έμενα και για πάντα, δε με ένοιαζε καθόλου... :'(
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 09:07:35 πμ »
Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους κατοίκους. Ίσα ίσα μου φέρονται καλύτερα απ' ότι στην Αθήνα. Και τη σειρά τους θα μου δώσουν στις δημόσιες υπηρεσίες λόγω του μωρού και ο χασάπης θα μας κεράσει τα λουκανικάκια μας και ο φούρναρης το κρουασανάκι στο μωρό κι απ'όλα ;D. Έχουμε βγάλει και όνομα στο χωριό εγώ κι ο μικρός - η καθηγήτρια με το μωρό (έτσι μας λένε) :P Επίσης οι διευθύντριες είναι πολύ καλές, με κατανόηση για τυχόν απρόοπτα που μου έχουν τύχει, ούτε δουλειές μου αναθέτουν ούτε τίποτα γιατί λένε κατανοούν πόσο δύσκολα είναι για εμάς. Στο δρόμο με χαιρετάνε τα παιδιά και οι γονείς τους. Οι συνάδελφοι είναι μια χαρά - κάποιοι στον κόσμο τους αλλά οκ έτσι είναι παντού. Αυτό που μου τη δίνει απίστευτα είναι η υγρασία και οι συνεχείς βροχές- αισθάνομαι σα να ζω στο Λονδίνο. Ουσιαστικά όμως με στεναχωρεί που αντί να είμαι με τον άντρα μου και την οικογένεια μου, είμαι μόνη μου με ένα μωρό σε ένα σπιτάκι 40 τετραγωνικά και αισθάνομαι μια συνεχή ανασφάλεια, ένα κενό, μια πλήξη και η μόνη επαφή μας είναι τα τηλέφωνα και οι βίντεοκλήσεις. Είναι δύσκολο κυρίως για όσους έχουμε αφήσει πίσω τους δικούς μας. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι το χειρότερο κομμάτι, γιατί σπίτι σου δεν είναι τα τούβλα αλλά είναι εκεί που βρίσκονται οι άνθρωποι που αγαπάς. Κι αν μπορούσα να τους έχω όλους εδώ έμενα και για πάντα, δε με ένοιαζε καθόλου... :'(

Μα ποσο δικιο μπορεις να εχεις ....θα καθομουνα για παντα αρκει να ειχα ολους τους δικους μου εδω και δεν με ενοιαζε καθολου...η αποσταση ( το πελαγος δηλαδη.... ) που μας χωριζει ειναι ενα απο τα κυριοτερα ζητηματα και για εμενα και για πολλους αλλους σαν εμενα...αχ...αλλα αν και πολλοι ακουσα και διαβασα και στο φορουμ πως παραιτουνται και φευγουν , εγω δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο...δεν θελω και δεν μπορω....μου αρεσει η δουλεια μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.