*

Ψηφοφορία

Θα πας στην Γ.Σ. να απαιτήσεις τουλάχιστον ίση ποσοστιαία μείωση μισθού σε όλους ή αλλιώς απεργία διαρκείας;

ναι
2 (6.9%)
όχι
9 (31%)
άλλο (παρακαλώ πείτε κάτω τι)
2 (6.9%)
θα πάω και θα απαιτήσω ίση ποσοσταία μείωση, και ΜΟΝΟ για όσους είναι πάνω τον βασικό μισθό, ή αλλιώς απεργία διαρκείας.
0 (0%)
Θα πάω και θα απαιτήσω σταθερό τον τωρίνο μισθό των υψηλόμισθων, και αύξηση στους χαμηλόμισθους έτσι ώστε να έχουν ποσοστό μείωσης ίδιο με τους υψηλόμισθους ή αλλιώς απεργία διαρκείας
3 (10.3%)
Θα πάω και θα απαιτήσω κατάργηση του νέου μισθολογίου, ή αλλίως απεργία διαρκείας
6 (20.7%)
δεν πάω σε γενικές συνελεύσεις
5 (17.2%)
Δεν κάνω απεργία διαρκείας, ούτε καν ψηφίζω απεργία διαρκείας γιατί επειδή εγώ δεν κάνω, δεν θέλω και κανείς να κάνει
2 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Θα απαιτήσεις στις Γ.Σ τουλάχιστον ίση ποσοστιαία μείωση σε όλους ή απεργία;  (Αναγνώστηκε 6369 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ θα πας να τσακωθείς με τα άλλα σκυλιά της αγέλης για τα ξεροκόμματα που σας πετάξανε; Θα πας;

Η καλύτερη απάντηση μέχρι τώρα  8)

Όταν πραγματικά πεινάς, τσακώνεσαι με τον οποιονδήποτε, για το ξεροκόματο που έχει πετάξει ο οποιοσδήποτε.

Mιας και αρχίσαμε τις παραβολές, να και η δικιά μου:

Τα σκυλιά που κάθονται μακριά και σνομπάρουν να βουτήξουν τα ξεροκόματα που πετάει ο αφέντης, χορτασμένα είναι.
Ή λύκοι είναι, και μόλις φάγανε κάποιο προβατάκι, ή τα τρέφει κρυφά ο αφέντης και ντρέπονται να το παραδεχτούνε.
Μακάρι να ήταν λιοντάρια, και να είχαν τόσο το θάρρος να επιτεθούν όσο και την πιθανότητα να κερδίσουν τον αφέντη, αλλά λιγάκι δύσκολο το βλέπω.
Μάλλον για αλεπούδες πρόκειται, που επειδή δεν φτάνουν τα λιοντάρια, ούτε καν τα ξεροκόματα που πετάει ο αφέντης δεν φτάνουν, τα κάνουν όλα κρεμαστάρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 11:17:08 πμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τόσο καιρό μιλάμε με επιχειρήματα, και επείδή δεν απαντάει ουσιαστικα κανείς, πίστευα ότι οι περισσότεροι έχουν πειστεί. Λάθος μου. Οι περισσότεροι, παρόλο που δεν έχουν επιχειρήματα να απαντήσουν, φαίνεται ότι εξακολουθούν και παραμένουν υπνωτισμένοι και αδρανείς. Η λοβοτομή που έχει υποστεί η πλειοψηφία είναι ανευ προηγουμένου. Χρειάζεται πολύ περισσότερος λεκτικός αγώνας, αλλά και ενθάρυνση στον κόσμο να παει να ψηφίσει, για να ξεπεραστεί η λοβοτομή, αλλά και η ψηφοφοβία που έχουν οι περισσότεροι.

Δείτε εδώ, σε αυτή την μικρή ψηφοφορία, παρόλα όσα έχουν γίνει, παρόλα όσα έχουν ειπωθεί, παρά τις δεκάδες κραυγές απόγνωσης που έχουν ακουστεί στο φόρουμ,  8 στους 13 συναδέλφους αρνούνται να πάνε στις συνελεύσεις και να ψηφίσουν απεργία! Στους ιδιώτες αυτούς, τους αφιερώνω εξαιρετικά αυτό. Εκτός και αν είναι τρολλ οι ψήφοι, αλλά και τρολλ να είναι, γιατί δεν βρίσκεται και ένα αντι-τρολλ, να ψηφίσει υπέρ των συνελεύσεων και των απεργιών;

Για όσους έχουν ακόμα σώας τας φρένας και δεν έχουν μετατραπεί σε ιδιώτες, περισσότερος αγώνας παιδία! Όχι εδώ στο φόρουμ, περισσότερο στο σχολείο, στον συνάδελφο της διπλανής αίθουσας. Εξηγήστε του ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο ίδιος απεργία, αρκεί μόνο να την ψηφίσει. Πάρτε τον από το χεράκι, και πηγαίντε μαζί στην συνέλευση. Δεν υπάρχει άλλη λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 12:24:30 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
τόσο καιρό μιλάμε με επιχειρήματα, και επείδή δεν απαντάει ουσιαστικα κανείς, πίστευα ότι οι περισσότεροι έχουν πειστεί. Λάθος μου. Οι περισσότεροι, παρόλο που δεν έχουν επιχειρήματα να απαντήσουν, φαίνεται ότι εξακολουθούν και παραμένουν υπνωτισμένοι και αδρανείς. Η λοβοτομή που έχει υποστεί η πλειοψηφία είναι ανευ προηγουμένου. Χρειάζεται πολύ περισσότερος λεκτικός αγώνας, αλλά και ενθάρυνση στον κόσμο να παει να ψηφίσει, για να ξεπεραστεί η λοβοτομή, αλλά και η ψηφοφοβία που έχουν οι περισσότεροι.

Δείτε εδώ, σε αυτή την μικρή ψηφοφορία, παρόλα όσα έχουν γίνει, παρόλα όσα έχουν ειπωθεί, παρά τις δεκάδες κραυγές απόγνωσης που έχουν ακουστεί στο φόρουμ,  8 στους 13 συναδέλφους αρνούνται να πάνε στις συνελεύσεις και να ψηφίσουν απεργία! Στους ιδιώτες αυτούς, τους αφιερώνω εξαιρετικά αυτό. Εκτός και αν είναι τρολλ οι ψήφοι, αλλά και τρολλ να είναι, γιατί δεν βρίσκεται και ένα αντι-τρολλ, να ψηφίσει υπέρ των συνελεύσεων και των απεργιών;

Για όσους έχουν ακόμα σώας τας φρένας και δεν έχουν μετατραπεί σε ιδιώτες, περισσότερος αγώνας παιδία! Όχι εδώ στο φόρουμ, περισσότερο στο σχολείο, στον συνάδελφο της διπλανής αίθουσας. Εξηγήστε του ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο ίδιος απεργία, αρκεί μόνο να την ψηφίσει. Πάρτε τον από το χεράκι, και πηγαίντε μαζί στην συνέλευση. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ο συνάδελφος της διπλανής αίθουσας δεν είναι αυτός του οποίου το μισθό ζητάς να πετσοκόψουν εξίσου;;;
Με την ίδια λογική, καλά κάνουν οι ιδιωτικοί να λένε "σκίστε τους δημόσιους υπαλλήλους, απολύστε τους εκπαιδευτικούς γιατί εργαζονται λιγες ώρες και κάνουν 3 μήνες διακοπές".
Αντιλαμβανόμαστε, πιστεύω, ότι το πρόβλημά μας δεν είναι πόσα έκοψαν στον παλιό, αλλά το ό,τι δε φτάνουν σε μας! Άσε που αν ζητήσεις οριζόντια κι εξίσου περικοπή ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΣ κανονικότατα αυτή την πολιτική και αποδέχεσαι ότι πρέπει με το μισθό σου "να σώσεις την πατρίδα".

Και για να πούμε και το άλλο: ποιοι είναι τελοσπάντων αυτοί οι λιγότερο αδικημένοι παλιοί? Μήπως δεν είναι οι γονείς μας, τα αδέρφια μας, οι γονείς των μαθητών μας, οι άνθρωποι με τους οποίους εν τέλει πρέπει να αγωνιστούμε μαζί;

Εν κατακλείδι, αγώνας ναι και δη μέχρις εσχάτων. Με σαφή, όμως, προσανατολισμό και αιτήματα όχι που να αγκαλιάζουν μόνο το διπλανό καθηγητή που παίρνει 800 και να αντιτίθενται στον πάρα-διπλανό που παίρνει 1100. Αγώνας δίχως συναδέλφους, μαθητές και γονείς των απλών λαϊκών οικογενειών -που βιώνουν τα αντίστοιχα ζόρια- δεν έχει νόημα. Έχουμε τελικά συνειδητοποιήσει ποιοι είναι οι σύμμαχοί μας και ποιος ο κοινός εχθρός; Ο καθηγητής των 1100 - 1200 ή 1400 είναι το πρόβλημά μου; Η αν θα τα έπαιρνα εγώ, όλα μέλι-γάλα; Εδώ μια εξέταση υγείας δε μπορούμε να κάνουμε πια γιατί μας ζητούν 300 ευρώ κι ακόμα φταίει ο "παλιός" των 200, 300, 400 ευρώ παραπάνω;;;; Εκεί που υπάρχει πραγματική ευθύνη πότε θα τα ρίξουμε;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τόσο καιρό μιλάμε με επιχειρήματα, και επείδή δεν απαντάει ουσιαστικα κανείς, πίστευα ότι οι περισσότεροι έχουν πειστεί. Λάθος μου. Οι περισσότεροι, παρόλο που δεν έχουν επιχειρήματα να απαντήσουν, φαίνεται ότι εξακολουθούν και παραμένουν υπνωτισμένοι και αδρανείς. Η λοβοτομή που έχει υποστεί η πλειοψηφία είναι ανευ προηγουμένου. Χρειάζεται πολύ περισσότερος λεκτικός αγώνας, αλλά και ενθάρυνση στον κόσμο να παει να ψηφίσει, για να ξεπεραστεί η λοβοτομή, αλλά και η ψηφοφοβία που έχουν οι περισσότεροι.

Δείτε εδώ, σε αυτή την μικρή ψηφοφορία, παρόλα όσα έχουν γίνει, παρόλα όσα έχουν ειπωθεί, παρά τις δεκάδες κραυγές απόγνωσης που έχουν ακουστεί στο φόρουμ,  8 στους 13 συναδέλφους αρνούνται να πάνε στις συνελεύσεις και να ψηφίσουν απεργία! Στους ιδιώτες αυτούς, τους αφιερώνω εξαιρετικά αυτό. Εκτός και αν είναι τρολλ οι ψήφοι, αλλά και τρολλ να είναι, γιατί δεν βρίσκεται και ένα αντι-τρολλ, να ψηφίσει υπέρ των συνελεύσεων και των απεργιών;

Για όσους έχουν ακόμα σώας τας φρένας και δεν έχουν μετατραπεί σε ιδιώτες, περισσότερος αγώνας παιδία! Όχι εδώ στο φόρουμ, περισσότερο στο σχολείο, στον συνάδελφο της διπλανής αίθουσας. Εξηγήστε του ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο ίδιος απεργία, αρκεί μόνο να την ψηφίσει. Πάρτε τον από το χεράκι, και πηγαίντε μαζί στην συνέλευση. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ο συνάδελφος της διπλανής αίθουσας δεν είναι αυτός του οποίου το μισθό ζητάς να πετσοκόψουν εξίσου;;;
Με την ίδια λογική, καλά κάνουν οι ιδιωτικοί να λένε "σκίστε τους δημόσιους υπαλλήλους, απολύστε τους εκπαιδευτικούς γιατί εργαζονται λιγες ώρες και κάνουν 3 μήνες διακοπές".
Αντιλαμβανόμαστε, πιστεύω, ότι το πρόβλημά μας δεν είναι πόσα έκοψαν στον παλιό, αλλά το ό,τι δε φτάνουν σε μας! Άσε που αν ζητήσεις οριζόντια κι εξίσου περικοπή ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΣ κανονικότατα αυτή την πολιτική και αποδέχεσαι ότι πρέπει με το μισθό σου "να σώσεις την πατρίδα".

Και για να πούμε και το άλλο: ποιοι είναι τελοσπάντων αυτοί οι λιγότερο αδικημένοι παλιοί? Μήπως δεν είναι οι γονείς μας, τα αδέρφια μας, οι γονείς των μαθητών μας, οι άνθρωποι με τους οποίους εν τέλει πρέπει να αγωνιστούμε μαζί;

Εν κατακλείδι, αγώνας ναι και δη μέχρις εσχάτων. Με σαφή, όμως, προσανατολισμό και αιτήματα όχι που να αγκαλιάζουν μόνο το διπλανό καθηγητή που παίρνει 800 και να αντιτίθενται στον πάρα-διπλανό που παίρνει 1100. Αγώνας δίχως συναδέλφους, μαθητές και γονείς των απλών λαϊκών οικογενειών -που βιώνουν τα αντίστοιχα ζόρια- δεν έχει νόημα. Έχουμε τελικά συνειδητοποιήσει ποιοι είναι οι σύμμαχοί μας και ποιος ο κοινός εχθρός; Ο καθηγητής των 1100 - 1200 ή 1400 είναι το πρόβλημά μου; Η αν θα τα έπαιρνα εγώ, όλα μέλι-γάλα; Εδώ μια εξέταση υγείας δε μπορούμε να κάνουμε πια γιατί μας ζητούν 300 ευρώ κι ακόμα φταίει ο "παλιός" των 200, 300, 400 ευρώ παραπάνω;;;; Εκεί που υπάρχει πραγματική ευθύνη πότε θα τα ρίξουμε;

Άκου να δεις.
Γνωρίζω ότι το αίτημα "να καταργηθεί το νέο μισθολόγιο" μας ενώνει όλους, δικαίους και αδίκους.
Όμως, παρόλαυτα, προσωπικά δεν μπορώ να ξεχάσω τον κομματικό στρατό των δημοσίων υπαλλήλων του πασοκ του 80-90.
Αυτοί φταίνε για το χάλι του δημοσίου, και αυτοί είναι που την γλίτωσαν και πάλι με το νέο μισθολόγιο, πολλοί από αυτούς πήραν μάλιστα και αύξηση!
 
Όχι, δεν έχω τίποτα με τον συνάδελφο εκπαιδευτικό του 80-90, επειδή ακόμα και τότε οι εκπαιδευτικοί διοριζόταν με επετηρίδα και όχι μέσω της κλαδικής του πασοκ. Με τον δημόσιο υπάλληλο του 80-90, τον διορισμένο με βύσμα τα έχω και αυτόν στοχοποιώ, όχι πάλι γιατί έχω κάτι μαζί του προσωπικά, αλλά γιατί είναι προφανές ότι αυτός είναι ο κομματικός στρατός που θέλει να διατηρήσει το καθεστώς για να πετύχει στους στόχους του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 06:18:27 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Εξηγήστε του ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο ίδιος απεργία, αρκεί μόνο να την ψηφίσει.

συγνώμη αυτ'ό δεν το καταλαβαίνω
και το έχω ξαναδιαβάσει μέσα στο φόρουμ
δηλαδή θα ψηφίσεις υπερ της διαρκείας χωρίς να έχεις πρόθεση να συμμετέχεις??

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξηγήστε του ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο ίδιος απεργία, αρκεί μόνο να την ψηφίσει.

συγνώμη αυτ'ό δεν το καταλαβαίνω
και το έχω ξαναδιαβάσει μέσα στο φόρουμ
δηλαδή θα ψηφίσεις υπερ της διαρκείας χωρίς να έχεις πρόθεση να συμμετέχεις??
Για να καταλάβεις,  δες την υπογραφή μου, ή δες αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
baarli, χωρίς παρεξήγηση.. αλλά όταν τα 9 στα 10 μηνύματά σου έχουν να κάνουν με "την πασοκική φουρνιά δ.υ.", "τις ασύμμετρες απεργίες" κλπ που δείχνουν εμμονή (πράγμα επικίνδυνο), και όταν η υπογραφή σου περιέχει εκφράσεις του τύπου "ΞΥΠΝΗΣΤΕ", που έμμεσα προσβάλει τον άλλον, πως περιμένεις έστω και κάποια κατανόηση ή συμφωνία; Δεν θα επεκταθώ καν στις λεπτομέρειες των λεγομένων (εκεί κι αν υπάρχουν αντιφάσεις και περίεργα..).

Η έκφραση της προσωπικής άποψης και η υποστήριξή της είναι θεμιτή και αναγκαία, αλλά σε λογικά πλαίσια. Οι εμμονές δεν βοηθούν κανέναν. Από 'κει και πέρα, ο καθένας κρίνει (και κρίνεται) και αποφασίζει ο ίδιος για τον εαυτό του. Δεν νομίζω ότι θέλει κάποιος "μέντορες".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι εγώ σας φταίω τώρα.
Δεν σας φταίνε αυτοί που σας πήραν τους μισθούς σας, εγώ φταίω που σας φωνάζω να ξυπνήστε, να διώξετε τον κλέφτη.

Προς θεού, μην πάτε στην συνέλευση και ψηφίσετε για μια απεργία διαρκείας!

Καθίστε στα σπίτια σας, πηγαίνετε στις πορείες να φωνάζετε και να τα σπάτε, ή γκρινιάζετε εδώ στο φόρουμ. Εποικοδομιτικά πράγματα... :o ::)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Όλοι στις συνελεύσεις των ελμε, να απαιτήσουμε να υπάρχει τουλάχιστον ίση ποσοστιαία μείωση μισθού σε όλους τους εκπαιδευτικούς, αλλιώς απεργία διαρκείας.

Εσύ θα πας; Θα το απαιτήσεις;

Ασχολίαστο...Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από αυτό που διάβασα!!! Και για να μην αρχίσεις πάλι να μιλάς για συναδέλφους βαθμών β' που ευνοούνται (!!!!!) και μιλούν εκ του ασφαλώς, ο βαθμός μου είναι ΣΤ...Αλλά τέτοιο καφριλίκι και τέτοια παράλογη λογική, ε, δεν περίμενα ποτέ να συναντήσω στο μυαλό εκπαιδευτικού!!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Ναι εγώ σας φταίω τώρα.
Δεν σας φταίνε αυτοί που σας πήραν τους μισθούς σας, εγώ φταίω που σας φωνάζω να ξυπνήστε, να διώξετε τον κλέφτη.

Προς θεού, μην πάτε στην συνέλευση και ψηφίσετε για μια απεργία διαρκείας!

Καθίστε στα σπίτια σας, πηγαίνετε στις πορείες να φωνάζετε και να τα σπάτε, ή γκρινιάζετε εδώ στο φόρουμ. Εποικοδομιτικά πράγματα... :o ::)

Ποιοι μας πήραν τους μισθούς μας, οι παλιότεροι συνάδελφοι;;;!!!! Ωραία τα λες αυτά για την απεργία διαρκείας, αλλά πολλοί που φωνάζετε για απεργία διαρκείας δεν έχετε πραγματοποιήσει ούτε μία από τον Μάη του 2010 που κατέφθασε η Τρόικα στην Αθήνα. Για να μην μιλήσω για το χλευασμό που εισπράττουμε όλοι οι υπόλοιποι που συμμετέχουμε ανελλιπώς. Αν και όταν λοιπόν ψηφιστεί απεργία διαρκείας, εκεί θα μετρηθούμε όλοι. Όλοι όμως! Τότε ξαφνικά, η συντριπτική πλειοψηφία θα θυμηθεί ότι έχει δάνεια, παιδιά, σκυλιά κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο και θα αφήσει το κλασικό 20% -αν είναι και τόσο- να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Και όταν λήξει η απεργία διαρκείας κι έχουμε χάσει ένα μισθό, θα γυρίσουμε στο σχολείο και θα μας πουν οι κλασικοί φυγόμαχοι συνάδελφοι: "και τι καταλάβατε, τίποτα δεν κάνατε"...Τα έχουμε ξαναδεί και όχι μόνο στον κλάδο μας. Όποιος θεωρεί ότι έχει αξιοπρέπεια ας λάβει μέρος στις κινητοποιήσεις των εργαζομένων, όχι του κλάδου ειδικά. Ας δώσει ένα δεκάευρω για τους εργάτες της χαλυβουργίας, τους εργαζόμενους του ΑΛΤΕΡ και της Ελευθεροτυπίας που δίνουν μαθήματα αντοχής και αγωνιστικότητας σε πολύ δύσκολους καιρούς. Τα κηρύγματα από το ιντερνετ είναι εύκολα...Πολύ εύκολα!

Υ.Γ. Κοιτούσα τον πίνακα της ΔΟΕ σχετικά με το νέο μισθολόγιο. Δε νομίζω ότι προκύπτει από κάπου ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που έλαβαν αύξηση... http://www.doe.gr/11/nm011111.pdf Ακόμα δηλαδή και το όλο σκεπτικό σου βασίζεται σε λανθασμένη εκτιμήση...

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 :o :o ::) ::)

Κοιτούσα τον πίνακα της ΔΟΕ σχετικά με το νέο μισθολόγιο. Δε νομίζω ότι προκύπτει από κάπου ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που έλαβαν αύξηση... http://www.doe.gr/11/nm011111.pdf Ακόμα δηλαδή και το όλο σκεπτικό σου βασίζεται σε λανθασμένη εκτιμήση...

Δύο τινά. Ή δεν ξέρεις να διαβάζεις, ή διαστρεβλώνεις επίτηδες τα λεγόμενά μου. Σε παρακαλώ την επόμενη φορά να παραβάλεις και το quote μαζί, να δούμε από που συμπέρανες ότι είπα κάτι τέτοιο.

jimy100 σε παρακαλώ διάβασε στην υπογραφή μου για την ασύμμετρη απεργία.
είμαστε σε εντελώς άλλο μήκος κύματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 12:19:28 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
δεν θα πετυχει η απεργια αντιθετα θα πεσει και πολυ ξυλο !παπουδια εναντιον νεοσσων !!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Ενημέρωση από το τεελυταίο ΔΣ της ΟΛΜΕ (18/1)

Στο σημερινό ΔΣ της ΟΛΜΕ συζητήθηκαν προτάσεις για πρόγραμμα δράσης της Ομοσπονδίας. Εκ μέρους των Παρεμβάσεων κατατέθηκε η παρακάτω πρόταση, που είχε αποφασιστεί στην τελευταία πανελλαδική συνάντηση.

Η γενική κατάσταση στη χώρα μας αλλά και διεθνώς περνάει σε όλο και πιο βαθιά κρίση με τρομακτικές συνέπειες για το λαό και τους εργαζόμενους. Σε διεθνές επίπεδο η κρίση αγκαλιάζει όλο και περισσότερες περιοχές ακόμη και στις μητροπόλεις του καπιταλισμού, Αμερική, Γερμανία και άλλες. Οι ιμπεριαλιστές χωρίς κανέναν ενδοιασμό ετοιμάζονται ακόμη και για πολεμικές συγκρούσεις. Οξύνουν όλο και περισσότερο την κατάσταση στο Ιράν, στη Συρία αλλά και στην Κύπρο, Ελλάδα, Ισραήλ και Τουρκία. Σε τοπικό επίπεδο προετοιμάζουν το λαό για ολοκληρωτική πτώχευση με στόχο από τη μια τη δημόσια περιουσία κι από την άλλη τα εργασιακά δικαιώματα και το μισθό των εργαζομένων, τις κοινωνικές κατακτήσεις αλλά και τα δημοκρατικά δικαιώματα του λαού.
 
Πλέον, διακυβεύονται τα πιο ουσιαστικά δικαιώματα των εργαζομένων, η δυνατότητα στην εργασία, η δυνατότητα επιβίωσης των ίδιων και των οικογενειών τους, το δικαίωμα στη μόρφωση, στην υγεία, στη σύνταξη. Γι' αυτό και πρέπει να είναι ανάλογη η απάντηση των εργαζομένων. Η δανειακή σύμβαση που θα υπονομεύσει τη ζωή μας για 20 και παραπάνω χρόνια, δεν πρέπει να περάσει. Το νέο μνημόνιο που θα καταργήσει κάθε εργατικό δικαίωμα, τις συλλογικές συμβάσεις, τα επικουρικά μας ταμεία, θα ξεπουλήσει τη δημόσια περιουσία, θα οδηγήσει στην ανεργία καινούργιες εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους, δεν πρέπει να περάσει. Δεν πρέπει να επιτρέψουμε το "κούρεμα" της ζωής μας.

Μέχρι τώρα έχει αναπτυχθεί ένα ισχυρότατο εργατικό κίνημα, μια πρωτόγνωρη λαϊκή αντίσταση στα ανελέητα μέτρα που επιβάλλει το μαύρο μέτωπο του κεφαλαίου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας να κρατήσει το κίνημα σε επίπεδα διαμαρτυρίας και εκτόνωσης. Οι εργαζόμενοι με πείσμα δίνουν τη μάχη της ανατροπής της πολιτικής της Ευρωπαϊκής ένωσης, του ΔΝΤ και των κυβερνήσεων του κεφαλαίου στη χώρα μας. Με αποτελεσματικότητα έχουν αντιμετωπίσει μέχρι τώρα τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του κράτους, με αρκετά θύματα αλλά και με απίστευτη αποφασιστικότητα. Οι παλλαϊκές εξεγέρσεις του Μάη, του Ιούνη και του Οκτώβρη, με αποκορύφωμα το ξέσπασμα της 28ης Οκτώβρη αντιμετωπίστηκαν με χιλιάδες αστυνομικούς, τόνους χημικών και προβοκάτσιες μεγάλης έκτασης. Η συνειδητοποίηση όμως του λαού προχωράει με τεράστια βήματα και οι πολιτικοί υπηρέτες του συστήματος συναντούν όλο και μεγαλύτερη δυσκολία να εφαρμόσουν την πολιτική τους. Κι αυτό παρά τους ελιγμούς τους με το σχηματισμό τρικομματικής Κυβέρνησης και τη συμπαράταξη όλου του αστικού πολιτικού φάσματος.

Η μέχρι τώρα πορεία των γεγονότων έχει δείξει ότι η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στο αναπτυσσόμενο εργατικό και υπαλληλικό κίνημα δεν είναι αυτή που του αναλογεί. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι η δημόσια εκπαίδευση δέχεται αυτό το διάστημα συντριπτικά χτυπήματα. Η Κυβέρνηση Παπαντρέου πέρασε το νέο νόμο για τα Πανεπιστήμια απομονώνοντας το φοιτητικό κίνημα από το υπόλοιπο εργατικό, χωρίς όμως να έχει καταφέρει ακόμη να βάλει το νόμο σε εφαρμογή. Προχώρησε σε εκτεταμένες συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων, αύξησε τον αριθμό των μαθητών στα τμήματα, άφησε τους μαθητές χωρίς βιβλία, κατάργησε όλες τις υποστηρικτικές δομές του σχολείου, κατάργησε τον Οργανισμό έκδοσης διδακτικών βιβλίων, τον Οργανισμών Σχολικών Κτιρίων. Η Κυβερνητική τρόικα προχωράει στην ψήφιση του νόμου για το Λύκειο, γενικό και τεχνολογικό που θα καταργήσει το σχολείο των ανθρωπιστικών σπουδών, της γενικής και στέρεης γνώσης, υποδομής απαραίτητης για κάθε επιστημονική εξέλιξη αλλά και επαγγελματική αποκατάσταση και θα το αντικαταστήσει με το σχολείο της κατάρτισης, το σχολείο της υποβάθμισης της γνώσης, το σχολείο των αγορών.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να αναβαθμιστεί η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στο εργατικό κίνημα είναι η ουσιαστική αλλαγή της μέχρι τώρα διαμορφωμένης αντίληψης της ανάθεσης, του κινήματος δι' αντιπροσώπων. Μια αντίληψη που καλλιέργησε η συνδικαλιστική γραφειοκρατία για πολλά χρόνια. Στην κατεύθυνση ανατροπής αυτής της αντίληψης αλλά και της αναγκαίας προσαρμογής και αναπροσανατολισμού του κινήματος σε κατεύθυνση πανεργατικής συσπείρωσης και πολιτικής αναβάθμισης του κινείται και η πρόταση των Παρεμβάσεων.

Η μάχη για την ανατροπή αυτής της πολιτικής και των εκφραστών της πρέπει να δοθεί από το σύνολο των εργαζομένων. Και σίγουρα δεν μπορεί να δοθεί με τον τρόπο που δόθηκε μέχρι σήμερα κάτω από την ηγεσία της γραφειοκρατίας που αν και δημιούργησε γεγονότα ιστορικών διαστάσεων, δεν αρκούν να μας οδηγήσουν σε μια άλλη κατάσταση, όπου οι εργαζόμενοι θα νικήσουν και θα αλλάξουν τη ροή των πραγμάτων προς το συμφέρον τους. Στην κατεύθυνση λοιπόν συσπείρωσης των εκπαιδευτικών και τη συμπαράταξη τους με τους άλλους αγωνιζόμενους κλάδους οι Παρεμβάσεις πρότειναν:

Άμεση διαμόρφωση πρότασης από το ΔΣ προς τις ΕΛΜΕ και γενική συνέλευση προέδρων στις 28 Γενάρη ή το αργότερο στις 4 Φλεβάρη για την καλύτερη οργάνωση των γενικών συνελεύσεων.

Κάλεσμα σε κοινή σύσκεψη των Ομοσπονδιών και των πρωτοβάθμιων σωματείων, του ΠΑΜΕ και του Συντονισμού πρωτοβάθμιων σωματείων στις αρχές Φλεβάρη για τη συνδιαμόρφωση προγράμματος δράσης για την ανατροπή της δανειακής σύμβασης, των μνημόνιων, του βαθμολόγιου-μισθολόγιου αλλά και των αντιεκπαιδευτικών νόμων και την αποτροπή των απολύσεων στο δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα που παίρνουν το χαρακτήρα χιονοστιβάδας.

Πρόταση προς τις γενικές συνελεύσεις για αγωνιστικό πενθήμερο από 13 Φλεβάρη που θα περιλαμβάνει:
 την πρώτη μέρα
    ενημέρωση μαθητών και γονέων
    συνεδρίαση συλλόγων καθηγητών
    συγκρότηση επιτροπών αγώνα σε κάθε σχολείο ή αμάδες σχολείων
    αποχή από εξωδιδακτικές εργασίες.
    Τη δεύτερη μέρα
    Απεργία
    περιφρούρηση της από τις επιτροπές αγώνα
    Συλλαλητήρια στις μεγάλες πόλεις

Πανό από κάθε σχολείο και την ΕΛΜΕ.
    Την Τρίτη μέρα
    Αφιερωμένη στους μαθητές
    Οργάνωση συσσιτίων στα σχολεία (μοίρασμα τροφίμων που θα έχουν συλλεχθεί το προηγούμενο διάστημα από τους μαθητές και τους γονείς σε οικογένειες που έχουν πρόβλημα)
    Πολιτιστικές εκδηλώσεις
     Μάθημα ενισχυτικής διδασκαλίας
    όλα αυτά στα πλαίσια του διδακτικού προγράμματος.
    Την τέταρτη μέρα
    Απογευματινά συλλαλητήρια στις μεγάλες πόλεις
    Την Πέμπτη μέρα
    ΓΣ των ΕΛΜΕ για κλιμάκωση των μορφών του αγώνα, αξιοποιώντας την εμπειρία του 1ου πενθήμερου, τις προτάσεις των επιτροπών αγώνα, των συλλόγων και των ΓΣ.

Συμπληρωματικά στα παραπάνω αναφέρεται ότι αυτό το πρόγραμμα δράσης θα γίνει προσπάθεια να γίνει κατά το δυνατόν αποδεκτό πρώτα από τους εκπαιδευτικούς και της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά και από τους άλλους κλάδους του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. Τελικός στόχος η ανάπτυξη ενός πλατιού κινήματος που θα κλιμακώνεται με στόχο την ανατροπή των σχεδίων της Κυβέρνησης αλλά και αυτής της ίδιας.

Στη συζήτηση που ακολούθησε οι παρατάξεις τοποθετήθηκαν ως εξής:

Η ΠΑΣΚ δήλωσε ότι δεν βλέπει τίποτα άλλο εκτός από αυτό που θα αποφασίσει η ΑΔΕΔΥ (μια 24ωρη δηλαδή απεργία στο πρώτο δεκαήμερο του Φλεβάρη, όπως έχει ψηφίσει το γενικό συμβούλιο της). Στα πλαίσια αυτά εκτιμούν ότι δεν έχουν και νόημα γενικές συνελεύσεις παρά μόνο σαν ενισχυτικές της 24ωρης.

Η ΔΑΚΕ μίλησε για μια 24ωρη είτε με την ΑΔΕΔΥ είτε εκτός από αυτήν (αν δεν αποφασίσει) χωρίς να απορρίπτει και το πρόγραμμα των Παρεμβάσεων, προτείνοντας συζήτηση εκ νέου την επόμενη Τρίτη.

Το ΠΑΜΕ δήλωσε ότι προκρίνει μια 24ωρη όσο το συντομότερο και να προταθεί αυτό και στην ΑΔΕΔΥ, ως κλιμάκωση στην απεργία της 17ης Γενάρη. Δεν αποκλείουν και παράλληλες δράσεις παραπέμποντας την όποια απόφαση στο επόμενο ΔΣ.

Η Συνεργασία δέχεται το πακέτο κινητοποιήσεων με διακηρυγμένο το επόμενο βήμα, που θα είναι 48ωρη απεργία κατά την ψήφιση της δανειακής.

Τελικά καταλείχτηκε να συζητηθεί η τελική πρόταση προς τις συνελεύσεις την επόμενη Τρίτη

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος οι Παρεμβάσεις πρότειναν να γίνει σύσκεψη των ΔΣ των ΕΛΜΕ του λεκανοπεδίου με το ΔΣ της ΟΛΜΕ την επόμενη Τρίτη και να παρθεί απόφαση για δυναμική παρέμβαση του συνδικαλιστικού μας κινήματος για το ζήτημα της ασφάλισης μετά την κατάργηση του ΟΠΑΔ και την ανυπαρξία ουσιαστικής ιατροφαρμακευτικής κάλυψης των εκπαιδευτικών.  Η πρόταση έγινε δεκτή και ορίστηκε η συνάντηση να γίνει στα γραφεία της ΟΛΜΕ την επόμενη Τρίτη στις 7 μμ στα γραφεία της ΟΛΜΕ. Αποφασίστηκε επίσης να καλεστεί στη σύσκεψη και εκπρόσωπος του συλλόγου των ιατρών για να υπάρξει πληρέστερη πληροφόρηση.



Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
baarli ότι και να κάνουμε, είτε ασύμμετρη απεργία είτε συμμετρική το παιχνίδι είναι στημένο θες δεν θες να το καταλάβεις. Όταν η κοινή γνώμη (ακόμα και γνωστοί μου αναπληρωτές δάσκαλοι !!!) πιστεύει ότι οι εκπαιδευτικοί πληρώνονται καλούς μισθούς για να κάθονται και όταν τα κανάλια αναπαράγουν την κυβερνητική προπαγάνδα νομίζεις ότι θα συγκινηθεί ο κόσμος από την απεργία μας; Ίσα ίσα θα τους έχουμε όλους απέναντι μας, όπως και εμείς (οι περισσότεροι) είμασταν "απέναντι" στους φορτηγατζήδες, τους ταξιτζήδες κτλ.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι συνολική αλλαγή πλεύσης της χώρας, να ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ όλοι αυτοί που μας φέραν σε αυτή την κατάσταση, να καταργηθούν νόμοι που ψηφίστηκαν τα τελευταία χρόνια για την προστασία των βουλευτών, να αλλάξει ο εκλογικός νόμος ή και το πολίτευμα της Ελλάδος κτλ κτλ κτλ. Οι απεργίες κτλ είναι κατάλοιπα του παρελθόντος τα οποία δεν εξυπηρετούν κανέναν αφού η κυβέρνηση έχει γίνει πλέον εντελώς σκηρόπετση και δεν χαμπαριάζει από καμία πορεία (άσε που πλέον τις καταστέλλει βίαια χωρίς να λογοδοτεί κανείς σε κανέναν) και ο κόσμος είναι τόσο υπνωτισμένος που πιστεύει μόνο ότι του λέει ο αγαπημένος τους δημοσιογράφος στο αγαπημένο του δελτίο ειδήσεων, του οποίου το αφεντικό είναι εντελώς ξεπουλημένο και διαπλεκόμενο ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161202
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.