*

Αποστολέας Θέμα: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;  (Αναγνώστηκε 71321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:32:06 μμ »
Bαρέθηκα να ακούω μόνο γκρίνια,όσο δίκαιη και αν είναι αυτή.
Η εκπαιδευτική κοινότητα να αναλάβει τις ευθύνες της,απεργία τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:33:19 μμ »
Δηλώνω άσχετος με τα συνδικαλιστικά.
Το δικαίωμα της απεργίας είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα εφόσον υπάρχει ΣΥΝΤΑΓΜΑ και οι 3(4 είναι κανονικά με την 4η ισχυρότερη) νομοθετικές εξουσίες είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους. Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα το μόνο που μας θυμίζει ΣΥΝΤΑΓΜΑ είναι η πλατεία Συντάγματος.
Από εκεί και πέρα για πες μου ακριβώς τι θα πετύχεις με την απεργία;
Να σου πω τι θα σου έλεγαν οι γονείς (οι οποίοι μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτοί μας πληρώνουν).
Ελα δω ρε φίλε. Κάθεσαι 3-4 μήνες το χρόνο. Δουλεύεις 16-24 ώρες και μετά την κοπανάς. Άσε που έχετε φτιάξει ένα παιδαγωγικό σύστημα που χωρίς φροντιστήρια-ιδιαίτερα το παιδί δεν κάνει βήμα και μου λες τώρα ότι πατάς και όποτε σου κάνει κέφι. Κύριε Δήμαρχε γιατί να μην πληρώνουμε 50-60 ευρώ δημοτικό τροφείο κάθε μήνα, να προσλάβεις και ωρομίσθιους καθηγητές και να τους έχεις σούζα. Τι θα του απαντούσες; Και μην μου πεις ότι τους δίνω ιδέες ή ότι είμαι βαλτός γιατί σιγά μην περίμεναν εμένα οι νεοφιλελεύθεροι που μας κυβερνούν να τους πω πως δουλεύουν στις αγγλοσαξωνικές χώρες που εκεί σπούδασαν και ανήκουν ψυχή και σώματι.

Η μονιμότητα του δημοσίου υπαλλήλου και το δικαίωμα της απεργίας είναι συνταγματικά κατοχυρωμένα.
Δεν έχουμε κανένα να φοβηθούμε!

Και δεν με νοιάζει ρε φίλε τι θα μου έλεγαν οι γονείς!
Τους συναδέλφους θέλω να πείσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2012, 07:35:40 μμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:35:01 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:56:49 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:36:01 μμ »
Δηλαδή να είμαστε αρεστοί στην κάστα μας, να επιβιώσει η κάστα μας και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν. Ωραία.
Το ίδιο λένε και οι πολιτικοί. Σύγκρινε τώρα ποιανού περνάει.

κατάλαβα...βαλτός είσαι ...οκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:38:04 μμ »
Δηλαδή να είμαστε αρεστοί στην κάστα μας, να επιβιώσει η κάστα μας και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν. Ωραία.
Το ίδιο λένε και οι πολιτικοί. Σύγκρινε τώρα ποιανού περνάει.
Συνάδελφε,μήπως να ρωτήσουμε και τη Δ. αν μας επιτρέπει να απεργήσουμε?

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:41:23 μμ »
Συνάδελφε Green,
1. Δε θα μπουν στο "δικό μας" νέο μισθολόγιο, οι πληροφορίες λένε ότι θα υπάρξουν ειδικά μισθολόγια για αυτούς. Και όταν γίνει αυτό, τα λέμε τότε (που θα μπορούμε να κάνουμε και συγκρίσεις).
2. Γνωρίζω ότι η χρηματοδότηση των κομμάτων κατοχυρώνεται συνταγματικά, αλλά θα μπορούσε να γίνει μια σοβαρή περικοπή την παρούσα χρονική περίοδο, λόγω οικονομικής συγκυρίας (γι'αυτό και μίλησα για πακτωλό και όχι γενικά για χρηματοδότηση).
3. Δεν μπορούμε να είμαστε γνώστες του τι έχει συμβεί σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, καθώς και σε ένα σωρό άλλες που έχουν ανακοινωθεί παλιότερα. Άραγε από τους επιχειρηματίες πού συνέλαβαν σωρηδόν τους προηγούμενους μήνες, πλήρωσε κανείς; Γιατί αυτοί δεν ήταν ούτε νεκροί, ούτε φυλακισμένοι, ούτε πτωχευμένοι. Όπως δεν είναι τίποτα απ'όλα αυτά και ο... συμπαθής αοιδός που βρέθηκε να χρωστάει 5,5 εκατομμύρια. Όπως και να'χει, όταν η ετήσια φοροδιαφυγή αποτιμάται σε 40 δισ. ευρώ, προφανώς δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για υγιή οικονομία (κι ας λαϊκίζω....)

Δεν το λέω ανάποδα, το οικονομικό κύκλωμα λειτουργεί αμφίδρομα. Η μειωμένη ζήτηση γονατίζει τον ιδιωτικό τομέα. Και με τη σειρά του, ο ιδιωτικός τομέας δεν μπορεί να χρηματοδοτεί το δημόσιο (φαύλος κύκλος). Όσο για τον όρο "ταϊζει", να θυμηθούμε ότι στην Ελλάδα ουκ ολίγες φορές έχει ισχύσει και το αντίστροφο (το κράτος να ταϊζει τον -κρατικοδίαιτο- ιδιωτικό τομέα). Συμφωνώ με το σχόλιό σου για τις υγιείς οικονομίες της ελεύθερης αγοράς, στην Ελλάδα όμως έχουν ήδη συμβεί ένα σωρό παρατυπίες σαν κι αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω. Και καλώς ή κακώς -μάλλον κακώς- μέχρι πρότινος την κατανάλωση κυρίως οι δημόσιοι υπάλληλοι τη στήριζαν. Να δούμε τι θα συμβεί από'δω και στο εξής.

Εν τέλει, αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι η επιβίωση στο νησί με 700 ευρώ και παράλληλη συντήρηση δύο σπιτιών -για όσους έχουν οικογένεια- είναι δυσχερής. Αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, θα χαρώ να ακούσω τα επιχειρήματά του.

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:43:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:57:17 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:48:44 μμ »

Εν τέλει, αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι η επιβίωση στο νησί με 700 ευρώ και παράλληλη συντήρηση δύο σπιτιών -για όσους έχουν οικογένεια- είναι δυσχερής. Αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, θα χαρώ να ακούσω τα επιχειρήματά του.
Δεν διαφωνώ. Αυτά τα λεφτά όμως υπάρχουν πια παντού στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα (γνωστός μου αστυνομικός του "ειδικού μισθολογίου" έχει φτάσει να παίρνει 800 ευρώ και τώρα θα του κοπούν και άλλα).

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:56:32 μμ »

Εν τέλει, αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι η επιβίωση στο νησί με 700 ευρώ και παράλληλη συντήρηση δύο σπιτιών -για όσους έχουν οικογένεια- είναι δυσχερής. Αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, θα χαρώ να ακούσω τα επιχειρήματά του.
Δεν διαφωνώ. Αυτά τα λεφτά όμως υπάρχουν πια παντού στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα (γνωστός μου αστυνομικός του "ειδικού μισθολογίου" έχει φτάσει να παίρνει 800 ευρώ και τώρα θα του κοπούν και άλλα).

Μακάρι να μπορούσαν οι αστυνομικοί να απεργήσουν. Δεν μπορούν. Μπορούν όμως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι, και ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουν.
Και εμείς πρέπει να ανάψουμε την φωτία της απεργίας, είναι χρέος μας στην κοινωνία, για να φύγει η λέρα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:57:10 μμ »
Ενταξει πεφτουνε οι μισθοι ολων των δημοσιων υπαλληλων...το θεμα ειναι οτι μακρια απο το σπιτι και πολλοι διατηρωντας σε καποιες περιπτωσεις και δυο σπιτια ...δεν ''βγαινει''!
Πρεπει να πεσουνε οι τιμες ενοικιων ,αγαθων,μεταφορικων αλλιως δεν γινεται!
Πως να παω να δουλεψω μακρια ,πως;,μπορει καποιος να μου απαντησει;Σοβαρα ρωταω!

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:59:08 μμ »
Ενταξει πεφτουνε οι μισθοι ολων των δημοσιων υπαλληλων...το θεμα ειναι οτι μακρια απο το σπιτι και πολλοι διατηρωντας σε καποιες περιπτωσεις και δυο σπιτια ...δεν ''βγαινει''!
Πρεπει να πεσουνε οι τιμες ενοικιων ,αγαθων,μεταφορικων αλλιως δεν γινεται!
Πως να παω να δουλεψω μακρια ,πως;,μπορει καποιος να μου απαντησει;Σοβαρα ρωταω!

αν δεν βγαίνεις, πας στην συνέλευση και ψηφίζεις απεργία διαρκείας.
Έτσι δεν πατάς ποτέ, αλλα ταυτόχρονα διατηρείς την θέση σου!

ξύπνατε επιτέλους !

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:00:45 μμ »

Εν τέλει, αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι η επιβίωση στο νησί με 700 ευρώ και παράλληλη συντήρηση δύο σπιτιών -για όσους έχουν οικογένεια- είναι δυσχερής. Αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, θα χαρώ να ακούσω τα επιχειρήματά του.
Δεν διαφωνώ. Αυτά τα λεφτά όμως υπάρχουν πια παντού στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα (γνωστός μου αστυνομικός του "ειδικού μισθολογίου" έχει φτάσει να παίρνει 800 ευρώ και τώρα θα του κοπούν και άλλα).

Μακάρι να μπορούσαν οι αστυνομικοί να απεργήσουν. Δεν μπορούν. Μπορούν όμως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι, και ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουν.
Και εμείς πρέπει να ανάψουμε την φωτία της απεργίας, είναι χρέος μας στην κοινωνία, για να φύγει η λέρα.
Από που σχετίζεται το να φύγει η λέρα με το να αυξηθούν οι μισθοί;

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:02:18 μμ »

Εν τέλει, αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι η επιβίωση στο νησί με 700 ευρώ και παράλληλη συντήρηση δύο σπιτιών -για όσους έχουν οικογένεια- είναι δυσχερής. Αν διαφωνεί κάποιος σε αυτό, θα χαρώ να ακούσω τα επιχειρήματά του.
Δεν διαφωνώ. Αυτά τα λεφτά όμως υπάρχουν πια παντού στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα (γνωστός μου αστυνομικός του "ειδικού μισθολογίου" έχει φτάσει να παίρνει 800 ευρώ και τώρα θα του κοπούν και άλλα).

Μακάρι να μπορούσαν οι αστυνομικοί να απεργήσουν. Δεν μπορούν. Μπορούν όμως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι, και ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουν.
Και εμείς πρέπει να ανάψουμε την φωτία της απεργίας, είναι χρέος μας στην κοινωνία, για να φύγει η λέρα.
Από που σχετίζεται το να φύγει η λέρα με το να αυξηθούν οι μισθοί;

άμα φύγει η λέρα , θα υπάρξει δικαιότερη κατανομή πλούτου, και τα βάρη της κρίσης θα μοιραστούν δίκαια και σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:03:21 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:57:55 μμ από kmos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.