*

Αποστολέας Θέμα: Μια διαφορετική συνέντευξη:Ντίνος Χριστιανόπουλος  (Αναγνώστηκε 7261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μια διαφορετική συνέντευξη:Ντίνος Χριστιανόπουλος
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 08:45:58 μμ »
Δεν ξέρω αν η προκλητικότητά του πηγάζει από την ανάγκη να τραβήξει πάνω του τα φώτα της δημοσιότητας.
Ξέρω ότι δεν με αφορά και δεν με εντυπωσιάζει πια ως στάση, από τη στιγμή που δεν μου προσφέρει κάτι διαφορετικό εν μέσω κρίσης αξιών.
Τον Καβάφη μπορείς να τον πεις ιδιότροπο ή ό,τι άλλο θες, αλλά πρότεινε και κάποια πρότυπα ζωής (βλ. "Ιθάκη", "Όσο μπορείς"). Ο Όσκαρ Ουάιλντ το ίδιο, με πρώτα και καλύτερα τα παιδικά παραμύθιά του.
Άσε δε που το πνεύμα του Όσκαρ Ουάιλντ ήταν αιρετικό, αλλά ιδιαιτέρως εκλεπτυσμένο. Απόδειξη ότι πολλές από τις ρήσεις του έχουν την αξία ρητών πια.


Δεν απαξιώνω το σύνολο του έργου του ούτε των απόψεών του Χρ.. Απλώς προσωπικά δεν με ενθουσιάζει η ερειστική κριτική των αυτοεξόριστων ή για την ακρίβεια, δεν με εμπνέει.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2012, 10:42:33 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μια διαφορετική συνέντευξη:Ντίνος Χριστιανόπουλος
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:29:20 μμ »
Η ειρωνεία και η εκλεπτυσμένη ελαφρότητα των Καβάφη και Ουάιλντ μπορεί από ορισμένους να εκληφθεί ως παθητικότητα,γιατί δεν ενδιαφέρονται να δώσουν πρότυπα ζωής.Ωστόσο μέσα από τα έργα τους ίσως συχνα ο αναγνώστης ωφελείται πολύ περισσότερο από ό,τι μέσα από τη στρατευμένη τέχνη που κηρύττει.Τέτοια στοιχεία δύναται κανείς να εντοπίσει και στο έργο του Χ.Αλλωστε και ο ίδιος αναφέρει (χωρίς να το κρίνουμε θετικά ή αρνητικά) ότι η ποίησή του έχει στοιχεία ηθικής.Θα μπορούσα να παραθέσω στίχους του,αλλά δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν.Σε τελική ανάλυση πρόκειται για συζήτηση περί αισθητικών κριτηρίων και άπτεται ενός άλλου θέματος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.