*

Αποστολέας Θέμα: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 2914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« στις: Μάιος 18, 2006, 12:08:45 μμ »
Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας μου λύσει την εξής απορία.Πέρισυ, καταθέτοντας τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια(με  εξουσιοδότηση),μου ζήτησαν μία βεβαίωση από το πανεπιστήμιο όπου θα αναφέρεται η ακριβής ημερομηνία που κατέστην πτυχιούχος(όχι δηλ. πότε ορκίστηκα αλλά πότε βγήκε το τελευταίο μάθημα),παρόλο που δεν αναφερόταν στα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσα στην εγκύκλιο.Έτρεχα λοιπόν πανικόβλητη,κι ενώ ήμουν σε διακοπές, να τηλεφωνώ στα Γιάννενα να μου στείλουν με fax τη βεβαίωση.Επειδή δεν θέλω να την ξαναπατήσω,αυτή τη βεβαίωση χρειάζεται να την καταθέσω πάλι φέτος ή θα υπάρχει καταχωρημένη σε κάποιο αρχείο?
Και κάτι άλλο.Δεν έχω ούτε φέτος πιθανότητα για αναπλήρωση(θα είμαι περίπου στο 2000 στο πίνακα,ΠΕ60)Κερδίζω τίποτα κάνοντας την αίτηση(εννοώ τίποτα μόρια για το διαγωνισμό) ή είναι άδικος κόπος οπότε να μην μπω καν στη διαδικασία?...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:02 »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2006, 03:02:14 μμ »
Από προσωπική εμπειρία δεν απαιτείται καμία τέτοια βεβαίωση για την αίτηση για αναπληρωτής. Μόνο οτι αναφέρεται στην εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2006, 08:12:00 πμ »
Φαντάζομαι οτι, αν το πτυχίο σου δεν γράφει βαθμό,οπότε αναγκαστικά καταθέσεις και αναλυτική βαθμολογία,τότε δεν χρειάζεται αυτή η βεβαίωση γιατί την ημερομηνία που θέλουν την έχει μέσα η αναλυτική(συνέβη με την αδερφή μου που είναι ΠΕ06).
Η δικαιολογία πάντως που μου έδωσαν έχει να κάνει με τις καθυστερήσεις που συμβαίνουν συχνά στις ορκομωσίες.Εσύ πχ μπορεί να έχεις πάρει πτυχίο τέλη Σεπτέμβρη και να ορκιστείς Δεκέμβρη και να προηγηθεί άτομο που έτυχε και ορκίστηκε νωρίτερα,παρόλο που μπορεί να πήρε πτυχίο ακόμα και ένα μήνα αργότερα.Μου είπαν μάλιστα οτι με συμφέρει να το καταθέσω το χαρτί.Στην άλλη μου αδερφή πάλι (ΠΕ04) δεν το ζήτησαν.Μήπως το ζητούν μόνο στην πρωτοβάθμια?Τι να πω...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2006, 08:48:53 πμ »
Πίστέυω ότι αφού έδωσες την ημ/νια την πρώτη φόρα (και αυτή υπάρχει καταχωριμένη στο e-aitisi) δεν χρειάζεται πάλι, και εξηγω:

Το δικό μου αντίγραφο πτυχείου γράφει και τις δύο ημ/νιες - απόκτηση πτυχείου και ορκομοσία. Οταν γινόντουσαν οι αιτήσεις αναπληρωτών, δεν πρόσεξα και περάστηκε στο συστημα η ημ/νια ορκομοσίας. Το άφησα με το σκεπτικό ότι θα ζητήσω να το αλλάξουν στην αίτηση διορισμου. Αλλά μετά το σύστημα δεν επιτρέπει αλλαγές στα πρωσοπικά στοιχεία και τα στοιχεία πτυχείου. (ολα αυτά τα εγγραψα για να καταλήξω σε αυτό).

Ως εκτούτου πιστεύω ότι όχι μονο δεν θα χρειαστείς βεβαίωση πότε βγήτε το τελευταίο μάθημα, άλλα και λάθος να έχει γίνει στην ημ/νια (η το βαθμο ή οπου αλλού) είναι πολυ δυσκολο να το αλλάξεις.

 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:02 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2006, 09:02:13 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ,αν και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί σε άλλους κλάδους το ζητούν και σε άλλους όχι.Πάντως πέρισυ,με το που πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματός μου,κατάλαβαν αμέσως τι ήθελα γιατί μου είπαν οτι την συγκεκριμένη βεβαίωση τους την είχαν ζητήσει πολλοί εκείνες τις μέρες. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2006, 11:19:44 πμ »
Το ζήτησαν και σε μένα όταν περάστηκε η προυπηρεσία μου από το γραφείο πέρισυ. Απλά δεν μου το ζήτησαν οπωσδήποτε και μου εξήγησαν ότι επειδή μετράει η ημερομηνία απόκτησης πτυχίου που είναι πάντα νωρίτερα από την ημερομηνία ορκομωσίας με συμφέρει να μπει αυτή. Νομίζω ότι από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η ημερομηνία πλεον δεν θα ασχοληθούν ξανά με τέτοια χαρτιά, απλά θα προσθέσουν την επιπλέον προυπηρεσία. Πάντως είναι καλύτερα να έχεις όσο πιο παλιά ημερομηνία γίνεται γιατί σε περίπτωση ίσων μορίων είναι το επόμενο κριτήριο για την θέση στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος human

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2006, 11:12:29 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!Εξαιρετικό το forum!!
Αυτό το θέμα είναι σοβαρό.. και εγώ έδωσα το τελευταίο μάθημα 3 μήνες πριν την ημερομηνία της ορκωμοσίας, περυσι κατέθεσα απλώς το πτυχίο...μήπως να ζητήσω βεβαίωση από τη γραμματεία ή δε θαβγάλω άκρη, αφού θα έχει καταχωρηθεί άλλη ημερομηνία στο σύστημα? Τhanxs
All Delighted People

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2006, 12:10:12 μμ »
Καλημέρα παιδιά!!Εξαιρετικό το forum!!
Αυτό το θέμα είναι σοβαρό.. και εγώ έδωσα το τελευταίο μάθημα 3 μήνες πριν την ημερομηνία της ορκωμοσίας, περυσι κατέθεσα απλώς το πτυχίο...μήπως να ζητήσω βεβαίωση από τη γραμματεία ή δε θαβγάλω άκρη, αφού θα έχει καταχωρηθεί άλλη ημερομηνία στο σύστημα? Τhanxs

1. Αν το πτυχείο σου γράφει και τις δύο ημ/νιες (τελευταίου μαθήματος και ορκωμοσίας) δεν χρειάζεσαι βεβαίωση από τη σχολή.

2. Αν έχει δώσει την ημ/νια ορκωμοσίας και θές να την αλλαξεις λογικά δεν γίνεται μέσω του συστήματος (δεν κόβω το χέρι μου, όμως!). Το λέω γιατι, η εγκύκλιος κάπου γράφει οτι δεν θα δεχτούν διορθωτικές αιτήσεις.

Αν διαβάσεις παραπάνω, και σε μένα περάστηκε πέρσι (δεν το πρόσεξα) η ημ/νια ορκομοσίας. Είναι πολύ δύσκολο μετά να αλλαχτεί. Ευτυχώς εδώ στο γραφείο βρέθηκε μια καλή κοπελιά και το έψαξε, και φέτος είδα στο μηχανογραφιμένο που μου δώσανε ότι είναι περασμένη στο σύστημα πλέον η ημ/νια τελευταίου μαθήματος.

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2006, 12:43:41 πμ »
Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ας μου λύσει την εξής απορία.Πέρισυ, καταθέτοντας τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια(με εξουσιοδότηση),μου ζήτησαν μία βεβαίωση από το πανεπιστήμιο όπου θα αναφέρεται η ακριβής ημερομηνία που κατέστην πτυχιούχος(όχι δηλ. πότε ορκίστηκα αλλά πότε βγήκε το τελευταίο μάθημα),παρόλο που δεν αναφερόταν στα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσα στην εγκύκλιο.Έτρεχα λοιπόν πανικόβλητη,κι ενώ ήμουν σε διακοπές, να τηλεφωνώ στα Γιάννενα να μου στείλουν με fax τη βεβαίωση.Επειδή δεν θέλω να την ξαναπατήσω,αυτή τη βεβαίωση χρειάζεται να την καταθέσω πάλι φέτος ή θα υπάρχει καταχωρημένη σε κάποιο αρχείο?
Και κάτι άλλο.Δεν έχω ούτε φέτος πιθανότητα για αναπλήρωση(θα είμαι περίπου στο 2000 στο πίνακα,ΠΕ60)Κερδίζω τίποτα κάνοντας την αίτηση(εννοώ τίποτα μόρια για το διαγωνισμό) ή είναι άδικος κόπος οπότε να μην μπω καν στη διαδικασία?...
Κι εγώ ΠΕ60 είμαι και κατέθεσα ήδη τα χαρτιά μου.Αφού είναι η δεύτερη φορά που κάνεις για αναπληρώτρια δε χρειάζεται φέτος βεβαίωση.
Μόνο η αίτηση.Στο λέω με σιγουριά! ;)
Επιπλέον,δε νομίζω ότι κερδίζουμε κάτι (κι εγώ περίπου 2400 είμαι στον πίνακα) αλλά πάλι επειδή ποτέ δε ξέρεις κάνε τα χαρτιά σου για να'σαι σίγουρη!
Εξάλλου μόνο την αίτηση καταθέτεις! :)
Α!Και καλή επιτυχία συναδέλφισσα!!! ;D
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 09, 2006, 02:16:25 μμ »
Despina,εσύ δεν είναι και τόσο απίθανο να είσαι μέσα στους αναπληρωτές του χρόνου.Θα έχεις σειρά περίπου λίγο κάτω από το 1600.Αν σκεφτείς οτι φέτος πήραν 1438,αν δεν κάνω λάθος,εφόσον βγουν και αληθινά τα σενάρια περί αύξησης των θέσεων λόγω μαζικών συνταξιοδοτήσεων,μην εκπλαγείς αν σε καλέσουν κάποια στιγμή μετα το Γενάρη.Αν βέβαια έχεις αποδεχθεί πρόσληψη παντού...
 ;)Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.161 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.