*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 643419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2632 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 04:00:59 μμ »
Έτοιμο το θέμα: Αποσπάσεις 2012 ΠΕ05

Μπορείτε να συνεχίσετε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:56 »

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2633 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 04:04:53 μμ »
ευχαριστω για την εξυπηρετηση, και ευχομαι αυτο το θεμα να εχει επιτυχη καταληξη για ολους!!!


Αποσυνδεδεμένος bettyvav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2634 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 05:02:47 μμ »
Συναδελφοι των γαλλικων, καλησπερα, ειμαι νεο μελος του forum και δεν ικανοποιηθηκε η αιτηση αποσπασης μου, οπως και πολλων αλλων αλλωστε. Ουτε περυσι ειχε ικανοποιηθει και με 2 παιδια πηγα στην Παργα και δυσκολευτηκα τοσο οικονομικα οσο και ψυχολογικα. Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την αγωνια μου για το μελλον του κλαδου, ομως νομιζω οτι τωρα προεχουν οι ενεργειες που θα ακολουθησουμε για να ανατρεψουμε αυτο το θεατρο του παραλογου με τις αποσπασεις που παιζεται εις βαρος ολων των εκπ/κων και των οικογενειων τους!
Καλω οσους εκπ/κους ΠΕ05, γαλλικων, καθως  και αλλων κλαδων, οι οποιοι πλεοναζουν ή ειναι υπεραριθμοι, να μοιραστουμε μεσω του forum τις αποψεις μας και τις ενεργειες στις οποιες προβηκαμε ή θα προβουμε. Εγω π.χ. ετοιμασα την αιτηση θεραπειας μου στην οποια γραφω με bold οτι πλεοναζω κι επισης ζητω να μου κοινοποιηθουν τα κριτηρια αποσπασης για σοβαρους οικογενειακους κ λογους υγειας οσων πηραν αποσπαση χθες.
Μηπως να μαζευομασταν να καναμε ενα δελτιο τυπου ή κατι παρομοιο, να το κοινοποιησουμε παντου, σε ολα τα μεσα? να επικοινωνησουμε και με το συλλογο μας?
Μηπως επισης εχει καποιος κανενα γνωστο βουλευτη να μεσολαβησει κ να το θεσει ως ερωτημα στη βουλη?
Λεω τις ιδεες μου.. εχετε εσεις τις δικες σας? ας τις μοιραστουμε!

συναδελφισα, την πρωτη φορα που δεν πηρα αποσπαση, στη β'φαση, στεναχωρηθηκα παρα πολυ, τωρα ομως, εχω θυμωσει!!!!πραγματικα, σκεφτομαι οτι δεν πρεπει να μεινουμε με σταυρωμενα χερια!!ο διευθυντης στο γυμνασιο που ειμαι τοποθετημενη (4 ωρες γαλλικων και 4 ωρες ιστορια) μου "συστησε "να βρω ωρες, γιατι ειναι δυσκολα τα πραγματα ... δηλ. και απειλες!!! που θα φτασουν πια με την ανοχη μας, και την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ πολλων, δυστυχως, συναδελφων που εξακολουθουν να βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος;;;!!!

θα ηθελα να ακουσω τι προτεινεις.... προσωπικα, σκεφτομουν τη δευτερα να παρω τηλ το συλλογο και την δευτεροβαθμια της περιοχης για να δω τι μπορω να κανω.....
εγω κοντευω να παθω καταθλιψη... περασα ηδη απο τα σταδια της στεναχωριας, του θυμου κλπ...πιστευω οτι πρεπει να ενημερωσουμε ξανα το συλλογο με mail ή τηλεφωνα για τις εξελιξεις. Τουλαχιστον εχεις και καποιες ωρες μαθημα, εγω πλεοναζω εξ ολοκληρου, οπως και περυσι! περυσι εκανα γραμματειακη και μετα το Φλεβαρη αντικατεστησα ενα καθηγητη που εφυγε με αναρρωτικη και εκανα.... θρησκευτικα!!! ναι, δεν εχουν το θεο τους!!! ή εγω δεν εχω το δικο μου!!
Τελος παντων, για οσους πλεοναζουν εξ ολοκληρου θα μπορουσε να γινει κατι νομιζω, γιατι οντως δεν αφηνουν κανενα κενο ουτε διαταρασεται η λειτουργια του σχολειου τοποθετησης τους. Αυτο θα μπορουσε να γινει ερωτημα στη βουλη, με την εννοια οτι νιωθουμε οτι μας τιμωρουν αφηνοντας μας μακρια απο τα σπιτια μας. Να ρωτησει δηλ. ενας βουλευτης γιατι αφηνουν τον κοσμο μακρια απο τα σπιτια τους σε τοσο δυσμενεις οικονομικες συνθηκες και μαλιστα χωρις αντικειμενο? τι τρεχει? μηπως τελικα παμε προς καταργηση της β ξενης γλωσσας? γιατι δε δοθηκαν αποσπασεις? και να δουμε τι θα απαντησει τοτε η πολιτικη ηγεσια του Υπουργειου
Παντως να κανουμε ολοι ενστασεις και να διευκρινιζουμε αν πλεοναζουμε ή αν ειμαστε υπεραριθμοι

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2635 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 05:34:07 μμ »
Η δικη μου γνωμη -αν μου επιτρεπετε- ειναι πως ολα αυτα τα κανουν επιτηδες.Πιστευω πως ειμαστε οι πρωτες που θα δουν την πορτα της εξοδου,οσες δηλαδη εχουμε μεινει και εχουμε αντεξει αυτη την ηθικη και οικονομικη εξοντωση.
Γνωριζουν πολυ καλα ποιοι πλεοναζουν και που.Απλα αυτο θελουν να το αναδειξουν.Αν δωσουν αποσπαση και καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο πως θα φανει οτι περισσευεις? Πως θα μπορεσουν να πεταξουν λασπη και να φερουν την κοινωνια απεναντι σου σε σημειο που να πει " απολυσε τες αφου περισσευουν ,γιατι να τις πληρωνουμε τζαμπα?" Ειναι γνωστη η τακτικη τους το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:23:56 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2636 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 06:11:51 μμ »
Δεν αποκαταστάθηκε καμία αδικία. Γιατί δεν κοινοποιούν τις μοριοδοτήσεις; Τί ακριβώς σημαίνει για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και λόγους υγείας; Γιατί εγώ δώδεκα χρόνια διορισμένη, με παιδί, με πρόβλημα υγείας μη αντιμετωπίσιμο απο το νοσοκομείο της περιοχής που είμαι διορισμένη (έχω και την αντίστοιχη βεβαίωση) σε σημείο που αν συμβεί το οτιδήποτε χρειάζεται αεροδιακομιδή, με πατέρα 80 ετών, χήρο, με αναπηρία άνω του 67%, δεν εμπίπτω στις κατηγορίες αυτές που δικαιολογούν την απόσπαση; Ή επειδή δεν έχω κολλητάρια και βύσματα δεν μπορώ να πετύχω να μου αποδοθεί ο τίτλος της αναξιοπαθούσας κορασίδας για να πάω κι εγώ επιτέλους σπίτι μου με την οικογενειά μου; Βαρέθηκα τόσα χρόνια να με κοροϊδεύουν μες τα μουτρα μας. Την Δευτέρα πάω να καταθέσω κι εγώ νέα ένσταση. Σιγά βέβαια μην μας εξηγήσουν τα αδικαιολόγητα, αλλά τουλάχιστον να μη μας περνάνε κι για τελείως μ&%^$ες. (Έχω κάνει μία εξάσκηση στα ΓΑΛΛΙΚΑ μου αυτές τις μέρες, άλλο πράγμα!)

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2637 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 06:40:12 μμ »
Δε βλεπω να σχολιαζει καποιος συναδελφος γαλλικης γλωσσας το γεγονος οτι απο τους 74 αποσπασμενους για οικογενειακους λογους/υγειας οι 34 ειναι ΠΕ05.Περονοσπορος επεσε στην ειδικοτητα?

ειπα κα φιλε μου στη προηγουμενη σελιδα!
αυτοι εχουν συνδεσμο ενω εμεις εχουμε 'υπνο'

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2638 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 07:14:54 μμ »
Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας σε αντικατάσταση ανακλήσεων για το σχολικό έτος 2012-2013
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%98%CE%949-%CE%9762

Μερική ανάκληση απόφασης απόσπασης εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας για το σχολικό έτος 2012-2013
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%98%CE%949-%CE%A77%CE%9C
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος memenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2639 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 07:58:14 μμ »
Θέλω να κάνω μία ερώτηση.
Στο ΣΔΕ που με ενδιαφέρει έκανε ανάκληση η κοπέλα που είχαν πάρει και στον πίνακα δεν υπάρχει άλλος υποψήφιος.
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
Εγώ δεν είχα κάνει για αυτό αλλά άλλαξα γνώμη και θέλω να πάω.
Τι πρέπει να κάνω? Νέα αίτηση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2640 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 10:39:51 μμ »
Η δικη μου γνωμη -αν μου επιτρεπετε- ειναι πως ολα αυτα τα κανουν επιτηδες.Πιστευω πως ειμαστε οι πρωτες που θα δουν την πορτα της εξοδου,οσες δηλαδη εχουμε μεινει και εχουμε αντεξει αυτη την ηθικη και οικονομικη εξοντωση.
Γνωριζουν πολυ καλα ποιοι πλεοναζουν και που.Απλα αυτο θελουν να το αναδειξουν.Αν δωσουν αποσπαση και καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο πως θα φανει οτι περισσευεις? Πως θα μπορεσουν να πεταξουν λασπη και να φερουν την κοινωνια απεναντι σου σε σημειο που να πει " απολυσε τες αφου περισσευουν ,γιατι να τις πληρωνουμε τζαμπα?" Ειναι γνωστη η τακτικη τους το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις.

μπορει να εχεις δικιο, και να οδευουμε προς την καταργηση της β'γλωσσας, αλλα απο την στιγμη που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ εξαιτιας εκεινου του ενοχλητικου νομοθετηματος που λεγεται ΣΥΝΤΑΓΜΑ, γιατι να το κανουν και να στερησουν κατι απο την παιδεια των ελληνοπουλων;; δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει, αλλα οι ελληνες οοοοοοσο και να πιεζονται , θελουν τα παιδια τους να εχουν τα καλυτερα  ;)

betty ειναι οντως αδιανοητο να μην εχεις καν μαθημα, και παρ'ολαυτα να βρισκεσαι μακρια απο το σπιτι σου, αλλα δε σημαινει οτι εγω εχω λιγοτερο δικαιωμα... ειναι χαζο να μιλαμε ποια χρειαζεται λιγοτερο... :-[ αληθεια, που θες να πας;;

topsy, ειλικρινα ηλπιζα να παρεις αποσπαση.... :( μου φαινεται αδιανοητο με οσα λες και με τα μορια που εχεις να εισαι στου διαολου τη μανα....

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2641 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:48:22 πμ »
 κατα τα αλλα να μη στρεφομαστε εναντιον αλλων κλαδων.....

και οι πληροφορικοι περιμεναν μεταταξη και δεν ειχαν δικαιωμα στην α φαση
 και οι πληροφορικοι πλεοναζουν αλλα .......

 ο καθενας κοιταει την παρτυ του και ουτε που αναφερουμε τους αλλους

Αποσυνδεδεμένος gio67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2642 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 02:38:49 μμ »
Συνάδελφοι  αυτό θέλει η ηγεσία να μαλώνουμε μεταξύ μας και αυτοί να κάνουν τις μαμουνιές  τους !!!!! Μόνο ενωμένοι μπορούμε κάτι να κάνουμε γιατί όλοι έχουμε τα ίδια συμφέροντα!!!  Και αυτό είναι , να μας πάνε να υπηρετήσουμε κοντά στα σπίτια μας  και στις οικογένειες μας !!!!!!  Άρα να ενωθούμε και να αντιδράσουμε όλοι μαζί δυναμικά…… Φτάνει πια ως εδω !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2643 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 03:58:03 μμ »
Πρεπει να συντονιστουμε γιατι αν και εχω παρει αποσπαση περσι ημουν στο νησι και του χρονου ποιος ξερει.Ειδικα οι κλαδοι που ειναι και στη πρωτοβαθμια και εχουν κενα που δεν τα καλυπτουν αποσπασμενοι πρεπει να κανουμε κατι.Αληθεια υπαρχει  ΠΕ 19-20 που ειναι υπεραριθμος οχι στη βορ. Ελλαδα;

Αποσυνδεδεμένος gio67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2644 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 09:16:40 μμ »
Νομίζω ότι είναι πολλοί οι λόγοι για τους οποίους πρέπει να οργανωθούμε!!!!!
1.   Όλες οι αποσπάσεις με μόρια !!! (Γραφεια,Ι.Ε.Κ. κλπ )
2.   Ενιαίος πίνακας ειδικοτήτων Π.Ε. και Δ.Ε. (είναι απαράδεκτο να παίρνουν απόσπαση αυτοί τις Π.Ε. με 5 και 7 μόρια και να τους αναπληρώνουμε εμείς που μένουμε πίσω με πολλά περισσότερα μόρια. Στο κάτω κάτω δεν φταίμε εμείς που διοριστήκαμε στην Δ.Ε. απλά εκεί είχαν τότε κενά !!! )
3.   Περισσότερες Μεταθέσεις  ειδικά τον πλεοναζόντων ειδικοτήτων με πολλαπλά χρόνια παρουσίας στην οργανική τους μακριά από τα σπίτια τους και τις οικογενείας τους !!!!! Αφού πλεονάζει μακριά από το σπίτι του γιατί να μην πλεονάζει κοντά στο σπίτι με τους καιρούς που ζούμε με περικοπές και χαράτσια……,
Συνάδελφοι όλων τον ειδικοτήτων όλοι μαζί οργανωμένα μπορούμε να καταφέρουμε κάτι για το συμφέρον μας …. Ας μην έχουμε αυταπάτες ότι οι αιρετοί μας εκπροσωπούν   και να ήθελαν (που το βλέπω χλομό!!!) είναι μειονότητα……..                                                                 
Στις ενστάσεις που πιστεύω ότι θα καταθέσουμε όλοι να μας εξηγήσουν πια είναι τα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα  και γιατί αυτοί με προβλήματα υγείας που παίρνουν ήδη 20 η 30 μόρια πρέπει με το έτσι θέλω να περάσουν ορισμένους……. Αν είναι να τους αποσπάσουν ας αποσπάσουν πρώτα όλους που είναι μπροστά τους και μετά αυτούς……… Στην Ελλάδα ζούμε εδω στην Ζάκυνθο είχαν 700 τυφλούς!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2645 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:33:33 μμ »
Νομίζω ότι είναι πολλοί οι λόγοι για τους οποίους πρέπει να οργανωθούμε!!!!!
1.   Όλες οι αποσπάσεις με μόρια !!! (Γραφεια,Ι.Ε.Κ. κλπ )
2.   Ενιαίος πίνακας ειδικοτήτων Π.Ε. και Δ.Ε. (είναι απαράδεκτο να παίρνουν απόσπαση αυτοί τις Π.Ε. με 5 και 7 μόρια και να τους αναπληρώνουμε εμείς που μένουμε πίσω με πολλά περισσότερα μόρια. Στο κάτω κάτω δεν φταίμε εμείς που διοριστήκαμε στην Δ.Ε. απλά εκεί είχαν τότε κενά !!! )

Συνάδελφοι ,αυτά τα δυο αιτήματα ,ας τα βάζουμε τώρα που πλησιάζουν  οι εκλογές για ΕΛΜΕ  και  ΑΠΥΣΔΕ  ας τα βάζουμε στους υποψήφιους ,τουλάχιστον να γίνουν αιτήματα της ΟΛΜΕ.Σε πρώτη φάση να γίνετε κάτι είναι καλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.