*

Αποστολέας Θέμα: ESB  (Αναγνώστηκε 35796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:26:33 μμ »
Τωρα που το θυμηθηκα, τι κουλο ειναι που δεν λενε το ακριβες ποσοστο αποτυχιας ή επιτυχιας σε καθε part? παρα μονο ενα ξερο fail, pass, pass with merit κτλπ;  :o να μην ξερεις καν με ποσο εχεις περασει το καθε μερος ή ποσο εχεις κοπει; ειναι χρησιμο και για οσους το εχουν παρει και θελουν να συνεχισουν στο C1...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ESB
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:18:53 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:09:19 μμ »
τυπωσατε τα δελτια υποψηφιων; εβαλα τα στοιχεια αλλα βγαζει κατι περιεργο. μηπως δεν τα βαλαν ακομα;
επισης εχετε καμια ενημερωση για τα πτυχια των επιτυχοντων μαιου;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 04:39:40 μμ »
αν και φαινεται οτι μιλαω μονη μου :D

εχετε περασει απο την φαση συντευξης για εξεταστης-στρια προφορικων ESB; αν ναι, τι σας ρωτησαν περιπου; ποσο κρατησε;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:25:35 μμ »
τυπωσατε τα δελτια υποψηφιων; εβαλα τα στοιχεια αλλα βγαζει κατι περιεργο. μηπως δεν τα βαλαν ακομα;
επισης εχετε καμια ενημερωση για τα πτυχια των επιτυχοντων μαιου;
  evi06 τα πιστοποιητικά Μαίου ξεκίνησαν να αποστέλλονται την προηγούμενη Δευτέρα. Σε ανεξάρτητη υποψήφιά μου ήρθε χθες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ESB
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:18:53 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:41:19 μμ »
ναι το ξερω, ηρθε συστημενο την παρασκευη σε μαθητη μου  :)

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 02:38:22 μμ »
καλησπερα,
εχω δυο μετριους μαθητες για Β2.
αρχικα πηγαιναμε για κπγ αλλα τους φαινοταν δυσκολο οποτε ειδαμε ESB και σκεφτομαστε γι αυτο.

δεν εχω δουλεψει ποτε με αυτο το πτυχιο. γενικα ακουω οτι ειναι το πιο 'ευκολο' κ καταλληλο για αδυναμους μαθητες.

θελω να ρωτησω ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο κ τωρα κ στο μελλον..
δεν θελω να το παρουν κ μετα απο χρονια να μας πουν δεν αναγνωριζεται
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:08:01 πμ »
Αν δεν θέλεις να πάρεις το ρίσκο αυτό (να πάψει να αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ μελλοντικά) δίνεις για FCE. Άντε και για ECCE. Μετά από αυτά το χάος.

Το ίδιο αν θέλεις ένα πιστοποιητικό με καθολική αναγνώριση στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Εγώ τα εύκολα τα αποφεύγω. Αγγλικά είναι, δεν είναι αστροφυσική. Ας δουλέψουν έξι μήνες παραπάνω να πάρουν ένα πτυχίο "όχι εύκολο" και να αποκτήσουν λίγη παραπάνω γνώση. Σε καλό θα τους βγει έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:21:41 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου, Isla. Κι εγώ αποφεύγω τα εύκολα κι ένας λόγος είναι μήπως μελλοντικά δεν αναγνωρίζονται. Δε θα συμφωνήσω, όμως, με το "Άντε και για ECCE". Σίγουρα το συγκεκριμένο πιστοποιητικό δε διατρέχει τέτοιο κίνδυνο. Σαφέστατα ξέρεις πιο βαθιά τη γλώσσα αν είσαι κάτοχος FCE αλλά και το ECCE είναι ΟΚ (αν κι όπως αλλάξανε τώρα τον τρόπο βαθμολόγησης έγινε πιο "ευκολάκι" για να χρησιμοποιήσω λέξεις μαθητών μου).

Επίσης, έχω ξαναπεί πως θεωρώ αξιοπρεπέστατη επιλογή το ΚΠΓ.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 03:44:45 μμ »
Κι εγώ απίθανο το θεωρώ να σταματήσει να αναγνωρίζεται το ECCE.  Αλλά επειδή είπα για καθολική αναγνώριση σε Ελλάδα ΚΑΙ εξωτερικό, μετρίασα λίγο τα λόγια μου  ;)

Γενικά και το ECCE και το FCE τα θεωρώ αξιοπρεπείς επιλογές. Για το ΚΠΓ η γνώμη μου είναι ουδέτερη. Βασικά θεωρώ την ύπαρξή του περιττή. Αν ήμουν μαθήτρια θα επέλεγα ένα πιστοποιητικό που να αναγνωρίζεται και στο εξωτερικό, τουλάχιστον για το επίπεδο C1/C2.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:58:49 πμ »
Στην τελευταία ΙΡΕ στο Caravel που παρακολούθησα τη σχετική για το ΚΠΓ ομιλία ήταν σαφέστατη η ομιλήτρια (βοηθός καθηγητή στο τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας και ασχολείται πολύ με το Κρατικό, φαντάζομαι πολλοί συνάδελφοι ξέρουν σε ποια αναφέρομαι) σχετικά με την αναγνώρισή του εκτός Ελλάδος. Ανέφερε πως μιας και φέρει τη σφραγίδα του ελληνικού κράτους φυσικά κι αναγνωρίζεται και ήταν ενοχλημένη με την προσπάθεια άλλων εξεταστικών φορέων να πείσουν ότι τίθεται τέτοιο θέμα σχετικά με το ΚΠΓ.
Τώρα, βέβαια, αν θες να πας για σπουδές έξω, και CPE ή ECPE να έχεις πάντα καλυμμένος δεν είσαι αφού συνήθως ζητείται ΤOEFL, IELTS ή GRE και τα συναφή.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 01:56:43 μμ »
Συγγνώμη που θα απαντήσω ωμά, αλλά αυτά είναι αρλούμπες. Οι περισσότεροι από αυτούς που βγαίνουν στο εξωτερικό βγαίνουν για δύο λόγους, είτε για δουλειά είτε για σπουδές. Δεδομένου ότι οι περισσότερες δουλειές είναι στον ιδιωτικό τομέα και όλα σχεδόν τα πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά ή ντεμί ιδιωτικά, δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις να δεχτούν κανένα πτυχίο ή πιστοποιητικό. Μπορείς να υποχρεώσεις π.χ. το βρετανικό κράτος να δεχτεί το ΚΠΓ ως ισότιμο με το CPE λόγω διακρατικών συμφωνιών ή κανόνων της ΕΕ, αλλά το βρετανικό κράτος δεν μπορεί να υποχρεώσει τα βρετανικά πανεπιστήμια να κάνουν το ίδιο (δεν υπάρχουν πλέον κρατικά πανεπιστήμια στη Βρετανία). Και τα πανεπιστήμια δεν είναι χαζά, ξέρουν ποιους φορείς εμπιστεύονται και ποιους όχι, ποια πιστοποιητικά είναι "καλά" και ποια όχι.

Εννοείται ότι το κράτος δεν έχει λόγο ούτε στο τι δέχεται και τι δεν δέχεται μια ιδιωτική επιχείρηση.

Η αναγνώριση διεθνώς είναι ξεκάθαρα υπέρ δύο εξεταστικών φορέων: του Cambridge (FCE, CPE, IELTS) και του ETS (TOEIC, TOEFL). Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Κι ας λέει η ομιλήτρια ό,τι θέλει.

Υπάρχει ένα (έστω, ένα) βρετανικό πανεπιστήμιο που να αναγνωρίζει το ΚΠΓ? Σας έδωσε μια λίστα με τα πανεπιστήμια που το δέχονται ως αποδεικτικό γλώσσας για πανεπιστημιακές σπουδές είτε προπτυχιακού, είτε μεταπτυχιακού επιπέδου; Μια λίστα με επιχειρήσεις; Γιατί αν ρωτήσεις το Βρετανικό Συμβούλια να σου δώσει μια λίστα με τα πανεπιστήμια ή τις επιχειρήσεις που αναγνωρίζουν κάποιο από τα πιστοποιητικά του, θα σου δώσει έναν ολόκληρο τηλεφωνικό κατάλογο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2014, 01:59:04 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 02:20:17 μμ »
Όχι, τέτοια λίστα δε μας δόθηκε (ενδέχεται και να μην είναι σε θέση να δώσουν) αλλά σίγουρα θα το ρωτήσω σε επόμενη ομιλία. Και συ η ίδια το λες ότι ακόμη και στο εξωτερικό κάπου αναγνωρίζεται. Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θα έχει πάρε-δώσε με κάποιο φορέα ή πανεπιστήμιο που ζητάει συγκεκριμένα πιστοποιητικά, ας κατευθυνθεί προς τα κει. Δεν επιζητούν, όμως, όλοι τα ίδια πράγματα.
Εγώ θα εμμείνω στην άποψή μου ότι είναι μια αξιοπρεπής επιλογή και με μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας από άλλα, εύκολα που ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια. Δε λέω ότι είναι η πρώτη και καλύτερη επιλογή αλλά πολύ πολύ καλύτερη από χίλια μύρια που έχουμε ακούσει ή και δει..
Υ.Γ.  Ένα από τα καλά του φόρουν είναι η ανταλλαγή απόψεων. Μου αρέσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 02:54:32 μμ »
Και συ η ίδια το λες ότι ακόμη και στο εξωτερικό κάπου αναγνωρίζεται.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι μπορείς ίσως να υποχρεώσεις κάποιον να το δεχτεί σε επίπεδο κράτους (δεν ξέρω αν μπορείς, το υποθέτω με βάση αυτά που σας είπε στην ομιλία, δηλαδή υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια διακρατική συμφωνία μεταξύ των χωρών-μελών της ΕΕ να αναγνωρίζει η μία τα πιστοποιητικά που εκδίδει η άλλη - δεν γνωρίζω αν όντως γίνεται) αλλά δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να το επιβάλλει (ή και να το προτείνει ακόμα) σε εργοδότες και πανεπιστήμια.

Τώρα που το σκέφτομαι, αν όντως μπορείς να υποχρεώσεις μια χώρα να δεχτεί ως ισότιμα τα πιστοποιητικά μιας άλλης, γιατί ο ΑΣΕΠ δεν δέχεται πιστοποιητικά γλωσσομάθειας αγγλικών από την Κύπρο και γιατί κατ' αναλογία η Κύπρος δεν αναγνωρίζει το ελληνικό ΚΠΓ?

Αν η Κύπρος δεν αναγνωρίζει το ΚΠΓ ποιες είναι οι πιθανότητες να το αναγνωρίζει η Βρετανία ή η Ολλανδία;

http://www.eey.gov.cy/www.eey.gov.cy/LinkClick.aspx?fileticket=-7EXNAxfD6s%3d&tabid=98

Η ανταλλαγή απόψεων είναι ο λόγος ύπαρξης των φόρουμ  :)

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: ESB
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:25:29 μμ »
μακαρι να μπορουσαν ολοι οι μαθητες να δωσουν michigan κ fce..που και παλι υπαρχουν πανεπιστημια που στα αμφισβητουν και λογικο το βρισκω κυριως για επιπεδα C2

εγω αναφερομαι σε μαθητες για Β2 που δυστυχως δεν μπορουν να δωσουν τα πτυχια αυτα  για διαφορους λογους
υπαρχουν μαθητες που κανουν αγγλικα μονο για χαρη των γονιων κ το ολο θεμα τους ειναι φυγε κακο απο τα ματια μου κ αλλοι που οσο κ να παλεψουν δεν το εχουν

ναι θα τους ζορισω και θα τους βαλω κατω αλλα τα σοβαρα κ αξιολογα πτυχια ειναι απιαστα για τους αδυναμους μαθητες

κ για αυτο το λογο οπως σωστα ειπατε υπαρχουν τοσα πτυχια ωστε ο καθενας να μπορει καποιο να παιρνει
σιγουρα αυτο ειναι αδικο κ σιγουρα ενα esb η πτυχια αναλογα που εχω ακουσει πραγματικα οτι τα παιρνει ο καθενας  δεν πρεπει να ειναι ισαξια 

με Β2 νομιζω ετσι κ αλλιως δεν πας πουθενα κ δεν σου ανοιγει τις πορτες καμια δουλεια η πανεπιστημιο
η αγωνια μου κ νομιζω την μοιραζομαστε ειναι να μην εχουν τα πτυχια ημερομηνια ληξης  γιατι οποιοδηποτε εχει τον κοπο του τουλαχιστον να μην ειναι τελειως για το τιποτα
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.