*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 14, 2007, 03:15:34 μμ »
εγω απ'ο,τι εχω καταλαβει για την προσθετη τα παντα κινουνται απο γυμνασιαρχεσ και λυκειαρχες και η δευτεροβαθμια καμια σχεση!μεσον παιζει και τιποτα αλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:08 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 14, 2007, 03:51:14 μμ »
Aυτα γινονταν παλιοτερα. Τωρα δεν τους περναει. Ολα γινονται από τη δευτεροβαθμια. Εμενα καθε χρονο με στελνουν σε άλλο σχολείο. Ασε που μου έχουν σφυριξει ότι πάνε και καταστασεις με ονοματα από το υπουργειο (κοινως κάποιοι πρεπει οπωσδηποτε να τακτοποιηθουν). Επίσης άλλοι παίρνουν το maximum των ωρων και σε 2-3 σχολεια και άλλοι 2 ωριτσες και πολλες τους είναι

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 14, 2007, 04:48:05 μμ »
και άλλοι 2 ωριτσες και πολλες τους είναι

Όπως η υποφαινόμενη. Στου διαόλου θέλανε να με στείλουν πέρισυ για να κάνω δύο ώρες κι όταν πήγα στη διεύθυνση να κάνω σαματά -γιατί έστω κι αυτές τις δύο ώρες δικαιούμουν να τις κάνω στον τόπο μου- μου απάντησαν εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια και ότι είμαι και τυχερή που θα έκανα αυτές τις δύο ώρες. Φυσικά ΔΕΝ τους πέρασε. Κατόπιν άρχισα να μαθαίνω για χαυλιόδοντες με 6, 8, 10 ώρες...

Φέτος, όμως, κατεβαίνουμε οργανωμένοι και δεν θα τους περάσει!

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 14, 2007, 06:48:27 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΠΕ02 ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ,ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ 2 ΩΡΕΣ Π.Δ.Σ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ,Η ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ?ΦΤΑΙΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΩ.Η ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:08 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 14, 2007, 07:05:48 μμ »
Θα σε παρακαλούσα να τροποποιήσεις το μήνυμά σου σε πεζά. Ευχαριστώ

Φταίει το δεύτερο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει τώρα όλοι να τρέξουμε να βρούμε μπαρμπάδες. Και στη Λέσβο τα ίδια, κι εγώ δύο ώρες πήρα και νομίζουν ότι μου κάνανε χάρη κι άλλοι την είδαν καθηγητάδες με 10 και 11...

Πρέπει να σταματήσει αυτό. Αντιδράστε, φτιάξτε τοπικούς συλλόγους σε όλα τα μέρη της Ελλάδας και στηρίξτε και το σύλλογο της Αθήνας μπας και πάρουν χαμπάρι κάποιοι ότι δεν έχουν να κάνουν ούτε με κότες ούτε με πρόβατα!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:27:21 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΠΕ02 ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ,ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ 2 ΩΡΕΣ Π.Δ.Σ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ,Η ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ?ΦΤΑΙΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΝΩ.Η ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ?
Εγώ δύο χρόνια δουλεψα σε ΠΔΣ και πάνω από δύο ώρες δεν μπόρεσα να πάρω. Κι αυτές αφού παρακάλεσα πολύ και φίλησα κατουρημένες ποδιές..

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:53:05 μμ »
Δεν ειναι μονο στην περιφερεια αυτο.Και στην Αττικη το ίδιο είναι. Εδώ και 4 χρονια μου δινουν ή 2 ή 4 ώρες για να με ξεφορτωνονται και να μη πηγαινω καθε τρεις και λιγο και δημιουργω θεμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 14, 2007, 11:58:22 μμ »
 Παιδιά... επειδή νομίζω πως πρέπει να λέγονται και τα θετικά όταν ισχύουν, να πω τα εξής:
Ζω σε επαρχία.Στο λύκειο της περιοχής μου πριν κάποια χρόνια δεν έπεφτε ούτε τρίχα.Οι μόνιμοι μοιράζονταν μεταξύ τους τις ώρες της ΠΔΣ.Στην ουσία μοιράζονταν απλά και μόνο τα χρήματα γιατί τα παιδιά δεν πήγαιναν, μαθήματα δε γίνονταν.Μια φορά που διαμαρτυρήθηκα με ευγένεια στο γραφείο δευτεροβάθμειας η απάντησή τους ήταν "τι ψάχνεις τώρα.."
  Εδώ και τρία χρόνια όμως δίνονται ώρες και στους αδιόριστους και μάλιστα με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με την παλαιότητα πτυχίου.
Το λύκειο απόκτησε κυριολεκτικά ζωή τα απογεύματα.Οι μαθητές πλέον παρακολουθούν σοβαρά τα μαθήματα της ΠΔΣ.Την χρονιά 2004-2005 οι μόνιμοι μας κοίταζαν με μισό μάτι γιατί έπαιρναν κι εκείνοι ώρες αλλά οι μαθητές δεν πήγαιναν να παρακολουθήσουν μάθημα σ'εκείνους αλλά σε μας.Τη χρονιά που μας πέρασε μόνο ένας μόνιμος δίδασκε στην πρόσθετη.
 Έχω την αίσθηση ότι εξαρτάται κατά πολύ από το γραφείο και τον τρόπο που χειρίζεται το θέμα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 15, 2007, 12:07:05 πμ »
Να προσθέσω ότι σε μας τους παλιούς ανεξάρτητα αν είμαστε επιτυχόντες ή μη του Ασεπ μας δίνονται 9 και 10 ώρες και δε διαμαρτύρεται κανένας από τους πιο νέους.Οι νεότεροι παίρνουν 6 με 8 ώρες. Αυτοί που μόλις έχουν πάρει πτυχίο παίρνουν 2-4 ώρες.Αυτά ισχύουν για όλες τις ειδικότητες , όχι μόνο για τους φιλολόγους.Όλοι αισθάνονται πιστεύω ικανοποιημένοι γιατί υπάρχει μια δίκαιη μοιρασιά και δε δημιουργούνται παρατράγουδα.
Μακάρι να συνεχίσει να υφίσταται αυτό το σύστημα αλλά ν' αρχίσει να εφαρμόζεται και στις υπόλοιπες περιοχές.Δεν ήξερα πως αποτελεί εξαίρεση κι όχι κανόνα..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2007, 12:40:21 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 15, 2007, 12:24:58 πμ »
Δυστυχως έτσι ειναι. κάποιοι διευθυντες είναι σωστοι και προσπαθουν να κρατουν ισορροπιες και καποιοι ασυδοτουν. Εξαρταται που θα πεσεις. Βεβαια σε μικροτερες περιοχες έχει και λιγοτερους εκπαιδευτικους ενω στα αστικα κεντρα γινεται χαμος. Ποιος θα πρωτοπάρει? Γι'αυτο δινουν δυο ωρίτσες για να σου λένε ότι σε τακτοποιησα. Σου ριχνουν λίγο τυράκι αλλά η φακα από πισω λέειότι με 2 ώρες ΠΔΣ δεν διοριζεσαι ουτε σε 20 χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2007, 03:18:25 μμ από kellykou »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 16, 2007, 01:43:16 μμ »
Παιδιά ας μη ξεφύγουμε άλλο από το θέμα μας. Θεώρησα ότι το καταλληλότερο topic για να μεταφερθεί η συζήτηση που άνοιξε είναι αυτό εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2697.0 καθώς βρίσκονται οι δύο συζητήσεις στο ίδιο σχεδόν πνεύμα. Αν διαφωνείτε πείτε μου να τη μεταφέρω αλλού ή να ανοίξω καινούριο topic. Πάντως, παρακαλώ ας μη ξεφύγουμε άλλο.
Ευχαριστώ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2007, 02:01:34 μμ από rica »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 18, 2007, 01:14:25 μμ »
Παρακαλώ πριν ξεκινήσετε ένα νέο θέμα συζήτησης φροντίζετε να το τοποθετήσετε στο κατάλληλο topic. H συζήτηση για τους διορισμούς δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα και συνεχίζεται εδώ
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2743.0

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 28, 2007, 05:54:07 μμ »
Πού πρέπει να τηλεφωνώ για να μαθαίνω ποιούς ωρομίσθιους καλούν;Εγώ έκανα την αίτηση για ωρομισθία σε γραφείο δευτεροβάθμιας της Ά Αθήνας.Εκεί πρέπει να παίρνω;Ρωτάω γιατί στην αίτηση δήλωσα όλη την Αττική,κάθε όμως περιοχή υπάγεται και σε άλλο γραφείο δευτεροβάθμιας. ???
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.