*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:45:32 μμ »
Μήπως πρέπει να φτιαχτεί εδώ, rica, το αρχείο με τις παρανομίες, θα μας χρειαστεί, πρέπει να τα έχουμε αυτά στα χέρια έτοιμα. Οι άλλοι κλάδοι τα μαζεύουν και τα έδωσαν στο alfavita. Μήπως να τα βάζαμε ως παρατήρηση σε κάθε όνομα στον εκκαθαρισμένο πίνακα που έφτιαξαν οι ioanna89 και ovidius. Rica, μήπως μπορούμε να έχουμε κάπου εδώ τον πίνακα αυτό και να σημειώνει ο καθένας παρατήρηση για άτομα που γνωρίζει στο πρώτο άδειο στο τέλος κουτάκι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2007, 03:00:02 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:10 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:23:47 μμ »
Παιδιά, μην ακούω τέτοια, τρελλαίνομαι!
Δηλ.εμεις πως μπορούμε να αντιδράσουμε;τι μπορούμε να κάνουμε;

Προς το παρόν Μάρκο, σαν πρώτο βήμα θα περάσω να σε πάρω με το "Μυτιλήνη" στις 14/9 από το λιμάνι της Χίου γύρω στις 12 το βράδυ να πάμε στη συνάντηση των αδιορίστων στην Αθήνα και μετά έχει ο θεός. Συλλογικότητα είναι η απάντηση στο ερώτημά σου, σε πρώτη φάση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:30:47 μμ »
.Μάλιστα προσφέρθηκε να δει τους δέκα πρώτους εκείνη την ώρα.Με ρώτησε πως ονομάζομαι,το όνομά μου δεν ήταν μέσα στα δέκα πρώτα.

tihea, ακριβώς αυτό επιχείρησα να κάνω κι εγώ σήμερα και μου είπαν ότι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Αυτά τα 10 ονόματα, λέει, μπορούν να τα δουν μόνο όταν προκύψει η ανάγκη για ωρομισθίους και τους τα στείλει το υπουργείο. Επέμεινα πολύ και δεν έβγαλα άκρη. Τους είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να αναρτήσουν πίνακα και μου είπε ότι κάνω λάθος. Τέλοσπάντων, αυτό είναι άλλο καπέλο. Στις Κυκλάδες δηλ. αυτά τα 10 ονόματα τα έχουν; Δεν το καταλαβαίνω.

rica, νομίζω το έγραψα και παραπάνω.. Η υπάλληλος μου διευκρίνησε ότι βιάζομαι.Τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα μετά τους διορισμούς των αναπληρωτών. Τα δέκα πρώτα ονόματα που κοίταξε ήταν προφανώς ονόματα αυτών που έχουν δηλώσει Κυκλάδες αλλά ενδεχομένως θα προσληφθούν ως αναπληρωτές.Ήταν δηλαδή έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή άσκοπο και μου το είπε.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:34:01 μμ »
Syllas, ας κατεβάσουμε όλοι μας τον πίνακα των παιδιών, ας κάνει ο καθένας τις παρατηρήσεις του πάνω σ'αυτόν και μετά, αφού ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία, έχουμε τα στοιχεία μας έτοιμα. Μετά τα δίνουμε στο σύλλογο το Σεπτέμβρη. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να ανεβεί και να ανοιχτεί ο πίνακας στο φόρουμ και να προσθέτει ο καθένας ό,τι θέλει. Λογικά θα πρέπει να δώσει ο διαχειριστής τα "κλειδιά" π.χ. που έχω εγώ και σε κάποιους άλλους. Επικοινώνησε με Dr. Michael, εξήγησέ του τί ακριβώς θέλεις και αν είναι το φτιάχνει εκείνος. Εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω πώς να το κάνω.

 Άσε που, κατά την άποψή μου, καλό θα ήταν να μη βγάλουμε ονόματα στη φόρα (ας κάνουν αυτοί τις λαμογιές, εμείς ας είμαστε σ'αυτό τυπικοί)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:10 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:36:16 μμ »
.Μάλιστα προσφέρθηκε να δει τους δέκα πρώτους εκείνη την ώρα.Με ρώτησε πως ονομάζομαι,το όνομά μου δεν ήταν μέσα στα δέκα πρώτα.

tihea, ακριβώς αυτό επιχείρησα να κάνω κι εγώ σήμερα και μου είπαν ότι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Αυτά τα 10 ονόματα, λέει, μπορούν να τα δουν μόνο όταν προκύψει η ανάγκη για ωρομισθίους και τους τα στείλει το υπουργείο. Επέμεινα πολύ και δεν έβγαλα άκρη. Τους είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να αναρτήσουν πίνακα και μου είπε ότι κάνω λάθος. Τέλοσπάντων, αυτό είναι άλλο καπέλο. Στις Κυκλάδες δηλ. αυτά τα 10 ονόματα τα έχουν; Δεν το καταλαβαίνω.

rica, νομίζω το έγραψα και παραπάνω.. Η υπάλληλος μου διευκρίνησε ότι βιάζομαι.Τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα μετά τους διορισμούς των αναπληρωτών. Τα δέκα πρώτα ονόματα που κοίταξε ήταν προφανώς ονόματα αυτών που έχουν δηλώσει Κυκλάδες αλλά ενδεχομένως θα προσληφθούν ως αναπληρωτές.Ήταν δηλαδή έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή άσκοπο και μου το είπε.

Το θέμα είναι ότι ασχέτως αν ήταν άσκοπο ή όχι αυτή προσφέρθηκε να σου πει κάτι, με εμένα ήταν κατηγορηματικοί ότι δεν υφίσταται καν τέτοια διαδικασία. Φέξε μου και γλίστρισα...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 09, 2007, 03:49:34 μμ »
  Αυτό είναι καθαρά μάλλον θέμα διάθεσης των υπαλλήλων.Έχω να το πω ότι στη Σύρο όσες φορές έχει χρειαστεί να πάρω τηλ και για άλλα θέματα (ΠΔΣ κλπ)  είναι πολύ ευγενικοί όλοι και εξυπηρετικοί.
 Σήμερα ξαναπήρα και με πολύ υπομονή μου εξήγησαν ότι αν δε γίνουν οι αποσπάσεις δε μπορούν να γνωρίζουν τα κενά.Μου σύστησαν να τηλεφωνήσω ξανά κατά το Σεπτέμβρη.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 09, 2007, 06:38:48 μμ »
Τον Οκτώβρη καλούν τους ωρομισθίους ή και από Σεπτέμβρη; Ρωτάω για να ξέρω πότε πρέπει να αρχίσουμε να τους παίρνουμε τηλ., για να μάθουμε τη σειρά μας. Έχω φρικάρει με όλα αυτά! Όχι ότι δεν τα ήξερα αλλά δεν ήθελα να πιστέψω ότι και για την ωρομισθία χρειάζονται τα ίδια ..."προσόντα" που χρειάζονται στην ΠΔΣ! Αυτό με φοβίζει, γιατί ποτέ δεν "κατάφερα" να κάνω ΠΔΣ και δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι πως, αν έχω κάποια πιθανότητα για ωρομίσθια, θα τη χάσω...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 09, 2007, 06:56:54 μμ »
Παιδιά το 2003 μετά από επιτυχία (απλώς ) στον Ασεπ,μου συνέβη το εξής παράξενο:
Γύρω στον Οκτώβρη,άρχισαν τα τηλέφωνα στο σπίτι από κάποια εντελώς μακρινά μέρη,π.χ. Ρόδος,Κιλκίς,Έβρος κ.λ.π. να πάω ωρομίσθια!!!Τους είπα πως δεν τα έχω επιλέξει για ωρομίσθια και μου είπαν "δεν υπάρχει πρόβλημα,απλά δεν έχουμε άτομα και παίρνουμε έναν έναν από τους πίνακες"
Φυσικά μπορούσα να αρνηθώ όπως και έκανα.
'Αλλο παράδοξο,θεία της θείας του κουμπάρου του μπατζανάκη,έβαλε ωρομίσθια του σογιού σε περιοχή Αθήνας (φιλόλογο) και πήρε ένα σωρό μόρια,η οποία είχε μηδενική προυπηρεσία!!!!!!!
Έμαθα λοιπόν πως η διευθύντρια "πρότεινε" την εν λόγω κοπέλα άσχετα με τους πίνακες.
Αυτά εν έτει 2003.Φυσικά η κοπέλα είναι πανέτοιμη να διοριστεί μέσω πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 09, 2007, 07:10:22 μμ »
Παιδιά, μην αναφέρετε άλλες μαρτυρίες! Είμαι έτοιμη να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο... :(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:30:46 μμ »
καλησπερα!! με αυτα που ακούω αναρωτιεμαι πραγματικά σε τι κόσμο ζούμε...εδωσα για πρωτη φορα ασεπ φετοσ και ειμαι επιτυχουσα με  μεσο ορο γυρω στο 65. τελειωσα πριν 2 χρόνια τι σχολή και δεν εχω καταφέρει ποτε να παρω ωρες ΠΔΣ. την πρώτα φορα δε με ενημερωσε κανενας στη δευτεροβάθμια της περιοχης μου και την επόμενη απλά με αγνόησαν. Γνωστός δεν παιζει που να μπορει να αβοηθήσει και το θεωρώ πραγματικα αθλιο να προσλαμβάνονται ατομα με ελαχιστα προσοντα και οι υπόλοιποι επειδη δεν υπαρχει αυτο το καταραμενο μέσο να μενουν εκτος.
Φετος σκεφτομαι να μην κανω τιποτα δεν εχει νοημα...
Θελω να ρωτησω αν καποιος παιρνει καθε χρόνο ΠΔΣ υπαρχει περιπτωση να διοριστει αμαεσα δηλ. σε καμια 5ετια χωρις να ειναι επιτυχων στον ασεπ ουτε μια φορα????
Πραγματικα μενω αφωνη παντως με αυτα που ακουω και ταυτοχρονα ντρεπομαι για αυτη κατασταση που επικρατει...
Ας ελπιζουμε ομως για το καλυτερο...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:48:24 μμ »
Παιδιά το 2003 μετά από επιτυχία (απλώς ) στον Ασεπ,μου συνέβη το εξής παράξενο:
Γύρω στον Οκτώβρη,άρχισαν τα τηλέφωνα στο σπίτι από κάποια εντελώς μακρινά μέρη,π.χ. Ρόδος,Κιλκίς,Έβρος κ.λ.π. να πάω ωρομίσθια!!!Τους είπα πως δεν τα έχω επιλέξει για ωρομίσθια και μου είπαν "δεν υπάρχει πρόβλημα,απλά δεν έχουμε άτομα και παίρνουμε έναν έναν από τους πίνακες"
Φυσικά μπορούσα να αρνηθώ όπως και έκανα.
'Αλλο παράδοξο,θεία της θείας του κουμπάρου του μπατζανάκη,έβαλε ωρομίσθια του σογιού σε περιοχή Αθήνας (φιλόλογο) και πήρε ένα σωρό μόρια,η οποία είχε μηδενική προυπηρεσία!!!!!!!
Έμαθα λοιπόν πως η διευθύντρια "πρότεινε" την εν λόγω κοπέλα άσχετα με τους πίνακες.
Αυτά εν έτει 2003.Φυσικά η κοπέλα είναι πανέτοιμη να διοριστεί μέσω πίνακα.
Ακριβώς αυτό που λέμε, προτείνουν άτομα εκτός πινάκων. Παιδιά, στείλτε μου όλες τις περιπτωσεις παρανομίας σε προσωπικό μήνυμα, για να μην φαίνονται ονόματα και εγώ θα τα σημειώσω στο δικό μου πίνακα για να τα έχουμε κάπου συγκεντρωμένα όταν μας χρειαστούν.

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:24:14 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω πως το θέμα έχει φτάσει στο μη περαιτέρω.... Θεωρείτε εφικτό  RICA ή SULLAS να κανονιστεί μία συνάντηση μέσα στον Αύγουστο στη Βόρεια Ελλάδα; Για την Αθήνα τα παιδιά που είχαν οργανώσει την συνάντηση του Μάη τι γνώμη θα είχαν για μια τέτοια συνάντηση εδώ;; Μένω στην Αθήνα και θα βοηθούσα για κάτι τέτοιο όσο χρειαστεί... Πιστεύω πως σε μια συνάντηση μας θα αναφέρονταν και πολλά άλλα πράγματα που δεν μπορούν να ειπωθούν με την μεγαλύτερη άνεση και με λεπτομέρειες στο forum , και θα ήταν και σαν προπαρασκευαστική για τη μεγάλη συνάντηση του Σεπτέμβρη... Και ίσως να επιταχύνονταν και κάποιες διαδικασίες που θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε, όπως πολλοί ανέφεραν,από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:44:59 μμ »
Θελω να ρωτησω αν καποιος παιρνει καθε χρόνο ΠΔΣ υπαρχει περιπτωση να διοριστει αμαεσα δηλ. σε καμια 5ετια χωρις να ειναι επιτυχων στον ασεπ ουτε μια φορα????

Και βέβαια μπορεί να διοριστεί και διορίζεται μη σου πω. Έχω περίπτωση δικής μου μαθήτριας (!) φιλολόγου, που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Από τη στιγμή που τελείωσε "προσλήφθηκε" αξιοκρατικά σε Πρόσθετη Δυσπρόσιτου παρακαλώ, παίρνοντας δέκα ώρες τη χρονιά, οι οποίες όμως μετρούσαν διπλά ! Σε πληροφορώ σε μια πενταετία συγκέντρωσε τόσα μόρια, ώστε πέρσι πήγε αναπληρώτρια και του χρόνου διορίζεται με το 40 %. Κι η δασκάλα της (η αφεντομουτσουνάρα μου) είμαι έξι φορές επιτυχούσα μη διοριστέα, χωρίς να έχω καταφέρει ακόμη να πάρω Αναπλήρωση. Αυτά για να μαθαίνουν οι νεότεροι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2007, 09:47:47 μμ από glauki »
Κι αυτό θα περάσει...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:46:10 μμ »
Θεωρείτε εφικτό RICA ή SULLAS να κανονιστεί μία συνάντηση μέσα στον Αύγουστο στη Βόρεια Ελλάδα;


Για Β. Ελλάδα δεν μπορώ να σου πω. Δεν είμαι από εκεί οπότε κάτι τέτοιο θα μπορούσε να το κανονίσει η Syllas. Εγώ στη συνάντηση του Σεπτέμβρη θα προσπαθήσω να φέρω άτομα από το νησί μου, δεν γνωρίζω αν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.