*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί  (Αναγνώστηκε 36406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 21, 2012, 10:50:42 μμ »
Καλωσήρθες ΚΤΙΤΙΚΑ στο pde. Καλά έκανες και γράφτηκες να είμαστε όλοι εδώ παρέα να τα λέμε που μένουμε για τρίτη χρονιά αδιόριστοι. Ούτε κι εγώ αναμένω να κάνουν άλλους διορισμούς. Κάποιος συνάδελφος είπε ότι θα βγάλουν άλλη εγκύκλιο για συμπληρωματικούς διορισμούς επιλαχόντων, αλλά ακόμη και αυτό δεν ξέρουμε αν μπορεί να γίνει νομικά εφόσον υπάρχει ψηφισμένη διάταξη να μη διορίζονται πλέον επιλαχόντες του ΑΣΕΠ.

Δεν έχει βγει ακόμα η απόφαση του Διοικητικού Εφετείου. Κι εμείς αυτή την απόφαση περιμένουμε!!!

Αν θέλεις πες μας και ποια είναι η ειδικότητά σου. Άντε να κάνουν εγγραφές και άλλοι συνάδελφοι διοριστέοι να ακούμε τη φωνή τους. Μη διαβάζετε μόνο το pde. Είναι ωραίο να μπορείτε να γράψετε κι εσείς την άποψή σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2012, 05:20:27 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:43 »

Αποσυνδεδεμένος anid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 22, 2012, 05:07:33 μμ »
Για όσους δεν θα καλέσει τελικά, μάλλον, και φέτος, όταν βγει η εγκύκλιος θα κάνετε αίτηση διορισμού?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:07:01 μμ »
Καλωσήρθες ΚΤΙΤΙΚΑ στο pde. Καλά έκανες και γράφτηκες να είμαστε όλοι εδώ παρέα να τα λέμε που μένουμε για τρίτη χρονιά αδιόριστοι. Ούτε κι εγώ αναμένω να κάνουν άλλους διορισμούς. Κάποιος συνάδελφος είπε ότι θα βγάλουν άλλη εγκύκλιο για συμπληρωματικούς διορισμούς επιλαχόντων, αλλά ακόμη και αυτό δεν ξέρουμε αν μπορεί να γίνει νομικά εφόσον υπάρχει ψηφισμένη διάταξη να μη διορίζονται πλέον επιλαχόντες του ΑΣΕΠ.

Δεν έχει βγει ακόμα η απόφαση του Διοικητικού Εφετείου. Κι εμείς αυτή την απόφαση περιμένουμε!!!

Αν θέλεις πες μας και ποια είναι η ειδικότητά σου. Άντε να κάνουν εγγραφές και άλλοι συνάδελφοι διοριστέοι να ακούμε τη φωνή τους. Μη διαβάζετε μόνο το pde. Είναι ωραίο να μπορείτε να γράψετε κι εσείς την άποψή σας!

ξερουμε ποτε θα βγει η αποφαση?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:22:16 μμ »
nikolopol περιμένουμε να δούμε πότε θα βγει. Αν ξέραμε δε θα το λέγαμε τόσο αόριστα.
Ποιας ειδικότητας είσαι διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008 εσύ;

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις anid (πέρυσι για νομικούς λόγους έκαναν αίτηση διορισμού ακόμα και ασεπίτες που δεν κλήθηκαν οι ειδικοτητητές τους στην εγκύκλιο μόνιμων διορισμών) απλά φέτος δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να γίνει κάτι τέτοιο, για αυτό δεν απάντησα στο ερώτημά σου νωρίτερα. Αν χρειαστεί, όμως, θα πάρουμε νομική κατεύθυνση και θα πράξουμε ανάλογα.

Απλά τώρα νιώθω την ανάγκη να απαντήσω, επειδή ο physikos13 απαντησε με καυστικό χιούμορ στο ερώτημα.
Physike13 το να πάει όποιος να'ναι το Σάββατο στο κτήμα Νασιουτζικ ακάλεστος σε ένα γάμο, δε συγκρίνεται με το να πάει ασεπίτης με ΦΕΚ να κάνει αίτηση διορισμού. Αυτό φάνηκε πέρυσι από την αποδοχή των αιτήσεων για διορισμό που έκαναν αρκετοί συνάδελφοι παρόλο που δεν κλήθηκαν από την εγκύκλιο. Οπότε παρόλο που δε διοριζόμαστε ακόμα (και το διεκδικούμε νομικά) έχουμε ελευθέρας στο "πανηγύρι" διορισμών που γίνεται κάθε Αύγουστο...μέχρι να διοριστούμε. Αν κριθεί λοιπόν αναγκαίο νομικά και φέτος θα πάμε στη δευτεροβάθμια και θα δεχτούν την αίτησή μας κανονικά και με το νόμο, ακόμα κι αν δεν περιλαμβάνονται οι ειιδκότητές μας στην εγκύκλιο μόνιμου διορισμού. Ωστόσο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι φέτος δεν είναι απαραίτητο να το κάνουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2012, 06:24:46 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:43 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:43:19 μμ »
Lasid, εσύ ειδικά που με γνωρίζεις δε θα πρέπει να τσιμπας στην πλάκα, όσο
για την άποψη μου για τα παιδιά με ΦΕΚ, μην πας μακριά,κοίτα στο αρχείο μου,
σημερινό μήνυμα,νομίζω ότι είσαι σε θέση να το κανεις,μηχανή του χρόνου
δε διαθέτω,άρα όντως θα χει γραφτεί σήμερα το πρωί
Άρα όλη αυτή η αγόρευση δε χρειαζόταν, καταλαβαίνω την
πικρία σου, όμως δεν σου φταίω εγώ, χαλάρωσε, το χιούμορ, και ο
αυτοσαρκασμος είναι το μόνο που μου χει απομείνει, και με βοηθάει,το ίδιο και αλλους
μην είσαι τόσο σφιγμενος η  θέση μου δεν άλλαξε σε 10 ώρες για τους έχοντες ΦΕΚ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:54:35 μμ »
Ξέρω ποια είναι η θέση σου, την έχω διαβάσει...δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου, αντίθετα σε συμπαθώ...μια παρέα είμαστε όλοι. Καλό είναι το χιούμορ, αλλά δεν μπορούμε να νιώθουμε ούτε απρόσκλητοι, ούτε παρείσακτοι οι έχοντες ΦΕΚ όταν βγαίνει η εγκύκλιος διορισμού. Το υπουργείο Παιδείας και η δευτεροβάθμιες είναι ο φυσικός μας χώρος και θα πηγαίνουμε εκεί σαν να είναι σπίτι μας, όχι όπως τρυπώνει κάποιος ακάλεστος σε έναν γάμο. Μπορεί να μη διοριζόμαστε, αλλά προσπαθούμε να νιώθουμε καλά.

Δέχομαι ότι είναι χιούμορ και ότι ο αυτοσαρκασμός σε βοηθάει να αισθάνεσαι καλύτερα. Απλά δε νιώθουν όλοι έτσι. Βασικά δεν ξέρω πώς θα έπρεπε να νιώσω. Μάλλον δε νιώθω τίποτα...ούτε πίκρα. Απλά περιμένω...

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:39:26 πμ »
Πρεπει να γινει κατι δραστικο! Δεν παει αλλο αυτη η ιστορια. Θα βγει του χρονου κανενας νομος που θα καταργει τα φεκ μας και θα ψαχνομαστε!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:52:34 πμ »
Μπα αυτά δε γίνονται, είναι απευθείας πρόκληση στους κανόνες της δημοκρατίας και του συντάγματος.
Θεωρώ ότι όσοι είναι στα δικαστήρια έχουν κατοχυρώσει το ΦΕΚ τους και όσοι προσφύγουν σε περίπτωση που κάποιος νέος νόμος - τέχνασμα τους το ακυρώνει θα δικαιωθούν! Μη λέμε πράγματα που δε γίνονται συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 25, 2012, 06:05:31 μμ »
Μπα αυτά δε γίνονται, είναι απευθείας πρόκληση στους κανόνες της δημοκρατίας και του συντάγματος.
Θεωρώ ότι όσοι είναι στα δικαστήρια έχουν κατοχυρώσει το ΦΕΚ τους και όσοι προσφύγουν σε περίπτωση που κάποιος νέος νόμος - τέχνασμα τους το ακυρώνει θα δικαιωθούν! Μη λέμε πράγματα που δε γίνονται συνάδελφοι!
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι ζεις στη Ελλάδα..............

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:09:58 μμ »
Δεν περιμένω διορισμό, αλλά συμφωνώ με Lasid. Το χιούμορ και ο αυτοσαρκασμός είναι βασικά στοιχεία ΑΛΛΑ για μένα δεν είναι για όλες τις ώρες και όλες τις στιγμές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 26, 2012, 01:29:12 πμ »
Μια χαρά καταλαβαίνω σε ποια χώρα ζω...απλά εγώ πάντα χρησιμοποιώ τις νομικές δυνατότητες που μου δίνονται για να διεκδικήσω κάτι. Αν έχω απορριπτική απόφαση από ένα δικαστήριο θα πάω στο ανώτερο δικαστήριο μέχρι να δικαιωθώ. Θα έχει, όμως, μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε πώς μπορεί να τεκμηριωθεί αρνητική απόφαση για διορισμό στους έχοντες ΦΕΚ. Πολύ δύσκολο...δε βρίσκετε;

Ευχαριστώ για την κατανόηση vickym!

Αποσυνδεδεμένος KTITIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 26, 2012, 04:12:25 πμ »
Είμαι στους ΠΕ 18 ,όταν βγεί η απόφαση σας παρακαλώ ενημερώστε μας για να ξέρουμε κ εμείς.Είμαι περίεργη να δω τι θα κάνουν γιατί όπως γνωρίζετε η απόφαση είναι ονομαστική ,την σειρά δεν μπορούν να την παρακάμψουν όποτε πρέπει να μας πάρουν όλους...για να δούμε ,ο δικός μου δικηγόρος εκδικάζει την υπόθεση μας το 2013 γι αυτό και περιμένουμε την απόφαση σας με αγωνία.Πότε περίπου την περιμένετε??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:07:05 πμ »
Όταν βγει η απόφαση θα μαθευτεί δεν μπορεί να μείνει κρυφή. Έχει αργήσει κιόλας...την περιμένουμε σύντομα!

Αν βγει η απόφαση θεωρώ πιο πιθανό να διοριστούν αυτοί για τους οποίους θα βγει, παρά όλοι οι ασεπίτες μαζί.
Δεν ξέρουμε θα δούμε...αλλά πολύ χαλαρά τα βλέπεις τα πράγματα. Ο δικηγόρος σας άργησε πολύ τη δίκη!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2012, 03:08:38 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες Διοριστέοι Εκπαιδευτικοί
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 01:41:51 μμ »
Την κυριακη 25/11 θα γινει συνάντηση των αδιόριστων εκπαιδευτικών Ασεπ 08 (60-40) στην Θεσσαλονικη στην ΕΔΟΘ (προξένου κορόμηλα 51) στις 17:00. Η συνάντηση αφορά όλους τους κλάδους και η συμμετοχή όλων μας κρίνεται πλέον απαραίτητη! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.