*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 678759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:11:47 πμ »
Υποβάθμιση πτυχίου, γέννεση των φροντιστηρίων του ΑΣΕΠ και η απόγνωση χιλιάδων ανθρώπων που έβλεπαν να καταλύονται οι σπουδές τους και να αντικαθίστανται με δυο δίωρες εξετάσεις, ήταν ο απόλυτος εξευτελισμός.

Τετράωρες είναι. Μάλλον δεν πέρασες μια βόλτα να δεις...  ::)
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:14:19 πμ »
Ε αφού είναι τετράωρες να τις εξομοιώσουμε με διδακτορικό. Τι λες;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:16:35 πμ »
Εγώ θεωρώ ότι τουλάχιστον μία επιτυχία στον Ασεπ έπρεπε να είναι προϋπόθεση για όλους τους διοριστέους.
Και υπάρχουν και πολλοί που θεωρούμε ότι η εφαρμογή της "επιτυχίας" είναι αυτή που έβαλε ταφόπλακα στους διορισμούς εδώ και πολλά χρόνια. Τα έλεγε τότε η ΟΛΜΕ αλλά κανείς δεν την άκουγε. Οι νέοι είδαν το τυρί αλλά δεν είδαν τη φάκα. Υποβάθμιση πτυχίου, γέννεση των φροντιστηρίων του ΑΣΕΠ και η απόγνωση χιλιάδων ανθρώπων που έβλεπαν να καταλύονται οι σπουδές τους και να αντικαθίστανται με δυο δίωρες εξετάσεις, ήταν ο απόλυτος εξευτελισμός.
Οτι ο Ασεπ ήταν μέσο για τη μείωση των διορισμών το ξέρουμε.Από την άλλη όμως,τα πτυχία μας απαξιώθηκαν γιατί υπήρξε αθρόα ίδρυση σχολών κάθε τύπου,πλεον ο μαθητής του 10-13 εισάγεται σε καθηγητικές σχολές και θέλει να δουλέψει στην εκπαίδευση,ενώ δεν ξέρει να γράψει το όνομά του.Είμαστε πλέον πάρα πολλοί.....

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:21:00 πμ »
Ε αφού είναι τετράωρες να τις εξομοιώσουμε με διδακτορικό. Τι λες;

Δεν είναι κακή ιδέα. Έτσι πας αμέσως στο βαθμό Δ...

Έχω την εκτίμηση  πως αυτοί που δεν έχουν  επιτυχία ΑΣΕΠ στους πίνακες είναι πια μειοψηφία. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον στους φυσικούς. Ο ποιότητα του πολιτισμού ενός κλάδου φαίνεται στον τρόπο που αντιμεωπίζει τις μειοψηφίες...  ::)
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:28:33 πμ »
Εγώ θεωρώ ότι τουλάχιστον μία επιτυχία στον Ασεπ έπρεπε να είναι προϋπόθεση για όλους τους διοριστέους.
Και υπάρχουν και πολλοί που θεωρούμε ότι η εφαρμογή της "επιτυχίας" είναι αυτή που έβαλε ταφόπλακα στους διορισμούς εδώ και πολλά χρόνια. Τα έλεγε τότε η ΟΛΜΕ αλλά κανείς δεν την άκουγε. Οι νέοι είδαν το τυρί αλλά δεν είδαν τη φάκα. Υποβάθμιση πτυχίου, γέννεση των φροντιστηρίων του ΑΣΕΠ και η απόγνωση χιλιάδων ανθρώπων που έβλεπαν να καταλύονται οι σπουδές τους και να αντικαθίστανται με δυο δίωρες εξετάσεις, ήταν ο απόλυτος εξευτελισμός.
Οτι ο Ασεπ ήταν μέσο για τη μείωση των διορισμών το ξέρουμε.Από την άλλη όμως,τα πτυχία μας απαξιώθηκαν γιατί υπήρξε αθρόα ίδρυση σχολών κάθε τύπου,πλεον ο μαθητής του 10-13 εισάγεται σε καθηγητικές σχολές και θέλει να δουλέψει στην εκπαίδευση,ενώ δεν ξέρει να γράψει το όνομά του.Είμαστε πλέον πάρα πολλοί.....
Είναι λάθος προσέγγιση αυτή. Δεν "είμαστε" καθόλου "πολλοί". Μας έχουν μάθει να θεωρούμαστε έτσι. Αν βάλουν στις τάξεις τον σωστό αριθμό αριθμό μαθητών των όπως η παιδαγωγική ορίζει, μάλλον περισσεύουμε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:33:28 πμ »
Ε αφού είναι τετράωρες να τις εξομοιώσουμε με διδακτορικό. Τι λες;

Δεν είναι κακή ιδέα. Έτσι πας αμέσως στο βαθμό Δ...

Έχω την εκτίμηση  πως αυτοί που δεν έχουν  επιτυχία ΑΣΕΠ στους πίνακες είναι πια μειοψηφία. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον στους φυσικούς. Ο ποιότητα του πολιτισμού ενός κλάδου φαίνεται στον τρόπο που αντιμεωπίζει τις μειοψηφίες...  ::)
Μειοψηφία; Δεν νομίζω. Εγώ έχω διαφορετική εκτίμιση.
"Ποιότητα πολιτισμού ενός κλάδου;" Πολύ βαρύ μου φάνηκε αυτό συνάδελφε. Ο κλάδος ξέρω ότι έχει κομματικό συνδικαλισμό και όχι πολιτισμό και μάλιστα..."ποιοτικό... ;)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:40:26 πμ »
Δεν είστε μειοψηφία;;;  :o
Ξεκινώ τον πόλεμο τότε. Πως το έγραφα παλαιότερα..., α ναι:

"Είναι αδιανόητο 13 χρόνια ( 14 τώρα...) μετά τον πρώτο  διαγωνισμό για τους εκπαιδευτικούς να διορίζεται κάποιος στη εκπαίδευση χωρίς να έχει τουλάχιστον μια επιτυχία στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ" !!!


Ξέθαψα το τσεκούρι.  >:(         Γραφικοί θα γίνουμε με τα χρόνια...  :(

ΥΓ. Μόνο που ο διορσμός οδηγεί πια στην εξαθλίωση...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:54:05 πμ »
Είμαστε πολλοί (και εκπαιδευτικοί και γιατροί κλπ κλπ), διότι δεν υπήρξε ποτέ κεντρικός προγραμματισμός εισακτέων, αποφοίτων, επαγγελματικής αποκατάστασης (η σοβιετία φταίει για κάποιους βέβαια..). Και δεν φτάνει που δεν έχουμε αυτόν τον κεντρικό προγραμματισμό, έχουμε και.. "εισαγόμενους" που σπούδασαν εξωτερικό και γύρισαν (και καλά έκανα, δεν το λέω αρνητικά, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας  8) ).
Ακόμα κι αν πηγαίναμε αυστηρά με μέγιστο 20 μαθητές ανά τμήμα, θα περισσεύαμε και με το παραπάνω. Πρέπει να περάσουν 2 γενιές για να "φτιάξει" το σύστημα (αν ξεκινήσει από ΤΩΡΑ η αλλαγή του), οπότε μέχρι τότε αναγκαστικά είτε επετηρίδα (που ονειρεύονται ακόμα κάποιοι), είτε διαγωνισμός τύπου ΑΣΕΠ, είτε κάτι άλλο.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και καλό είναι να καταλάβουν και οι τελευταίοι ότι η εκπαίδευση, και ειδικά η δημόσια, δεν πρέπει να αποτελεί μονόδρομο. Θέλει ψάξιμο και σε άλλους επαγγελματικούς χώρους, χωρίς κλάψες, χωρίς γκρίνιες, αλλά με αγώνα για αλλαγές παντού (που δεν το βλέπω βέβαια).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 03, 2012, 01:09:44 πμ »
Σοβαρά τώρα:

'Οσοι είναι νέοι και δεν έχουν περάσει στον διαγωνισμό, ενώ έχουν κάπως  ::) αποκτήσει προυπηρεσία, να περάσουν και από τον διαγωνισμό μια βολτίτσα που ήθελαν μέσω "παραθύρου" να αποφύγουν.
Όσοι την πάτησαν   περιμένοντας στην επετηρίδα και "ωρίμασαν" με τα χρόνια, ενώ κάπως έχουν μείνει στο παχνίδι του διορισμού χωρίς να μπορούν πια να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του διαγωνισμού, ας διοριστούν κάπως κατ' εξαίρεση. Δεν θα πιάσουν και την οργανική για πολλά χρόνια, αφού η συνταξιοδότησή τους είναι κοντά... Ας αντιμετωπιστοπύν σαν ειδική κατηγορία. Landau, σσστ!

Και μετά λένε πως εμείς οι νέοι δεν καταλαβαίνουμε τους παλαιότερους...  8)

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 03, 2012, 01:32:18 πμ »
Σοβαρά τώρα:
Και εγώ σοβαρά τα έγραφα προηγουμένως. Αλλά δεν με αντιλήφθηκες -ή έτσι θέλησες να φανεί-. Προφανώς η "βάση" σου - το διδακτορικό σου δηλαδή- περιορίζεται αυστηρά στις τυπικές γνώσεις του ΑΣΕΠ (τη φάκα με το τυρί που λέγαμε)...  αν και βλέπω από τη μια να μισείς τα "παράθυρα" και από την άλλη να είσαι ερωτευμένος με τις "μπαλκονόπορτες" του Στυλιανίδη τις οποίες βλέπεις να κλείνουν γεμάτος λύπη... ::)

Από την άλλη δεν θέλω να πιστέψω ότι το όλο ξαφνικό άγχος σου προέκυψε από τις πληροφορίες που παρέθεσα σχετικά με τα κομματικά -οι παραπάνω μπαλκονόπορτες που λέγαμε- τερτίπια του παρελθόντος και τις πρόσφατες πονηριές με τα διάφορα χαρτιά κατά παραγγελία απο το ΝΣΚ.

ΥΓ. Πρόσεχε με το τσεκούρι γιατί βλέπω να χάνεις και τα υπόλοιπα δάχτυλα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 01:57:27 πμ από loukritiα »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 03, 2012, 02:34:15 πμ »
η δοε και η ολμε ανυπαρκτη....οι εκπαιδευτικοι "κοιμουνται",  αυτο καταλαβα απο το 2010 που τελειωσα τη σχολη...μισθος 400 ευρω στη γαυδο και σε καθε ξερονησι για να λες ειμαι εκπαιδευτικος ωρομισθιος- "δουλος" του υπουργειου... καθε χρονο δουλεια σε άλλο μέρος για 700 ευρω,  πινακες με ονοματα σε σειρα ("οχι εγω θα διοριστω επειδη εγραψα 90%" , "ναι αλλα εγω εχω 3 ασεπ" )...δεκαδες τμηματα για εκπαιδευση, 10 δασκαλων, 10 νηπιαγωγων ...το χαος...κανουμε κατι γι'αυτο.... οχι...ας μη μιλαμε τοτε για διορισμους...στη ζωη δεν παιρνεις αυτο που αξιζεις, αλλα αυτο που διεκδικεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 11:51:43 πμ από Stelios »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:10:42 πμ »
α ρε διαμαντοπουλου που μας χρειαζεται ;D ;D ;D ;D
αλλα ουτε αυτη δεν εφτασε για να ενωθουμε, αρα ποτε
οσο για τους διορισμους, χλωμο, προεχουν τα σωματα ασφαλειας, οι ομαδες, γαμα,ζητα,δελτα,φαγε,....και οι Ο.Τ.Α.,απο κει θα αρχισει η ανακαμψη της χωρας
οποτε ειρηνη αδερφια,καντε καμια βουτια και χαλαρωστε, εγω σε λιγο παω να βουτηξω γεια και χαρα :)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:33:40 πμ »
α ρε διαμαντοπουλου που μας χρειαζεται ;D ;D ;D ;D
αλλα ουτε αυτη δεν εφτασε για να ενωθουμε, αρα ποτε
οσο για τους διορισμους, χλωμο, προεχουν τα σωματα ασφαλειας, οι ομαδες, γαμα,ζητα,δελτα,φαγε,....και οι Ο.Τ.Α.,απο κει θα αρχισει η ανακαμψη της χωρας
οποτε ειρηνη αδερφια,καντε καμια βουτια και χαλαρωστε, εγω σε λιγο παω να βουτηξω γεια και χαρα :)

Βρε φυσικέ, εδώ "βιάστηκαν" και εξαθλιώθηκαν μισθολογικά πάνω από 50000 εκπαιδευτικοί με μικρή προυπηρεσία, όπως και δεκάδες χιλιάδες αναπληρωτές και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε ενωμένοι σ' αυτό. Δεν μιλάω για τους βολεμένους παλιούς, αλλά για τους νεότερους...
Ούτε μία οργανωμένη διαμαρτυρία εξω από το υπουργείο. Ένα "ξεβράκωμα" έστω, όπως έκαναν οι Ιταλοί...  ::)

Περιμένεις τώρα να συνενοηθούμε και να διεκδικήσουμε κάτι όλοι μαζί οι αδιόριστοι;  Εδώ βλέπεις νομικιστικές αντιπαραθέσεις με εμφαλτήριο το προσωπικό όφελος του καθενός. Εδώ το 24μηνο ονομάστηκε "ρουσφέτι"...
Παλαιότερα είχαμε τους ασεπίτες ενάντια στου προυπηρεσιούχους και τώρα τους  60 - 40  ενάντια στους 24μηνίτες, επειδή μερικοί βιάζονται να "χωθούν" στην μεταβατική πριν έρθει ο επόμενος ΑΣΕΠ.

Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα: το 24μηνο είναι αυτό που ενώνει, γιατί σχετικά εύκολα μπορεί κάποιος να μπει σε αυτή τη κατηγορία αν έχει προυπηρεσία με μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ, αλλά και δεν χρειάζεται κάποιοι να δίνουν και να ξαναδίνουν μέχρι να "αριστεύσουν"... Το 24μηνο είναι ο συμβιβασμός που ενώνει όλες τις κατηγορίες...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 11:35:23 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:46:59 μμ »
Παράθεση
Εδώ βλέπεις νομικιστικές αντιπαραθέσεις με εμφαλτήριο το προσωπικό όφελος του καθενός.

"Nομικίστκες"; ΩΩΩΩ!!! προς τι τέτοια προσπάθεια υποβάθμισης των παραπάνω νομικών επιχειρημάτων σχετικά τα χαρτιά του ΝΣΚ; Με εκπλήσσεις!!! :'(

Ψάχνω τόση ώρα στην ενότητα και δεν είδα κάτι ..."νομικίστικο" παρά άγχος από ορισμένους που νόμιζαν ότι μπορούν να αντιμετωπίζουν τους νομικούς του Υπουργείου ως "νομικάντιδες"για να τους πασάρουν τις κατά παραγγελία  αποφάσεις του ΝΣΚ.

Παράθεση
Εδώ το 24μηνο ονομάστηκε "ρουσφέτι"...
Α δεν θέλω παραποιήσεις. Ονομάστηκε "Μπαλκονόπορτα" η οποία κλείνει μαζί με το κομματικό κράτος.... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 12:50:08 μμ από loukritiα »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.