*

Αποστολέας Θέμα: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!  (Αναγνώστηκε 10954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 29, 2012, 08:51:25 πμ »
Νομίζω ότι όσοι δουλεύουμε χρόνια στα νησιά της παραμεθορίου έχουμε κουραστεί να ακούμε γυναίκες (κυρίως) που έρχονται να εργαστούν ως μόνιμες καθηγήτριες να γκρινιάζουν! Το ξέρω είναι δύσκολο, έχω και εγώ παιδί και μπορώ να καταλάβω, ΑΛΛΑ είναι δύσκολο για όλους να τις ακούμε να γκρινιάζουν ΟΛΗ μέρα ΚΑΘΕ μέρα για όλο το χρόνο! Ευτυχώς το σύστημά μας σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θες να διοριστείς ή όχι... και μην μου πείτε πάλι για τα λεφτά, γιατί πλέον αυτό δεν ισχύει... δεν σου μένει φράγκο! Οπότε, όποιος δεν θέλει, ας αρνηθεί τον διορισμό! Τόσο απλά! Ξέρω καθηγήτριες που ήρθαν και γκρινιάζουν διαρκώς και άλλες που έρχονται και δένονται με τον τόπο και τους ανθρώπους!!!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 29, 2012, 09:01:50 πμ »
μην αδικουμε τις συναδελφους, γιατι δεν γνωριζουμε τι προβληματα αντιμετωπιζουν!!!
οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει!!!!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 29, 2012, 09:27:43 πμ »
Εγω νομιζω ειναι παντα και θεμα οικονομικο.Αν εισαι οικονομικα ανετος δεν υπαρχει προβλημα.Συναδελφος πριν απο χρονια δεν εκανε χαρτια αποσπασης για Βορεια Ελλαδα .Ομως επαιρνε τον μικρο 3 φορες το μηνα και πηγαινε στην οικογενεια της.

Αποσυνδεδεμένος bilios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:24:03 πμ »
Υπάρχουν και χειρότρα συνάδελφοι. Να μετακινείσαι σε άλλα μέρη με μωρά και να είσαι αναπληρωτής. Και μάλιστα σε νησιά που δεν υπάρχουν παιδικοί σταθμοί... να ψάχνεις για γυναίκες να σου κρατάνε τα παιδια και να μη σου μένουν καθόλου χρήματα ίσα ίσα να βγάζεις τα έξοδά σου.Και όλα αυτά γιατί έχεις πετύχει στον ασεπ, έχεις αρκετή προυπηρεσία και περιμένεις πότε θα γίνει το θαύμα να διοριστείς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Με παιδιά εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας!!
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:53:25 πμ »
Νομίζω ότι όσοι δουλεύουμε χρόνια στα νησιά της παραμεθορίου έχουμε κουραστεί να ακούμε γυναίκες (κυρίως) που έρχονται να εργαστούν ως μόνιμες καθηγήτριες να γκρινιάζουν!
Εγώ πάλι δεν έχω την ίδια άποψη και εμπειρία. Δεν έχω συναντήσει πολλές (για να μη πω και καμία ίσως..) συναδέλφους μη ντόπιες, να γκρινιάζουν όλη μέρα, όλη τη χρονιά.
Έπειτα, από θέση ισχύος μη λέτε με τόση ευκολία
Ευτυχώς το σύστημά μας σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θες να διοριστείς ή όχι... και μην μου πείτε πάλι για τα λεφτά, γιατί πλέον αυτό δεν ισχύει... δεν σου μένει φράγκο! Οπότε, όποιος δεν θέλει, ας αρνηθεί τον διορισμό! Τόσο απλά!
Γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Άλλωστε νομίζω ότι δεν υπάρχουν δα και τόσες επιλογές επαγγελματικής αποκατάστασης  που κάποιος ελαφρά τη καρδία μπορεί να πει κάποιος όχι δεν διορίζομαι απορρίπτω αυτή τη θέση γιατί με περιμένουν χιλιάδες άλλες... Έλεος είναι σκληρή η πραγματικότητα από μόνη της δεν χρειάζεται να την κάνουμε κι εμείς ακόμη πιο σκληρή. Σίγουρα, όταν κάποιος επιλέγει να γίνει εκπαιδευτικός το ξέρει πως χρειάζεται να πάει σε μέρη εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας και πρέπει να είναι προετοιμασμένος. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να μιλά για τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίζει και να μην διεκδικεί τρόπους να τις αντιμετωπίσει ή ακόμη και να τις ξεπεράσει.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.