*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Το ερώτημα έπρεπε να τεθεί σε λίγο διαφορετική βάση, γιατί έτσι όπως τέθηκε είναι λίγο φλου και ο καθένας γράφει ό,τι θέλει:
Αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής, κι αν ναι, κοντά στον τόπο του ή και μακρυά; Και με τι μισθό από το νέο σχολικό έτος;

Υ.Γ. Τα 850, αν είναι τόσα, ίσχυαν για φέτος; Αν ναι, ποιος λέει ότι από Σεπτέμβριο θα είναι τόσα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
dina 94, δεν έταξε κανείς ότι θα διορίσει τους πάντες. Όσο για το σενάριο με τους μισθούς των 300 ευρώ (ή δραχμών), δεν ξέρω πόσο πρέπει να το θεωρούμε εξωπραγματικό όποιος και να'ρθει στην εξουσία. Καλώς προβληματίζονται οι συνάδελφοι γιατί η επιλογή είναι δύσκολη και η δουλειά μας λιγότερο δελεαστική από ότι παλιότερα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Πριν απαντήσουμε στο ερώτημα αν αξίζει να πάμε αναπληρωτές ή όχι, νομίζω ότι θα έπρεπε να απαντήσουμε στο ερώτημα αν αξίζει να μείνουμε άνεργοι.
Όποιος δεν έχει μείνει άνεργος, δε ξέρει τι θα πει να ξυπνάς το πρωί και να μην έχεις τίποτα να κάνεις. Σηκώνεσαι, πλένεσαι,ανοίγεις το λαπ τοπ και χαζεύεις. Στρώνεις κανα κρεβάτι και μετά κοιτάς το λαπ τοπ αν ήρθε κανα μέηλ. Μετά τρως και ξανακοιτάς το λαπ τοπ. Μετά κοιμάσαι και όταν ξυπνάς ρίχνεις μια ματιά στο λαπ τοπ και μετά βλέπεις μια ταινία στο λαπ τοπ και μετά κοιμάσαι.
Όταν έχεις δουλειά κουτσά στραβά τα βγάζεις πέρα οικονομικά και έχεις και την προοπτική να εξελιχθείς. Όταν δεν έχεις δουλειά, δεν υπάρχει κάτι να περιμένεις.
Αν είσαι μέλος μιας ευκατάστατης οικογένειας και σου είναι εύκολο, να θεωρείς μια ζωή ότι οι γονείς σου είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν οποιαδήποτε ανάγκη σου, να σου κοιτάν τα παιδιά, να σου πληρώνουν τη δόση για το αμάξι κτλ, μπορείς ανετότα να κάτσεις άνεργος. Προσωπικά ντρέπομαι να ζητάω συνέχεια από τη μάνα μου.
Μόνο αν είχα οικογένεια θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να μην πάω.
Σίγουρα οι δυσκολίες είναι πάρα πολλές και κάθε σπίτι έχει τα δικά του θέματα,αλλά και το να κάθεσαι άπραγος στο σπίτι χωρίς καμία προοπτική για εμένα , για το δικό μου χαρακτήρα, είναι τρέλα. Πάνε δέκα μέρες που τελείωσα με τις εξετάσεις και ήδη η καθημερινότητα χωρίς δουλειά με πνίγει,όχι να μείνω όλο το χρόνο χωρίς δουλειά.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Ψιτ ,με άφησες άφωνη !!Αυτό ακριβώς πρέπει να σκεφτούμε όλοι .Αυτές οι εικόνες που περιγράφεις μου είναι πολύ οικείες ,τις πέρασα και εγώ φέτος ! :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πριν απαντήσουμε στο ερώτημα αν αξίζει να πάμε αναπληρωτές ή όχι, νομίζω ότι θα έπρεπε να απαντήσουμε στο ερώτημα αν αξίζει να μείνουμε άνεργοι.
Όποιος δεν έχει μείνει άνεργος, δε ξέρει τι θα πει να ξυπνάς το πρωί και να μην έχεις τίποτα να κάνεις. Σηκώνεσαι, πλένεσαι,ανοίγεις το λαπ τοπ και χαζεύεις. Στρώνεις κανα κρεβάτι και μετά κοιτάς το λαπ τοπ αν ήρθε κανα μέηλ. Μετά τρως και ξανακοιτάς το λαπ τοπ. Μετά κοιμάσαι και όταν ξυπνάς ρίχνεις μια ματιά στο λαπ τοπ και μετά βλέπεις μια ταινία στο λαπ τοπ και μετά κοιμάσαι.
Όταν έχεις δουλειά κουτσά στραβά τα βγάζεις πέρα οικονομικά και έχεις και την προοπτική να εξελιχθείς. Όταν δεν έχεις δουλειά, δεν υπάρχει κάτι να περιμένεις.
Αν είσαι μέλος μιας ευκατάστατης οικογένειας και σου είναι εύκολο, να θεωρείς μια ζωή ότι οι γονείς σου είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν οποιαδήποτε ανάγκη σου, να σου κοιτάν τα παιδιά, να σου πληρώνουν τη δόση για το αμάξι κτλ, μπορείς ανετότα να κάτσεις άνεργος. Προσωπικά ντρέπομαι να ζητάω συνέχεια από τη μάνα μου.
Μόνο αν είχα οικογένεια θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να μην πάω.
Σίγουρα οι δυσκολίες είναι πάρα πολλές και κάθε σπίτι έχει τα δικά του θέματα,αλλά και το να κάθεσαι άπραγος στο σπίτι χωρίς καμία προοπτική για εμένα , για το δικό μου χαρακτήρα, είναι τρέλα. Πάνε δέκα μέρες που τελείωσα με τις εξετάσεις και ήδη η καθημερινότητα χωρίς δουλειά με πνίγει,όχι να μείνω όλο το χρόνο χωρίς δουλειά.

κι εγω τις περασα αυτες τις στιγμες και απο ιουλιο θα τις ξαναπερασω, ωστόσο, αν φύγω μακριά και χρειάζεται να μου στέλνουν λεφτά οι γονείς μου για να ζήσω, θα είναι καλύτερα; η μόνη μου ένσταση είναι αυτή, γιατί κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα ότι η ανεργία δεν παλεύεται με ΤΙΠΟΤΑ!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Τα πέρασα πέρσι και ξέρω,δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Όσο είχα ταμείο ανεργίας ήμουν καλά. Τσόνταρα στο σπίτι μου,ψώνιζα πχ τα φρούτα,που πάλι εγώ τα έτρωγα θα μου πεις....αλλά τα ψώνιζα ΕΓΩ,πλήρωνα μόνη μου την αποτρίχωσή μου και δεν έδινα αναφορά σε κανέναν, κοπελίτσα είμαι ρε γαμώ το!!! Θέλω να είμαι περιποιημένη πως να το κάνουμε. Ένιωθα ισότιμο μέλος ρε παιδί μου. Δεν μου αρνήθηκε τίποτα η μάνα μου, έτσι? Αλλά νιώθω πολύ άσχημα όλο να ζητάω λεφτά. Ένιωθα ότι είμαι βάρος, γιατί και εγώ έχω μια ηλικία που θα ήθελα να είμαι πιο ανεξάρτητη αλλά και η μητέρα μου θα ήθελα να μην έχει την έγνοια μου.
Μετά όμως.....παιδιά τα είδα όλα!!! Καταρχήν δεν έβγαζα μία, οπότε κλείστηκα μέσα στο σπίτι, δεν έβλεπα άνθρωπο,μέσα σε 6 μήνες βγήκα 3 φορές,απομακρύνηθκα από όλους! Όλη μέρα μέσα με τις μπιτζάμες, το μόνο διάλλειμα από το λαπ τοπ ήταν η επιδρομή στο ψυγείο. 8 κιλά είχα πάρει και φυσικά με τις μπιτζάμες που να το κατάλαβεις! Μέχρι σε οδοντίατρο πήγα να του δίνω τα εργαλεία και να πατάω και ένα καθάρισμα στο ιατρείο για 500 ευρώ το μήνα για να μην είμαι σπίτι και να βγάζω κι ένα χαρτζιλίκι και η πλάκα είναι ότι δε με πήρε γιατί φοβήθηκε ότι δε θα ξέρω τα εργαλεία,οπότε προτίμησε μια κοπέλα που έβγαλε αντίστοιχη ιδιωτική σχολή!!! Ε του κερατά! Φυσικός έγινα δε μπορώ να μάθω 5 εργαλεία!!!
Ε λοιπόν εγώ θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην το ξαναπεράσω αυτό το πράγμα.
Οπωσδήποτε πλέον τα πράγματα είναι ποοοολύ δύσκολα για όλους,η κατάσταση σοβαρεύει ακόμα περισσότερο όταν έχεις οικογένεια ή όταν υπάρχει θέμα υγείας μέλους οικογένειας. Αλλά προτιμάω να έχω δουλειά. Όταν έχεις δουλειά,όσο χάλια και να είσαι θα αναγκαστείς να βγεις από το σπίτι,να ντυθείς, να βαφτείς, θα συναναστραφείς με συναδέλφους (ειδικά στα νησιά οι περισσότεροι είναι και νέοι), θα βρεθείς μαζί με τα παιδιά!!! Θα πας σπίτι σου, θα διαβάσεις λίγο για την επομένη, θα διορθώσεις γραπτά, θα πας σε κανα συνάδελφο για καφέ, θα περάσει η ώρα. Η ανεργία όμως είναι εφιάλτης! Τι προοπτικές έχεις όταν είσαι κλεισμένος μέσα στο σπίτι? Αν πας αναπληρωτής είναι πιθανό να ξαναπάς την επόμενη χρονιά, αν διαλλέξεις να κάτσεις σπίτι σου, τι προοπτικές έχεις για την επόμενη χρονιά?

Planety αν πας αναπληρώτρια οι γονείς θα τσοντάρουν, πόσα??? 100 ? 200 ευρώ το μήνα? Μα και σπίτι να κάτσεις, δε θα σου δίνουν λεφτά? Πάλι τα ίδια θα τρως. Όταν όμως είσαι αναπληρώτρια μακρυά και εσύ θα μένεις μόνη σου (κακά τα ψέματα, δεν είναι και ότι πιο εύκολο από μια ηλικία και μετά να μένουν όλοι μαζί) και αυτοί θα έχουν το πρόγραμμά τους και θα σε βλέπουν και να δουλεύεις! Είναι πολύ δύσκολο για το γονιό να βλέπει το σπουδαγμένο του παιδί να είναι όλη τη μέρα με το λαπ τοπ, χωρίς να περιμένει τίποτα από τη ζωή του.

Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Eιναι λοιπον αυτό που τονισα στην αρχη, αλλα ....περασε στο βρόντο. Δεν ειναι, παναθεμα με, το οικονομικο,  ειναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.-

ψιτ , δεν ανεφερες και τα ενσημα και τα μόρια που μαζεύει κανείς δουλεύοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2012, 06:51:46 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Αλήθεια πόσο πάει μια αποτρίχωση...

Συγνώμη για την άσχετη ερώτηση, αλλά έχω 2 μικρές κόρες και κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και η μεγάλη είναι και μελαχρινή..., είμαι  αναπληρωτής με την προοπτική  :P -στην καλύτερη περίπτωση- του μόνιμου μισθού των 700 ευρώ μέχρι την σύνταξη...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Χαχαχαχα Πάνο! Μην ανησυχείς.. στην ανάγκη θα παίρνουν τα κεριά στις εκκλησίες και θα κάνουν δωρεάν με κερί! Μπορεί μέχρι τότε εμείς να χρεοκοπήσουμε, αλλά η Εκκλησία ΑΕ ποτέ!  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eιναι λοιπον αυτό που τονισα στην αρχη, αλλα ....περασε στο βρόντο. Δεν ειναι, παναθεμα με, το οικονομικο,  ειναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.-

ψιτ , δεν ανεφερες και τα ενσημα και τα μόρια που μαζεύει κανείς δουλεύοντας.
ποιά μόρια βρε Μάρκο? εδω κλειδώθηκαν προυπηρεσίες και ποιά ενσημα μιλάς για το ταμείο ανεργείας??? εδω μου ήρθε να πληρώσω εφορία 500 ευρω και μου είπαν αν θέλω και σε 3 δόσεις... άρα τι να τα κάνω και τα 360 ευρώ που μου δίνει το επίδομα ανεργίας??? πετσετάκια... εδω δουλεύουμε για το θεαθήναι.....

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D

με κερί ή με λέιζερ?

βρε Πάνο μου.....βρε Πάνο μου.....
δε με παρακολουθείς....
έχω γράψει ήδη 2 φορές ότι για όσους έχουν οικογένεια τα πράγματα είναι ακόμη δυσκολότερα
μη με ειρωνεύεσαι ::)
δεν είμαι εναντίον σου

αλλά βλέπω ότι έξω γίνεται πόλεμος
ε θα πάω κι εγώ να πολεμήσω, δε θα κλειστώ στο σπίτι
αυτό λέω μόνο

τώρα αν εσύ θεωρείς ότι θα βοηθήσεις τις κόρες σου αν ρισκάρεις την ανεργία, είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή

βρε παιδιά, μην πάτε αν σας είναι τόσο δύσκολο
δε σας βάζουν και το μαχαίρι στο λαιμό
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Eιναι λοιπον αυτό που τονισα στην αρχη, αλλα ....περασε στο βρόντο. Δεν ειναι, παναθεμα με, το οικονομικο,  ειναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.-

ψιτ , δεν ανεφερες και τα ενσημα και τα μόρια που μαζεύει κανείς δουλεύοντας.
ποιά μόρια βρε Μάρκο? εδω κλειδώθηκαν προυπηρεσίες και ποιά ενσημα μιλάς για το ταμείο ανεργείας??? εδω μου ήρθε να πληρώσω εφορία 500 ευρω και μου είπαν αν θέλω και σε 3 δόσεις... άρα τι να τα κάνω και τα 360 ευρώ που μου δίνει το επίδομα ανεργίας??? πετσετάκια... εδω δουλεύουμε για το θεαθήναι.....

μα, για το θεαθήναι γινεται ολη η συζήτηση. Τωρα μιλας σωστα  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Παιδια ο καθενας ζυγιζει τις καταστασεις οικονομικες ,ψυχολογικες και αποφασιζει....
Για μενα το θεμα ειναι ειναι οτι δεν βλεπω φως στο κλαδο ειτε για διορισμους ειτε για  αξιοπρεπεις απολαβες.
Μαλλον η αγαπη προς αυτη την εργασια ειναι το μονο που μας μενει.
Εγω δουλευω πρωτη φορα μετα τον Ασεπ του 09 μειωμενου ωραριου αναπληρωτρια,δεν μπορουσα ολα αυτα τα χρονια να βαλω κουτακι λογω οικογενειακων-οικονομικων καταστασεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2012, 07:53:08 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος EVILINA89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το κράτος δεν 'εχει να δώσει φάρμακα στους καρκινοπαθείς, που είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, και θα δώσει παραπάνω μισθό στους εκπαιδευτικούς;
 
Tα χρόνια δεν έχουν καμία σημασία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.