*

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση μαθητών παράλληλης στήριξης  (Αναγνώστηκε 8022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αξιολόγηση μαθητών παράλληλης στήριξης
« στις: Ιούνιος 09, 2012, 11:49:03 μμ »
Καλησπερα σε ολους.Απευθυνομαι σε συναδελφους της ειδικης και δη  της παραλληλης στηριξης και ζητω εναν οδηγο(μπουσουλα) για το τι πρεπει  να περιλαμβανει  η τελικη αξιολογηση του μαθητη, οπως την ονομαζω εγω ,ερμηνευοντας οδηγιες σχολικου συμβουλου που πολυ με μπερδεψαν. SOS :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2012, 12:22:52 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:18:08 πμ »
Αν εργάζεσαι σε νηπιαγωγείο πάτα εδώ: http://www.dipevath.gr/may12/14/ps-nhp.doc. Αν όχι, ελπίζω να σε βοηθήσουν άλλα μέλη που εργάζονται στην ίδια βαθμίδα με εσένα.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2012, 09:49:25 πμ »
Αν εργάζεσαι σε νηπιαγωγείο πάτα εδώ: http://www.dipevath.gr/may12/14/ps-nhp.doc. Αν όχι, ελπίζω να σε βοηθήσουν άλλα μέλη που εργάζονται στην ίδια βαθμίδα με εσένα.
Ευχαριστω πολυ.Παραλειψη μου, ειμαι φιλολογος.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2012, 11:01:11 πμ »
Να  σου πω πώς έγινε στο σχολείο μου, σε γυμνάσιο είμαι. Έβαλα τα θέματα, ίδια για όλους, το ίδιο έκαναν και ο φυσικός και ο μαθηματικός.Στη συνέχεια, οι συνάδελφοι της Παράλληλης εξήγησαν στο μαθητή τα θέματα, και, αφού έγραψε κανονικά, τον πήραμε για προφορική εξέταση, από δίπλα του όπως πάντα παρών ο συνάδελφος της Παράλληλης.Βάλαμε βαθμό μόνο οι εισηγητές του μαθήματος.Νομίζω ότι στα ΚΔΑΥ θα σου το διευκρινίσουν.
Βέβαια, η διαδικασία αυτή έγινε κατόπιν υποδείξεως του αντίστοιχου στη Δευτεροβάθμια ΚΔΑΥ, όμως στηρίζεται και στη γνωμάτευση που υπάρχει σχετικά με το μαθητή και τις αντίστοιχες παρατηρήσεις των ειδικών στον ατομικό του φάκελο.Δηλαδή δε γνωρίζω αν αυτή η διαδικασία ακολουθείται στις εξετασεις για όλους τους μαθητές της Παράλληλης ή αν εξειδικεύεται κάθε φορά κατά περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 11:09:56 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2012, 11:39:36 μμ »
Να  σου πω πώς έγινε στο σχολείο μου, σε γυμνάσιο είμαι. Έβαλα τα θέματα, ίδια για όλους, το ίδιο έκαναν και ο φυσικός και ο μαθηματικός.Στη συνέχεια, οι συνάδελφοι της Παράλληλης εξήγησαν στο μαθητή τα θέματα, και, αφού έγραψε κανονικά, τον πήραμε για προφορική εξέταση, από δίπλα του όπως πάντα παρών ο συνάδελφος της Παράλληλης.Βάλαμε βαθμό μόνο οι εισηγητές του μαθήματος.Νομίζω ότι στα ΚΔΑΥ θα σου το διευκρινίσουν.
Βέβαια, η διαδικασία αυτή έγινε κατόπιν υποδείξεως του αντίστοιχου στη Δευτεροβάθμια ΚΔΑΥ, όμως στηρίζεται και στη γνωμάτευση που υπάρχει σχετικά με το μαθητή και τις αντίστοιχες παρατηρήσεις των ειδικών στον ατομικό του φάκελο.Δηλαδή δε γνωρίζω αν αυτή η διαδικασία ακολουθείται στις εξετασεις για όλους τους μαθητές της Παράλληλης ή αν εξειδικεύεται κάθε φορά κατά περίπτωση.
Πρωτα απ' ολα ευχαριστω αλλα εγω μαλλον δεν το εθεσα σωστα.Εννοω την εκθεση του μαθητη της παραλληλης στηριξης που μενει στο φακελο του μαθητη.Παρακαλω οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας με βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2012, 12:13:50 μμ »
Καλησπερα σε ολους.Απευθυνομαι σε συναδελφους της ειδικης και δη  της παραλληλης στηριξης και ζητω εναν οδηγο(μπουσουλα) για το τι πρεπει  να περιλαμβανει  η τελικη αξιολογηση του μαθητη, οπως την ονομαζω εγω ,ερμηνευοντας οδηγιες σχολικου συμβουλου που πολυ με μπερδεψαν. SOS :(

Ελπίζω να σε βοηθήσει!
http://www.chiourea.gr/2012/02/blog-post_3863.html

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2012, 12:56:03 μμ »
Καλησπερα σε ολους.Απευθυνομαι σε συναδελφους της ειδικης και δη  της παραλληλης στηριξης και ζητω εναν οδηγο(μπουσουλα) για το τι πρεπει  να περιλαμβανει  η τελικη αξιολογηση του μαθητη, οπως την ονομαζω εγω ,ερμηνευοντας οδηγιες σχολικου συμβουλου που πολυ με μπερδεψαν. SOS :(

Ελπίζω να σε βοηθήσει!
http://www.chiourea.gr/2012/02/blog-post_3863.html
Σ' ευχαριστω παρα πολυ Ευγενια.

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Αξιολογηση μαθητων παραλληλης στηριξης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2012, 06:38:09 μμ »
Εμεις στον πειραια ακολουθησαμε αυτά
http://2grpe-peiraia.att.sch.gr/sym9peir/parallili.html

ο σχολικός συμβουλος λογικά θα σε καθοδηγήσει εφόσον αυτά έρχονται από ευρωπαική ενωση για συνολικά όλο το πρόγραμμα της παραλληλης.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.