*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:35:36 μμ »
Εκανα περιπου 4 χρονια Λερο αν κα εχουν περασει δυο-τρια απο τοτε. Θεωρω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη για Δ' Δωδεκανήσου, ισως η καλυτερη. Εχει τα παντα, αεροδρομιο, 2 μεγαλα σουπερμαρκετ, νοσοκομειο, καφε, καστρο, εχει αρκετούς κατοικους, 2 γυμνασια, 1 γελ, εσπερινο, επαλ και 4 δημοτικα (για να καταλαβεις το μεγεθος).
Φυσικα δεν ειναι για να μεινεις για παντα! Προσοχη μην την πατησεις, οπως πολλοι! Εκτος αν βρεις τον ερωτα της ζωη σου.
Για περισσοτερα στειλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:55:41 μμ »
Κατα την αποψη μου προτίμησε κατι απο Αστυπαλαια,  Λερο,  Καρπαθο,  Λειψους,  Πατμο (με τη σειρα που τα εγραψα). Δες προηγουμενες σελιδες τι παιζει με το γελ Πατμου,  αληθεια ειναι... Καρπαθος οκ οι διευθυντες των σχολειων.  Καλο είναι να αποφυγεις την Τηλο λογω μεγαλης ιδιορυθμιας κατοικων περα απο του οτι ειναι πολυ μικρο.  Για Κασο δεν ξερω κατι.  Αγαθονησι ναι μεν πολυ δυσκολα αλλα οκ οι κατοικοι (απο συναδελφους αυτο,  οχι απο προσωπικη εμπειρια).
Προς το παρον δεν ισχυει η σιτιση αναπληρωτων,  αλλα δεν ξερουμε ακριβως τι θα γινει, δες αν θες και σε ποια απο αυτα εχει λεσχες που συμμετειχαν στο προγραμμα. Ειναι μια εξτρα παροχη αν ισχυσει και αν σε ενδιαφερει.
Καλη τυχη!

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:53:46 μμ »
Ο τροπος που θα τα δηλώσεις εξαρτάται από που κατάγεσαι.
Θα έλεγα με τη σειρά και με βάση τις ανέσεις (σουπερ μαρκετ και ποικιλία σπιτιών) και το αεροπλάνο 1-Αστυπάλαια (απομόνωση το χειμώνα, αλλά περισσοτερα πλοια)/Κάρπαθο (περισσοτερες ανέσεις και κόσμος, το Απέρι είναι κοντά αλλά θες αυτοκίνητο, το πλοιο μακρύτερα από Αθήνα, 20 ωρες) 2- Πάτμος (ανέσεις αλλά εχω ακούσει κακά σχολια για διευθυντές, αλλά κοντά σε Αθήνα) 3- Από τα μικρά τώρα : εχω κάνει 3 χρονια Κασο, τυπικά ανήκω ακόμα εκεί και θα επιστρέψω ευχαρίστως όταν έρθει η ώρα: Μικρό σχολειο και τακτοποιημένο, διευθυντρια εξαιρετική, ωραία βιβλιοθηκούλα για διάβασμα, αεροπλάνο κάθε μερα αλλά 250 ευρω πηγαινε έλα μέσω Ρόδου, κοντά σε Κρητη για ώρα ανάγκης και ανεφοδιασμό. Στοιχειώδεις ανέσεις από σπιτια, μπακάλικα, φαρμακείο και ένας καλός παθολόγος, στείλε μου ΠΜ για σπιτια αν σου προκύψει.
Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για Λειψούς από συναδέλφους για σπίτια και μάλλον μεγάλο σχολείο 4- Τηλο και Αγαθονήσι θα έλεγα να τα αποφύγεις

Αποσυνδεδεμένος vapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:47:15 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Οι πληροφορίες είναι σημαντικές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:40:25 πμ »
Κατα την αποψη μου προτίμησε κατι απο Αστυπαλαια,  Λερο,  Καρπαθο,  Λειψους,  Πατμο (με τη σειρα που τα εγραψα). Δες προηγουμενες σελιδες τι παιζει με το γελ Πατμου,  αληθεια ειναι... Καρπαθος οκ οι διευθυντες των σχολειων.  Καλο είναι να αποφυγεις την Τηλο λογω μεγαλης ιδιορυθμιας κατοικων περα απο του οτι ειναι πολυ μικρο.  Για Κασο δεν ξερω κατι.  Αγαθονησι ναι μεν πολυ δυσκολα αλλα οκ οι κατοικοι (απο συναδελφους αυτο,  οχι απο προσωπικη εμπειρια).
Προς το παρον δεν ισχυει η σιτιση αναπληρωτων,  αλλα δεν ξερουμε ακριβως τι θα γινει, δες αν θες και σε ποια απο αυτα εχει λεσχες που συμμετειχαν στο προγραμμα. Ειναι μια εξτρα παροχη αν ισχυσει και αν σε ενδιαφερει.
Καλη τυχη!
Δεν διαφωνώ για την ιδιορρυθμία αρκετών κατοίκων πλην όμως υπάρχουν και άλλοι που είναι πολύ καλοί όπως και αρκετοί δημόσιοι υπάλληλοι που μπορείς να ανταλλάξεις μία καλή κουβέντα ή να κάνεις καλή παρέα. Η Τήλος επίσης έχει φαβερά μονοπάτια όπου μπορείς να δεις καταπληκτικές εικόνες. Δεν είναι πακτωμένη όπως συμβαίνει με τους κύριους οικισμούς άλλων μικρών νησιών, έχει μία σχετική άπλα. Το σχολείο έχει καλά παιδιά και έναν πολύ καλό διευθυντή και δυο-τρεις πολύ συνεργάσιμους μόνιμους. Γενικά σε τέτοια νησάκια οι περισσότεροι είναι αναπληρωτές και αυτοί συνδιαμορφώνουν το κλίμα στα σχολεία και στην καθημερινότητα. Από Τήλο, είναι προσβάσιμη η Ρόδος αλλά και η Κω και μπορείς να αλλάζεις παραστάσεις και να κάνεις τα ψώνια.

Αποσυνδεδεμένος bianca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 08:48:48 πμ »
Καλημέρα.Απευθύνομαι σε όσους γνωρίζουν από Δωδεκάνησα.Σκέφτομαι να κάνω αίτηση μετάθεσης για Ρόδο(ΠΕ02).Έχω περίπου 100 μὀρια. Κατά πόσο είναι πιθανό να συμβεί και αν πραγματοποιηθεί θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο γυμνάσιο μεσαίου μεγέθους με καλή φήμη.Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:14:48 πμ »
Κατα την αποψη μου προτίμησε κατι απο Αστυπαλαια,  Λερο,  Καρπαθο,  Λειψους,  Πατμο (με τη σειρα που τα εγραψα). Δες προηγουμενες σελιδες τι παιζει με το γελ Πατμου,  αληθεια ειναι... Καρπαθος οκ οι διευθυντες των σχολειων.  Καλο είναι να αποφυγεις την Τηλο λογω μεγαλης ιδιορυθμιας κατοικων περα απο του οτι ειναι πολυ μικρο.  Για Κασο δεν ξερω κατι.  Αγαθονησι ναι μεν πολυ δυσκολα αλλα οκ οι κατοικοι (απο συναδελφους αυτο,  οχι απο προσωπικη εμπειρια).
Προς το παρον δεν ισχυει η σιτιση αναπληρωτων,  αλλα δεν ξερουμε ακριβως τι θα γινει, δες αν θες και σε ποια απο αυτα εχει λεσχες που συμμετειχαν στο προγραμμα. Ειναι μια εξτρα παροχη αν ισχυσει και αν σε ενδιαφερει.
Καλη τυχη!
Τι είδους ιδιορρυθμία έχουν; Στο οικονομικό κλπ όσον αφορά τα ενοίκια, είναι δύσκολοι ως γονείς μαθητών ή γενικότερα είναι δύσκολη κοινωνία όταν είσαι εκτός σχολείου;
  

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:37:58 πμ »
Τι είδους ιδιορρυθμία έχουν; Στο οικονομικό κλπ όσον αφορά τα ενοίκια, είναι δύσκολοι ως γονείς μαθητών ή γενικότερα είναι δύσκολη κοινωνία όταν είσαι εκτός σχολείου;

Στο οικονομικο ολη η δ δωδεκανησου ειναι δυσκολα λογω μονοπωλιου και ελειψης επιλογων σχεδον σε ολα τα πραγματα (ενοικια,  διατροφη κτλ).
Προσωπικα δεν ειχα θεματα με γονεις μαθητων.  Αλλα για την Τηλο που ρωτας οι γονεις ειναι κατι παραπανω απο επεμβατικοι κτλ Ακομη και οταν πανε οι ομαδες να παίξουν σε αλλα νησια ολο φασαριες κτλ ("τραμπουκισμοι" απο γονεις σε παιδακια των αλλων ομαδων κτλ) και οι ντοπιοι των αλλων νησιων τους θεωρουν οχι την καλυτερη περιπτωση. Μυτη πολυ ψηλα,  μη επαφη με την πραγματικοτητα,  αντιεξυπηρετικοι σε οτιδηποτε. 

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 02:37:34 μμ »
Τι είδους ιδιορρυθμία έχουν; Στο οικονομικό κλπ όσον αφορά τα ενοίκια, είναι δύσκολοι ως γονείς μαθητών ή γενικότερα είναι δύσκολη κοινωνία όταν είσαι εκτός σχολείου;

δ. Όλα τα παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:12:04 μμ »
Τι είδους ιδιορρυθμία έχουν; Στο οικονομικό κλπ όσον αφορά τα ενοίκια, είναι δύσκολοι ως γονείς μαθητών ή γενικότερα είναι δύσκολη κοινωνία όταν είσαι εκτός σχολείου;

Κάποιοι από αυτούς μπαίνουν με την παραμικρή αφορμή στο σχολείο και τα βάζουν με τους εκπαιδευτικούς. Σε συνδυασμό με παλαιότερους  διευθυντές, ο συνδυασμός ήταν καταστροφικός. Παραδειγμα, με την αφορμή ενός ποδοσφαιρικού αγώνα συνεπικουρουμενοι από τη δήμαρχο,οι γονείς έκλεισαν για μία ημέρα το σχολείο και κόντεψαν να δείρουν τους καθηγητές και πήραν ετσιθελικά τα παιδιά στο γήπεδο να παρακολουθήσουν ένα τοπικό ματς.  Ελπίζω τώρα που έχουν αλλάξει κάποια πρόσωπα, τα πράγματα να είναι καλύτερα.
Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν και αυτοί που ενδιαφέρονται, παρακολουθούν τα παιδιά τους και συνεννοούνται μιά χαρά με τους εκπαιδευτικούς.
Το θέμα έχει συζητηθει ξανά στο φόρουμ.

http://www.pde.gr/index.php?board=8.0

http://www.pde.gr/index.php?topic=30457.msg782174#msg782174
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:16:51 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:32:27 μμ »
επίσης είχα ακούσει ότι ο δήμος (παλαιότερα) επενέβαινε πολύ στη λειτουργία του σχολείου

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:49:36 μμ »
Σας ευχαριστώ γαι τις πληροφορίες! Είμαι βιολόγος και τα κενά είναι αρκετά, οπότε ψάχνω την σειρά που θα ταδηλωσω. Τα υποψήφια είναι Λέρος, Αστυπάλαια, Απερι Καρπαθου, Λειψοί, Τήλος, Πάτμος, Κάσος και Αγαθονήσι. Ταδυο τελευταία τα έχω ήδη αποκλείσει. Αποτην εικόνα που έχει κάποιος και μπορεί ας μου πει με τη σειρά θα τα έβαζε.
Μετα την Λερο βαλε το Απερι Καρπαθου.....εγω ημουν περσι εκει....ειναι πολυ καλα, τα παιδια, η δ/ντρια....ηθελα να παω...και με περιμεναν ολοι.....θα εκανα και την βιολογια αλλα με πηραν Α'Δωδεκ. θλει αυτοκινητο αλλα αν δεν εχεις θα πηγαινεις με τους αλλους.
Και στην Λερο ήμουν προπερσι.....και στα δυο μερη θα πηγαινα ευχαριστως αλλα δεν μου εκατσε.....οποιο και να βαλεις θα περασεις πολυ καλα...
οτι θελεις ρωτησε με...καλη τοποθετηση και καλη διαμονη

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #614 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 04:55:34 μμ »
Παιδιά τι πληροφορίες υπάρχουν για Συμη? Από ενοίκια, ζωή, κλίμα σχολείων(πρωτοβάθμια κ δευτεροβάθμια), από τους ανθρώπους, κλπ.. έχω μάθει ότι είναι αρκετά ακριβό ως νησί αλλά κατι περισσότερο?

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #615 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 08:14:09 πμ »
Η Σύμη είναι πολύ ωραίο νησί, που έχει σχεδόν όλο το χρόνο τουρισμό λόγω Του Πανορμίτη.
Τα ενοίκια είναι πιο ακριβά στο Γυαλό, όμως οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί στο νησί μένουν στο Χωριό, όπου τα ενοίκια είναι φθηνότερα, τώρα πόσο ακριβώς δεν ξέρω, πάντως πριν από 4 χρόνια ήταν γύρω στα 200€. Έχει αρκετά σούπερ μάρκετ (3 ή 4), οι τιμές είναι λίγο ανεβασμένες, όμως, λογικές. Η σύνδεση με Ρόδο το χειμώνα είναι αρκετά καλή (3 φορές την εβδομάδα με το τοπικό Δωδεκάνησος εξπρές, άλλες 2 φορές με το πλοίο που έρχεται από Πειραιά, άρα έχει 2 φορές την εβδομάδα σύνδεση με Πειραιά, το καλοκαίρι τα δρομολόγια απο Ρόδο για Πανορμίτη και Σύμη είναι καθημερινά. Οι ντόπιοι γενικά δέχονται όλους τους καθηγητές. Το κλίμα στο σχολείο, για τη δευτεροβάθμια είναι πολύ καλό, έχω ακούσει ότι και για την πρωτοβάθμια το ίδιο ισχύει. Στο Πανορμίτειο Γυμνάσιο με ΛΤ φοιτούν γύρω στα 150 παιδιά, η διευθύντρια είναι πολύ συνεργάσιμη, οι καθηγητές κάνουν καλή πάρεα. Οπότε τη Σύμη θα τη συνιστούσα για έναν καθηγητή. Το χειμώνα μένουν ανοιχτές κάποιες καφετέριες στον παραλιακό δρόμο. Υπάρχει λεωφορείο που συνδέει το Γυαλό με το Χωριό και το Γυαλό με Τον Πανορμίτη.

Αυτά προς το παρόν

Ελπίζω να βοήθησα

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2016, 08:34:04 πμ από iex »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159821
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.