*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #742 στις: Μάιος 08, 2023, 10:06:12 μμ »
Πάτμος...αυτοκτονία...ζωή μηδέν.9 ώρες ταξίδι για Πειραιά και μετά...άσε.Αν με παρακαλούσανε...δεν θα πήγαινα ξανά ΠΟΤΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:52 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #743 στις: Μάιος 08, 2023, 10:23:04 μμ »
Πανέμορφο και προσεγμένο νησί. Τα περισσότερα  σχολεία είναι καλά, αλλά τον χειμώνα μεγάλη νέκρα. Ευτυχώς, εκείνη τη χρονιά, έγραφα διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #744 στις: Ιούνιος 06, 2023, 03:27:30 μμ »
Καλησπέρα σε ολους!Ποιος έχει θητεύσει σε γυμνάσια-Λύκεια-Επαλ Καστελοριζο,Σύμη και Νίσυρο να μας δώσει μια άποψη;

Αποσυνδεδεμένος Colour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 22, 2023, 09:45:45 πμ »
Καλημέρα. Μήπως κάποιος έχει να μοιραστεί πληροφορίες για Κω; Σκέφτομαι να δηλώσω Κέφαλο, Αντιμάχεια, Ζηπάρι αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Υπάρχουν το χειμώνα δρομολόγια ΚΤΕΛ από την Κω προς αυτά τα μέρη ώστε να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο ή είναι προτιμότερο να μείνω εκεί; Τα σχολεία σε αυτές τις περιοχές πώς είναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:52 »

Αποσυνδεδεμένος GeoNas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 22, 2023, 12:39:26 μμ »
Καλημέρα. Μήπως κάποιος έχει να μοιραστεί πληροφορίες για Κω; Σκέφτομαι να δηλώσω Κέφαλο, Αντιμάχεια, Ζηπάρι αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Υπάρχουν το χειμώνα δρομολόγια ΚΤΕΛ από την Κω προς αυτά τα μέρη ώστε να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο ή είναι προτιμότερο να μείνω εκεί; Τα σχολεία σε αυτές τις περιοχές πώς είναι;

Καλησπέρα, ήμουν τοποθετημένος μια διετία (2016-2018) ως αναπληρωτής στο Γυμνάσιο Κεφάλου, 45 χλμ περίπου από την πόλη της Κω. Έχει 6 μόρια, αν θυμάμαι καλά, όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο δεν το συνιστώ. Οι συγκοινωνίες με το ΚΤΕΛ ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτες και σίγουρα δε βόλευαν τα δρομολόγια, τουλάχιστον όταν υπηρετούσα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 22, 2023, 04:54:47 μμ »
Η Κέφαλος είχε 8 μόρια πριν την αναμοριοδότηση του 2018. Τώρα έχει 11 μόρια και είναι δυσπρόσιτη.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 22, 2023, 05:40:44 μμ »
Καλημέρα. Μήπως κάποιος έχει να μοιραστεί πληροφορίες για Κω; Σκέφτομαι να δηλώσω Κέφαλο, Αντιμάχεια, Ζηπάρι αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Υπάρχουν το χειμώνα δρομολόγια ΚΤΕΛ από την Κω προς αυτά τα μέρη ώστε να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο ή είναι προτιμότερο να μείνω εκεί; Τα σχολεία σε αυτές τις περιοχές πώς είναι;

Ούτε εγώ θα το συνιστούσα  χωρίς αυτοκίνητο, για τα συγκεκριμένα μέρη. Ούτε να μείνεις εκεί. Η ζωή είναι ελάχιστη ως ανύπαρκτη, τον χειμώνα.

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 22, 2023, 06:45:34 μμ »
Καλημέρα. Μήπως κάποιος έχει να μοιραστεί πληροφορίες για Κω; Σκέφτομαι να δηλώσω Κέφαλο, Αντιμάχεια, Ζηπάρι αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Υπάρχουν το χειμώνα δρομολόγια ΚΤΕΛ από την Κω προς αυτά τα μέρη ώστε να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο ή είναι προτιμότερο να μείνω εκεί; Τα σχολεία σε αυτές τις περιοχές πώς είναι;
Υποθέτω ότι ενδιαφέρεσαι για Γυμνάσια κ Λύκεια. Εχω δουλέψει Ζηπάρι, Αντιμάχεια (Γυμνάσιο κ Λύκειο) κ Κέφαλο. Τα καλύτερα σχολεία με διαφορά είναι στην Αντιμάχεια. Πρόσφατες Διευθύνσεις κ μαθητές. Μετά Ζηπάρι κ τέλος Κέφαλος. Οικονομικά σπίτια έχει η Αντιμάχεια.Όμως η ζωή είναι ανύπαρκτη. Καρδάμαινα που είναι σχετικά κοντά η κατάσταση είναι καλύτερη μέχρι τέλος Οκτώβρη κ μετά πάλι την άνοιξη. Φυσικά μπορείς να μένεις Κω ή Ζηπάρι κ να μπεις σε κάποιο group μετακίνησης.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2023, 07:01:10 μμ από swan69 »

Αποσυνδεδεμένος Colour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 22, 2023, 08:53:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Για το ΚΤΕΛ το φανταζόμουν. Έχω κάνει στο Γεννάδι της Ρόδου και ίσχυε η ίδια κατάσταση. Το γκρουπ συναδέλφων το σκέφτηκα αλλά ποτέ δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει ή ότι θα έχει θέση. Γενικά, οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στις περιοχές έξω από την Κω μένουν στην πόλη ή στα χωριά; Το ρωτάω γιατί στη Λήμνο που ήμουν οι περισσότεροι έμεναν στη Μύρινα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 22, 2023, 09:15:51 μμ »
Συνήθως μένουν στην πόλη. Η πόλη έχει σχεδόν τα πάντα και το κέντρο της περπατιέται άνετα. Θυμίζει κάπως τη Ρόδο (νέα πόλη), σε μικρογραφία, με λιγότερη κίνηση. Κάποιοι μένουν και στο Ζιπάρι.

Η Β' ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου ζητά από ιδιοκτήτες ενημέρωση για διαθέσιμα σπίτια:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/424860_dodekanisa-elme-zita-apo-idioktites-enimerosi-gia-diathesima-spitia
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2023, 09:32:02 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Colour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 22, 2023, 09:44:55 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μια τελευταία ερώτηση: αν υπηρετήσω φέτος π.χ. στην Αντιμάχεια και του χρόνου στην Κέφαλο, για να προσμετρηθούν διπλά τα μόρια της Κεφάλου πρέπει να κάτσω και δεύτερο χρόνο εκεί;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 23, 2023, 01:50:45 μμ »
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 23, 2023, 08:23:53 μμ »
Καλησπέρα σας και συγγνώμη για την κατάχρηση του ποστ. ΠΕ70 με θέση γύρω στο 900, πιάνω Γ Αθήνας ή Α; Δεν θα δηλώσω ειδική. Ευχαριστώ πολύ

Έχεις ποστάρει την ίδια ερώτηση και σε άλλο ποστ. καταλαβαίνω την αγωνία αλλά δεν μπορούμε να γράφουμε οτι θέλουμε, όπου θέλουμε. Επίσης ας καταλάβουν οι συνάδελφοι όλοι πως ερωτήσεις τέτοιου τύπου όπως η δικιά σου κανένας δεν μπορεί να τις απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος mania_b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 23, 2023, 08:32:54 μμ »
Έχετε δίκιο. Σας ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.