*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 212836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #616 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:30:24 πμ »
Τελικά αυτό το "είμαι διοριστέος στον πίνακα του ΑΣΕΠ 2008 και έχω επικυρώσει τον κωδικό μου" μού είπαν ότι είναι τσεκαρισμένο στο "ναι" και δεν μπορούν να επιλέξουν κάτι άλλο, ακόμα και αν το ήθελαν.
Κανένας λόγος ανησυχίας.  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος dramoumar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #617 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:47:09 πμ »
Καλημέρα παιδιά....Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί έχω αγχωθεί. Ποιοι έχουν προτεραιότητα να διαλέξουν περιοχή οι μόνιμοι ή οι αναπληρωτές? Γιατί βλέπω ότι στη β΄φάση αναπληρωτών που κάλεσαν έχουν διαλέξει περιοχές που ήταν και στην εγκύκλιο των μόνιμων...

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #618 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:55:17 πμ »
Καλημέρα παιδιά....Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί έχω αγχωθεί. Ποιοι έχουν προτεραιότητα να διαλέξουν περιοχή οι μόνιμοι ή οι αναπληρωτές? Γιατί βλέπω ότι στη β΄φάση αναπληρωτών που κάλεσαν έχουν διαλέξει περιοχές που ήταν και στην εγκύκλιο των μόνιμων...

Αυτή την απορία έχω και εγώ...Τι θα γίνει με τις τοποθετήσεις...;
Έπεσε η β φάση αναπληρωτών πάνω μας...

Αποσυνδεδεμένος dramoumar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #619 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:30:12 πμ »
Πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν ξέρουν πως θα το χειριστεί η κάθε διεύθυνση δευτεροβάθμιας. Μπορεί να μετακινήσουν τους αναπληρωτές από τις θέσεις που έχουμε δηλώσει εμείς αλλά μπορεί και να καλύψουμε εμείς άλλα κενά. Δηλαδή να μας πάνε σε κατώτερη επιλογή μας... Όταν της είπα ότι εμείς όμως έχουμε προτεραιότητα να διαλέξουμε περιοχή έναντι των αναπληρωτών, μου είπε ναι αλλά αυτοί είναι έκτακτοι διορισμοί και με την ίδια λογική μπορεί και κάποιοι από την α΄φάση αναπληρωτών να πήγαν σε δικές μας επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος silfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #620 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:35:09 πμ »
Και εμένα έτσι μου είπαν.
Είμαστε λίγα άτομα έτσι θα γίνει άμεσα.
Αν κάποιος άλλος έχει κάποια έγκυρη πληροφορία για την διαδικασία ας την καταθέσει εδώ.
Από ότι θυμάμαι από τη δική μου περίπτωση που διορίστηκα το Νοέμβριο του 2009 με τις τεχνικές ειδικότητες (περιμέναμε τότε από τον Αύγουστο που είχαν βγει τα αποτελέσματα να μας διορίσουν), οι τοποθετήσεις βγήκαν το απόγευμα της τελευταίας μέρας που είχαμε για να κάνουμε αιτήσεις.  Ήμασταν κι εμείς λίγοι τότε.  Οπότε δε θα ήταν απίθανο να έχετε νέα και σήμερα το απόγευμα.
Και κάτι άλλο, το ξέρω ότι θα στεναχωρήσει αλλά μια και είστε ακόμη ζεστοί και όλοι μαζί μπορείτε να το διεκδικήσετε.
Επειδή εμείς τότε διοριστήκαμε Νοέμβριο δε μας άφησαν να κάνουμε αίτηση για μετάθεση την επόμενη χρονιά (ήταν ένα χρόνο η υπηρέτηση της οργανικής τότε) και έτσι ήταν σαν να υπηρετήσαμε την οργανική μας δύο χρόνια.  Αν θυμάμαι καλά αυτό ισχύει αν έχεις διοριστεί μετά τον Σεπτέμβρη.  Εμείς τότε δεν  ήμασταν οργανωμένοι και την πατήσαμε.  Ρωτήστε στο υπουργείο αφού παίρνετε τηλέφωνα για να είστε προετοιμασμένοι.

Αποσυνδεδεμένος dramoumar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #621 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:29:21 μμ »
Δεν ξέρω έτσι κι αλλιώς αν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση απόσπασης ή μετάθεσης το Νοέμβρη...Νομίζω πρέπει να μείνουμε 2 χρόνια. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #622 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:39:06 μμ »
Θα βγουνε σημερα οι τοποθετησεις ; μιλησε κανενας με το υπουργειο ;

Αποσυνδεδεμένος silfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #623 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:11:31 μμ »
Δεν ξέρω έτσι κι αλλιώς αν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση απόσπασης ή μετάθεσης το Νοέμβρη...Νομίζω πρέπει να μείνουμε 2 χρόνια. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...
ο νομος για σας λέει οτι πρεπει να μεινετε δυο χρονια, οποτε επειδη διοριζεστε μετα το τελος σεπτεμβριοθ μπορει να σας παει στα 3.Pωτηστε το οσο ειναι νωρις


Αποσυνδεδεμένος matchpoint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #624 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:17:36 μμ »
Στη δευτεροβαθμια δωδεκανησσου που πηγα και ρωτησα μου ειπαν να μην κανω αναληψη καθηκοντων αναπληρωτή γιατι θα βγουν οι τοποθετήσεις των μονιμων -προφανως αυριο-μιας που τελειωνει και η προθεσμία.

Αποσυνδεδεμένος silfot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #625 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 03:53:20 μμ »
Να σας πω πιο αναλυτικά τι γίνεται με τις μεταθέσεις και αποσπάσεις.
Καταρχήν για απόσπαση μπορείς να κάνεις αίτηση ακόμη και αν δεν έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και να την πάρεις.  Όσο όμως δεν έχεις υπηρετήσει την οργανική δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση.
Για τις μεταθέσεις τώρα: 
Οι αιτήσεις για μεταθέσεις γίνονται κάθε χρόνο στο τέλος Νοεμβρίου.  Κάνεις αίτηση για να πάρεις μετάθεση από την επόμενη χρονιά και τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως τον Μάρτιο.
Με τα σημερινά δεδομένα της διετίας για την οργανική, αυτοί που διορίστηκαν φέτος, τέλη Αυγούστου νομίζω, μπορούν να κάνουν αίτηση για απόσπαση του χρόνου το Νοέμβριο (σχολική χρονιά 2013-2014)  και αν την πάρουν, να μετατεθούν από τη σχολική χρονιά 2014-2015. 
Όπως είπα και πριν αίτηση για απόσπαση μπορούν να κάνουν και για τη σχολική χρονιά 2013-2014 αλλά εφόσον δεν έχουν υπηρετήσει την οργανική τους, σε περίπτωση που την πάρουν δε θα μπορούν να κάνουν μετά αίτηση για μετάθεση.
Που υπάρχει θέμα τώρα με σας που διοριστήκατε αργότερα:
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η  εγκύκλιος των μεταθέσεων (και αποσπάσεων) θεωρεί την υπηρεσία στη θέση μέχρι τις 31 Αυγούστου (με μια άτυπη παράταση από το υπουργείο μέχρι τέλη Σεπτέμβρη). Δείτε οποιαδήποτε εγκύκλιο μεταθέσεων.
Οπότε αυτοί που διορίστηκαν κανονικά (τέλη Αυγούστου ή αρχές Σεπτέμβρη) θα έχουν συμπληρώσει μέχρι 31 Αυγούστου 2014 τα 2 χρόνια και θα έχουν θέμα να μετατεθούν τη σχολική χρονιά 2014 - 2015.  Εσείς όμως που διορίζεστε 1,5 μληνα μετά δε θα έχετε συμπληρώσει τα δυο χρόνια και γι αυτόν τον 1,5 μήνα αν δε βγει εξαίρεση θα σας αναγκάσουν να κάνετε ένα ακόμη χρόνο για να υπηρετήσετε την οργανική (συνολικά δηλαδή 3).
Παλιότερα έβγαινε εξαίρεση σε αυτές τις περιπτώσεις (όπως θα ήταν και το λογικό άλλωστε). 
Η πρώτη φορά που δε βγήκε ήταν με τους διορισμούς των τεχνικών ειδικοτήτων το  2009 και σας το τονίζω γιατί άνοιξε λοιπόν προηγούμενο.
Εγώ διορίστηκα τότε (είμαι πληροφορικός).  Λόγω εκλογών τότε πρόλαβαν και διόρισαν τους γενικής παιδείας αλλά παρότι είχαν βγει και σε μας τα αποτελέσματα δεν πρόλαβαν οπότε διοριστήκαμε μετά τις εκλογές, μέσα Νοεμβρίου.  Τότε δεν είχε βγει ο νόμος Διαμαντοπούλου και έπρεπε να υπηρετήσουμε μόνο ένα χρόνο την οργανική.  Παρόλα αυτά απέρριψαν τις αιτήσεις μας γιατί όπως είπαν δε συμπληρώναμε το χρόνο στις 31 Αυγούστου όπως οι άλλοι, δεν έβγαλαν εξαίρεση και ουσιαστικά μας ανάγκασαν να υπηρετήσουμε την οργανική δύο χρόνια.

   

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #626 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 05:11:36 μμ »
θα εχουμε νεα σημερα ή τζαμπα περιμενουμε ;

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #627 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:14:15 μμ »
Μάλλον σήμερα δεν θα τα ανακοινώσουν...
Μακάρι να τα ανακοινώσουν πρωί πρωί αύριο, μήπως και προλάβουμε τους αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #628 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:53:19 μμ »
Ευχαριστούμε για την αναλυτική απάντηση silfot. Έτσι όπως τους έχω ζήσει τελευταία, το θεωρώ απίθανο να μας απαντήσουν από τώρα για κάτι τέτοιο, είτε λόγω άγνοιας (το πιθανότερο) είτε λόγω αδιαφορίας. Εδώ δεν ξέρουν τι θα γίνει άμεσα, με τις τοποθετήσεις μας, θα ξέρουν για μεταθέσεις αργότερα;

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #629 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:09:25 μμ »
Μετά τα 2 χρόνια υποχρεωτικής παραμονής, δε δίδεται ως κίνητρο περαιτέρω παραμονής στην ίδια θέση ο διπλασιασμός των μορίων τον 3ο και τον 4ο χρόνο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.