*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 13, 2019, 07:56:59 μμ »
Μπορεις σε παρακαλω να μ πεις πως λειτουργει στο νηπιαγωγειο π εισαι στο ιδιο κτιριο; επισης το πτυχιο και αναλυτικες βαθμολογιες  που τα μετεφρασες ελλαδα η γερμανια ; σ κοστισε πολλα;


Τα χαρτιά μου τα είχα μεταφράσει Ελλάδα. Δεν ήταν πολύ ακριβά από όσο θυμάμαι

Λοιπόν το νηπιαγωγείο εδώ λειτουργεί πολύ διαφορετικά από ότι στην Ελλάδα. Καταρχήν εδώ στο νηπιαγωγείο πηγαίνουν παιδιά από 3 εώς 6 ετών. Τα περισσότερα νηπιαγωγεία λειτουργούν από τις 7.30 εώς τις 17.00 με 17.30. Μια τυπική μέρα ξεκινά ως εξής :
 
7.30 με 8.30 Τα παιδιά έρχονται στο νηπιαγωγείο. Οι παιδαγωγοί τα υποδέχονται. Την ώρα εκείνη παίζουνε
8.30 με 9.00 υπάρχει το Morgenkreis , στο οποίο πρακτικά τα παιδιά μαζεύονται σε έναν μεγάλο κύκλο , συζητάμε τι μέρα είναι σήμερα, πως είναι ο καιρός, τι εποχή έχουμε, τραγουδάμε κάποια τραγούδια κ.λ.π.
9.00 με 9.30  είναι η ώρα του πρωινού
9.30 με 11.30 είναι η ώρα διαφορετικών δραστηριοτήτων, ελεύθερου παιχνιδιού, βγαίνουμε στην αυλή. Στο νηπιαγωγείο που είμαι έχουμε συγκεκριμένες μέρες μέσα στην εβδομάδα από έναν παιδαγωγό, ο οποιός είναι υπεύθυνος για τις δραστηριότητες, μέρα καλιτεχνικών δραστηριοτήτων, μέρα κίνησης κι άθλησης, μέρα πειραμάτων κ.λ.π. ( εγώ έχω αναλάβει π.χ. την προετοιμασία των παιδιών που θα πάνε στο σχολείο τον σεπτέμβρη)
11.30 με 12.00 έχουμε ένα kinderkreis, κύκλο δηλαδή παιχνιδιών και τραγουδιών
12.00 με 12.30 τα παιδιά τρώνε
12.30 με 13.00 τα παιδιά ξεκουράζονται και κοιμούνται
13.00 μέχρι τέλους τα παιδιά παίζουν και συν τις άλλοις τρώνε άλλη μία φορά

Όπως βλέπεις το νηπιαγωγείο στη Γερμανία εστιάζει πιο πολύ στο έλευθερο παιχνίδι παρά στο να μάθουν τα παιδιά, όπως είναι στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:52 »

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:00:56 μμ »


Τα χαρτιά μου τα είχα μεταφράσει Ελλάδα. Δεν ήταν πολύ ακριβά από όσο θυμάμαι

Λοιπόν το νηπιαγωγείο εδώ λειτουργεί πολύ διαφορετικά από ότι στην Ελλάδα. Καταρχήν εδώ στο νηπιαγωγείο πηγαίνουν παιδιά από 3 εώς 6 ετών. Τα περισσότερα νηπιαγωγεία λειτουργούν από τις 7.30 εώς τις 17.00 με 17.30. Μια τυπική μέρα ξεκινά ως εξής :
 
7.30 με 8.30 Τα παιδιά έρχονται στο νηπιαγωγείο. Οι παιδαγωγοί τα υποδέχονται. Την ώρα εκείνη παίζουνε
8.30 με 9.00 υπάρχει το Morgenkreis , στο οποίο πρακτικά τα παιδιά μαζεύονται σε έναν μεγάλο κύκλο , συζητάμε τι μέρα είναι σήμερα, πως είναι ο καιρός, τι εποχή έχουμε, τραγουδάμε κάποια τραγούδια κ.λ.π.
9.00 με 9.30  είναι η ώρα του πρωινού
9.30 με 11.30 είναι η ώρα διαφορετικών δραστηριοτήτων, ελεύθερου παιχνιδιού, βγαίνουμε στην αυλή. Στο νηπιαγωγείο που είμαι έχουμε συγκεκριμένες μέρες μέσα στην εβδομάδα από έναν παιδαγωγό, ο οποιός είναι υπεύθυνος για τις δραστηριότητες, μέρα καλιτεχνικών δραστηριοτήτων, μέρα κίνησης κι άθλησης, μέρα πειραμάτων κ.λ.π. ( εγώ έχω αναλάβει π.χ. την προετοιμασία των παιδιών που θα πάνε στο σχολείο τον σεπτέμβρη)
11.30 με 12.00 έχουμε ένα kinderkreis, κύκλο δηλαδή παιχνιδιών και τραγουδιών
12.00 με 12.30 τα παιδιά τρώνε
12.30 με 13.00 τα παιδιά ξεκουράζονται και κοιμούνται
13.00 μέχρι τέλους τα παιδιά παίζουν και συν τις άλλοις τρώνε άλλη μία φορά

Όπως βλέπεις το νηπιαγωγείο στη Γερμανία εστιάζει πιο πολύ στο έλευθερο παιχνίδι παρά στο να μάθουν τα παιδιά, όπως είναι στην Ελλάδα
   

σ ευχαριστω πολυ για τις πληρπφοριες  εκει στ νηπιαγωγειο προσλαμβανουν και erzieher κ kinderpfleger?για ηλικιες 3-6;       

στη δουλεια σου ειναι δυσκολα εκει τα μαθηματα δημοτικου; εννοω λυνεις και ασκησεις μαθηματικων αλλα πρεπεει καποιος να εχει επιπεδο c1?

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 10:15:34 μμ »
   

σ ευχαριστω πολυ για τις πληρπφοριες  εκει στ νηπιαγωγειο προσλαμβανουν και erzieher κ kinderpfleger?για ηλικιες 3-6;       

στη δουλεια σου ειναι δυσκολα εκει τα μαθηματα δημοτικου; εννοω λυνεις και ασκησεις μαθηματικων αλλα πρεπεει καποιος να εχει επιπεδο c1?

Erzieher και Kinderpfleger μπορούν να δουλέψουν  με παιδιά ηλικίας 0 ως 12 ετών. Η μόνη διαφορά πρακτικά είναι στο μισθό , επειδή η Ausbildung για Kinderpfleger κρατα ένα με δύο χρόνια και των Erzieher 4 με 5. Κανονικά ένας Kinderpfleger πρέπει να δουλεύει πιο πολύ ως βοηθητικό προσωπικό αλλά λόγω έλλειψης προσωπικού , πρακτικά ένας Kinderpfleger αναλαμβάνει τα ίδια καθήκοντα κι ευθύνες με έναν Erzieher

Δυσκολίες είχα στην αρχή σίγουρα. Με τον καιρό όχι τόσο. Πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να χει ένα καλό επίπεδο γερμανικών για να μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά στα μαθήματα τους. Δεν ξέρω αν ένα Γ1 είναι υποχρεωτικό για να δουλέψει κάποιος με παιδιά σχολείου ( σίγουρα ο κάθε εργοδότης έχει τους δικούς του κανόνες) αλλά σίγουρα μετρά να μιλά κανείς πολύ καλά τη γλώσσα. 

Με θέληση πάντως μπορεί κάποιος να τα καταφέρει. Εγώ παρόλο που έχω προφορά και κάνω σίγουρα αρκετά λάθη στα γερμανικά, παίρνω πολύ ωραία  σχόλια από τα παιδιά στο το πως εξηγώ τις ασκήσεις. Κι ας μην είναι η μητρική μου γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 11:56:25 πμ »
Μπραβο πολυ καλο που παιρνεις θετικα σχολια! συγνωμη και παλι τελιωσα φιλοσοφιας-παιδαγωγικης με κατεθυνση φιλοσοφια και λιγα παιδαγωγικα μαθηματα εκανα περιπου 10 λες να με αναγνωρισουν σαν kinderpflegerin?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:52 »

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #200 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 10:18:55 μμ »
Μπραβο πολυ καλο που παιρνεις θετικα σχολια! συγνωμη και παλι τελιωσα φιλοσοφιας-παιδαγωγικης με κατεθυνση φιλοσοφια και λιγα παιδαγωγικα μαθηματα εκανα περιπου 10 λες να με αναγνωρισουν σαν kinderpflegerin?

Κατα πασα πιθανότητα θα σε αναγνωρισουν ως Kinderpflegerin μονο σε παιδιά σχολείου (hort ή tagesheim). Σε νηπιαγωγείο ή παιδικό όχι

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 12:49:12 πμ »
χιλια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αν θελησω να κανω μετεκπαιδευση η μεταπτυχιακο για να γινω νηπιαγωγος στ γερμανια υπαρχουν μετεκπαιδευσεις που διαρκουν μεχρι 2 χρονια;

Αποσυνδεδεμένος Αερικό

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 22, 2019, 03:46:27 μμ »
χιλια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αν θελησω να κανω μετεκπαιδευση η μεταπτυχιακο για να γινω 
νηπιαγωγος στ γερμανια υπαρχουν μετεκπαιδευσεις που διαρκουν μεχρι 2 χρονια;

Υπάρχουν ναι! Το θεμα ειναι ποσα μαθήματα θα αναγνωριστουν απο το πρωτο σου πτυχιο. Γιατί εχεις σχετικα λιγα μαθήματα παιδαγωγικων και ίσως χρειαστείς παραπάνω καιρο να τελειώσεις κάποια μετεκπαιδευση ή προπτυχιακο.

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 02, 2020, 08:45:39 μμ »
n
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2020, 05:19:19 μμ από Fell »

Αποσυνδεδεμένος gstoi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:02:30 μμ »
Χαιρετεεεεε,
Ειμαι Φυσικός απο Ελλαδα και σκεφτομαι να κανω ενα Μαστερ Ειδικης Αγωγης ή Κοινωνικης Εργασιας εξ αποστασεως Κυπρο.
Και ερωτω ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ:
1.Ξερει κανεις αν κ εφοσον κανω ενα απο αυτα τα μαστερ υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια ως Kinderpfleger η ακομα και Fachkraft σε ιδρυματα  της Γερμανιας;Εχω και μια μικρη εμπειρια απο Γερμανικο νηπιαγωγειο(Ηοrt) στο Μοναχο.Τωρα γυρισα ελλαδα προσωρινα.
Mιλαω ειτε για Hort,Kindergarten με ειδικη αγωγη ειτε σε Jugendeinrichtungen με Κοινωνικη Εργασια.
Το προβλημα οπως καταλαβαινετε ειναι το ασχετο πρωτο πτυχιο....Δεν απανταει κανενας απο Γερμανια κ ειπα μηπως εδω πεσει καμια ιδεα.
Γερμανικα γνωριζω C1...

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #205 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:06:02 μμ »
Χαιρετεεεεε,
Ειμαι Φυσικός απο Ελλαδα και σκεφτομαι να κανω ενα Μαστερ Ειδικης Αγωγης ή Κοινωνικης Εργασιας εξ αποστασεως Κυπρο.
Και ερωτω ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ:
1.Ξερει κανεις αν κ εφοσον κανω ενα απο αυτα τα μαστερ υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια ως Kinderpfleger η ακομα και Fachkraft σε ιδρυματα  της Γερμανιας;Εχω και μια μικρη εμπειρια απο Γερμανικο νηπιαγωγειο(Ηοrt) στο Μοναχο.Τωρα γυρισα ελλαδα προσωρινα.
Mιλαω ειτε για Hort,Kindergarten με ειδικη αγωγη ειτε σε Jugendeinrichtungen με Κοινωνικη Εργασια.
Το προβλημα οπως καταλαβαινετε ειναι το ασχετο πρωτο πτυχιο....Δεν απανταει κανενας απο Γερμανια κ ειπα μηπως εδω πεσει καμια ιδεα.
Γερμανικα γνωριζω C1...
   


ναι πιστευω πως θα εχεις πιθανοτητες

Αποσυνδεδεμένος EDUTEACHER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #206 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 02:14:47 πμ »
Λοιπον εγώ δουλεύω σε ενα ολοημερο σχολειο με παιδια δημοτικού. Στο ιδιο κτίριο υπαρχει και νηπιαγωγείο, οποτε ξέρω πως λειτουργεί κι αυτο. Στη δουλειά μου προετοιμαζουμε κατα κυριο λογο τα παιδια για την επομενη μερα στο σχολειο. Κάνουμε τα μαθήματα τους, εξηγούμε απορίες τους κ. λ. π. Εκτός αυτού κάνουμε διάφορες δραστηριότητες και απασχολούμε τα παιδια δημιουργικά. Οταν τα σχολεια κλεινουν, εμεις παραμενουμε ανοιχτοί για να διευκολυνουμε τους γονεις που εργάζονται.

Αερικό ! παρακολούθησα την δημοσίευση σου και θα ήθελα , όταν και εφόσον βρεις χρόνο να σε ρωτήσω για την εργασία σου στη Γερμανία . Πριν ενάμιση χρόνο περίπου ξεκινώντας να μαθαίνω γερμανικά , όχι γ με σκοπό να μετακινηθώ και να εργαστώ στη Γερμανία , η καθηγήτρια μου με ενημέρωσε ότι θα μπορούσα να αξιοποιήσω την γνώση των γερμανικών για να εργαστώ στη Γερμανία ως kinderpflegerin . Εκ τοτε υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου . Θα ήθελα , εαν έχεις την ευγενή καλοσύνη να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πώς βρήκες την δουλειά στη Γερμανία ; Έστειλες βιογραφικά όσο ακόμα βρισκόσουν στην Ελλάδα , ή έψαξες για δουλειά όταν πλέον μετακινήθηκες στη χώρα ; Επιπλέον , όσον αφορά το επίπεδο των γερμανικών μου είναι Β2 . Θεωρείς ότι έχω ελπίδες με αυτό το επίπεδο . Ακόμα , έχω αποκτήσει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή . Γνωρίζεις μήπως αν αυτό δημιουργεί τυχόν επιπλέον ευκαιρίες για να εργαστώ σε σχολεία ειδικής αγωγής ;

Αποσυνδεδεμένος Fell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 02, 2021, 05:40:01 πμ »
@EDUTEACHER μπορώ αν θέλεις να σ απαντήσω στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Ναι με Β2 στ γερμανικά έχεις πολλές πιθανότητες και με μεταπτυχιακό να βρεις μια δουλειά στην ειδική αγωγή στη Γερμανια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.