*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί να επιμορφώνομαι;  (Αναγνώστηκε 1570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί να επιμορφώνομαι;
« στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 07:43:46 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
θα ήθελα την άποψή σας, για τους λόγους που πιστεύετε ότι πρέπει να επιμορφώνεται κάποιος (πέραν της εσωτερικής αναζήτησης), όπως επίσης αν έχετε παρακολουθήσει (και ποιο) επιμορφωτικό πρόγραμμα που σας βοήθησε (και που σας χρησίμευσε)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατί να επιμορφώνομαι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:29:45 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιμορφώνομαι;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:43:54 πμ »
Πιστεύω ότι η κατάλληλη επιμόρφωση μπορεί να βοηθήσει τον εκπαιδευτικό να κάνει καλύτερα τη δουλειά του στην τάξη. Μπορεί να πάρει ιδέες, να βελτιώσει τη μεθοδολογία του και τέλος να είναι σε θέση να αξιολογήσει αποτελεσματικότερα ο ίδιος τη διδασκαλία του με στόχο τη βελτίωσή της και την επίτευξη καλύτερου αποτελέσματος. Επίσης μέσω συνεδρίων και σεμιναρίων δια ζώσης,  έρχεται σε επαφή και με άλλους συναδέλφους οι οποίοι αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και προτείνονται πιθανές λύσεις. Αυτό είναι χρήσιμο για ειδικότητες κυρίως με μονόωρα μαθήματα, που δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος στο σχολείο για ανταλλαγή ιδεών και συνεργασία στο γνωστικό αντικείμενο.

Σε εμένα προσωπικά, μου είναι πολύ χρήσιμο το ετήσιο συνέδριο που οργανώνει η ένωση του κλάδου μας (ΠΕ08), κάθε Σεπτέμβριο πριν ξεκινήσουν τα σχολεία, με εισηγήσεις και κυρίως εργαστήρια, επάνω στη διδακτική του αντικειμένου μας. Εκει πολλοί εκπαιδευτικοί παρουσιάζουν τη δουλειά που κάνουν στα σχολεία τους. Κάθε χρόνο υπάρχει διαφορετική θεματική, όπως τέχνη και περιβάλλον, νέες τεχνολογίες, διδασκαλία στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, πρότζεκτ Λυκείου κτλ. Αν μου μένει κάτι, είναι περισσότερο από τα εργαστήρια γιατί εκεί καλούμαστε να κανουμε οι ίδιοι αυτό που θα διδάξουμε στο σχολείο. Πολλές ιδέες μπορούν να εφαρμοστούν στην τάξη, αλλες όχι. Με έχει βοηθήσει πολύ στο μάθημα μου, ειδικά σε μικρά τμήματα, όπου η συνεργασία είναι ευκολότερη. Έχω πάρει και πολλές χρήσιμες ιδέες για τα πρότζεκτ του Λυκείου. Νομίζω ότι ετήσιες επιμορφώσεις θα έπρεπε να γίνονται σε όλους τους κλάδους, γιατί συνεχώς οι μέθοδοι διδασκαλίας ανανεώνονται και διαρκώς προκύπτει νέο υλικό.
Η πιο άχρηστη επιμόρφωση που έχω παρακολουθήσει πάλι, ήταν τα ΠΕΚ. Καμμία σχέση δεν υπήρχε με το αντικείμενό μου και τη διδακτική του. Μας είχαν βάλει σε τμήμα με άλλη ειδικότητα με εντελώς διαφορετικό αντικείμενο, ύλη και βιβλία. Άπειρες ώρες πήγαν χαμένες. Απλώς απαράδεκτα.

Εν τέλει νομίζω ότι πρέπει να επιλέγουμε προσεκτικά  που θα επιμορφωνόμαστε και από ποιούς. Να ενημερωνόμαστε και να ψάχνουμε πριν αποφασίσουμε που θα πάμε. Ευτυχώς, υπάρχει και η επιμόρφωση εξ αποστάσεως, όπως κάποια δωρεάν σεμινάρια που γίνονται για χρήση ελεύθερου λογισμικού στη διδακτική πράξη. Απαιτείται μόνο υπολογιστής και καλή σύνδεση ίντερνετ. Μαθαίνεις πολλά προγράμματα και διαλέγεις τι θα χρησιμοποιήσεις στην τάξη και τι όχι. Είναι χρήσιμα για όλες τις ειδικότητες. Στις δύσκολες εποχές που περνάμε, καλό είναι να αναζητούμε επιμόρφωση από έγκυρους φορείς, χωρίς να βάζουμε το χέρι βαθειά στην τσέπη για συμμετοχές, δίδακτρα κλπ.



Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιμορφώνομαι;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 11:14:45 πμ »
Πολύ σωστη τοποθέτηση,δείτε και τα εξής:
why training is important to educators

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να επιμορφώνομαι;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2015, 09:54:43 πμ »
Ενδιαφέρον το λινκ, η πρώτη σελίδα της λίστας όμως ζητάει κωδικό...
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.