*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 175308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #350 στις: Αύγουστος 13, 2021, 04:20:15 μμ »
Η εγκύκλιος είναι για τα πανηγύρια. Όποιος νεοδιοριστους το ανεχθεί θα είναι επίσης το ίδιο. Οι εγκύκλιοι δεν δημιουργούν δίκαιο, το εφαρμόζουν. Πρέπει κάποτε αυτή η χώρα να γίνει κράτος δικαίου. Από ότι φαίνεται θα περιμένουμε πολύ ακόμα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:51 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 13, 2021, 11:52:04 μμ »
Από τη στιγμή που υπάρχει εγκύκλιος με σαφείς οδηγίες, νομίζω πως οι νεοδιόριστοι μια χαρά μπορούν να υποβάλουν ένσταση για τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων (όπου έχουν γίνει). Το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ μπορεί να ανακαλέσει την πράξη τοποθέτησης και να καλύψει τα κενά με βάση τις συγκεκριμένες οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #352 στις: Αύγουστος 14, 2021, 12:05:44 πμ »
Πραγματικά δεν έχει γίνει ξεκάθαρο από ποιο διάταγμα ή νόμο προκύπτει ότι οι νεοδιόριστοι προηγούνται. Προσοχή, δε μιλάμε για συμπεράσματα (μα αφού ανήκουν στην περιοχή λένε κάποιοι). Μιλάμε για σαφή αναφορά. Όλοι λένε ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι αλλά κανείς δεν μας λέει πού το γράφει. Πουθενά είναι η απάντηση. Γι' αυτό το λόγο βγήκε η εγκύκλιος. Αλλιώς θα ήταν γνωστό σε όλους. Και για να γίνει ένσταση θα πρέπει να υπάρχει έννομο συμφέρον που θα το ξέρουμε αφού γίνουν οι τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Δηλαδή ήθελα αυτό το σχολείο και το πήρε ο άλλος.

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #353 στις: Αύγουστος 14, 2021, 12:27:00 πμ »
Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα γράφεις. Είναι πιθανό η εγκύκλιος (που ουσιαστικά επαναλαμβάνει την αντίστοιχη του 2015 και όλες αυτές που ήταν γνωστές σε όσους διοριστήκαμε νωρίτερα) να απορρέει από ερμηνεία του νομικού τμήματος του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:51 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #354 στις: Αύγουστος 14, 2021, 09:29:31 πμ »
Οι αποσπάσεις των ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων δε γίνεται ν' αλλάξουν.
Όλες τους δε, έχουν περάσει κι από το ΔΙΑΥΓΕΙΑ.
Κακώς μερικοί εδώ μέσα προτρέπουν τους νεοδιόριστους σε ξεσηκωμό...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #355 στις: Αύγουστος 14, 2021, 12:02:07 μμ »
Εγώ θα τολμήσω να κάνω ένα σχόλιο που με ξένισε πολύ στις τοποθετήσεις χωρίς να έχω διάθεση να θίξω και να προσβάλλω κανέναν.Κατανοώ φυσικά την αναπηρία και ότι οι έχοντες αναπηρία πρέπει να προτάσσονται με την λογική να μπορέσουν να είναι σε σχολεία κοντά και να αποφεύγουν τις πολλές μετακινήσεις.. δε τίθεται θέμα..δεν κατανοώ όμως και χωρίς να τη λογική να μοριοδοτούνται και στις τοποθετήσεις τα παιδιά και ο γάμος. Δεν θα έπρεπε να γίνονται οι τοποθετήσεις όπως και στους αναπληρωτές με την σειρά του πίνακα;Έτσι καταλήγεις αν δεν έχεις παιδιά να είσαι πρώτος στο πίνακα και να δηλώνεις τελευταίος αν πέσεις σε περιοχή που έχουν πάρει παντρεμένους με παιδιά..Δεν ξέρω σκέψεις μοιράζομαι..Ξαναλέω χωρίς να θέλω να προσβάλλω και να θίξω κανέναν...

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #356 στις: Αύγουστος 14, 2021, 12:14:51 μμ »
Πραγματικά δεν έχει γίνει ξεκάθαρο από ποιο διάταγμα ή νόμο προκύπτει ότι οι νεοδιόριστοι προηγούνται. Προσοχή, δε μιλάμε για συμπεράσματα (μα αφού ανήκουν στην περιοχή λένε κάποιοι). Μιλάμε για σαφή αναφορά. Όλοι λένε ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι αλλά κανείς δεν μας λέει πού το γράφει. Πουθενά είναι η απάντηση. Γι' αυτό το λόγο βγήκε η εγκύκλιος. Αλλιώς θα ήταν γνωστό σε όλους. Και για να γίνει ένσταση θα πρέπει να υπάρχει έννομο συμφέρον που θα το ξέρουμε αφού γίνουν οι τοποθετήσεις των νεοδιόριστων. Δηλαδή ήθελα αυτό το σχολείο και το πήρε ο άλλος.

Η νομοθεσία δεν λειτουργει σαν να απευθύνεται σε παιδάκια δημοτικού που πρέπει να τους πιάσεις από το χεράκι. Οι διοριζόμενοι είναι στη διάθεση πυσδε από 1/9 ( αφού διορίστηκαν Αύγουστο) και επομένως τοποθετούνται όπως και οι διαθεσιτες ΠΡΙΝ τους αποσπασμένους από άλλα ΠΥΣΔΕ και τους εντός πυσδε για απόσπαση.

ΠΔ50/96 όπως ισχύει.

Η εγκύκλιος κατά τη γνώμη μου είναι παράνομη. Ενημερωτικά, σε περίπτωση δικαστικής προσφυγής, ο δικαστής ΔΕΝ ασχολείται με εγκυκλίους αλλά με τη νομοθεσία. Πόσο θα ήθελα να είμαι νεοδιοριστους με αρκετά χιλιάρικα για πέταμα να τους κάνω να τρέχουν και να μη φτάνουν....

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #357 στις: Αύγουστος 14, 2021, 03:30:39 μμ »
Καλησπέρα. Μια απορία. Στη πρωτοβάθμια Καβάλας μας βάλανε (τους νεοδιόριστους) να κάνουμε δήλωση τοποθέτησης μέχρι τις 18 Αυγούστου. Πως γίνεται αυτό αφού οι ορκομωσίες είναι μέχρι 23 Αυγούστου; Αν παρουσιαστεί εκπαιδευτικός για ορκομωσία μετά τις 18 Αυγούστου τι θα του πούνε; Επίσης για τις ειδικότητες δεν έχουν δώσει "ομαδοποιημένα" τα σχολεία. Δίνουν μόνο πόσες ώρες έχει το κάθε σχολείο. Αν η πρώτη μου επιλογή συνδυαστεί με κάτι που δε θέλω τι γίνεται;
Νίκο με προλαβες. Ακριβώς τα ίδια κ η δικιά μου διδε, ακριβώς τις ίδιες απορίες έχω.. Σχετικά με το δευτερο,τα σχολεία είναι σε ομαδες στο νομό που διορίστηκα. Γνωρίζουμε αν τα σχολεία που πανε πακετο για να συμπληρωθεί ωράριο, πρεπεινα είναι της ίδιας ομάδας?

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #358 στις: Αύγουστος 14, 2021, 03:41:22 μμ »
στις επιλογές μπορεί να μας βάλουν να δηλώσουμε και λειτουργικά κενά;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #359 στις: Αύγουστος 14, 2021, 03:47:15 μμ »
Εγώ θα τολμήσω να κάνω ένα σχόλιο που με ξένισε πολύ στις τοποθετήσεις χωρίς να έχω διάθεση να θίξω και να προσβάλλω κανέναν.Κατανοώ φυσικά την αναπηρία και ότι οι έχοντες αναπηρία πρέπει να προτάσσονται με την λογική να μπορέσουν να είναι σε σχολεία κοντά και να αποφεύγουν τις πολλές μετακινήσεις.. δε τίθεται θέμα..δεν κατανοώ όμως και χωρίς να τη λογική να μοριοδοτούνται και στις τοποθετήσεις τα παιδιά και ο γάμος. Δεν θα έπρεπε να γίνονται οι τοποθετήσεις όπως και στους αναπληρωτές με την σειρά του πίνακα;Έτσι καταλήγεις αν δεν έχεις παιδιά να είσαι πρώτος στο πίνακα και να δηλώνεις τελευταίος αν πέσεις σε περιοχή που έχουν πάρει παντρεμένους με παιδιά..Δεν ξέρω σκέψεις μοιράζομαι..Ξαναλέω χωρίς να θέλω να προσβάλλω και να θίξω κανέναν...
To έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ και είναι άδικο και σύντομα αυτή η κυβέρνηση θα το αλλάξει. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να αφαιρέσει τα τρία μόρια ανά παιδί στη μοριοδότηση και να τα λαμβάνει υπόψη στις τοποθετήσεις που τόσο ανάγκη έχουν οι γονείς, ειδικά αυτοί που σέρνουν τις οικογένειες ανά την Ελλάδα. Μιλώ για τους αναπληρωτές.
Πέρα από αυτό αυτή είναι η νομοθεσία για τις προσωρινές τοποθετήσεις των νεοδιορισθέντων τον πρώτο χρόνο διορισμού όπως ήταν και νομοθεσία προ ΣΥΡΙΖΑ για τους τρίτεκνους και πολύτεκνους οι οποίοι και πριμοδοτούνταν σε θέσεις και προηγούνταν στις τοποθετήσεις. Το δεύτερο χρόνο θα μετρούν όλα με μόρια.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #360 στις: Αύγουστος 14, 2021, 05:36:55 μμ »
Και σε εμένα είναι σε ομάδες οπότε πολύ πιθανό να πρέπει να είναι της ίδιας ομάδας. Αν όμως κάποιος δε συμπληρώνει ώρες σε σχολεία της ίδιας ομάδας τότε τί γίνεται; Αν όμως συμπληρώνω ωράριο σε 3 ή και 4 σχολεία τι γίνεται; Αν πιάνω τη 1η επιλογή μου τη δίνουν αν δε πιάνω τη 2η πάμε στη 3η κτλ; Και επίσης το ωράριο μου είναι 23 ώρες. Πρέπει να βρω σχολεία για 23 ώρες ή μπορώ πχ να βρω και για 21 ή 22 ώρες και τις άλλες τις κάνω στο ολοήμερο; Πολύ μπέρδεμα.
Όταν συμπληρώνεις ωραριο σε πολλά σχολεία, όσο είναι εφικτό ανήκουν στην ίδια ομάδα και στο πρόγραμμα πιέζεις να μην είσαι σε δυο σχολεία την ίδια μέρα εκτός αν συστεγάζονται ή είναι παρα πολυ κοντά. Επίσης συμπληρώνεις ωραριο με ευέλικτη (εργαστήριο δεξιοτήτων πλέον) ή ολοημερο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2021, 05:40:37 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #361 στις: Αύγουστος 15, 2021, 06:42:08 μμ »
Έχω δυο αποριες
Υπαρχει η δυνατότητα για βελτίωση θεσης;
Αν μας εχουν δώσει μόνο οργανικά κενά μπορούμε να διεκδικήσουμε λειτουργικό τη πρώτη χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 15, 2021, 07:06:56 μμ »
Έχω δυο αποριες
Υπαρχει η δυνατότητα για βελτίωση θεσης;
Αν μας εχουν δώσει μόνο οργανικά κενά μπορούμε να διεκδικήσουμε λειτουργικό τη πρώτη χρονιά;
Δε νομίζω ότι θα προκύψει νέο κενό αργότερα για να ζητήσεις βελτίωση θέσης.
Μα τα οργανικά κενά είναι και λειτουργικά, επειδή πρέπει να καλυφθούν. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #363 στις: Αύγουστος 15, 2021, 07:26:17 μμ »
Δε νομίζω ότι θα προκύψει νέο κενό αργότερα για να ζητήσεις βελτίωση θέσης.
Μα τα οργανικά κενά είναι και λειτουργικά, επειδή πρέπει να καλυφθούν. Το αντίστροφο δεν ισχύει.
Αυτο το ρωτησα γιατι σε μια περιοχη δωθηκαν 5 οργανικα ενω γνωριζω αλλα 2 σχολεια που δουλευα σαν αναπληρωτρια στα οποια οι εκπαιδευτικοι ειναι μονιμοι αποσπασμενοι.Μας δωθηκαν 5 εγω αυτο που ρωταω ειναι αν τη πρωτη χρονια μπορω να παρω αυτο το κενο εφόσον ο συναδελφος ειναι σε αποσπαση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.