*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί και Φιλόλογοι σε θέσεις δασκάλων στα Ιδιωτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 6361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
είχα μια συζήτηση με μια φιλόλογο, η οποία έχει αναλάβει τη ΣΤ' Δημοτικού σε γνωστό ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας. Ως νέος δάσκαλος, που αποφοίτησα τον Ιούνιο από το ΠΤΔΕ, απόρησα. Τη ρώτησα αν κάτι τέτοιο επιτρέπεται την ώρα που πολλοί δάσκαλοι, μεταξύ αυτών κι εγώ, ψάχνουμε δουλειά στην ιδιωτική εκπ/ση, αφού τελείωσαν οι καλές εποχές που διοριζόμασταν στο Δημόσιο.
Μου απάντησε πως από το 2002 και μετά, όταν εμφανίστηκε η έλλειψη σε δασκάλους, αναγκάζονταν και προσλάμβαναν νηπιαγωγούς στην Α και Β δημοτικού και Φιλολόγους (και άλλους καθηγητές ειδικοτήτων) στην Ε και Στ τάξη.
Μου είπε, επίσης, χαρακτηριστικά, πως όταν εκείνη την περίοδο προσλάμβαναν δασκάλους, στη μέση της χρονιάς αυτοί έφευγαν γιατί τους έπαιρναν αναπληρωτές ή τους διόριζαν μόνιμα, με αποτέλεσμα να παίρνουν φιλολόγους ή νηπιαγωγούς στη θέση τους.
Στην απορία μου, τι πρέπει να γίνει τώρα που οι δάσκαλοι μπήκαν στο χορό της ανεργίας και ζητούν δουλειά στα ιδιωτικά, μου απάντησε πως δεν είναι δυνατό μετά από 5 εώς 10 χρόνια που έχουν φιλολόγους και νηπιαγωγούς στο Δημοτικό να τους απολύσουν γιατί πρώτον κάποιοι μπορεί να είναι 40 και 50 ετών και θα είναι δύσκολο να ξαναβρούν κάπου δουλεία  και δεύτερον έχουν επιμορφωθεί, έχουν εντρυφήσει στην ύλη του Δημοτικού, έχουν φτιάξει υλικό και γενικά είναι μετά από αυτά τα χρόνια δουλειάς τους πολύ καλοί στο έργο τους και αποδοτικοί.

Βέβαια μου είπε πως κάποιοι δάσκαλοι έχουν κάνει καταγγελίες γι αυτό το σύστημα, αλλά στην πράξη δεν έχει γίνει τίποτα.

Ποια η άποψή σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Έχεισ απόλυτο δίκιο.Και εγώ δούλευα σρ ιδιωτικό για 2 χρονια και στην πρώτη δημοτικού είχε βαλει νηπιαγωγό .Τώραμε απόλυσε επειδή πήρα αδεια ανατροφήσ και ο λογοσ που δεν μου ανανέωσε την σύμβαση ήταν επειδή ήθελε σταθερό προσωπικό .Δηλαδή με αλλα λόγια επειδή πηρα αδεια .Τον νηπιαγωγό τον κράτησε αλλά του έκανε μείωση στο μισθό του .Δεν φταίνε οι νηπιαγωγοί αλλά η ανεργία που μασ έχει καταρρακώσει .Εγώ έχω 4 χρονια στο επαγγελμα και απο τα 20 βιογραφικά που έστειλα έδωσα μια μονο συνέντευξη .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.