*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 131802 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:04:13 πμ »
Δεν τσακωνόμαστε με κανέναν , τις απόψεις μας καταθέτουμε με όσα στοιχεία μπορούμε να δημοσιοποιήσουμε , για να δώσουμε την δυνατότητα σε κλίμα δικαίου στους εαυτούς μας να θρέψουμε τα παιδιά μας. Οι συνολικές ώρες της χημείας στην δευτεροβάθμια δεν είναι τραγικές και ούτε γίνονται λιγότερες ανάλογα της περιοχής. Έχω εξαιρετικούς φίλους βιολόγους που καλά κάνουν και αυτοί να μάχονται για τα δικαιώματά τους , αλίμονο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:11 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:19:04 πμ »
Δεν τσακωνόμαστε με κανέναν , τις απόψεις μας καταθέτουμε με όσα στοιχεία μπορούμε να δημοσιοποιήσουμε , για να δώσουμε την δυνατότητα σε κλίμα δικαίου στους εαυτούς μας να θρέψουμε τα παιδιά μας. Οι συνολικές ώρες της χημείας στην δευτεροβάθμια δεν είναι τραγικές και ούτε γίνονται λιγότερες ανάλογα της περιοχής. Έχω εξαιρετικούς φίλους βιολόγους που καλά κάνουν και αυτοί να μάχονται για τα δικαιώματά τους , αλίμονο.
Ακριβώς, πρέπει να ανταλάσσουμε στοιχεία για να προστατευτούμε, και να ξεσκεπάσουμε τις διαπλοκές. Είμαι σίγουρος ότι σε κάποιες περιοχές συγκεκριμένοι άνθρωποι, έχουν βολέψει συγκεκριμένους, και ίσως ακόμα προσπαθούν να καλύψουν παρατυπίες τους κρύβοντας κενά. Αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες. Αυτό έχει γίνει συνήθεια πια με τους φιλολόγους και τισ ιστορίες. Διαβαζα σήμερα από την ερώτηση στη βουλή πως στην λάρισσα το 70% τησ ιστορία είναι με β ανάθεση στους ξενόγλωσους, και στην ξάνθη από ότι είδα προσπαθούν να κάνουν το ίδιο (όχι οι ξενόγλωσσοι, οι διευθύνσεις). Και τι να τους κάνουν να τους απολύσουν? ή να τους στείλουν σε άλλες περιοχές? Και τα δύο είναι απάνθρωπα. Τουλάχιστον πρέπει να αναζητηθούν ευθύνες. Να γίνουν έρευνες. Καποιος τρόποσ θα υπάρχει να υπάρξουν κυρώσεις στις διευθύνσεις για την διαπλοκή. Και τέλος πάντων δεν θα απολυθούν όσοι τιμωρηθούν, θα πάνε για μάθημα. Ακόμα και αν κρύβοντα;ι πολιτικοί πίσω από αυτά να αποκαλυφθούν. Και ο διασυρμός είναι αρκετός για αυτούς.
Μακάρι η ΟΛΜΕ να κάνει κάποια φασαρία, αλλά φοβάμαι πως είναι μπλεγμένοι και αυτοί, δηλαδή τι να λέμε τώρα, αυτοί είναι.
Τώρα στο συγκεκριμένο, στις 72 συντάξεις των βιολόγων προστίθενται και οι 44 των φυσιογνωστών= 116. ( 45 νομίζω αττική). Υπάρχουν υπεράριθμοι βιολόγοι στην αττική? ξέρει κανείς?
Νικ σε αυτά που λες έχεις ένα δίκιο, αλλά υπάρχει ένα λογικό όριο. Η συμπλήρωση με β ανάθεση είναι αναπόφευκτη, όχι όμως να γίνεται συνήθεια. Οι περισσότερες ώρες που κάνει κάποιος πρέπει να είναι στις σπουδές του. Και επιτέλους Οι βιολόγοι δεν έχουν καμιά σχέση με την φυσική, ούτε το αντίστροφο, ούτε οι γεωλόγοι με την βιολογία, και το ανάποδο. Οι σχέσεις που εγώ προσωπικά δέχομαι είναι Φυσική-Χημεία, Χημεία-Βιολογία, Γεωλογία-(Φυσική?)-Χημεία.
Μετά που τα ξαναείδα αυτά που έγραψα μου φάνηκαν απόλυτα. Ίσως θα μπορούσε να γίνει β ανάθεση μαθημάτων ανάλογα με τις σπουδές του καθενός. Για να λαμβάνεται υπόψιν και η περίπτωση του νικ και άλλων. Πχ. Βιολογία α λυκείου είναι ανθρωπολογία, γιατί να μην το πάρει β ανάθεση ένας γιατρός η μια νοσοκόμα, ή κάποιος με μεταπτυχιακό σε επιστήμες υγείας. Ανάλογα λοιπόν με το περιεχόμενο του μαθήματος και τις εξειδικευμένες σπουδές που τυχόν έχει ο καθένας. Αν  αυτός ο καθένας περισσεύει να τιμωρηθεί αυτός που τον διόρισε τον μετάθεσε ή τον απέσπασε εκεί. Αλλά αυτός το μάθημά του θα το κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:51:15 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:40:04 πμ »
ακόμη και τους φυσιογνώστες να κάνουμε βιολόγους , η αναλογία των τοποθετήσεων στην Αττική έιναι 1 προς 9 περίπου υπερ των βιολόγων! Για τα άλλα που λες φίλε , πράγματι θα γίνει φασαρία , αλλά για απόδοση ευθυνών σε κράτος υπό διάλυση , δύσκολο. Πέρυσι , επειδή αναφέρεσαι για υπεράριθμους και καλά κάνεις , δεν μπορείς να πιστέψεις τι έγινε σε διεθύνσεις τις Αττικής , με τις στρατιές των αναπληρωτών βιολόγων που δεν είχαν τι να τους κάνουν. Τώρα δεν ξέρουμε ακόμα αν και πόσοι είναι υπεράριθμοι , αλλά πολύ εύκολα μαθήματα ΠΕΟ4 δίνονται και τελειώνει το θέμα της υπεραριθμίας.  Έτσι απλά. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:54:33 πμ »
ακόμη και τους φυσιογνώστες να κάνουμε βιολόγους , η αναλογία των τοποθετήσεων στην Αττική έιναι 1 προς 9 περίπου υπερ των βιολόγων! Για τα άλλα που λες φίλε , πράγματι θα γίνει φασαρία , αλλά για απόδοση ευθυνών σε κράτος υπό διάλυση , δύσκολο. Πέρυσι , επειδή αναφέρεσαι για υπεράριθμους και καλά κάνεις , δεν μπορείς να πιστέψεις τι έγινε σε διεθύνσεις τις Αττικής , με τις στρατιές των αναπληρωτών βιολόγων που δεν είχαν τι να τους κάνουν. Τώρα δεν ξέρουμε ακόμα αν και πόσοι είναι υπεράριθμοι , αλλά πολύ εύκολα μαθήματα ΠΕΟ4 δίνονται και τελειώνει το θέμα της υπεραριθμίας.  Έτσι απλά. Δυστυχώς.
Εχεις δίκιο κάτι θυμάμαι πέρσι με τους περισσιους βιολόγους αναπληρωτές στην αθήνα. Αλλά αυτό που μου δώσανε να καταλάβω ήταν ότι οι ώρες τις βιολογίας που προορίζονταν για αυτούς είχαν δωθεί σε άλλες ειδικότητες υπεράριθμων μονίμων. Δεν ξέρω όμως τι είναι αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:11 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:40:44 πμ »
97 παραιτήσεις- συνταξιοδοτήσεις χημικών φέτος ( 38 στην Αττική ) , 72 των βιολόγων ( 25 στην Αττική ) +44 των φυσιογνωστών= 116!

Δείτε τώρα πόσους χημικούς πήραν στην πρώτη φάση και πανελλαδικά και στην Αττική και συγκρίνετε με τους βιολόγους. Βάλτε και ότι έγιναν 0 διορισμοί χημικών φέτος


Διοτι, κακα τα ψεματα, οι Χημικοι ειναι υπεραριθμοι, γι'αυτο κι αποσπωνται ακομη! Απο το 2006 με την λανθασμενη ποσοστωση που μπηκε στον ΑΣΕΠ (διοτι δεν υπολογιστηκαν οι συνταξιοδοτησεις Φυσιογνωστων που εχουν ιδια Α'αναθεση με Βιολογους) αυξηθηκαν κατα πολυ οι Φυσικοχημικοι αναμεσα στους ΠΕ04 με αντιστοιχη μειωση των Βιολογων και Γεωλογων. Ετσι φτασαμε σημερα να περισσευουν οι Φυσικοχημικοι και να τους αποσπουν παντου! Θα μου πεις, σε καποιες περιοχες μπορει να μη περισσευουν  - ΟΜΩΣ περισσευουν στις γειτονικες τους! Δεν μπορεις ως κρατος (με την Τροϊκα να ελεγχει) να κανεις τις αυθαιρεσιες του παρελθοντος και να διοριζεις ασυστολα, οταν σου περισσευουν οι υπαλληλοι.

Κοιτα τη Β'φαση αποσπασεων που βγηκε στις 30/8. Βλεπεις αποσπασμενους Βιολογους, αναμεσα στους Χημικους και στους πολυ περισσοτερους Φυσικους; Μονο 2 υπηρχαν αναμεσα σε ολους τους ΠΕ04 και ΕΦΥΓΑΝ απο την Αττικη!

Παράθεση
ΠΥΣΔΕ Αττικής έδωσε χθες για πχ 7 κενα χημικών και σήμερα οι χημικοί πήραν τα 4. Περιέργως στην ίδια περιφέρεια υπάρχουν παραπάνω βιολόγοι , από την απόφαση του ΠΥΣΔΕ. Αυτό είναι ένα κάπως περίεργο περίεργο περιστατικό. Σε άλλο ΠΥΣΔΕ με ΣΙΓΟΥΡΑ τουλάχιστον 3 κενά χημικών δεν πήραν ΚΑΝΕΝΑ. Όλα τυχαία;

Φιλε, γιατι δε λες ποια ΠΥΣΔΕ συγκεκριμενα, ετσι ωστε να μπορει να τα ελεγξει ο καθενας; Μηπως το κρατος θα επρεπε, αντι να στελνει αναπληρωτες σ'αυτα τα κενα, να στελνει τους Χημικους που ειναι στη διαθεση του γειτονικου ΠΥΣΔΕ και δεν εχουν δουλεια να κανουν; (ναι, και τους Βιολογους σε διαθεση να τους στειλει κι αυτους! Αλλά να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι οι δευτεροι ειναι πολυ λιγοτεροι απο τους πρωτους...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:01:23 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:50:32 πμ »
Αν  αυτός ο καθένας περισσεύει να τιμωρηθεί αυτός που τον διόρισε τον μετάθεσε ή τον απέσπασε εκεί. Αλλά αυτός το μάθημά του θα το κάνει.

Περιμενεις στην Ελλαδα να τιμωρηθει αυτους που τον διορισε ή τον μετεθεσε ή τον απεσπασε; Θα περιμενεις... στον αιωνα τον απαντα!

Στη χωρα μας η Παιδεια θιγεται απο τα συντεχνιακα συμφεροντα. Γιατι να βαζουν τοσους φοιτητες οι Φυσικοχημικες σχολες, οταν η κυρια επαγγελματικη τους αποκατασταση ειναι σ'ενα χωρο που δεν μπορει να τους απορροφησει; Ας μειωσουν τους εισακτεους και λυθηκε το προβλημα! Αλλά αυτο δεν προκειται να το κανουν στον αιωνα τον απαντα.


Και για να μην τσακωθω με κανεναν επειδη λεω τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη, εγω ειμαι της αποψης οτι ενας καθηγητης πρεπει να πηγαινει σε 2 σχολεια (συστεγαζομενα: γυμνασιο-λυκειο) προκειμενου να διδαξει Α' αναθεση. Ετσι ολοι θα ημασταν ευχαριστημενοι και τα "ατοπηματα" με τη Β'αναθεση θα ηταν πολυ λιγοτερα. (7 ωρες με Β'αναθεση ηταν το πλαφον απο το Υπουργειο περυσι, που κανεις δεν τηρησε, και 10 ωρες φετος - ξερετε γιατι; Διοτι ειδαν οτι με τις 7 ωρες περισσευαν ενα σωρο μονιμοι - κι οχι μονο στους ΠΕ04!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:00:01 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:26:00 πμ »
Ένα ένα.  Για τους φυσιογνώστες ανάφερα παραπάνω , δεν το είδες και το βάζεις και με κόκκινα ; Δεύτερον για ποιους υπεράριθμους χημικούς μιλάς και που , γιατί όπως λες ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Τρίτον η ποσόστωση η σημερινή σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται γιατί θα έπρεπε οι  χημικοί να ήταν 9 φορές περισσότερο υπεράριθμοι των άλλων στην Αττική , κάτι αδύνατον. Και βέβαια ξέρεις πόσους κινδύνους θα γεννήσει αυτό για τις γειτονικές περιοχές , αν στοιχειωδώς παρακολουθείς τα πράγματα. Πολλές αποφάσεις των πύσδε , μπορεί κανείς εύκολα να τις βρει , αλλά να ελέγξει κάποιος τις θέσεις που έδωσε ένα πύσδε ως κενά στην περιφέρεια , δεν είναι εύκολο βεβαίως και ούτε ανακοινώσιμο. Δεν απαιτώ να συμμεριστείς τα στοιχεία αν νομίζεις , είναι όμως πέρα ως πέρα αληθή. Δες και κάποιους πίνακες που έχουν αναρτηθεί σε κάποια πύσδε Αττικής με συναδέλφους στην διάθεση και με κενά σχολείων- αυτό είναι εύκολο , δεν χρειάζονται γνωριμίες- για να δούμε ότι κάτι δεν στέκει με τους υπεράριθμους που λες . Άκουσε φίλε , εδώ άνθρωποι απόλυτα ταλαιπωρημένοι τόσα χρόνια , που επιτέλους είχαν έρθει στον τόπο τους κινδυνεύουν με ανεργία ή έπαθαν οικονομική νίλα πηγαίνοντας πάλι μακριά , κατά  την γνώμη μου με παντελώς περίεργη και λανθασμένη ποσόστωση στην Αττική. Δεν είναι ώρα για βαθιές αναλύσεις - χωρίς να υπάρχει πρόβλημα κάποτε να γίνουν-  αλλά κατά εμένα να επανορθωθούν τα πράγματα στοιχειωδώς στην δεύτερη φάση. Αν και παρακολουθώ το σάιτ χρόνια, όπως ανάφερα δεν βγαίνω συχνά , αλλά όταν βγαίνω είναι είτε γιατί κάτι με αγανάκτησε όπως σήμερα -και δεν εννοώ εσένα βεβαίως , δεν έχω κάτι μαζί σου και είναι καλή η υγιής αντιπαράθεση- είτε για να δώσω μία πληροφόρηση , που όσοι παρακολουθούν μετά αποδεικνύεται πάντα ακριβής. ΠΟΤΕ όμως δεν το έιδα τυφλά συντεχνιακά κάτι , αγνοώντας το σωστό και το δίκαιο και ειδικά αυτήν την εποχή. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και επίσης για άλλη μία φορά τονίζω ότι δεν έχουμε τίποτα με τους φίλους βιολόγους . ΔΕΝ φταίνε αυτοί βεβαίως για το τι συμβαίνει , αλίμονο.

Αποσυνδεδεμένος tsech73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:44:44 πμ »
Συνάδελφοι,
δεν έχει και τόσο νόημα η αναλυση για τις αναλογίες βιολόγων-χημικών- φυσικών, αυτή την ώρα!
Μην βλέπετε παντού συνομοσίες!
Να βλέπετε τα γεγονότα που οδηγησαν στα σημερινά αποτελέσματα! Στο γυμνάσιο η βιολογία διδάσκεται 4 ώρες (2 στην Α΄Γυμνασίου και 2 στην Γ΄) ενώ η Χημεία μόλις 2 (1 στην Β΄Γυμνασίου + 1 στην Γ΄). η Γεωγραφία αντίστοιχα έχει 4 ώρες στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα! Συνεπώς, οργανικές θέσεις στα Γυμνάσια ανοιγουν πρώτα για Γεωλόγους και Βιολογους!!
Η κατάσταση αυτή επροκειτο να διαφοροποιηθεί με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα στο "ΝΈΟ ΛΥΚΕΙΟ", το οποιο όμως φέτος δεν επεκτάθηκε στην Β΄Λυκείου, και έτσι δεν ανοίγουν σημαντικά περισσότερες οργανικές στα Λύκεια για Χημικούς!!! Για τη μη εφαρμογή του νέου εβδομαδιαίου προγράμματος στη Β΄Λυκείου διαμαρτηρηθείτε!!
Υ.Γ: Αλήθεια, πιστεύετε ότι ένας οποιοσδήποτε ΠΕ04, δεν μπορεί να διδάξει όλα τα μαθήματα του κλάδου σε επίπεδο γυμνασίου???
Υ.Γ.2: η πατρίδα πένεται,....... στα σχολεία στα νησιά οι ΠΕ04 έχουν πάρει επ'ώμου όλα τα αντικείμενα, ..........
και εσεις μιλάτε για 2 θέσεις παραπάνω και λιγοτερες εδώ και κει! Του χρόνου με την αυξηση του διδακτικού ωραρίου, που οι μισοί δεν θα προσληφθούν καν, τι θα λέτε??
Φτάνει με τη συνομοσιολογία,..... επιστήμονες άνθρωποι!!!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:07:07 πμ »
tsech73. Συνολικά οι ώρες σε γυμνάσιο - λύκειο , για το μάθημα της χημείας , δεν υπολείπεται τόσο τραγικά της βιολογίας(και το λύκειο ανήκει στην δευτεροβάθμια).Σωστό αυτό για την μη εφαρμογή του νέου προγράμματος , αλλά ποιος ευνοείται πάλι; Η παρατήρηση Υ.Γ. , σηκώνει πολύ κουβέντα και με 20 χρόνια εμπειρίας φροντιστηριακά και λιγότερα σχολικά , σου λέω ειλικρινά ότι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Πρέπει να έχεις πολύ μεράκι και πείρα για να το κάνεις σωστά. Σε απομακρυσμένες περιοχές που λες , εκ των πραγμάτων έτσι γίνεται. Εκεί που σαφώς τα χαλάμε , είναι στα τελευταία που γράφεις. ΔΕΝ μιλάμε για οποιεσδήποτε 2 θέσεις , αλλά θέσεις στο μεγάλο αστικό κέντρο της Αττικής , που οι περισσότεροι ζουν και θα ήθελαν πλέον να δουλέψουν , ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί η πατρίδα πένεται , όπως λες , ΑΡΑ πένονται και οι ίδιοι και οι οικογένειές τους. 2 προς 3 οι συνολικές προσλήψεις αναπληρωτών χημικών- βιολόγων , 1 προς 9 στην Αττική. Ε δεν είναι και απαρατήρητο , ακριβώς γιατί ΠΕΝΕΤΑΙ η πατρίδα και εμείς μαζί , χωρίς διακρίσεις ειδικοτήτων. Δηλαδή το σύστημα έλαβε αλλιώς τα πράγματα για τις ώρες μας στην επικράτεια και αλλιώς στην Αττική που ζει ο μισός πληθυσμός; Καμία συνομοσιολογία δεν υπάρχει εδώ , απλή γνώση κάποιων πραγμάτων , που ειλικρινά είναι και πολυ δύσκολο να κατατεθεί κάποιες φορές. Ένας , δύο άνθρωποι εκεί που πρέπει αρκούν άνετα να διαμορφώσουν μία κατάσταση, πίστεψέ το. Τώρα που κολλάει αυτό το επιστήμονες άνθρωποι και τι σκεφτόσουν όταν το έγραφες , δεν το γνωρίζω . Δεν έχω συνηθίσει να προσβαλομαι για την κατάθεση των απόψεών μου και σε α΄φήνω να το σκεφτείς. Από τον τρόπο γραφής σου δεν φαίνεσα ιασεβής. Έχω αντιπαρατεθεί αρκετές φορές στην ζωή μου για προάσπιση απόψεων - σπάνια σε σάιτ- και είμαι απόλυτα φίλος με τους υποτιθέμενα απέναντι. Στην ουσία , δεν είναι καθόλου απλή η οικονομική δυσχέρεια που δημιουργείται σε συναδέλφους χημικούς λόγω της αστοχίας στις τοποθετήσεις στην Αττική και για αυτό αναγκάστηκα να αρχίσω την κουβεντούλα αυτή στο σάιτ. Άλλη φορά το εμβαθύνουμε και στο σύστημα και όπου θέλετε , για να δείξουμε πόσο επιστήμονες είμαστε. Τώρα αρχίζουμε να πεινάμε και πρέπει να το σεβαστούμε όλοι αυτό. Ευχαριστώ που με πρόσεξες.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:28:23 πμ »
Τώρα αρχίζουμε να πεινάμε και πρέπει να το σεβαστούμε όλοι αυτό. Ευχαριστώ που με πρόσεξες.


Ευχαριστουμε και εμεις που μας προσεξες και το εννοω thrileontas :) :( :)!

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:58:57 πμ »
Βγαίνω λίγες φορές στο σάιτ και το ξέρετε. Όποτε βγαίνω όμως , με τα χρόνια της πείρας που νομίζω ότι διαθέτω και όσους έχω γνωρίσει , προσπαθώ χωρίς να προσβάλω κανέναν να συμβάλω στην ενημέρωσή σας. Σήμερα πολύ νωρίς έγραψα ότι θα γίνει σφαγή των χημικών στην Αττική. Δυστυχώς το ήξερα πολύ αξιόπιστα. Μετά από τόσα χρόνια αναπλήρωσης μείναμε έξω άνθρωποι με οικογένειες , που έχουμε πάει ΚΑΙ σε μακρινά μέρη μόνοι μας και επιτέλους αρχίσαμε να ερχόμαστε στην Αττική που μένουμε. ΓΙΑΤΙ; Για να βαπτιστούν ΔΙΚΕΣ μας θέσεις ως θέσεις βιολόγων κυρίως-44 θέσεις στην Αττική , ενώ σε εμάς 5- αλλά και λιγότερο άλλων του ΠΕΟ4. Είχαμε τις λιγότερες θέσεις από όλους στην Αττική. Είναι γνωστός στους μυημένους το γιατί , αλλά πλέον η εύνοια στην κατά τα άλλα πολύ συμπαθή τάξη των βιολόγων- δεν έχω απολύτως τίποτα με τους ανθρώπους , τι φταίνε αυτοί- έχει καταντήσει σκανδαλώδη. Θα αντιδράσουμε σε αυτό πλέον και ενόψη δεύτερης φάσης , ο καθένας όπως μπορεί  και προτείνω αυτό να γενικευτεί από όποιον συνάδελφο μπορεί. Οι καιροί δεν επιτρέπουν πλέον τέτοια αντιμετώπιση του κλάδου μας , έλεος . Έχουμε ΚΑΙ εμείς οικογένειες κυρία , που ξέρετε πως συντονίσατε την εύνοιά σας στον κλάδο σας. Ευχαριστώ.
Έχεις πολύ δίκιο. Κ εμένα που είμαι στην πρώτη δεκάδα με προσπέρασε η φάση γιατί στον νομό δε πήραν ούτε ένα χημικό. Κ μάλιστα σε περιοχή του νομού που έχει οργανικό κενό (δηλωμένο) χημικού πήραν βιολόγο αναπλητωτή κουφό.........

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:02:14 πμ »
KERY anixia thrileontas Κωνσταντίνε αυτά λυπάμαι που σας προσπέρασε κ εσάς η φάση
μας εύχομαι καλό κουράγιο

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:10:03 πμ »
Κουραγιο και υγεια Gilda,εσυ τουλαχιστον περιμενεις και τον επιλαχων διορισμο,ελπιζω να παει καλα...

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:30:53 πμ »
Συμφωνώ, όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, με τα λεγόμενα του gvasilis. Επίσης κατανοώ απόλυτα τους προλαλήσαντες Χημικούς, ειλικρινά η παραπάνω συζήτηση είναι διαφήμιση για το επίπεδο των εκπαιδευτικών. Νομίζω ότι όλα συνοψίζονται στο ότι η "ενιαία" αντιμετώπιση του ΠΕ04 είναι εστία παρατυπιών. Προσωπικά δεν θέλω να κάνω χημείες, δεν το κατέχω όπως εσείς, και είναι τουλάχιστον απαράδεκτο ένα νομό να τον καλύπτει μια ειδικότητα. Εύχομαι καλή Β φάση σε όσους αναμένουν και σε όποια κίνηση για ξεκαθάρισμα αυτού του χάους με τον κλάδο μας, υπολογίστε με. Έχει κάποιος λόγο στην ΟΛΜΕ; (Αν είναι δυνατόν, να λύνει και να δένει παντού και πάντα η ΟΛΜΕ...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.158 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.