*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency  (Αναγνώστηκε 39036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 11:29:22 πμ »
https://www.pdv.org.gr/telos-epoxis--n-4034.html?newsid=4034

Για κάντε έναν κόπο και διαβάστε τα παραπάνω από την ιστοσελίδα της ΠΕΚΑΓΕΠΕ για να ενημερωθείτε τι ακριβώς συμβαίνει με την επάρκεια. Νομίζω δεν τιμά κανένα να συζητάμε ακόμη για επάρκειες, όταν η Πολιτεία εδώ και χρόνια έχει λύσει το θέμα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:03 »

Αποσυνδεδεμένος Teacher_Business_English

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 11:17:22 μμ »
https://www.pdv.org.gr/telos-epoxis--n-4034.html?newsid=4034

Για κάντε έναν κόπο και διαβάστε τα παραπάνω από την ιστοσελίδα της ΠΕΚΑΓΕΠΕ για να ενημερωθείτε τι ακριβώς συμβαίνει με την επάρκεια. Νομίζω δεν τιμά κανένα να συζητάμε ακόμη για επάρκειες, όταν η Πολιτεία εδώ και χρόνια έχει λύσει το θέμα ...

Πες μου λίγο, αυτοί που υπόκεινται στη διαδικασία παρακολούθησης του προγράμματος διδακτικής (όσοι λέει κατέθεσαν τα χαρτιά τους για επάρκεια από 03/2014 έως 02/2017) είναι και αυτοί με Proficiency?

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 11:14:21 πμ »
Λίγο .... copy paste από το https://www.pdv.org.gr/telos-epoxis--n-4034.html?newsid=4034

Άρθρο 6 (ΦΕΚ Β΄ 324/08-02-2017)
Μεταβατικές ρυθμίσεις
1. Όλοι οι ενδιαφερόμενοι που κατέθεσαν αίτηση για χορήγηση επάρκειας, από 26-03- 2014 (ημερομηνία έκδοσης του Ν. 4250/2014, ΦΕΚ Α’ 74/26-03-2014), έως και την 8-2- 2017, (ημερομηνία δημοσίευσης της 6117/13-1-2017 (ΦΕΚ 324 Β’) Υπουργικής Απόφασης), εφόσον α) έως και την 8-2-2017 ήταν κάτοχοι τουλάχιστον απολυτηρίου Λυκείου και β) πληρούσαν, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης τους, τις προϋποθέσεις, σχετικά με τη γνώση της ξένης γλώσσας σε επίπεδο άριστης γνώσης (Γ2/C2), λαμβάνουν επάρκεια προσόντων για τη διδασκαλία ξένης γλώσσας, υπό την προϋπόθεση της επιτυχούς παρακολούθησης Προγράμματος Διδακτικής των Ξένων Γλωσσών, ίσου με 30 ECTS, που διοργανώνεται από Πανεπιστήμιο της ημεδαπής και εφόσον κατέχουν Πιστοποιητικό/Βεβαίωση Ελληνομάθειας (επιπέδου τουλάχιστον Β2) για την περίπτωση των μη Ελλήνων πολιτών. Το ως άνω Πρόγραμμα απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στους ανωτέρω και θα λειτουργήσει μόνο κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2017-2018 και 2018-2019. Μετά τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019, το Πρόγραμμα δεν θα παρέχεται πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Katrina90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 14, 2018, 06:28:52 μμ »
Με CELTA, θα μπορούσα να διδάξω αγγλικά; Έχω μόνο το Proficiency! Δεν είμαι της Αγγλικής φιλολογίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:03 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 14, 2018, 09:04:59 μμ »
Με CELTA, θα μπορούσα να διδάξω αγγλικά; Έχω μόνο το Proficiency! Δεν είμαι της Αγγλικής φιλολογίας.

Στην Ελλάδα όχι. Παλιά το Proficiency έδινε άδεια διδασκαλίας, όχι πλέον! Α, φιλική συμβουλή ΜΗΝ χαλάσεις λεφτά+κόστος ευκαιρίας για να λαμβάνεις 10 το πολύ Ευρώ την ώρα σε ιδιαίτερα, ή ψίχουλα από απατεώνες φροντιστηριάδες!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 15, 2018, 07:16:15 μμ »
Ισχύει αυτό που είπε ο George. Επειδή όμως με το CELTA μπορείς να διδάξεις σε αρκετές χώρες θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο British Council στην Αθήνα και να ρωτήσεις, τώρα που καταργήθηκε η επάρκεια ποιο το όφελος να πληρώσεις 1000+ ευρώ για να πάρεις το CELTA; Όσον αφορά τώρα το οικονομικό όφελος από αυτή τη δουλειά η αλήθεια είναι ότι πλέον στην Ελλάδα ελάχιστες δουλειες πληρώνουν πια καλά. Ο μέσος όρος για μια μέση δουλειά ανά ώρα είναι 4-5 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση το να παίρνεις 8-10 ευρώ την ώρα δεν είναι άσχημα. Χρειάζεσαι όμως πολλές ώρες την εβδομάδα και δεν είναι εύκολο να τις βρεις, ούτε εγγυημένο ότι θα κάνεις στάνταρτ ώρες κάθε εβδομάδα γιατί όλο και κάτι γίνεται και χάνονται ώρες. Εκτός αυτού χωρίς επάρκεια δεν θα μπορείς να παίρνεις δωρεάν βιβλία από εκδοτικούς οίκους, οπότε θα χρειάζεσαι πολλά χρήματα για βιβλία και υλικό. Ρώτα λοιπόν στο  Βρετανικό και βλέπεις τι θα κάνεις :D

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 17, 2018, 02:54:43 πμ »
Κι εγώ το σκεφτόμουν το CELTA αλλά δεν αξίζει να χαλάσεις τόσα χρήματα εφόσον δεν θα έχεις επάρκεια,άρα άδεια διδασκαλίας,άρα εκ των πραγμάτων δεν θα έχεις και πρόσβαση στα ΚΞΓ. Τώρα να το κάνεις για τις γνώσεις,οκ,είναι αξιόλογο και ξέρω από άτομα που το έκαναν, αλλά τι απόσβεση θα κάνεις με ιδιαίτερα,ειδικά αν πηγαίνεις και στα τυφλά σ'αυτόν το χώρο;Παρακινδυνευμένο. Εδώ και καθηγητές χρόνων με Φιλολογίες και δυσκολεύονται. Και ποιος θα ασχοληθεί με το ότι έχεις CELTA; Ωστόσο, όπως είπαν και οι άλλοι είναι απαραίτητο για εργασία σε αντίστοιχη θέση στο εξωτερικό. Ξέρω από γνωστή ότι στην Αγγλία δεν ασχολήθηκαν καν με το πτυχίο της από Αγγλική Φιλολογία.

Αποσυνδεδεμένος Katrina90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 18, 2018, 03:49:31 μμ »
Εχετε δικιο σε ολα οσα λετε. Παντα ηθελα να γινω καθηγητρια αγγλικων. Θα μου πειτε γτ δεν δινατε πανελληνιες; το ξερω αλλα τα πραγματα δεν ερχονται οπως ακριβως τα θελουμε παντα. Για αυτο και σκεφτηκα το celta λετε να μην το δοκιμασω; δε ζηταω πολλα ενα-δυο ιδιαιτερα για χαρτζιλικι. Το παθος μου ειναι η διδαχη και οχι κατι αλλο. Νομιζω ο μπουκουβαλας δινει τα βιβλια του καθηγητη χωρις να ζητα αδεια διδασκαλιας αρκει να πεις πως εισαι καθηγητης εστω ιδιαιτερων.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 18, 2018, 04:51:44 μμ »
Εχετε δικιο σε ολα οσα λετε. Παντα ηθελα να γινω καθηγητρια αγγλικων. Θα μου πειτε γτ δεν δινατε πανελληνιες; το ξερω αλλα τα πραγματα δεν ερχονται οπως ακριβως τα θελουμε παντα. Για αυτο και σκεφτηκα το celta λετε να μην το δοκιμασω; δε ζηταω πολλα ενα-δυο ιδιαιτερα για χαρτζιλικι. Το παθος μου ειναι η διδαχη και οχι κατι αλλο. Νομιζω ο μπουκουβαλας δινει τα βιβλια του καθηγητη χωρις να ζητα αδεια διδασκαλιας αρκει να πεις πως εισαι καθηγητης εστω ιδιαιτερων.

Για να γίνεις Κοσμάς ο Αιτωλός δεν κάνουν κανένα σεμινάριο?

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 19, 2018, 09:37:18 μμ »
Εχετε δικιο σε ολα οσα λετε. Παντα ηθελα να γινω καθηγητρια αγγλικων. Θα μου πειτε γτ δεν δινατε πανελληνιες; το ξερω αλλα τα πραγματα δεν ερχονται οπως ακριβως τα θελουμε παντα. Για αυτο και σκεφτηκα το celta λετε να μην το δοκιμασω; δε ζηταω πολλα ενα-δυο ιδιαιτερα για χαρτζιλικι. Το παθος μου ειναι η διδαχη και οχι κατι αλλο. Νομιζω ο μπουκουβαλας δινει τα βιβλια του καθηγητη χωρις να ζητα αδεια διδασκαλιας αρκει να πεις πως εισαι καθηγητης εστω ιδιαιτερων.
Δυστυχώς ο Μπουκοβάλας εδώ και χρόνια έχει πέσει πολύ ως εκδοτικός οίκος.  Δεν έχει e-book ή είναι πεπαλαιωμένα. Τώρα πια λέγεται archer και δεν δίνει πια δωρεάν όλο το υλικό που χρειάζεσαι παρά μόνο αν του στείλεις ένα κουπόνι που έχει στο βιβλίο του μαθητή. Υπάρχουν και μερικοί άλλοι εκδοτικοί οίκοι που δεν ζητούν άδεια διδασκαλίας. Ωστόσο,  για να μπορείς να σταθείς πρέπει να παρακολουθείς συστηματικά σεμινάρια, εκθέσεις ξενόγλωσσου υλικού κλπ. Με ένα δυο ιδιαίτερα που λες θα βγάζεις στην καλύτερη περίπτωση 70-140 ευρώ το μήνα, αλλά αν δεν μπορείς να φθάσεις τα παιδιά αυτά τουλάχιστον στο επίπεδο Lower θα τα χάσεις. Για να το πετύχεις αυτό πρέπει να κρατάς το δικό σου επίπεδο υψηλό με προσωπικό διάβασμα και συμμετοχή σε διαδικτυακά και δια ζώσης σεμινάρια. Κάνε το celta αφού το θες και όπως σου είπα ρώτησε στο βρετανικό συμβούλιο τί μπορείς να κάνεις για να διδάξεις εφόσον τώρα έχει καταργηθεί η επάρκεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.