*

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 57712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:00:24 μμ »
Πάντως επειδή όπως την πάμε την συζητηση θα ψάχνουμε ποια λέσχη αξιωματικών σε ολη την Ελλάδα έχει καλύτερο φαγητό, προσωπικά να σας πω οτι όταν ημουν φαντάρος και έτυχε ενα διαστημα να υπηρετήσω στην λέσχη αξιωματικών στην Κιλήνη κοντά στην Ανδραβίδα,τα μαγειρία της αποτελούταν και απο δημόσιο προσωπικό και απο φαντάρους, φτιάχνανε κατα περιόδους πολυ καλό φαγητό (ειδικά όταν έρχοντουσαν διοικητές-υποδιοικητές και απο άλλες πτέρυγες μάχης) αλλά στους πάγκους της κουζίνας και διπλα στις κουτάλες και τις κατσαρόλες ερχόντουσαν ένας λόχος κατσαρίδες και σου λέγανε γεια-χαρά και όταν είχες για λίγο την προσοχή σου κάπου αλλού, τα έβλεπες να βολτάρουν και δίπλα στο πιάτο που έτοιμαζες για τον αξιωματικό....
Άρα όπως είπε και κάποιος παραπάνω oποιος έχει προβλήμα ας μην φέι αλλά παράλληλα μην δίνετε και όρκο στο οτι οι λέσχες είναι 5αστερες!!!!

ενώ τα φαστφουντάδικα, οι πιτσαρίες και τα εστιατόρια είναι πεντακάθαρα  :o :o :o
έχεις μπει ποτέ σε κουζίνα ταβέρνας;
τα μαγειρία του στρατού είναι κλάσεις ανώτερα...
εννοείται οτι δεν αποκλείω και τα υπόλοιπα ταβερνες-εστιατορια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:14:02 μμ »
Αν τελικά ισχυσει η σίτιση μόνο σε στρατιωτικές λέσχες η υπόθεση δεν είναι μόνο τι θα φας.. αλλά πως θα πας για να φάς???γιατί και η βενζίνη έχει έξοδα εκτός και περνάει καμιά καραβάνα στο δρόμο σου και σε παιρνει και σε αφήνει......

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:20:14 μμ »
Οι λέσχες στρατού μια χαρά είναι συνήθως, ως προς την καθαριότητα εννοώ.
Αλλά πάλι ο στρατός θα καθαρίζει; Ούτε ένα ristoranti τουλάχιστον?  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:38:32 μμ »
Συνάδελφοι βλέπω οτι έχουμε χωριστεί σε δύο στρατόπεδα! Αυτούς που βρίσκουν τις λέσχες καλές και αυτούς που δεν τις βρίσκουν! Το θέμα είναι να μας έδινε το υπουργείο ένα επίδομα για τη σίτιση και ένα επίδομα για τη διαμονή (να περιλαμβάνει και τη θέρμανση)! Θα ήταν καλύτερο πιστεύω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:46:57 μμ »
Εμένα αν μου δίναν και δωρεάν διαμονή σε στρατόπεδο σε δωμάτιο που έχουν οι κατοικίες των αξιωματικών μα καθόλου, καθόλου δεν θα με χαλούσε. Απορώ και είναι πραγματικά εξοργιστικό αυτά τα προνόμια να τα έχουν στρατιωτικοί και ΕΠΟΠ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, όταν όλοιι ξέρουμε ότι σήμερα οι κοινωνικές συνθήκες δεν δικαιολογεί αυτή τη δωρεάν διαμονή (π.χ. δεν είναι εμπόλεμη ζώνη η Ελλάδα).

Καιρός να διατεθούν αυτά τα προνόμια ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ από κάποια στελέχη του στρατού

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:52:32 μμ »
Από ότι ξέρω οι ΕΠΟΠ δεν έχουν δωρεάν διαμονή αλλά πληρώνουν και νοικιάζουν!!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:06:11 μμ »
Από ότι ξέρω οι ΕΠΟΠ δεν έχουν δωρεάν διαμονή αλλά πληρώνουν και νοικιάζουν!!

Ένας νεοδιόριστος ΕΠΟΠ έχει αρκετά μεγαλύτερο μισθό από αυτόν ενός νεοδιόριστου εκπαιδευτικού.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:09:36 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα για το μισθό του και να σκεφτείς ότι δεν κάνει και κάτι!! Επειδή στο στρατό ήμουν δόκιμος τους έβλεπα να κάθονται και να βαριούνται!! Μιλάμε για πολύ χάλια!! Κι όμως παίρνουν περισσότερα από εμάς! Απλά πληρώνουν για τη διαμονή!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:26:55 μμ »
Παιδιά αν και δεν είμαι αναπληρώτρια, θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου. Όπως συμβαίνει σε οποιοδήποτε ζήτημα, εξαρτάται από το πώς θα το δει κάποιος. Έτσι και στο θέμα αυτό:
1η οπτική: στο ελεεινό σημείο που έχουμε φτάσει και πεινάμε στην κυριολεξία, είναι κι αυτό κάτι, θα μπορούσε να μην υπάρχει,ας το εκμεταλλευτούμε! κι ας μην το υποτιμήσουμε!
 2η οπτική: καλά τι προσπαθούν να κάνουν; μας έχουν ξεφτιλίσει ως εργαζόμενους και προσπαθούν να μας κλείσουν το στόμα με ένα ξεροκόμματο; ας δώσουν χρήματα!
 Προσωπική μου γνώμη: κάποιοι σίγουρα θα ωφεληθούν από το μέτρο αυτό, δεν αντιλέγω. Και αυτό δεν είναι αμελητέο. Αλλά η αξιοπρέπεια μου δε μου επιτρέπει να το επικροτήσω κιόλας,ρε παιδιά!!!
 Πρώτον,διασπούν και πάλι τον κλάδο. Γιατί π.χ. να το δικαιούται ένας χρόνια αναπληρωτής που δουλεύει στην πόλη του και όχι ένας μόνιμος με 1-2-3-4 χρόνια υπηρεσίας που στην πράξη μπορεί να εισπράττει λιγότερα απο τον χ,ψ αναπληρωτή και να είναι μακριά από το σπίτι του. Μη βιαστείτε να μου πείτε:είσαι μόνιμη  μη ζηλεύεις τους αναπληρωτές κλπ. γιατί ποτέ δεν μπηκα σε τέτοια "τρυπάκια".
  Δεύτερον, οι αντικειμενικές δυσκολίες είναι πάρα πολλές και στην πράξη το μέτρο θα ωφελήσει ακόμη λιγότερους. Αν η λέσχη φαγητού (δεν εξετάζω καθόλου αν το φαί είναι καλό ή όχι γιατί δεν είναι αυτή η ουσία αν θέλουμε να κρίνουμε το μέτρο)είναι π.χ. στην Πατρα πόσοι αναπληρωτές από τα Καλάβρυτα ή ακόμη και το Αίγιο θα μπουν στο αυτοκίνητο ή στο λεωφορείο να πληρώσουν βενζίνη ή εισιτήριο για να πάνε να φάνε και να γυρίσουν πίσω;;; Κανείς. Και έστω ότι κάποιοι θέλουν να κάνουν χρήση, αν π.χ. τελειώνουν το μάθημα ή χρειάζεται να είναι σχολείο ως τις 2, θα ξεκινήσουν να πάνε;;;κι αν πάνε τι θα βρουν; τα αποφάγια ή θα τους πουν "λυπούμαστε αργήσατε";
 Για βουνοκορφές και νησάκια δε συζητάω, δεν πιστεύω ότι θα προβλεφθεί κάτι για εκεί. Οπότε έχουμε πάλι αδικία.
 Τη μεγαλύτερη αλήθεια την έχει γράψει κάποιος συνάδελφος, αλλά συγχωρήστε με δε θυμάμαι ποις ούτε σε ποι θέμα ωστε να το παραθέσω : όσο θα στοιχίσει η σύμβαση που θα κάνουν για να ταϊζουν τον κάθε αναπληρωτή, ας του τα δώσουν στο χέρι ώστε να ζει με αξιοπρέπεια. Αλλά δεν το κάνουν; θα είχε διαφορά στην πράξη; Ισως ναι γιατί τώρα ελάχιστοι θα επωφεληθούν πραγματικά από το μέτρο, αλλά το ουσιαστικότερο είναι ένα : θέλουν να μας κάνουν να σκύβουμε το κεφάλι και να λέμε και ευχαριστώ και να τρέχουμε σαν σκυλιά για τα ψίχουλα που μας πετάνε ενώ το καρβέλι το αγοράζουν με λεφτά δικά μας!!!!!

 Θέλουμε αξιοπρέπεια κύριε υπουργέ. Λειτουργοί του κράτους είμαστε όχι ζώα (τα ζώα εννοείται δε φταίνε σε τίποτα).
 Επικοινωνιακά τρικ του άρπα κόλλα. Όποιος τσιμπήσει και πιστέψει ότι κάτι παραπάνω σημαίνουν είναι άξιος της μοίρας του. Ας δοθεί επίδομα σίτισης στους αναπληρωτές για να μπορούν να επωφελούνται όλοι το ίδιο.
 Θεωρώ πως για λόγους ευθιξέας κανείς δε θα έπρεπε να πάει να φάει αυτό το φαϊ και να απαιτήσουμε πρώτα μισθούς αξιοπρέπειας. Γιατί μετά από λίγο θα πουν : "πίεσε η τρόικα,αναγκαστήκαμε να κόψουμε το συσσίτιο, τι να κάνουμε, είδατε, εμείς προσπαθήσαμε αλλά..."
 Πολλοί από μας αγωνιστήκαμε να αποκτήσουμε τη θέση στη δημόσια εκπαίδευση δε μας χαρίστηκε, δε χρωστάμε σε κανέναν.
 Τότε είχαμε το κεφάλι ψηλά και τώρα σκυμμένο;;; Τέτοιος λαός είμαστε;;; στην πολιορκία του Μεσολογγίου οι πρόγονοί μας δεν είχαν να φάνε και αγωνίζονταν με όλη τους την ψυχή νηστικοί. Εμείς τόσο εύκολα υποκύπτουμε στην πείνα που ξεπουλάμε την τιμή και την αξιοπρέπειά μας;;;τι να περιμένουμε μετά;;;
ΥΓ: δεν καταδικάζω όποιον κάνει χρήση του μέτρου, αλοίμονο. Πρέπει όμως να αλλάξουμε νοοτροπία ως κλάδος γιατί θα πέφτουμε όλο και πιο χαμηλά. Και έχουμε και μαθητές απέναντί μας.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:32:31 μμ »
gio66 Έχεις απόλυτο δίκιο!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:47:47 μμ »
Χαίρομαι που σκέφτονται και άλλοι όπως εγώ!!! Είμαστε πολλοί τελικά! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 08:19:50 μμ από newseditor »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:49:22 μμ »
Μα έτσι είναι τα πράγματα gio66!!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:49:51 μμ »
gio66 η σίτιση αφορά στους αναπληρωτές που εργάζονται μακριά από το σπίτι τους
νομίζω το ξεκαθαρίζει αυτό

εγώ πάντως πιστεύω οτι το θέμα είναι να εφαρμοστεί σωστά το μέτρο και να απευθύνεται και στους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς που είναι μακριά από το σπίτι τους και επίσης να φροντίσουν να μην αδικηθούν οι συνάδελφοι στην επαρχία που βρίσκονται μακριά από πανεπιστημια και λέσχες

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη απαξίωση! (δωρεάν σίτιση για τους αναπληρωτές)
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:51:37 μμ »
gio66 η σίτιση αφορά στους αναπληρωτές που εργάζονται μακριά από το σπίτι τους
νομίζω το ξεκαθαρίζει αυτό

έχεις δίκιο, σόρι. Στα υπόλοιπα όμως επιμένω...
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.