*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761882 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntani80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2352 στις: Απρίλιος 17, 2024, 09:51:16 πμ »

Αν μπορεί κάποιος ας μας ξεμπερδέψει.

Ακριβώς αυτό, αν και τις ανάγκες των μαθητών μας και τις δικές μας προτιμήσεις μόνο εμείς τις ξέρουμε!!!

Το Amazing English δεν το έχω δει, αυτό που κοιτάζω τις τελευταίες μέρες και μου φαίνεται καλό είναι το Close Up από National Geographic. Καλύπτει ικανοποιητικά γραμματική και λεξιλόγιο, ενώ έχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα. Σε αυτό έχω εντοπίσει "ζήτημα" με το writing. Ενώ όλα τα άλλα μέρη μου φαίνεται ότι καλύπτουν καλά το επίπεδο, το writing μου φαίνεται "φτωχό", καθώς, παρότι προηγείται δυνατή επεξεργασία του θέματος, είτε τα ερωτήματά του ζητούν πολύ μικρές παραγράφους (25-30 λέξεις στα επίπεδα Α1+ και Α2) είτε ζητάει απλά τη συμπλήρωση πληροφοριών, οπότε εκεί χρειάζεται εξτρα υλικό. Ίσως χρειάζεται επιπλέον υλικό και στη γραμματική.

Το Tech it easy μου φαίνεται πολύ "φορμαρισμένο", χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια για επικοινωνιακό μάθημα και για εξερεύνηση θεμάτων που θα κινήσουν το ενδιαφέρον των μαθητών. Βέβαια, δεν το έχω δουλέψει, οπότε κρατάω επιφυλάξεις, γιατί αν δεν ήταν καλό δεν θα ήταν και τόσο δημοφιλές. Το #English με αγχώνει λίγο όσον αφορά το επίπεδό του. Μου φαίνεται μεγάλο το άλμα από το Α1 του αρκετά απλού Go Getter 1 που κάνω αυτή τη στιγμή ως το Α2 του, σίγουρα πιο απαιτητικού, #English 2. Αναζήτησης συνέχεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2024, 10:01:40 πμ από ntani80 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2353 στις: Απρίλιος 17, 2024, 02:10:49 μμ »
Κι εγώ Go getter 2 έκανα. Ίσως γι αυτό μου φαίνεται δύσκολο το #english 3, τι να πω.. Κατι όμως δεν μου κολλαει σε αυτό το βιβλίο - δεν το συμπάθησα από την αρχή. Δηλαδή πιο πολύ μου αρέσει το spark και το I5 πάρα αυτό που είναι πιο καινούριο.
Από την άλλη λέω μήπως με ένα τέτοιο βιβλίο ζοριστουμε μεν αλλά προετοιμάσει ο μαθητής καλύτερα για το επόμενο επίπεδο;
Δεν ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2354 στις: Απρίλιος 17, 2024, 02:19:55 μμ »
Πάντως αν θέλεις δες και το Amazing English. Είναι το μόνο που εγώ είδα και μου άρεσε για να περάσω από το Go Getter σε αυτό. Πιο δύσκολο αλλά όχι κουραστικό. Μπορείς να παραγγείλεις τη σειρά από τον εκδοτικό οίκο δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος ntani80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2355 στις: Απρίλιος 17, 2024, 05:33:30 μμ »
Κι εγώ Go getter 2 έκανα. Ίσως γι αυτό μου φαίνεται δύσκολο το #english 3, τι να πω..

Το Go Getter, κατά τη γνώμη μου, είναι υπερβολικά εύκολο. Εγώ το επέλεξα ως μετάβαση για έναν μαθητή που απλά είχε κάνει ένα One-year junior course σε φροντιστήριο και δεν τα είχε πάει ιδιαίτερα καλά. Με το Go getter τα πήγε πολύ καλά. Πριν κατασταλάξω σε αυτό, δοκίμασα μερικά μαθήματα με Luke and Myla 1 της Burlington και δεν "τραβούσε" με τίποτα, οπότε το Go Getter 1 καλό ήταν για να τον "βγάλει" από τπ Junior φάση, αλλά ως εκεί. Κοιτάζοντάς το συγκριτικά με άλλα βιβλία, διαπίστωσα ότι αν το συνέχιζα θα δημιουργούσα πολλά κενά σε λεξιλόγιο και γραμματική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2356 στις: Απρίλιος 18, 2024, 11:34:56 πμ »
Εγώ παρήγγειλα από την express και έχω στα χέρια μου το #english 3 καιτο I5 3. Μετά από τα πολύ καλά σχόλια που άκουσα για το #english μπορώ να πω ότι δεν σχημάτισα την ίδια άποψη. Για να πω την αλήθεια, κατά τρόμαξα.. Πολύ μικρή γραμματοσειρα και θέματα reading που δε νομίζω ότι είναι στα άμεσα ενδιαφέροντα των ηλικιών στις οποίες απευθύνονται. Το βιβλίο της γραμματικής επίσης τρομακτικό κυρίως λόγω της μικρής γραμματοσειράς και της πυκνό γραμμένη θεωρίας χωρις εικόνες για να ξεκουράζεται το μάτι. Προτιμώ το I5 3σίγουρα το οποίο έχει εικόνες και πιο ευχάριστες ασκήσεις αλλά θεωρώ ότι έχει πιο δύσκολο λεξιλόγιο αφού είναι και επιπέδου B1.
Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το Amazing english της Hamilton το οποίο θα συνδύαζα με άλλη γραμματική και όχι τη δικιά του, αν και πολύ ξεκάθαρη στη θεωρία αλλά νομίζω ότι οι ασκήσεις είναι λίγες. Θα έβαζα το Grammarway της express που είναι κορυφαία γραμματική πιστεύω. Από ένα μικρό γκάλοπ στους μαθητές του γυμνασίου που διδάσκω, οι περισσότεροι κάνουν το Amazing english και κάποιοι tech it easy.
Η αλήθεια είναι ότι τα βιβλία της express δουλεύουν όντως τους μαθητές σε πολύ βάθος και όχι επιφανειακά αλλά αν είναι να κρασαρουν μέχρι τα Χριστούγεννα, δεν έχει νόημα.
Ολοα φυσικά εξαρτώνται από τον μαθητή η τη μαθήτρια που έχεις απέναντι σου. Άλλοι χαίρονται με τα δύσκολα και άλλοι βασανιζονται και πισωγυριζουν.
ΚΙ εγώ έχω πελαγώσει γιατί ψάχνω βιβλία για τον γιο μου για c senior.
Αν μπορεί κάποιος ας μας ξεμπερδέψει.
Το Ι5 αν το δουλέψεις ταυτόχρονα με το e book του βγαίνει και είναι και διαδραστικό το μάθημα. Έχει απαιτητικό λεξιλόγιο αλλά μέσω των εικόνων και ασκήσεων που έχει στην αρχή κάθε μαθήματος το e book και της εξοικείωσης με τις βασικές λέξεις ένας καλός μαθητής το αφομοιώνει σε ένα μεγάλο βαθμό. Γράφει ότι είναι για Β1 αλλά πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι ένα δυνατό Α2+.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.157 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.