*

Αποστολέας Θέμα: Αναλαμβάνετε μαθητές της "τελευταίας στιγμής" για Πιστοποιητικά Αγγλικών;  (Αναγνώστηκε 1300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Γεια σε όλους!!

Είναι ένα θέμα που γενικά με απασχολεί και θα ήθελα πολύ να ακούσω τις δικές σας απόψεις και τακτικές. Από την αρχή είχα και έχω την εξής πολιτική: δεν αναλαμβάνω μαθήματα της "τελευταίας στιγμής" για πιστοποιητικά (Lower, Proficiency, etc). Κάθε φορά που με παίρνουν τηλ. γονείς ή ενδιαφερόμενοι για να κάνουμε μαθήματα λίγους μήνες πριν δώσουν για πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, τους λέω πως δεν αναλαμβάνω! Μάλιστα, αρκετοί από αυτούς κλείνουν το τηλ. απορημένοι.

Π.χ. με πήρε μία μητέρα σήμερα για την κόρη της που είναι 15-16 χρονών, έκανε φροντιστήριο, έδωσε το Μάιο για ECCE και δεν το πήρε, και η μητέρα ήθελε να κάνουμε εντατικά μαθήματα για να δώσει αυτόν τον Δεκέμβρη. Αρνήθηκα. Ο λόγος είναι ο ίδιος.. θέλω εγώ να έχω διδάξει ένα χρόνο την τάξη Lower στο μαθητή (ακόμα καλύτερα αν έχουμε κάνει και την E τάξη μαζί!) και όχι η μοναδική μου επαφή με το παιδί να είναι τα εξετασεοκεντρικά εντατικά μαθήματα της τελευταίας στιγμής λίγους μήνες πριν δώσει εξετάσεις ή ύστερα από αποτυχημένη προσπάθεια. Ποιες είναι οι απόψεις σας επί του θέματος; Ορθώς σκέφτομαι και πράττω ως προς τέτοιες περιπτώσεις;

Θα μου πείτε "δες το σαν πρόκληση". Δεν το βλέπω έτσι. Ναι, OK.. να κάνουμε μάθημα, να καλύψουμε τα πολλά κενά και ελλείψεις ολόκληρων ετών που είναι το αποτέλεσμα προηγούμενων καθηγητών ή φροντιστηρίων, αλλά να το κάνουμε έχοντας ένα άλφα ή βήτα χρονικό περιθώριο ώστε να μάθει ο μαθητής την αγγλική γλώσσα αυτήν καθ'εαυτήν και να βελτιωθεί στη χρήση αυτής (και στην πορεία να δώσουμε και για το πιστοποιητικό φυσικά όταν ο μαθητής είναι έτοιμος), και ΌΧΙ να κάνουμε εξετασεοκεντρικές επαναλήψεις, τα "S.O.S", και τα συναφή που ζητάνε οι γονείς με το χρονόμετρο στο χέρι απλά και μόνο για να πάρει ένα pass στις εξετάσεις αγγλικών και ένα χαρτί. Είμαι εντελώς αντίθετη. Άποψή μου βέβαια..  ::)

Θα χαρώ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις και το τι συνηθίζετε. Πού ξέρετε; Μπορεί και να αναθεωρήσω..  ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Συμφωνώ και γω!! Σε παίρνουν τελευταία στιγμή και πιστεύουν πως είσαι θαυματοποιός!!! Σπάνε τα μούτρα τους χρόνια σε κάποια φροντιστήρια και σε καλούν στο τέλος να μπαλώσεις τα αμπάλωτα.. Βέβαια από την άλλη, οι εποχές είναι δύσκολες για να απορρίπτεις μαθητές..  Μπορεί να το αναλάμβανα καθαρά για να κάνω μια νέα γνωριμία, βάζοντας φυσικά τα δυνατά μου χωρίς όμως να πάρω προσωπικά πιθανή αποτυχία του μαθητή..

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ουτε εγω αναλαμβανω...θεωρω οτι ειναι τα δυσκολοτερα μαθηματα και σου χρεωνουν 100% την πιθανη αποτυχια του μαθητη. και εμενα μου ειχαν τυχει στο παρελθον περιπτωσεις που γονεις αφου εδωσε το παιδι στο φροντιστηριο 1-2 με πηραν για μαθημα...φορτωνεσαι οτι βιβλιο χρειαζεται ο καθενας για τις ελλειψεις που εχει, προσπαθεις να καλυψεις κενα ετων περασμενων και τελος. Μπορει να συνεχισει και μετα στο φροντιστηριο -οπως ειχαν κανει σε συναδελφο.
απο τοτε , ειπα οτι δεν θα ξαναπαρω τετοια μαθηματα . >:(

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
*Relieved*

Πάντως, ειλικρινά πολλούς γονείς δεν τους καταλαβαίνω. Εντάξει, έγινε μία λάθος επιλογή (φροντιστηρίου/καθηγητή) και το παιδί δεν έχει μάθει τόσο καλά τα αγγλικά με συνέπεια να μην περνάει τις εξετάσεις.. Δε θα τα βάψουμε μαύρα, ανθρώπινα είναι τα λάθη. Τουλάχιστον ΔΩΣΕ στο παιδί σου και στον νέο καθηγητή ΧΡΟΝΟ να γεμίσουν τα κενά, να ξεπεραστούν οι δυσκολίες και οι αδυναμίες του παιδιού ως προς την ξένη γλώσσα! Επίτρεψε στο παιδί σου να έχει τον χρόνο και την καθοδήγηση που χρειάζεται για να μάθει πρώτα να καταλαβαίνει και να επικοινωνεί στα αγγλικά με ευχέρεια για το επίπεδό του, και ύστερα ζήτα προετοιμασία για πιστοποιητικά. Πρώτα διδάσκουμε τα της γλώσσας και ύστερα, έχοντας κατακτήσει το ζητούμενο επίπεδο, διδάσκουμε τα της προετοιμασίας για εξετάσεις.

Είναι απίστευτο πως πολλοί ζητάνε να εφαρμόσεις μέθοδο "fast food" (την λέω εγώ) στην εκμάθηση ξένης γλώσσας, και γενικότερα απόκτησης γνώσεων. Όπως το fast food είναι μεν γρήγορο και μπορεί να σε χορτάσει κάπως, αλλά δεν παύει να είναι ανθυγεινό φαγητό, έτσι πιστεύω είναι και με αυτές τις μεδόθους και τακτικές.. μπορεί να έχουν κάποιο βραχυπρόθεσμο αποτέλεσμα, αλλά κάνουν κακό στον μαθητή και δεν τον ωφελούν ουσιαστικά.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Σε τετοιους μαθητες συνηθως προχωρατε με εντελως νεα βιβλια; Μου ζητησαν να αναλαβω μια μαθητρια που απετυχε στο Ecce και δε με παιρνει να την απορριψω.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τι εννοεις εντελως νεα βιβλία?

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
τι εννοεις εντελως νεα βιβλία?
Εγώ καταλαβαίνω πως ο/η bestar εννοεί το εξής: το κορίτσι θα είχε κάνει κάποια άλφα ή βήτα βιβλία, αλλά απέτυχε στο ECCE. Άμα την αναλάβει ο/η bestar, να της κάνει μάθημα χρησιμοποιώντας τα παλιά βιβλία ή να βάλει το κορίτσι να αγοράσει καινούργια;

Bestar, νομίζω πως εξαρτάται από τους γονείς αυτό, πολλοί δε θέλουν να ξαναδώσουν λεφτά σε καινούργια βιβλία αγγλικών και σου ζητάνε να δουλέψεις με αυτά που ήδη έχουν. Κυρίως είναι οικονομικό το θέμα. Εάν δεν έχουν πρόβλημα, πρότεινε καινούργια βιβλία που εσύ κρίνεις καλύτερα για προετοιμασία ECCE. Εάν όμως δεν διατίθενται να αγοράσουν ολόκληρη σειρά βιβλίων και να δώσουν ένα σωρό λεφτά, αν θες, προσπάθησε να δουλέψεις με τα παλιά βιβλία του κοριτσιού, δίνε και φωτοτυπίες από τα δικά σου, και αν το κρίνεις απαραίτητο ζήτα να αγοράσουν ακόμα 1 βιβλίο, όχι παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:58:14 πμ από antigoni118 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.