*

Αποστολέας Θέμα: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής  (Αναγνώστηκε 27250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος souzi88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 06:58:27 μμ »
Υπαρχουν καποια διαγνωστικα τεστ που καθοριζουν το "επιπεδο" των παιδιων..περα απο αυτα βλεπεις κι εσυ σε τι επιπεδο βρισκονται και αναλογα τα χωριζεις σε τμηματα.Το ωραριο σου ειναι κανονικο,24 ωρες εβδομαδιαιως, και ασχολεισαι με τη γλωσσα.Μπορει να υπαρχει μεγαλη ποικιλια οσον αφορα το γλωσσικο επιπεδο των παιδιων,πχ. μπορει να υπαρχουν παιδια που μολις τωρα αρχιζουν να μαθαινουν ελληνικα και ξεκινας απο το αλφαβητο ειτε καποια να ειναι πιο προχωρημενα και να χρειαζονται επιπλεον υποστηριξη στο λεξιλογιο,γραμματικη κλπ. Ωστοσο υπαρχει πλουσιο υλικο και βιβλια, οπως το "Γεια σας", που θα σε βοηθησουν πολυ.Δεν ειναι κατι που πρεπει να σε αγχωνει ειλικρινα!..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 07:44:57 μμ »
για να καταλαβω χτυπαω την πορτα της καθε δασκαλας και παιρνω τα παιδακια για να τους κανω μαθημα????και μετα επιστρεφουν στη ταξη τους???το ωραριο μου ειναι 8-2 ετσι???καλα καταλαβα????

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 08:11:21 μμ »
Στη ιστοδελίδα του ΟΕΠΕΚ έχει το παρακάτω επιμορφωτικό υλικό για τα ΖΕΠ

http://www.oepek.gr/pdfs/t-Yliko.pdf




Αποσυνδεδεμένος evipani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 01:24:33 πμ »
για να καταλαβω χτυπαω την πορτα της καθε δασκαλας και παιρνω τα παιδακια για να τους κανω μαθημα????και μετα επιστρεφουν στη ταξη τους???το ωραριο μου ειναι 8-2 ετσι???καλα καταλαβα????

Ακριβώς! Χτυπάς την πόρτα και τα παίρνεις, όπως της ενιχσυτικής!
Το ωράριό σου εσύ το φτιάχνεις! Δεν σε υποχρεώνει κανένας να μείνεις μέχρι τις 2...
Φτιάξε συμπαγές πρόγραμμα ώστε ή να πηγαίνεις αργά ή να φεύγεις νωρίς!
Και εγώ όταν πρωτοπήγα ήμουν πολύ αγχωμένη αλλά πραγματικά είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα!
Σαν να κάνεις φροντιστήριο ένα πράγμα!
Χαλάρωσε και να δεις ότι και του χρόνου θα θες να ξαναπάς!
Και εγώ ήθελα φέτος αλλά δυστυχώς δεν έκατσε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 06:48:05 μμ »
ναι αλλα συναντησα μια δασκαλα που λεει οτι δουλευει με το προγραμμα ζεπ και βοηθα την δασκαλα μεσα στη ταξη της..οντως ετσι ειναι?????δηλαδη 2 δασκαλες μεσα σε μια ταξη???θα διακοπτω την δασκαλα ή θα μ λεει τι να κανω??????πωπωπωπωπω................

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 08:56:19 μμ »
Υπάρχουν και οι δυο περιπτώσεις ανάλογα με το επίπεδο και το αριθμο των παιδιών. Στο σύνδεσμο που έδωσα πιο πάνω τις περιγράφει όλες.


Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 10:14:21 μμ »
ναι το διαβασα....δηλαδη αν ειναι πολλα τα παιδια μπορει να γινει και μεσα στη ταξη και εκτος ταξης?????σωστα????μαλλον πρεπει να το διαβασω ξανα προσεκτικα....

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 11:04:12 μμ »
Στην πρώτη περίπτωση γίνεται το ενισχυτικό μάθημα εξολοκλήρου σε ξεχωριστό τμήμα. Σε αυτή την περίπτωση τα παιδιά δεν ξέρουν καθόλου ή ελάχιστα τη ελληνική γλώσσα.

Στη δεύτερη περίπτωση τα παιδιά έχουν μια μέτρια γνώση της γλώσσας και μπορούν με υποστήριξη εντός της κανονικής τάξης να ακολουθήσουν το μάθημα, δηλ. ο δάσκαλος των ΖΕΠ θα βρίσκεται εντός της τάξης και θα βοηθάει τα παιδιά σε συνεργασία με το δάσκαλο της τάξης. Εδώ μπορεί να γίνει και εκτός τάξης επιπλέον ενίσχυση των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 08:49:23 μμ »
καλησπερα σας και καλη χρονια ηθελα να ρωτησω εκπαιδευτικοι σε προγραμμα σε ζεπ πληρωνονται για πληρες ωραριο οπως ολοι οι αναπληρωτες???????συγνωμη αν θεωρειται ανοητη η ερωτηση μου.......

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 08:35:55 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι: δουλεύω σε τμήμα ζεπ. μπορώ να πάρω καποιο παιδάκι την ώρα του ολοήμερου;;;είναι νόμιμο;;η δασκάλα της τάξης δεν μ αφήνει να το παίρνω τις ώρες που κάνει αυτή μάθημα! μου λέει "αν θες , την ώρα του ολοήμερου"...

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:58:10 μμ »
καλησπερα σας και καλη χρονια ηθελα να ρωτησω εκπαιδευτικοι σε προγραμμα σε ζεπ πληρωνονται για πληρες ωραριο οπως ολοι οι αναπληρωτες???????συγνωμη αν θεωρειται ανοητη η ερωτηση μου.......

Aυτό είναι ξεκάθαρο από την αρχή της πρόσληψης. Αν έχεις πλήρες ωράριο (24 ώρες) πληρώνεσαι κανονικά, όπως και οι υπόλοιποι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου.
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 11:05:21 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι: δουλεύω σε τμήμα ζεπ. μπορώ να πάρω καποιο παιδάκι την ώρα του ολοήμερου;;;είναι νόμιμο;;η δασκάλα της τάξης δεν μ αφήνει να το παίρνω τις ώρες που κάνει αυτή μάθημα! μου λέει "αν θες , την ώρα του ολοήμερου"...

Αυτό το θέμα θα το λύσεις με τον/την  διευθυντή/τρια του σχολείου. Καταλαβαίνω ότι η δασκάλα δε θέλει να χάνει το παιδί μαθήματα, αλλά νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις να το παίρνεις σε δευτερεύοντα μαθήματα (ευέλικτη, εικαστικά). Προφανώς, έχεις κι άλλα παιδιά. Δεν τα κάνεις όλα τις ίδιες ώρες μάθημα. Διαμορφώνεις ένα πρόγραμμα, ώστε να παίρνεις κάθε παιδί 2-3 ώρες την εβδομάδα, αναλόγως και του αριθμού των παιδιών. Για τόσες λίγες ώρες, δε θεωρώ ότι πρέπει να σου δημιουργεί πρόβλημα η δασκάλα.
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 11:32:04 μμ »
Πάντως μια χρονιά που ήμουν σε δημοτικό τα παιδιά για το τμήμα ένταξης τα έπαιρναν από τη δική μου ώρα. Το πιο κουφό δε, ήταν ότι έπρεπε να τους βάλω και βαθμό....,γιατί στον νόμο δεν υπήρχε σχετική πρόβλεψη.

Αποσυνδεδεμένος souzi88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ-Τμήματα Υποδοχής
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 06:47:45 πμ »
Αν θυμαμαι καλα τα παιδια τα παιρνει κανεις τις ωρες που εχουν μαθημα με τον δασκαλο τους κυριως,ενω αποφευγονται οσο γινεται οι ωρες των ειδικοτητων..πολλα απο τα παιδια δυσκολευονται να παρακολουθησουν το μαθημα ετσι κι αλλιως..αυτη ειναι και η ουσια των ζεπ!Εαν δε τα παιδια ανηκουν το καθενα σε διαφορετικα τμηματα ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις ενα προγραμμα που να τους ευχαριστει ολους..αυτες τι βλακειες εκανα κι εγω περσι και ειχα λαλησει..μην κανεις πολλες υποχωρησεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.