*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 07, 2021, 07:44:52 μμ »
Οι κρατήσεις για τις απεργίες υπολογίζονται επί των μεικτών αποδοχών και μάλιστα συμπεριλαμβάνονται και οι κρατήσεις εργοδότη και εργαζομένου, γι`αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά.

Επισης στην απεργια ο μηνας λογιζεται με 25 μερες, ενω στις αλλες αδειες με 30
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:10 »

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 08, 2021, 12:25:30 πμ »
Πηγα σημερα στο κεντρο υγειας κ ο γιατρος διεγνωσε γαστρεντεριτιδα. Μου ειπε να μου δωσει τη Δευτερα Βεβαιωση για αναρρωση 5 ημερων. Τι να κανω ? να παρω τη Δευτερα τον Διευθυντη ? τι πρεπει να κανω στη συνεχεια ?

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 12, 2021, 09:39:00 μμ »
Καλησπέρα.
Ας ρωτήσω εδώ ένα θέμα σχετικά με την αναρωτική άδεια αναπληρωτών που με απασχολει.
Επειδή μέχρι τώρα ως αναπληρώτρια εχει χρειαστεί να πάρω μόνο μονοήμερες άδειες και μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις, δεν ξέρω και τι πολυισχύει.
Το πρόβλημα έχει ως εξής:
Εξακολουθώ να είμαι αναπληρώτρια, δεν διορίστηκα. Μου έσκασε και σοβαρό πρόβλημα που θα χρειαστώ χειρουργείο. Ίσως και δεύτερο μέσα στη διδακτική χρονιά. Το ενδεχόμενο δεύτερο ίσως να καταφέρω να το καθυστερήσω για το τέλος της διδακτικής χρονιάς. Το πρώτο όμως σχετικά επείγει.
Παρότι είναι Αύγουστος, ακόμη και τώρα να έβρισκα άκρη με τα νοσοκομεία να χειρουργηθώ, δεν θα μπορούσα να πάω αναπληρώτρια στην αρχη Σεπτέμβρη. Και θα είχα έτσι και την διετή ρήτρα.
Είναι σχεδόν βέβαιο, ότι δηλώνοντας όλη την Ελλάδα, θα με πάρουν στην πρώτη φάση. Το να μην δηλώσω όλη την Ελλάδα παρά μόνο την περιοχή μου, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα με πάρουν καθόλου. Το να επιλέξω λίγες περιοχές κοντινές παίζω κορώνα γράμματα αν θα παραμείνω άνεργη. Το να μείνω χωρίς δουλειά κάποιους μήνες ή έστω μία χρονιά δεν έχω την πολυτέλεια να το σκεφτώ καν όχι να το κάνω κιόλας.
Στο δια ταύτα: ξέρω ως αναπληρώτρια δικαιούμαι μόνο 15 μέρες αναρωτική (με τα σχετικά περί πληρωμών, επιτροπων κτλ, τα διάβασα αυτα) και αφού έχω πάει και αναλάβει υπηρεσία τουλάχιστον δέκα ημέρες (μετράνε και τα ΣΚ στις μέρες;). Χειρουργείο συν αποκατάσταση χρειάζεται γύρω στον ενάμιση μήνα στην καλύτερη περίπτωση.
Καλούμαι αυτή τη στιγμή να δηλώσω περιοχές με την πρόσκληση που βγήκε και δεν ξέρω τι να κάνω.
Πως μπορώ θεωρείτε όσοι έχετε εμπειρία να διευθετήσω ένα τέτοιο θέμα;
Η κανονική άδεια ειναι επτά ημέρες, η αναρωτική δεκαπέντε, μπορώ να τις πάρω όλες αυτές μαζεμένες; μετράνε και τα ΣΚ μέσα και στα δύο είδη άδειας; Ακόμη και για σοβαρά χειρουργεία δεν προβλέπεται κάτι ειδικό;
Αν δηλώσω μόνο την περιοχή μου και γινει το απίθανο και με πάρουν, με το άθροισμα κανονικής και μακράς αναρωτικής και με την ελπίδα ότι στο τελευταίο διάστημα της αποθεραπείας ίσως να μπορώ να πηγαίνω στο σχολείο αν ειναι κοντινό στην περιοχή μου ίσως να δούλευε αυτό το πλάνο.
Πως μπορώ να σχεδιάσω κάτι τέτοιο; Έχετε καμιά ιδέα; Έχει κάποιος χειριστεί κάτι ανάλογο;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 12, 2021, 09:44:18 μμ »
Τα ΣΚ μετράνε μόνο στην αναρρωτική. Στην κανονική άδεια μετράνε μόνο οι εργάσιμες.
Μήπως μπορείς να το καθυστερήσεις έτσι ώστε να χρησιμοποιήσεις και τις διακοπές των Χριστουγέννων στην αποθεραπεία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:10 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 12, 2021, 10:13:39 μμ »
Καλησπέρα.
Ας ρωτήσω εδώ ένα θέμα σχετικά με την αναρωτική άδεια αναπληρωτών που με απασχολει.
Επειδή μέχρι τώρα ως αναπληρώτρια εχει χρειαστεί να πάρω μόνο μονοήμερες άδειες και μόνο σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις, δεν ξέρω και τι πολυισχύει.
Το πρόβλημα έχει ως εξής:
Εξακολουθώ να είμαι αναπληρώτρια, δεν διορίστηκα. Μου έσκασε και σοβαρό πρόβλημα που θα χρειαστώ χειρουργείο. Ίσως και δεύτερο μέσα στη διδακτική χρονιά. Το ενδεχόμενο δεύτερο ίσως να καταφέρω να το καθυστερήσω για το τέλος της διδακτικής χρονιάς. Το πρώτο όμως σχετικά επείγει.
Παρότι είναι Αύγουστος, ακόμη και τώρα να έβρισκα άκρη με τα νοσοκομεία να χειρουργηθώ, δεν θα μπορούσα να πάω αναπληρώτρια στην αρχη Σεπτέμβρη. Και θα είχα έτσι και την διετή ρήτρα.
Είναι σχεδόν βέβαιο, ότι δηλώνοντας όλη την Ελλάδα, θα με πάρουν στην πρώτη φάση. Το να μην δηλώσω όλη την Ελλάδα παρά μόνο την περιοχή μου, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα με πάρουν καθόλου. Το να επιλέξω λίγες περιοχές κοντινές παίζω κορώνα γράμματα αν θα παραμείνω άνεργη. Το να μείνω χωρίς δουλειά κάποιους μήνες ή έστω μία χρονιά δεν έχω την πολυτέλεια να το σκεφτώ καν όχι να το κάνω κιόλας.
Στο δια ταύτα: ξέρω ως αναπληρώτρια δικαιούμαι μόνο 15 μέρες αναρωτική (με τα σχετικά περί πληρωμών, επιτροπων κτλ, τα διάβασα αυτα) και αφού έχω πάει και αναλάβει υπηρεσία τουλάχιστον δέκα ημέρες (μετράνε και τα ΣΚ στις μέρες;). Χειρουργείο συν αποκατάσταση χρειάζεται γύρω στον ενάμιση μήνα στην καλύτερη περίπτωση.
Καλούμαι αυτή τη στιγμή να δηλώσω περιοχές με την πρόσκληση που βγήκε και δεν ξέρω τι να κάνω.
Πως μπορώ θεωρείτε όσοι έχετε εμπειρία να διευθετήσω ένα τέτοιο θέμα;
Η κανονική άδεια ειναι επτά ημέρες, η αναρωτική δεκαπέντε, μπορώ να τις πάρω όλες αυτές μαζεμένες; μετράνε και τα ΣΚ μέσα και στα δύο είδη άδειας; Ακόμη και για σοβαρά χειρουργεία δεν προβλέπεται κάτι ειδικό;
Αν δηλώσω μόνο την περιοχή μου και γινει το απίθανο και με πάρουν, με το άθροισμα κανονικής και μακράς αναρωτικής και με την ελπίδα ότι στο τελευταίο διάστημα της αποθεραπείας ίσως να μπορώ να πηγαίνω στο σχολείο αν ειναι κοντινό στην περιοχή μου ίσως να δούλευε αυτό το πλάνο.
Πως μπορώ να σχεδιάσω κάτι τέτοιο; Έχετε καμιά ιδέα; Έχει κάποιος χειριστεί κάτι ανάλογο;

Υπάρχουν έξτρα αναρρωτικές άδειες για αναπληρωτές που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση ή έχουν ανάγκη μεταγγίσεων. Επίσης σε περιπτώσεις αναπληρωτών που πάσχουν από νοσήματα που χαρακτηρίζονται δυσίατα (ψάξε είναι μια μεγάλη λίστα) δίνονται έξτρα 15 μέρες. Ψάξε μήπως η πάθησή σου ανήκει σε κάποια από αυτές τις περιπτώσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:10:40 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας.
Έχω σκεφτεί αυτο με τις διακοπες Χριστουγεννων, αλλά απο τα λεγομενα του γιατρού που έχω δει δεν μπορώ να το αφήσω για τοσο μετα. Την επόμενη εβδομάδα έχω ένα δευτερο ραντεβου με αλλο γιατρό για να δω αν εχω άλλη λύση.
Ξέρει κάποιος ποια ειναι ακριβως αυτη η λιστα με τα δυσίατα (ειδα μολις ενα φεκ 1386/2001 τευχος Β, αυτο; ) και αν εμπίπτουν και οι αναπληρωτες σε αυτα? Και οι έξτρα 15 μέρες είναι με ή χωρίς πληρωμή και με ή χωρίς μόρια προυπηρεσίας?
Αν σε αυτο το φεκ αναφερεται η λιστα που μου ειπατε τοτε απο οτι ειδα είναι μέσα σε αυτα το πρόβλημα μου. Αλλά ισχύει για όλους αυτη η λίστα:

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2021, 11:19:28 μμ από anti_08 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:18:28 μμ »
ια. Άδεια νοσήματος

Στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που πάσχουν από δυσίατα νοσήματα, χορηγείται αναρρωτική άδεια διάρκειας δεκαπέντε (15) ημερών επιπλέον της προβλεπόμενης από τις ισχύουσες διατάξεις, η οποία είναι αμειβόμενη και λαμβάνεται υπόψη ως χρόνος πραγματικής διδακτικής υπηρεσίας για όλα τα δικαιώματα {παρ. 5 του άρθρου 70 του Ν.4485/2017 (Φ.Ε.Κ.114 τ. Α΄/4-8-2017)}.

Ως δυσίατα νοσήματα νοούνται αυτά της Υ1/Γ.Π./οικ.16884/12-10-2001(Φ.Ε.Κ.1386 τ.Β΄/22-10-2001) απόφασης του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας . Για τη χορήγηση της άδειας απαιτείται πιστοποιητικό από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.), όπου θα αναγράφεται το ποσοστό αναπηρίας και το χρονικό διάστημα για το οποίο ισχύει το πιστοποιητικό.



https://www.e-nomothesia.gr/inner.php/kat-ygeia/perithalpse/upourgike-apophase-u1-gp-oik-16884-2001.html?print=1
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:22:27 μμ »
ια. Άδεια νοσήματος

Στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που πάσχουν από δυσίατα νοσήματα, χορηγείται αναρρωτική άδεια διάρκειας δεκαπέντε (15) ημερών επιπλέον της προβλεπόμενης από τις ισχύουσες διατάξεις, η οποία είναι αμειβόμενη και λαμβάνεται υπόψη ως χρόνος πραγματικής διδακτικής υπηρεσίας για όλα τα δικαιώματα {παρ. 5 του άρθρου 70 του Ν.4485/2017 (Φ.Ε.Κ.114 τ. Α΄/4-8-2017)}.

Ως δυσίατα νοσήματα νοούνται αυτά της Υ1/Γ.Π./οικ.16884/12-10-2001(Φ.Ε.Κ.1386 τ.Β΄/22-10-2001) απόφασης του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας . Για τη χορήγηση της άδειας απαιτείται πιστοποιητικό από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.), όπου θα αναγράφεται το ποσοστό αναπηρίας και το χρονικό διάστημα για το οποίο ισχύει το πιστοποιητικό.



https://www.e-nomothesia.gr/inner.php/kat-ygeia/perithalpse/upourgike-apophase-u1-gp-oik-16884-2001.html?print=1

Ευχαριστω πολυ πολυ!

Να ειστε όλοι καλά παιδιά! Νομίζω ότι με καλύπτει αυτό. Μου διώξατε ένα μεγάλο άγχος που είχα γιατί φαινεται να υπαρχει λύση. Το πως γίνεται με επιτροπές κτλ θα το βρω στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 12, 2021, 11:32:26 μμ »
Ευχαριστω πολυ πολυ!

Να ειστε όλοι καλά παιδιά! Νομίζω ότι με καλύπτει αυτό. Μου διώξατε ένα μεγάλο άγχος που είχα γιατί φαινεται να υπαρχει λύση. Το πως γίνεται με επιτροπές κτλ θα το βρω στην πορεία.

Παρακαλώ anti_08. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να χάσεις την πρόσληψη γι`αυτό. Εσύ βέβαια γνωρίζεις καλύτερα το μέγεθος του προβλήματος αλλά αυτά συνήθως λύνονται με κατανόηση.

Περαστικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2021, 11:55:18 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:04:27 πμ »
Περαστικά και γρήγορα να ευχηθώ κι εγώ! Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω κάτι σχετικό ώστε να σε βοηθήσω αλλά θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο που είπε ότι καλό είναι να μη χάσεις την πρόσληψη εξαιτίας του θέματος υγείας που αντιμετωπίζεις. Εννοείται φυσικά πως προέχει η υγεία σου και μετά έρχονται όλα τα άλλα. Θέλω, ωστόσο, να πιστεύω πως υπάρχει λύση, μέριμνα και πρόνοια από τη πλευρά του κράτους και για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που μπορεί να αντιμετωπίσουν μια τέτοια κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:45:23 πμ »
Αναρρωτική άδεια μπορείς να πάρεις για όσους μήνες θέλεις με τα κατάλληλα δικαιολογητικά. Το θέμα είναι τι υπολογίζεται στην προϋπηρεσία και για ποιο χρονικό διάστημα πληρώνεσαι από τη Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Το δεκαήμερο είναι εργάσιμες ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:53:03 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι! Δεν μπορείτε να καταλάβετε τι κουράγιο μου δώσατε μέσα από δύο μηνύματα.

Το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό που επισημαίνετε ότι δεν πληρώνεσαι και χάνεις και μόρια με τις έξτρα μέρες.
Δεν έχω την πολυτέλεια να χάσω την πρόσληψη γιατί είμαι παντελώς αυτο-υποστηριζόμενη.
Να είστε καλά!  :)

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 01:03:43 μμ »
Γεια σας,
Είμαι αναπληρώτρια και χρειάστηκε να πάρω 3 άδειες τριήμερες αναρρωτικής (1 από κέντρο υγείας και 2 από ιδιώτες). Η Διεύθυνση Δευετεροβάθμιας που ανήκω ενημέρωσε τον Διευθυντή μου ότι δικαιούμαι το μέγιστο 8 μέρες αναρρωτική. Όταν κάλεσα τη ΔΙΔΕ για να ρωτήσω σχετικά, μου είπαν ότι οι 15 πρέπει να είναι συνεχόμενες κι ότι δεν μπορούν να σπάσουν, κι ότι αυτό λέει ο κώδικας δημοσίων υπαλλήλων!
Γνωρίζετε κάτι σχετικά; Εγώ έχω μείνει άναυδη γιατί το μόνο που γνώριζα είναι ότι δικαιούμαστε 15 ημέρες, χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες...

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 01:53:21 μμ »
Λοιπόν, ευτυχώς το κοιτάξαν πάλι το θέμα και με ενημέρωσαν ότι αυτό μου είπαν δεν ισχύει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 140
Σύνολο: 141

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.