*

Αποστολέας Θέμα: Νέα σχολική χρονιά  (Αναγνώστηκε 2102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέα σχολική χρονιά
« στις: Αύγουστος 19, 2020, 01:40:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τις σκέψεις σας για τη νέα χρονιά.

Με τα τρέχοντα δεδομένα (αύξηση κρουσμάτων, άνοιγμα των σχολείων), τι σκέφτεστε να κάνετε με τα ιδιαίτερα μαθήματα για τη νέα χρονιά; Πέρα από την ατομική μας προστασία και των δικών μας ανθρώπων, έχουμε ευθύνη και για την προστασία των μαθητών μας και των οικογενειών τους. Έχω προβληματιστεί πολύ για το αν θα ξεκινήσω μαθήματα, αν θα πηγαίνω με μάσκα (αλλά πώς να διδάξεις ειδικά σε μικρούς μαθητές μια ξένη γλώσσα με μάσκα;), αν θα κάνω μαθήματα online (που πολλοί γονείς δεν τα προτιμούν και με το δίκιο τους) και ένα σωρό τέτοιες σκέψεις.
Εσείς πώς σκέφτεστε να κινηθείτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα σχολική χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:09 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα σχολική χρονιά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2020, 03:41:36 μμ »
Εγώ δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά σκεπτόμενη σαν γονέας, δεν θα ήθελα να μπαίνει στο σπίτι μου καθηγητής χωρίς μάσκα. Θα προσπαθούσα επίσης να αναδιαμορφώσω τον χώρο, πχ αντί να κάθεται κολλητά με το παιδί στο γραφείο, να κάθονται ο ένας απέναντι από τον άλλον στο τραπέζι της τραπεζαρίας, αν είναι εφικτό, και θα έβαζα και στο παιδί μου μάσκα κ θα φορούσα κ εγώ κ όποιος άλλος ήταν στο σπίτι εκείνη την ώρα. Στη θέση σου δηλαδή θα το ζητούσα σαν όρο κ εγώ για να κάνω μάθημα, να φοράει μάσκα όποιος ενδέχεται να με συναντήσει. Θα λάμβανα κ άλλα μέτρα όπως αποφυγή κλιματισμού κ φυσικό αερισμό του χώρου, αντισηπτικό σε εμφανές σημείο εννοείται. και εκ των προτέρων συνεννόηση για το τι θα γίνει σε περίπτωση οποιασδήποτε αδιαθεσίας του παιδιού ή του καθηγητή. Είναι περίεργο να βάζεις κάποιον στο σπίιτ σου τέτοιες εποχές, κι εγώ το σκέφτομαι που έχω την μπειμπισίτερ, αλλά από το να πηγαίνει το παιδί στο φροντιστήριο, σε μια μικρή αίθουσα με τόσα άλλα παιδιά κλπ, πιο ασφαλές θα μου φαινόταν να έρχεται σπίτι άνθρωπος εμπιστοσύνης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.