*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης  (Αναγνώστηκε 2503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« στις: Νοέμβριος 23, 2012, 08:06:25 μμ »
Bitch παρακαλώ αν μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος σχετικός συνάδελφος ξέρει, έχω το εξής θέμα: Τοποθετήθηκα μετά από απόσπαση στα τέληΑυγούστου σε σχολείο με περισσότερα μόρια από αυτά της διάθεσης. Πήγα κανονικά ενάμισυ μήνα αλλά μετά λόγω προβλημάτων κύησης σταμάτησα. Πριν από λίγες ημέρες μια συνάδελφος μου έφερε μια ειδοποίηση που λέει ότι από την επόμενη ακριβώς μέρα που σταμάτησα ανακαλείται η τοποθέτησή μου και επιστρέφω στη διάθεση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το Μαίο σκοπεύω να επιστρέψω στη δουλειά γιατί θα ήθελα να ζητήσω την άδεια ανατροφής από Σεπτέμβριο επειδή η οργανική μου είναι πολύ μακρυα από το σπίτι μου και αν δε πάρω απόσπαση του χρόνου θα έχω πρόβλημα με το ποιος θα προσέχει το μωρό.Η ερώτηση μου είναι η εξής: 1. Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι όποια εκπαιδευτικός μένει έγκυος βγαίνει αυτομάτως στη διάθεση αν δεν έχει οργανική ή κάνει η κάθε δευτεροβάθμια ότι θέλει σε αυτό; 2. Εγώ αν τοποθετηθώ εκ νέου σε σχολείο το Μαϊο θα έχω χάσει τα επιπλέον μόρια του σχολείου. Τότε πως θα τα διεκδικήσω εκ των υστέρων αφού θα έχουν βγει οι μεταθέσεις; 3. Υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί η άδεια ανατροφής λόγω της κρίσης; (Το τελευταίο ξέρω ότι είναι δύσκολο να απαντηθει)
περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:09 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 08:14:40 μμ »
στάσου γιατί κάτι δεν κατάλαβα! έχεις οργανική ή βρίσκεσαι σε διάθεση; Η οργανική σου είναι στην ίδια περιοχή μετάθεσης με το σχολείο απόσπασης;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 08:40:44 μμ »
Έχω οργανική στον Έβρο και πήρα απόσπαση για φέτος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2012, 03:02:04 μμ από stellousi »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 08:48:55 μμ »
αααα οκ, τώρα εξηγούνται πολλά.
Λοιπον ναι, εφόσον σου έκαναν τροποποίηση τοποθέτησης ( και μπορούν να στο κάνουν - ειδικά εφόσον δεν υπηρετείς στο σχολείο αλλά είσαι σε άδεια ) θα λάβεις τα μόρια του νέου σχολείου τουλάχιστον ώσπου να επιστρέψεις απο την άδεια τον Μάιο. Αν παραμείνει αυτή η τοποθέτηση τότε τον Μάιο θα αναλάβεις και θα υπηρετήσεις στο σχολείο αυτό ( με τα λιγότερα μόρια ), διαφορετικά σε όποιο σχολείο σου πουν τότε.
επομένως για όσα ρωτάς ισχύουν τα εξής :
1. εφόσον είσαι σε άλλο ΠΥΣΔΕ με αποσπαση το ΠΥΣΔΕ απόσπασης σε τοποθετει όπου υπάρχουν κενά και όπου κρίνει εκείνο απαραίτητο για να καλύψει τις ανάγκες των σχολείων. Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι έγκυος ή όχι, είσαι αποσπασμένη γι αυτούς. Το γεγονός βέβαια ότι είσαι σε άδεια προφανώς και τους διευκολύνει καθώς είναι και λίγο άδικο να πιστώνεσαι μόρια που δεν υπηρετείς πραγματικά. Πολλά ΠΥΣΔΕ το κάνουν αυτό σε όσους είναι σε άδεια και δεν κατέχουν οργανική (και κατ' εμέ δικαίως ) .
2. Απο τη στιγμή που έχει γίνει τροποποίηση τοποθέτησης δεν μπορείς να διεκδικήσεις εκ των υστέρων μόρια που δεν υπηρέτησες σε σχολείο που δεν είσαι πλέον τοποθετημένη.
3. για την άδεια ανατροφής το μόνο που έχει ακουστεί ειναι ότι υπάρχει μία σκέψη να δίνεται μεν με μειωμένες αποδοχές δε. Θα δείξει. 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:09 »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:45:05 μμ »
Απλά δε θα ήταν σωστό αυτό να ισχύει σε ΟΛΑ τα ΠΥΣΔΕ και όχι σε μερικά; Γιατί έχω ακούσει ότι σε άλλα ΠΥΣΔΕ δεν ανακαλούν την τοποθέτηση σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Τα δύο μέτρα και δυο σταθμά δεν μου αρέσουν.Αν έφευγα δηλαδή το Δεκέμβρη που θα είχαμε ήδη στείλει τις αιτήσεις μετάθεσης τι θα γινόταν; Επίσης, αν τον Μαιο τοποθετηθώ σε σχολείο με περισσότερα μόρια από αυτά της διάθεσης, δεν θα είναι άδικο για τους δυο αυτούς μήνες Μαίο Ιούνιο να μην πάρω τα επιπλέον μόρια; Και κάτι που ήθελα να ρωτήσω και το ξέχασα: Για το διάστημα που ήμουν στο σχολείο θα πάρω τα μόρια του σχολείου; Το δεύτερο μήνα που δούλεψα 10 μέρες περίπου θα τις πάρω αναλογικά, θα κερδίσω ή θα χάσω όλο το μήνας\;
Τέλος αν μάθεις μελλοντικά κάτι επίσημο για το τι θα ισχύει από εδώ και στο εξής για τις άδειες ανατροφής, αν μπορείς να κάνεις μια ενημέρωση. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Με βοήθησες να καταλάβω κάποια πράγματα. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 10:09:01 μμ »
οι αποσπαμένοι θεωρούνται ήδη ευνοημένοι λόγω της απόσπασής τους καθώς έρχονται πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων τους. Το κάθε ΠΥΣΔΕ δεν κάνει τα δικά του ως προς την τροποποίηση τοποθέτησης. Είναι μια διαδικασία που προβλέπεται  και το να αλλάξουν την τοποθέτηση κάποιου σε άδεια σε σχολείο με λιγότερα μόρια δεν είναι κάτι που απαγορεύεται. Το ότι το ΠΥΣΔΕ Χαλικιδικής το κάνει δε σημαίνει ότι κάνει κάτι λάθος - αντίθετα θεωρώ ότι είναι δίκαιη αυτή η ρύθμιση.

Αν προκύψουν περισσότερα ή και λιγότερα μόρια ως την ανακοίνωση των μεταθέσεων λόγω τροποποίησης τοποθέτησης ή ακόμα και λόγω άδειας άνευ αποδοχών ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αλλάζουμε την μοριοδότηση. Όχι απευθείας φυσικά καθώς το σύστημα έχει κλειδώσει πλέον, αλλά ζητάμε απο το υπουργείο και τα αλλάζουν. Αυτή είναι standard  διαδικασία εδώ και πολλά χρονια. Όσο για τα μόρια του Μαίου - Ιουνίου θα μπορούσε κανείς να αντιτάξει ότι ωστόσο Ιούλιο και Αύγουστο λαμβάνεις μόρια Έβρου.

Για όσο διάστημα ήσουν στο σχολείο φυσικά και θα λάβεις μόρια του σχολείου που υπηρέτησες. Οι δέκα μέρες απο τον δεύτερο μήνα δε θα ληφθούν υπόψη για μοριοδότηση καθώς όπως αναφέρει η εγκύκλιος μεταθέσεων κάθε χρόνο - και δε νομίζω να αλλάξει με τη φετινή - υπηρετήσεις κάτω των 15 ημερών δεν υπολογίζονται για μοριοδότηση.Επομένως τον δεύτερο μήνα θα λάβεις μόρια για το άλλο σχολείο  - αυτό της τροποποίησης.

Εννοείται πως αν μάθω κάτι για την άδεια ανατροφής θα ενημερώσω. Προς το παρόν οι πληροφορίες αυτές μας ήρθαν απο την υγειονομική επιτροπή στην οποία είχαμε στείλει πρός έγκριση άδειες επαπειλούμενης. Τώρα αν και πότε θα γίνει αυτό , θα δούμε!   :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Συνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 04:18:26 μμ »
Τα μόρια Μαϊου Ιουνίου θα μετρηθούν σωστά του χρόνου. Προς το παρόν γίνεται πρόβλεψη για το πού θα είσαι μέχρι τον Αύγουστο του 2013. Σε περίπτωση που κάτι αλλάξει τόσο αργά όσο στην δική σου περίπτωση (Μάιο πιθανόν να έχουν ήδη ανακοινωθεί οι μεταθέσεις) τα σωστά μόρια μπαίνουν την επόμενη χρονιά.
Τώρα για το οτι ανακάλεσαν την τοποθέτηση σου επειδή έμεινες έγκυος και σε ξαναέβγαλαν στη διάθεση δε διαφωνώ(αν και φέτος το Υπουργείο έστειλε οδηγία να τοποθετούνται όλοι κάπου έστω κι αν έχουν άδεια και να μη μένουν στη διάθεση), απλά όντως το πρόβλημα προκύπτει από το οτι κάθε ΠΥΣΔΕ κρίνει και πράττει όπως θέλει και δεν ισχύει το ίδιο για όλους! Βέβαια αν σκεφτείς πως πριν το Edata το κάθε γραφείο μετρούσε και με διαφορετικό τρόπο μόρια πάλικαλά να λέμε!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:49:53 μμ »
ουπς!! λάθος ποστ σε λάθος νήμα...  ;) ;)


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 03:06:21 μμ »
Το ότι έχει δοθεί αυτή η οδηγία φέτος από το υπουργείο να τοποθετούνται όλοι σε κάποιο σχολείο έστω κι αν είναι σε άδεια δεν είναι δεσμευτική για τις δευτεροβάθμιες; Γιατι δεν με πειράζει να λάβω τα λίγοτερα μόρια που είναι της διάθεσης , ας με βάζανε σε ένα σχολείο που να έχει τα ίδια με αυτά της διάθεσης. Έχουν ακουστεί όμως τόσα πολλά για όσους μένουν στη διάθεση και αυτό είναι που με στεναχωρεί.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 06:59:20 μμ »
Σε εμας αυτοί που είναι στη διαθεση του Πυσδε και αποσπάστηκαν (οταν θα επιστρεψουν το καλοκαίρι )ή λείπουν με άδειες κύησης, λοχείας, ανατροφής τοποθετήθηκαν σε σχολεία της πόλης και παίρνουν τα λιγότερα δυνατά μόρια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2012, 07:01:10 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης μετά από ανάκληση τοποθέτησης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 07:11:02 μμ »
και σε μας το ίδιο!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159808
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.