*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ αλλα οι αιτησεις ηταν μεχρι 1 ιουλιου..ενδιαφερον πάντως...αλλα δεν ξερω ρε παιδι μου..πολλα τα λεφτα για ολα αυτα και αραγε θα εχουν καποιον αντιχτυπο ή απλα θα εξακολουθουμε να δινουμε τα καλα μας τα λεφτουδακια μεσα στην απογνωση μας??!! ??

Νομιζω οτι εχει παρει παραταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16119&spec=job&type=1

Έβγαλε ανακοίνωση ο ΕΟΠΠΕΠ;

Εγώ πάντως δεν μπορώ να μπω στην σελίδα τους σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Όπως το διατυπώνουν δικαίωμα συμμετοχής έχουν:
- Οι εκπαιδευτές που είναι ενταγμένοι στο Εισαγωγικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αριθμ. 11613/03.11.2006 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1700 Β΄) με θέμα: Τροποποίηση της αριθμ. 113172/2005 (ΦΕΚ 1593 Β΄) Κοινής Απόφασης των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας περί Συστήματος Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων και όσοι διαθέτουν διδακτική πείρα τουλάχιστον 150 ωρών σε ενηλίκους.

- Οι εκπαιδευτές που είναι ενταγμένοι στο Εισαγωγικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη με αριθμ. 113613/3.11.2006 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1700 Β΄) με θέμα: «Τροποποίηση της αριθ. 113172/2005 (ΦΕΚ 1593 Β΄) Κοινής Απόφασης των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας περί Συστήματος Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων και έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς το πρόγραμμα εκπαίδευσης εκπαιδευτών 300 ωρών του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας».

Αυτό το "και όσοι" εννοεί ότι μπορούν να συμμετέχουν και όσοι δεν είναι ενταγμένοι στο εισαγωγικό μητρώο, αλλά έχουν πάνω από 150 ώρες προϋπηρεσία; Ή ότι είναι προαπαιτούμενο να είσαι ενταγμένος για να συμμετάσχεις; Βγάζει άκρη κανείς;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Όπως το διατυπώνουν δικαίωμα συμμετοχής έχουν:
- Οι εκπαιδευτές που είναι ενταγμένοι στο Εισαγωγικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αριθμ. 11613/03.11.2006 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1700 Β΄) με θέμα: Τροποποίηση της αριθμ. 113172/2005 (ΦΕΚ 1593 Β΄) Κοινής Απόφασης των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας περί Συστήματος Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων και όσοι διαθέτουν διδακτική πείρα τουλάχιστον 150 ωρών σε ενηλίκους.

- Οι εκπαιδευτές που είναι ενταγμένοι στο Εισαγωγικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη με αριθμ. 113613/3.11.2006 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1700 Β΄) με θέμα: «Τροποποίηση της αριθ. 113172/2005 (ΦΕΚ 1593 Β΄) Κοινής Απόφασης των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας περί Συστήματος Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων και έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς το πρόγραμμα εκπαίδευσης εκπαιδευτών 300 ωρών του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας».

Αυτό το "και όσοι" εννοεί ότι μπορούν να συμμετέχουν και όσοι δεν είναι ενταγμένοι στο εισαγωγικό μητρώο, αλλά έχουν πάνω από 150 ώρες προϋπηρεσία; Ή ότι είναι προαπαιτούμενο να είσαι ενταγμένος για να συμμετάσχεις; Βγάζει άκρη κανείς;

Αν έχεις 150 ώρες προϋπηρεσία μπορείς να ενταχθείς στο Εισαγωγικό Μητρώο. Από ότι καταλαβαίνω και από ότι θυμάμαι πριν κάτι μήνες που τους πήρα τηλ. Όσοι είναι ήδη ενταγμένοι σστο εισαγωγικό θα πληρώνουν 60€ ενώ όσοι δεν είναι αλλά έχουν 150 ώρες θα στείλουν και τις βεβαιώσεις και θα πληρώσουν κατι παραπάνω δε θυμάμαι πόσο μάλλον περίπου το διπλάσιο. Έτσι μου είχαν πει πριν 6-7 μήνες που ρώτησα και είπαν κάπως έτσι θα γίνει. Τη Δευτέρα θα λυθούν οι απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2013, 04:44:20 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Γεια σας,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα που έχω μπερδεμένα:(η ανακοίνωση που έχει βγει απο το eoppep αφορά εξετάσεις πιστοποίησης για όσους είναι ήδη ενταγμένοι στο εισαγωγικό μητρώο σωστα?και όποιος καινούργιος θέλει να ενταχτεί στο εισαγωγικό μητρώο ποια είναι η διαδικασία και οι προυποθέσεις?μπορώ να το βρω κάπου?ή υπήρχαν συγκεκριμένες ημερομηνίες που γινοταν αιτήσεις κτλ?Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Ενώ είμαι γραμμένος στο εισαγωγικό μητρώο μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις πιστοποίησης όταν πάω να κάνω την ηλεκτρονική δήλωση. Ξέρει κανείς κάτι; Πρέπει να έχουμε και τις άλλες προυποθέσεις που λέει;

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ είμαι γραμμένος στο Εισαγωγικό μητρώο και έκανα κανονικά την ηλεκτρονική αίτηση.

Η ανακοίνωση πάντως δίνει την εντύπωση ότι γράφτηκε λίγο στα βιαστικά.

Δεν έχουν ούτε καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης, ούτε την διεύθυνση στην οποία πρέπει να ταχυδρομήσουμε την εκτυπωμένη αίτηση.

Και εκτός των άλλων όποιος τρίτος γνωρίζει το ΑΦΜ μου μπορεί να μπει στην ιστοσελίδα της ηλεκτρονικής αίτησης και να μου την ακυρώσει!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πως μπορούμε να γραφτούμε στο Εισαγωγικό μητρώο, ώστε να έχουμε δικαίωμα να στείλουμε αίτηση;;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Πως μπορούμε να γραφτούμε στο Εισαγωγικό μητρώο, ώστε να έχουμε δικαίωμα να στείλουμε αίτηση;;
Μάλλον δεν υπάρχει ακόμα αυτή η δυνατότητα... Και αν υπάρχει αντιμετωπίζεται από όλους σαν επτασφράγιστο μυστικό! Μάλλον θα πρέπει να πάρουμε κάποιο τηλέφωνο μήπως και βγάλουμε άκρη.

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως μπορούμε να γραφτούμε στο Εισαγωγικό μητρώο, ώστε να έχουμε δικαίωμα να στείλουμε αίτηση;;
για εγγραφεις στο εισαγωγικο οποιαδηποτε στιγμη στελνεις τις βεβαιωσεις,πτυχια κλπ στο εκεπις...μαζι με παραβολο..
ετσι ηταν παλια δεν νομιζω να αλλαξε κατι σε αυτο...απλα θα αργησουν να σε ενταξουν στο μητρωο α διοτι αργουν παρα πολυ...
και δεν ξερω αν θα προλαβεις να κανεις ηλεκτρονικη αιτηση τωρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2013, 09:35:45 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Πως μπορούμε να γραφτούμε στο Εισαγωγικό μητρώο, ώστε να έχουμε δικαίωμα να στείλουμε αίτηση;;

Από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να γραφείς στο Εισαγωγικό μητρώο τώρα. Αν πληρείς τις προϋποθέσεις  κάνεις αίτηση για να πιστοποιηθείς με εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ

Δεν έχουν ούτε καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης, ούτε την διεύθυνση στην οποία πρέπει να ταχυδρομήσουμε την εκτυπωμένη αίτηση.



Πράγματι και εγώ αυτή την απορία είχα που θα τα στείλουμε και τι θέμα θα βάλουμε στο φάκελο για να μη το φάνε τα αζήτητα;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αν είναι θα πάρω ένα τηλ. για διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Πως μπορούμε να γραφτούμε στο Εισαγωγικό μητρώο, ώστε να έχουμε δικαίωμα να στείλουμε αίτηση;;

Από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να γραφείς στο Εισαγωγικό μητρώο τώρα. Αν πληρείς τις προϋποθέσεις  κάνεις αίτηση για να πιστοποιηθείς με εξετάσεις.
Αφού στις προϋποθέσεις να κάνεις αίτηση, σου λέει ότι πρέπει να είσαι ενταγμένος στο Εισαγωγικό μητρώο! Λένε ότι ο λόγος που ξεκινάει κάτι τέτοιο "πιλοτικά", αποκλείοντας όλους τους υπόλοιπους, είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετοί αξιολογητές για όλους. Το γεγονός ότι ξεκινάει "πιλοτικά" και ότι δεν έχουμε όλοι πρόσβαση στην αξιολόγηση, σημαίνει λογικά ότι όσοι δεν είμαστε στο Εισαγωγικό μητρώο δε θα αποκλειστούμε από τις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε μέχρι τότε... Καταθέτουμε τα χαρτιά με τη διαδικασία (http://www.eoppep.gr/index.php/el/component/content/article/2-uncategorised/66-trainers-introductory-executive-register-inclusion) που ίσχυε κάποτε; Το καινούργιο ΦΕΚ φρόντισε να διευκρινίσει ότι ευνοούνται όσοι ήταν παλιά στο ΕΚΕΠΙΣ, αλλά είναι ασαφές ως προς το τι γίνεται με τους νέους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.