*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis διαφωνώ με όλα όσα ανέφερες. Δεν μιλάμε για απλή ασυνέπεια του υπουργείου, μας έγραψε κανονικότατα με συνεχείς αναβολές των εξετάσεων, τώρα εάν εσύ σου αρέσει να πληρώνεις το 2012 και να δίνεις εξετάσεις το 2015, τι να σου πω να το κοιτάξεις...Τώρα για να διδάξεις γνώμη μου είναι ότι η ερευνητική εμπειρία και το διδακτορικό πρέπει να είναι προαπαιτούμενα, σε ορισμένες ειδικότητες μάλιστα οι απόφοιτοι των ΤΕΙ να τηρούν και κάποιες παραπάνω προδιαγραφές ίσως να δίνουν και εξετάσεις, η εκπαίδευση δεν είναι παίρνω τα μπικικίνια και την κάνω (μη το πάρεις και αυτό σαν προσβολή δεν το λέω για σένα). Γιατί φίλε μου στα ΙΕΚ δυστυχώς Χημεία διδάσκει και ο τεχνολόγος τροφίμων, μαθήματα της ιατρικής ακόμα και ο κτηνίατρος, δεν πάει έτσι όμως..επειδή ξεφύγαμε τελείως από το θέμα, εγώ σας ανέφερα 5 σημεία στη μοριοδότηση των εκπαιδευτών για το 2016 που τα θεωρώ μη αξιοκρατικά, εσύ τώρα μου κάνεις επίθεση γιατί έχω διδακτορικό και εσύ πιστοποίηση, δηλαδή εγώ δε δικαιούμαι ρε μάγκα να δώσω επί ισοις όροις εξετάσεις, ας βγει μία λίστα μέχρι το 2017 που θα αλλάξει και ο νόμος, οπότε και θα έχουν μαζευτεί αρκετοί εκπαιδευτές με πιστοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος C.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@Alexallaround ,

Δυστυχώς συνάδελφέ "Επιστήμονα" η ασχετοσύνη σου όσο αφορά το θέμα ΑΕΙ - ΤΕΙ δεν έχει προηγούμενο. Στον ΕΟΠΠΕΠ λοιπόν μπορείς αναλυτικά να ενημερωθείς από Εθνικό πλαίσιο προσόντων για τους δύο τομείς που έχει η ανώτατη εκπαίδευση καθώς και να να μάθεις και να κατανοήσεις και άλλες σημαντικές έννοιες που προφανώς αγνοείς.

Αυτά στο τυπικό κομμάτι του πράγματος, όσο αφορά το γνωστικό επίπεδο άποψη μου είναι κυρίως το πόσο θα το αναπτύξει ο καθένας μετά από το βασικό κομμάτι των σπουδών, εννοώντας και τα μεταπτυχιακά αλλά και μια έννοια που μπορεί να σου φανεί κάπως περίεργη, την ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Όσο αφορά το κομμάτι της παρότρυνσης για πιστοποίησης όπως σου ανέφεραν και οι συνάδελφοι είναι τουλάχιστον αστείο και προσβλητικό για όλους εμάς που δεν είμαστε κολλητοί με κάποιον δ/ντη , οπότε αυξάνοντας τα προσόντα προσπαθούσαμε να πάρουμε κάποιες ώρες.

Φιλικά πάντα

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
C.L εσύ είσαι αγόρι μου άσχετος, όχι εγώ και μάθε πριν απαντάς να καταλαβαίνεις τι γράφουμε εδώ μέσα. Τώρα εάν δεν μπορείς δικό σου πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για ποια αγορά εργασίας μιλάς, για αυτή που σαν απόφοιτος ΤΕΙ θα πας και δεν θα ξέρεις τι σου γίνεται, είσαι σοβαρός. Εδώ σαν απόφοιτος ΑΕΙ και έχεις σοβαρή έλλειψη γνώσεων. Η εκπαίδευση θέλει γνώσεις, ερευνητική και επαγγελματική εμπειρία, όχι ένα από τα τρία και τα τρία, γκε γκε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το φιλικά πάντα στο τέλος τι το έβαλες, διχασμένη προσωπικότητα και έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@@ εάν θες να βρίσεις μη μου στέλνεις προσωπικά μηνύματα στο email, και βελτίωσε την ορθογραφία σου κ. εκπαιδευτή...

Αποσυνδεδεμένος C.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν θα μπω στον κόπο να γράψω κάτι άλλο δεν έχει νόημα καθώς φαίνεται το επίπεδο σου από το ύφος των απαντήσεων. Το φιλικά το εννοώ μήπως και καταλάβεις γενικά τι γίνεται και αλλάξεις τις παγιωμένες σου απόψεις για την εκπαίδευση.

 Όπως και να έχει οι συζητήσεις μας είναι δημόσιες και όλοι κρινόμαστε από τα λεγόμενα μας.

Όταν θες να απαντήσεις επίσης μπορείς και σε ένα μήνυμα.

Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Αυτά που λεει το πρόσωπο Alexallaround κάποιον μου θυμίζουν...χμμμμ ???

Βολεμένοι οι πιστοποιημένοι ήταν το πρώτο μήνυμα (εδώ πέφτει πολύ γέλιο)....

Μόλις βρω απεριόριστο ίντερνετ και ερευνήσω το θέμα θα σας πω περισσότερα!



stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Αυτά που λεει το πρόσωπο Alexallaround κάποιον μου θυμίζουν...χμμμμ ???

Βολεμένοι οι πιστοποιημένοι ήταν το πρώτο μήνυμα (εδώ πέφτει πολύ γέλιο)....

Μόλις βρω απεριόριστο ίντερνετ και ερευνήσω το θέμα θα σας πω περισσότερα!

Εδώ πέφτει πάρα πολύ γέλιο!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αlexallaround σου απαντώ σε αυτά που γράφεις,

Παράθεση
τώρα εάν εσύ σου αρέσει να πληρώνεις το 2012 και να δίνεις εξετάσεις το 2015, τι να σου πω να το κοιτάξεις...

1. Πολύ λάθος αυτό που γράφεις. Έδωσα εξετάσεις το 2015 και πλήρωσα το 2014. Άλλα ήξερα ότι θα χρειαστεί η πιστοποίηση από πολύ παλιότερα. Προσπερνώ ότι δεν έχεις επιχειρήματα και προσβάλλεις.

Παράθεση
Τώρα για να διδάξεις γνώμη μου είναι ότι η ερευνητική εμπειρία και το διδακτορικό πρέπει να είναι προαπαιτούμενα

2. Η γνώμη σου είναι αυτή αλλά εμένα είναι διαφορετική. Κατανοώ απολύτως την αξία ενός διδακτορικού αλλά κάποιος με διδακτορικό θα πρέπει να προωθηθεί κυρίως προς άλλες δομές (τριτοβάθμια, ερευνητικά κλπ).

Παράθεση
η εκπαίδευση δεν είναι παίρνω τα μπικικίνια και την κάνω (μη το πάρεις και αυτό σαν προσβολή δεν το λέω για σένα).

3. Όταν θα απαντάς σε εμένα, δεν θα αναφέρεσαι σε άλλους ή τουλάχιστον γράψε σαφέστερα ποιους εννοείς.

Παράθεση
εγώ σας ανέφερα 5 σημεία στη μοριοδότηση των εκπαιδευτών για το 2016 που τα θεωρώ μη αξιοκρατικά, εσύ τώρα μου κάνεις επίθεση γιατί έχω διδακτορικό και εσύ πιστοποίηση

4. Που την είδες την επίθεση; Πολλά συγχαρητήρια για το διδακτορικό! Έκανες κάτι πραγματικά σπουδαίο αλλά δεν έχεις πιστοποιηθεί ως εκπαιδευτής ενηλίκων. Τόσο απλά!

Παράθεση
δηλαδή εγώ δε δικαιούμαι ρε μάγκα να δώσω επί ισοις όροις εξετάσεις

5. Δικαιούσαι να δώσεις επί ίσοις όροις άλλα όχι να μοριοδοτηθείς επί ίσοις όροις διότι δεν έχεις πιστοποίησης. Οι πιστοποιημένοι προηγούνται γιατί εξετάστηκαν και πέτυχαν και έχουν εκπαιδευτική επάρκεια εκπαιδευτή ενηλίκων. Όταν θα δώσεις εξετάσεις και πετύχεις, θα δούμε.

Παράθεση
ας βγει μία λίστα μέχρι το 2017 που θα αλλάξει και ο νόμος, οπότε και θα έχουν μαζευτεί αρκετοί εκπαιδευτές με πιστοποίηση.

6. Ποιος καθορίζει πότε θα μαζευτούν αρκετοί πιστοποιημένοι; Μέχρι τότε να διδάσκουν και όσοι δεν πήγαν και όσοι απέτυχαν;

Αν απαντήσεις, να απαντήσεις επί των παραπάνω ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Alexallaround
Οι εξετάσεις έγιναν ή 4 ή 5 Σ/Κ Ιούνη και Ιούλη 2015. Μάλιστα στο δημοψήφισμα αναβλήθηκαν και μεταφέρθηκαν στις 18 και 19 Ιούλη. Δε μπορεί και στα 4 ή 5 να παρουσίαζες! Αντε τα δύο από τα πέντε. Τα άλλα δύο/τρια γιατί δεν πήγες; Aλήθεια ποιό ελληνοαμερικανικο συνέδριο έγινε το καλοκαίρι του 15; Ενα τον Οκτώβριο του 15 μόνο πήρε το μάτι μου. Υπήρχαν 8 ή 10 μέρες να επιλέξεις να δώσεις (εμείς διαλέγαμε ημερομηνία).Παρουσίαζες όλες πια?

Ξαναλέω το 20% περίπου κόπηκε...κι είχαν όλοι εμπειρία υποτίθεται.Επομένως δε μπορούν επιτυχόντες, αποτυχόντες και όσοι δεν πήγαν να έχουν την ίδια αντιμετώπιση. Και επιτέλους περάσαμε τις εξετάσεις και ισχύει για 10 χρόνια η πιστοποίηση. Γιατί να φάω τα 4 περιμένοντας πότε ο κάθε ένας που βαρέθηκε να δώσει (ενώ μπορούσε) να πάει να πιστοποιηθεί; Λέγεται συνέπεια μιας επιλογής αυτό όχι όμως ότι σου φταίνε οι άλλοι που πιστοποιήθηκαν που έφαγαν χρόνο να διαβάσουν και κάποιοι να ταξιδέψουν για να πιστοποιηθούν...ενώ άλλοι ανέμελοι τα έπιναν σε καλοκαιρινά μπαράκια(ελάχιστοι είχαν πραγματικό πρόβλημα) με την πεποίθηση ότι κάτι θα γίνει και φέτος να μην ισχύσει η επάρκεια...Υπήρχε κοπέλα 9 μηνών στο γκρουπ που έδωσε εξετάσεις και πέρασε.Γιατί να αντιμετωπιστεί το ίδιο με άλλο κόσμο που δεν μπήκε σε αυτή τη διαδικασία σε τέτοια κατάσταση; Χρόνια είναι γνωστός ο νόμος.
Κι εγώ περίμενα μήνες απλά και μόνο για αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης. Ποιοι λοιπόν είναι οι βολεμένοι και κατά ποια έννοια; Ντροπή να ρίχνεις κατηγορίες σε κόσμο επειδή ΕΣΥ δεν έκανες αυτό που έπρεπε.

Τα διδακτορικά/μεταπτυχιακά φυσικά είναι σημαντικά  αλλά εξίσου σημαντικό να μπορείς να μεταδίδεις τη γνώση. Τί να το κάνω να έχω το σούπερ εκπαιδευτή σε πτυχία και να μην καταλαβαίνουν οι κάτω τίποτα; Στο λέει κάποιος που επίσης έχει πολλά και υψηλά τυπικά προσόντα (να μην παρεξηγηθώ ότι είμαι κατά των πτυχίων,το αντίθετο μάλιστα).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2016, 12:58:46 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχει κουράσει αυτή η κόντρα πιστοποιημένων και μη..χαλαρώστε, λες και οι πρώτοι έχουν πιάσει το τζόκερ! Το θέμα είναι να τρέξουν οι διαδικασίες ώστε και οι μη πιστοποιημένοι να έχουν την ευκαιρία τους αλλά και οι υπόλοιποι να έχουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν την πιστοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
 Σας παρακαλώ μην ασχοληθούμε με χαζομάρες.
 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Foufoutos δεν πρόκειται να ξοδέψω τον πολύτιμο χρόνο μου για να σου απαντήσω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.171 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.