*

Αποστολέας Θέμα: Έναρξη φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 1473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sismanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Έναρξη φροντιστηρίου
« στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:58:47 πμ »
Καλημέρα στο forum και καλως ήρθα!  Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα! Σκέφτομαι να ανοίξω δικό μου φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης (επαρχία)...  Εργαζόμουν κάποια χρόνια σε κάποιο αλλά δεν με κάλυψε ο τρόπος λειτουργίας του..  Η διδασκαλία είναι προέκταση του εαυτού μου και δεν νομίζω να θέλω (ή και να μπορώ) να κάνω κάτι άλλο...

Κάθε αρχή και δύσκολη... Όσο το θέλω από τη μια, άλλο τόσο με κυριεύουν οι ανασφάλειες..
Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσετε την άποψή σας και την προσωπική σας εμπειρία σε ό,τι αφορά τα παρακάτω:

1.  Ποιό είναι περίπου το κόστος κατασκευής (χωρίσματα, πίνακες, καρέκλες, θρανία, διαφημιστικά κλπ.)  για ένα χώρο περίπου 120 - 150 τμ (ας πούμε 3 αίθουσες - 1 γραφείο)  καθώς και ενοίκιο περίπου (500;  1000;) αν και πάει ανάλογα την περιοχή φυσικά...

2.   Έχει τόση πολύ γραφειοκρατία όσο φαντάζομαι;

3.   Συμπεριλαμβάνεται στο ΕΣΠΑ  ως υπηρεσία σε περίπτωση που χρησιμοποιώ και εκμάθηση μέσω Η/Υ;

4.   1 μαθηματικός - 1 φυσικός - 1 φιλόλογος αρκούν για αρχή χωρίς τις άλλες ειδικότητες;

5.  Και το πιο βασικό για να είναι βιώσιμο το φροντιστήριο...πληρώνουν οι γονείς;;;;;

Ό,τι άλλο θέλετε να καταθέσετε είναι ευπρόσδεκτο.... Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2014, 06:10:29 μμ από sismanis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έναρξη φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:39 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Έναρξη φροντιστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 11:32:07 πμ »
1. Είχα πληρώσει 1400 ευρώ για 10 θρανία, 20 καρέκλες και 2 πίνακες μαρκαδόρου (δηλ. για 2 αίθουσες). Αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια όμως, την πρώτη χρονιά χρήσης του ευρώ! Τα έπιπλα γραφείου τα είχα.  ;)

2. Ίσως το πιό "δύσκολο" κομμάτι είναι το θέμα του κτιρίου. Τότε θυμάμαι περνούσε ο Προϊστάμενος δευτεροβάθμιας να ελέγξει μαζί με το Υγειονομικό καθώς και η Πυροσβεστική, που ήθελε μελέτη πυρασφάλειας. Τώρα ίσως έχει αλλάξει κάτι, πάντως ζητούν διάφορα χαρτιά από Μηχανικούς, Ηλεκτρολόγους κλπ που έχουν και το σχετικό κόστος! :P

3. Δεν το ξέρω, είναι "καινούργια κόλπα" αυτά!  ;D

4. Για επαρχία είναι πολύ καλά! :)

5. Έπαψα να ασχολούμαι εδώ και λίγα χρόνια γιατί πήγα στο Δημόσιο, αλλά θυμάμαι οτι στο θέμα των πληρωμών ίσχυε το "κάθε πέρσι και καλύτερα"!  :(
  

Αποσυνδεδεμένος sismanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Έναρξη φροντιστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 11:59:48 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ευτυχώς ο αδερφός μου είναι μηχανικός...κάτι θα γλιτώσω! Ό,τι άλλο ξέρετε...ελεύθερα...μην ντρέπεστε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.