*

Αποστολέας Θέμα: Λασίθι  (Αναγνώστηκε 14257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:42:22 πμ »
Ευχαριστώ !!!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λασίθι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:10 »

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 16, 2009, 11:57:06 πμ »
συγχαρητηρια!! θα περασεις τελεια, οι ανθρωποι και κυριως οι συναδελφοι ειναι φοβεροι...βαλε την ιεραπετρα σε καλη θεση...
( ημουν ωρομισθια εκει φετος!) ο κουτσουρας νομιζω πρεπει να εχει περισσοτερα μορια ε? παντως ειναι καλα ο,τι κι αν προτιμησεις. ξαναδες τα κ ρωτα με για κατι πιο συγκεκριμενο αν θες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:19:01 μμ »
συγχαρητηρια!! θα περασεις τελεια, οι ανθρωποι και κυριως οι συναδελφοι ειναι φοβεροι...βαλε την ιεραπετρα σε καλη θεση...
( ημουν ωρομισθια εκει φετος!) ο κουτσουρας νομιζω πρεπει να εχει περισσοτερα μορια ε? παντως ειναι καλα ο,τι κι αν προτιμησεις. ξαναδες τα κ ρωτα με για κατι πιο συγκεκριμενο αν θες.
Eυχαριστώ πολύ. Ο Κουτσουράς και ο Μακρύς Γιαλός πόσο απέχουν από Ιεράπετρα; Μπορώ να πηγαίνω και με τα ΚΤΕΛ σε αυτά τα σχολεία από Ιεράπετρα; Θα βρω εύκολα σπίτι σε Ιεράπετρα, είναι ακριβά τα ενοίκια; Σκέφτομαι να δηλώσω σχολείο της Ιεράπετρας πρώτα, θα το πετύχω εύκολα ή όλοι αυτό προτιμούν; Αν ξέρεις τίποτα από αυτά, θα με βοηθούσες πολύ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:25:30 μμ »
συγχαρητηρια!! θα περασεις τελεια, οι ανθρωποι και κυριως οι συναδελφοι ειναι φοβεροι...βαλε την ιεραπετρα σε καλη θεση...
( ημουν ωρομισθια εκει φετος!) ο κουτσουρας νομιζω πρεπει να εχει περισσοτερα μορια ε? παντως ειναι καλα ο,τι κι αν προτιμησεις. ξαναδες τα κ ρωτα με για κατι πιο συγκεκριμενο αν θες.
Eυχαριστώ πολύ. Ο Κουτσουράς και ο Μακρύς Γιαλός πόσο απέχουν από Ιεράπετρα; Μπορώ να πηγαίνω και με τα ΚΤΕΛ σε αυτά τα σχολεία από Ιεράπετρα; Θα βρω εύκολα σπίτι σε Ιεράπετρα, είναι ακριβά τα ενοίκια; Σκέφτομαι να δηλώσω σχολείο της Ιεράπετρας πρώτα, θα το πετύχω εύκολα ή όλοι αυτό προτιμούν; Αν ξέρεις τίποτα από αυτά, θα με βοηθούσες πολύ.


μπορεις να πηγαινεις με κτελ. εγω θα προτεινα βεβαια να μεινεις στον τοπο οπου θα πας. στην ιεραπετρα υπαρχουν πολλες φτηνες πανσιον οπου μπορεις ν αμεινεις μεχρι να βρεις σπιτι κ υπαρχουν και επιπλωμενα αν θες. τιμες λογικες γενικα, αν και οι κατοικοι ειναι ελαφρως ψωνισμενοι λογω της καλης τους οικονομικης καταστασης...οσο για την προτιμηση σου, γενικα οι συναδελφοι προτιμουν Μ.Γυαλο που εχει περισσοτερα μορια, αλλα και η ιεραπετρα ειναι ψηλα λογω της καλης ζωης που προσφερει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λασίθι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:10 »

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:27:15 μμ »
καλημερα και συγχαρητηρια για το διορισμο.η καταγωγη μου ειναι απο ιεραπετρα και πιστεψε με ειναι φανταστικα...οι ανθρωποι ηρεμοι,φιλοξενοι αλλα για ενοικια θελει ψαξιμο.εχω ακουσει οτι δεν διαφερουν απο αθηνα..κανε παζαρια και ψαξτο.μακαρι να ειχα συγγενη που να νοικιαζε να σου συστησω.ο μακρυς γιαλος, κουτσουρας ειναι 15 λεπτα απο ιεραπετρα.εγω θα προτιμουσα την πολη δηλ. και να μεινω και τα σχολεια να ειναι εκει.υπαρχουν λεωφορεια για τα παντα...με το που μπαινεις στην πολη στα 100 μετρα ειναι τα κτελ...οτι αλλο θες ρωτα.κανενα προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:49:27 μμ »
Τέλεια μου τα λέτε κορίτσια. Έψαξα και μόνη μου και είδα ότι έχει συχνά δρομολόγια και για Ηράκλειο (για το πλοίο). Κάνει 1,5 ώρα μου είπαν να πάει από Ιεράπετρα Ηράκλειο. Εγώ μένω στην Αθήνα και λέω να προτιμήσω σχολείο της Ιεράπετρας, αφού θα πάρω μαζί μου και το γιο μου που θα πάει νηπιαγωγείο. Δεν έχω ακόμη δικό μου αυτοκίνητο, αλλά θα πάρω σύντομα, οπότε μέχρι να πάρω θα εξυπηρετούμαι με ΚΤΕλ. Φοβόμουν ότι ο Κουτσουράς και ο Μακρύς Γιαλός απέχουν περισσότερο από την Ιεράπετρα, αλλά αφού μου λέτε για 15 λεπτά, δεν είναι τίποτα. Και αν με ρίξουν εκεί, τελικά, όλο και κάποιος συνάδελφος θα βρεθεί, φαντάζομαι, που θα με λυπηθεί και θα με παίρνει μαζί του μέχρι να πάρω αυτοκίνητο. Ελπίζω να βρω κανένα σπιτάκι της προκοπής μέχρι 350 ευρώ. Χαίρομαι πολύ που είναι παραθαλάσσια τα μέρη αυτά και που έχουν πολλές δυνατότητες. Αλήθεια, τα παιδιά ήσυχα σε αυτά τα μέρη; Γενικά, πρέπει να είμαστε κοντά στη νοοτροπία με τους ντόπιους, γιατί και εγώ έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στα Επτάνησα και απ΄ όσο είδα, μοιάζουν τα μέρη μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 12:56:44 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:01:45 μμ »
Αλήθεια,  υπάρχει όντως υψηλό βιοτικό επίπεδο εκεί; Να υποθέσω ότι τα παιδιά θα έρχονται στα σχολεία με τα φιρμάτα ρούχα και εγώ θα μοιάζω με την πτωχή συγγενή;  :P ;D ;D Αλήθεια, υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή ή όλα είναι δημόσια; Φαντάζομαι ότι και το μορφωτικό επίπεδο θα είναι ανεβασμένο εκεί, θα δω παιδιά με δυνατότητες και ενδιαφέροντα. Καμιά συμβουλή για να με συμπαθήσουν;  ;D ;D ;D

Και κάτι άλλο ουσιαστικό αν ξέρει κάποιος. Έψαξα στο site της δευτεροβάθμιας και είδα τα σχολεία. Ανάμεσα στα σχολεία είδα και αυτό:
Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ιεράπετρας, Δ/ντης Χριστοδουλάκης Εμμανουήλ - τηλ. 28420-26374 [μόρια 4]. Τι είδους σχολείο είναι αυτό, βρε παιδιά, μη ρωτάω και με κοροϊδεύουν στη δευτεροβάθμια την Πέμπτη που θα πάω. :-[ :-[ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 01:06:13 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:03:16 μμ »
Η Ιεράπετρα είναι ένα μέρος που έχει τα πάντα.  Δε θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς. Και οι άνθρωποι πολύ φιλόξενοι, μια γνωστή μας έμεινε εκεί 2 χρόνια και ήδη της λείπει πολύ το μέρος.

     Γενικά στη νότια Κρήτη οι τιμές είναι πιο λογικές σε σύγκριση με τη βόρεια. Ακόμη και η ποιότητα του τουρισμού είναι καλύτερη. Και η θάλασσα καταπληκτική! Εγώ ακόμη το λέω ότι τα καθαρότερα νερά στα οποία έχω κολυπήσει βρίσκονται στα νότια του Λασιθίου. Ενδεικτικά προτείνω την παραλία Αγ.Φωτιάς!  

  


          

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:06:41 μμ »
τα παιδια ειναι μια χαρα.απ οσο ξερω σεβονται τους καθηγητες περισσοτερο απο αλλα μερη.προσοχη στις βαθμολογιες....καταλαβες τι εννοω..καλο ειναι να ειμαστε επιεικεις..με 350 ευρω θα βρεις σιγουρα σπιτι.προτιμησε ομως καποιο σχετικα καινουργιο αν μπορεις .καλυτερα μικρο και πιο καλοδιατηρημενο γιατι  οι περιοχες ειναι σεισμογενεις.γι αυτο και δεν εχει ψηλα κτιρια.το φαγητο εξω ειναι σε πολυ καλες τιμες και ποιοτικο.εχω και ξαδερφο που εχει φοβερο εστιατοριο στο κεντρο για ψαρακι ολοφρεσκο απτο νησι απενατι(τη χρυση).αν θες σου λεω στο mail πως λεγεται..να τρωτε και καλτσουνια σκεπαστα(στειακα)...ειναι φοβερα και για το παιδακι σου...και ολοφρεσκα...

Αποσυνδεδεμένος FL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:07:27 μμ »
Σχετικα με τις συγκοινωνίες, να ξερεις οτι υπαρχει αεροδρομιο στην Σητεια που εχει πτησεις για Αθηνα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:12:19 μμ »
Καλύτερα να πάει Ηράκλειο για αεροπλάνο παρά στη Σητεία.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:12:51 μμ »
αγια φωτια,αχλιας,μεγαλη παραλια....θα ευχαριστηθειτε μπανια.δεν θα θελετε να γυρισετε.εγω σκεφτομαι να φυγω απο αθηνα και να μεινω μονιμα...τι κερδιζω που μενω εδω?δεν προσφερω και τιποτα επιπλεον στα παιδια μου...ααααα και ο χειμωνας εκει,καμια σχεση.πολυ πιο ηπιος.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:16:40 μμ »
Η Ιεράπετρα είναι ένα μέρος που έχει τα πάντα.  Δε θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς. Και οι άνθρωποι πολύ φιλόξενοι, μια γνωστή μας έμεινε εκεί 2 χρόνια και ήδη της λείπει πολύ το μέρος.

     Γενικά στη νότια Κρήτη οι τιμές είναι πιο λογικές σε σύγκριση με τη βόρεια. Ακόμη και η ποιότητα του τουρισμού είναι καλύτερη. Και η θάλασσα καταπληκτική! Εγώ ακόμη το λέω ότι τα καθαρότερα νερά στα οποία έχω κολυπήσει βρίσκονται στα νότια του Λασιθίου. Ενδεικτικά προτείνω την παραλία Αγ.Φωτιάς!  

            
Και εγώ το πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολύ. Φαντάζομαι ότι θα μπορούμε να κάνουμε μπάνια μέχρι τον Οκτώβριο, έτσι; Ο μικρός μου θα ξετρελαθεί.

Όταν έμαθα ότι θα πάω Κρήτη, στενοχωρήθηκα, γιατί ήθελα να πάω στο νησί μου, στην Κεφαλονιά. Τώρα, είμαι πολύ χαρούμενη. Ελπίζω να έχω την ίδια γνώμη και όταν κατέβω κάτω. Ειδικά, με εξέπληξε, όταν πήρα τηλέφωνο στην Πρωτοβάθμια, για να ρωτήσω για τα δικαιολογητικά για να κάνω μεταγραφή στο γιο μου, το πόσο εξυπηρετικοί ήταν, λες και ήταν δικό τους το πρόβλημα. Παρά, την αρχική ταλαιπωρία, ανυπομονώ να γνωρίσω το νησί. Ελπίζω να είναι ένας χειμώνας τέλειος. Αν και στην Κρήτη ο χειμώνας πρέπει να μοιάζει με Άνοιξη. :)

Τελευταία απορία: Στον Αγ. Νικόλαο μπορώ να κάνω μπάνιο και εντός της πόλης; Θα παραμείνω εκεί για τα ΠΕΚ και έκλεισα και δωμάτιο σ' ένα οικονομικό ξενοδοχείο στην ακτή Νεάρχου. Είδα στο χάρτη που περίπου είναι. Δεν πρέπει να είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά πιστεύω να είναι αξιοπρεπές όπως μου είπαν. Ατλαντίς λέγεται. Είδα ότι μπροστά υπάρχει παραλία με ομπρέλες και τέτοια. Κολυμπάνε εκεί ή δεν είναι καθαρά τα νερά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 16, 2009, 01:17:18 μμ »
Αλήθεια,  υπάρχει όντως υψηλό βιοτικό επίπεδο εκεί; Να υποθέσω ότι τα παιδιά θα έρχονται στα σχολεία με τα φιρμάτα ρούχα και εγώ θα μοιάζω με την πτωχή συγγενή;  :P ;D ;D Αλήθεια, υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή ή όλα είναι δημόσια; Φαντάζομαι ότι και το μορφωτικό επίπεδο θα είναι ανεβασμένο εκεί, θα δω παιδιά με δυνατότητες και ενδιαφέροντα. Καμιά συμβουλή για να με συμπαθήσουν;  ;D ;D ;D

Και κάτι άλλο ουσιαστικό αν ξέρει κάποιος. Έψαξα στο site της δευτεροβάθμιας και είδα τα σχολεία. Ανάμεσα στα σχολεία είδα και αυτό:
Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ιεράπετρας, Δ/ντης Χριστοδουλάκης Εμμανουήλ - τηλ. 28420-26374 [μόρια 4]. Τι είδους σχολείο είναι αυτό, βρε παιδιά, μη ρωτάω και με κοροϊδεύουν στη δευτεροβάθμια την Πέμπτη που θα πάω. :-[ :-[ :-[

LK εγώ έχω φίλους και γνωστούς από Ιεράπετρα και στα σχολεία της έκανα το μεγαλύτερο μέρος της Β φάσης των ΠΕΚ (παρακολούθηση διδασκαλιών).  Όσα καλά σου έχουν γράψει όλοι ισχύουν με το παραπάνω. Οι άνθρωποι στο Λασίθι είναι ΗΡΕΜΟΙ!!!!, ήπιοι, έχουν μια γλυκύτητα, όπως άλλωστε και το τοπίο του νομού. Άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις στο νομό, ενώ αυτά που έγραψε και η Δέσποινα για τις παραλίες ισχύουν χ 10 - ίσως απο τα ωραιότερα νερά που θα έχεις δει στη ζωή σου, φτηνές τιμές, καλή ποιότητα γενικώς και όλα σε σχετικά εύκολη και βατή απόσταση. Η ίδια η πόλη είναι αρκετά όμορφη, δείχνει "καινούρια", με αρκετές δυνατότητες. Στο 99% των περιπτώσεων που έχω ακούσει οι νεοδιόριστοι πέρασαν άψογα και δεν ήθελαν να φύγουν ή, αφού έφυγαν, τη θυμούνται πάντα ως μια από τις καλύτερες περιόδους τους.

Ναι, υπάρχει υψηλό βιοτικό επίπεδο, παίζει αρκετό χρήμα και ίσως μερικές φορές οι κάτοικοι να σου φανούν κάπως ...παραδόπιστοι. ίσως είναι από τα λίγα τους αρνητικά, τίποτα το ιδιαίτερα σοβαρό όμως. Γενικά δείχνουν πιο ανοιχτόμυαλοι και ανεκτικοί στους ξένους από τους υπόλοιπους Κρητικούς, αλλά ότι το χρήμα σηκώνει ψηλά τον αμανέ, είναι πάντα ένα γεγονός...

Από σχολεία εγώ είδα τα 2 Λύκεια της Ιεράπετρας και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα σε σχέση με τα δεδομένα της Ηρακλειώτικης επαρχίας. Ειδικά το 2ο (είναι δίπλα δίπλα) είναι και ολοκαίνουριο με ωραίους, άνετους χώρους. Πολλά παιδιά, καλό κλίμα στους συναδέλφους (έχει και αρκετούς μεγάλης ηλικίας βέβαια, αλλά γενικά συζητήσαμε αρκετά με τους νεότερους και μας είπαν ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα). Στις τάξεις που μπήκαμε είδαμε απ'όλα τα είδη μαθητών φυσικά, αλλά γενικά επίπεδο άνω του μετρίου (θυμάμαι ότι ο πιο μέτριος μαθητής που είχα δει αντιστοιχούσε στο δικό μου καλύτερο της τάξης στο χωριό του Ηρακλείου όπου δίδασκα!).

Και τα Γυμνάσια είναι μια χαρά, απλά τα παιδιά πιο ζωηρά (λογικό).

Για να σε συμπαθήσουν -- νομίζω η κλασική συνταγή, το καλύτερο που μπορεί να κάνει ένας νέος καθηγητής, άσχετα αν είναι στην Ιεράπετρα ή στο Καρπενήσι: να είσαι ειλικρινής, να είσαι ο εαυτός σου, να είσαι "προσβάσιμη" χωρίς να καταργείς τα όρια....Δεν σε κόβω να έχεις πρόβλημα πάντως  ;) ;D

Με άλλα λόγια εγώ έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις, και ναι, αυτά είναι υποκειμενικά, αλλά τα έχω διασταυρώσει με πολλούς συναδέλφους που έζησαν και δούλεψαν εκεί για 1 ή 2 χρόνια.  Προχώρα και μην αγχώνεσαι!!!

ΥΓ το ΕΕΕΚ πρέπει να είναι κάποιο είδος επαγγελματικού εκπαιδευτηρίου αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα. Θα σου έλεγα να μείνεις με Γυμνάσια-Λύκεια αλλά ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να διαφωτίσει καλύτερα;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 250

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.