*

Αποστολέας Θέμα: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012  (Αναγνώστηκε 42984 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΒΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 06:08:43 μμ »
 Καλη ερωτηση Radius. Εχουν ομως ηδη απαντησει οι αναθεσεις. Εαν δεν χρειαζομασταν στην εκπαιδευση, απλουστατα δεν θα υπηρχαν θεσεις για εμας. Κατα τη γνωμη μου ολοι εχουμε κατι να προσφερουμε και μεσα απο τις σπουδες μας και μεσα απο τις προθεσεις και τη θεληση μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:06 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 06:10:16 μμ »
ΟΙ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΑΣΕΤΕΜ- ΣΕΛΕΤΕ (Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης)
Βγάζει η ΑΣΕΤΕΜ γιατρούς ή γεωπόνους; Δηλαδή ένας γιατρός ή μηχανολόγος μηχανικός ή αρχιτέκτονας που μπορεί να έχει και παιδαγωγική επάρκεια από το ΕΠΠΑΙΚ δεν πρέπει να διδάσκει σε ΕΠΑΛ;

Αποσυνδεδεμένος ΕΒΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 06:20:51 μμ »
Δικαιωμα διδασκαλιας στις τεχνικες ειδικοτητες εχει ο οποιοσδηποτε αποφοιτος ΑΕΙ η ΤΕΙ η ΔΕ φερει την αντιστοιχη εκπαιδευση για τα διδασκομενα μαθηματα

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 06:40:48 μμ »
AΣΠΑΙΤΕ: το μεγαλύτερο και τελείως αναξιοκρατικό μονοπώλιο παιδαγωγικής επάρκειας ακόμα και σε αποφοίτους πανεπιστημίων. Φυσικά όταν κοιμούνται τα πανεπιστήμια, όρθια και το μόνο που ασχολούνται είναι αν θιγεί ο πισινός του πρύτανη από το νέο νομοσχέδιο, και όχι με τη πραγματική αποστολή τους που είναι και η διαβίου εκπαίδευση πτυχιούχων, ε βέβαι βρίσκει την ευκαιρία ένα μονοπώλιο ΤΕΙ να παίρνει τα 50 ευρώ και να δίνει απιδαγωγική επάρκεια. Σε καμία χώρα δεν γίνεται αυτό

Απόφοιτοι ιατρικής και λοιπόν σχολών: στην εκπαίδευση πάνε πολλοί επειδή δεν υπάρχει άλλη διέξοδος. Δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να αγαπάς κάτι από πριν. Αυτές είναι για μένα, πλατωνικές θεωρίες, τι σημαίνει αγαπάω κάτι αν δεν το έχω ασκήσει, θεωρητικά μόνο;; Σε πολλούς ανθρώπους η αγάπη έρχεται μέσα από την άσκηση του επαγγέλματος. Εννοείται ότι οι γιατροί περιμένοντας χρόνια την ειδικότητα, πάνε αναγκαστικά και στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:16:55 μμ »
ΟΙ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΑΣΕΤΕΜ- ΣΕΛΕΤΕ (Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης)
Βγάζει η ΑΣΕΤΕΜ γιατρούς ή γεωπόνους; Δηλαδή ένας γιατρός ή μηχανολόγος μηχανικός ή αρχιτέκτονας που μπορεί να έχει και παιδαγωγική επάρκεια από το ΕΠΠΑΙΚ δεν πρέπει να διδάσκει σε ΕΠΑΛ;
Εγω  αν είχα τελειώσει την  ιατρική σχολή δεν θα πήγαινα να δουλέψω στα ΕΠΑΛ ,  να έκανα 12 χρόνια σπουδες με αγροτικο και ειδικότητα και να δούλευα μετά για 1000 ευρώ !!!!!
προσωπική μου πάντα άποψη ( το είπα και στην αδερφή μου που είναι γιατρός και δεν σας γράφω τι απάντησε )αχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:23:02 μμ »
Εννοείται οτι όλλοι μπορουν να δουλέψουν στην εκπαίδευση, δεν έχω γράψει οτι δεν μπορούν και για τους νοσηλευτές έγραψα οτι δεν γνωρίζω, απλα γνωρίζω για τους μηχανολόγους , ηλεκτρολόγους , ηλεκτρονικούς , δομικών έργων  και  πολιτικών μηχανικών  της ΑΣΕΤΕΜ .

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:34:58 μμ »
ΟΙ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΑΣΕΤΕΜ- ΣΕΛΕΤΕ (Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης)
Βγάζει η ΑΣΕΤΕΜ γιατρούς ή γεωπόνους; Δηλαδή ένας γιατρός ή μηχανολόγος μηχανικός ή αρχιτέκτονας που μπορεί να έχει και παιδαγωγική επάρκεια από το ΕΠΠΑΙΚ δεν πρέπει να διδάσκει σε ΕΠΑΛ;
Εγω  αν είχα τελειώσει την  ιατρική σχολή δεν θα πήγαινα να δουλέψω στα ΕΠΑΛ ,  να έκανα 12 χρόνια σπουδες με αγροτικο και ειδικότητα και να δούλευα μετά για 1000 ευρώ !!!!!
προσωπική μου πάντα άποψη ( το είπα και στην αδερφή μου που είναι γιατρός και δεν σας γράφω τι απάντησε )αχαχαχ

Αυτο εννοω και γω.Ειναι σαν να ειμαι πιλότος F -16 και με το διπλωμα αυτο να κανω τον ταξιτζη για να ζησω!Επαγγελματικος αποπροσανατολισμος!!!!χαχαχαχα :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:43:49 μμ »
Ε  ναι ρε παιδιά  οι πολυτεχνίτες έχουν τόσα πολλά δικαιωματα στις υπογραφές τους που έχουνε άδεια μελέτης απο πολυκατοικία μέχρι γέφυρα ,  αν δεν μπορείς στο ελεύθερο επάγγελμα τότε πηγαίνεις στα ΕΠΑΛ έτσι το δέχομαι !!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:50:29 μμ »
ΟΙ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΑΣΕΤΕΜ- ΣΕΛΕΤΕ (Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης)
Βγάζει η ΑΣΕΤΕΜ γιατρούς ή γεωπόνους; Δηλαδή ένας γιατρός ή μηχανολόγος μηχανικός ή αρχιτέκτονας που μπορεί να έχει και παιδαγωγική επάρκεια από το ΕΠΠΑΙΚ δεν πρέπει να διδάσκει σε ΕΠΑΛ;
Εγω  αν είχα τελειώσει την  ιατρική σχολή δεν θα πήγαινα να δουλέψω στα ΕΠΑΛ ,  να έκανα 12 χρόνια σπουδες με αγροτικο και ειδικότητα και να δούλευα μετά για 1000 ευρώ !!!!!
προσωπική μου πάντα άποψη ( το είπα και στην αδερφή μου που είναι γιατρός και δεν σας γράφω τι απάντησε )αχαχαχ

Αυτο εννοω και γω.Ειναι σαν να ειμαι πιλότος F -16 και με το διπλωμα αυτο να κανω τον ταξιτζη για να ζησω!Επαγγελματικος αποπροσανατολισμος!!!!χαχαχαχα :) :) :) :) :) :) :)
Οτι εχει το δικαιωμα το εχει γιατι του το εδωσε το ελληνικο κρατος. Τωρα αν μιλας απο ηθικη αποψη αλλα και κοινονικης δεν εχει κανενα δικαιωμα να λεει οτι η καθε ΑΣΠΑΙΤΕ  ή παρομοια καθηγητικη σχολη ΔΕΝ  εχει τα απαραιτητα υλικα και μαθηματα για να σε κανει πιο σωστο παιδαγωγο.( θεωρητικα βεβαια ).
Απλος θα σου απαντησω ως εξης. Ειναι το ιδιο να εισαι γενικος ιατρος ή να εχεις ειδικευση ? ευχαριστω για οτι και να απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:08:22 μμ »
Παράθεση
Αν ημουν αποφοιτος Ιατρικης ή πολυτεχνίου και στοχος ζωης μου ηταν να διοριστώ σε ΕΠΑΛ(με τον τροπο που λειτουργουν στην Ελλάδα) μετα απο τέτοιες σπουδες θα ήμουν άξιος της μοιρας μου !!!!!
Και τα μαθήματα στις ειδικότητες βοηθών νοσηλευτών, δομικών έργων ή μηχανικών στα ΕΠΑΛ ποιοί θα τα κάνουν;
Εγω απλά απάντησα στην ερώτηση , δεν ήξερα οτι θα έπαιρνε έκταση, στην εκπαίδευση ξέρω οτι μπορούν να δουλέψουν απο κατηγορίες ΤΕ,ΔΕ ΚΑΙ ΠΕ  απο πτυχίο τεχνικού λυκείου μέχρι και πτυχίο ιατρικής , δεν κατηγόρησα καμιά σχολή απλά αν ήμουνα γιατρός  η αρχιτέκτονας , απλά δεν θα δούλευα στα ΕΠΑΛ , λέω κάτι παράξενο?

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:11:54 μμ »
Eγώ πάντως δεν ξέρω κανένα γιατρό που να θέλει να δουλέψει σε επαλ.Νομίζω ότι άμα τους το πεις,θα γελάνε.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:14:58 μμ »
Eγώ πάντως δεν ξέρω κανένα γιατρό που να θέλει να δουλέψει σε επαλ.Νομίζω ότι άμα τους το πεις,θα γελάνε.
Μπράβο ρε παιδιά  και εγώ έχω αλλάξει 4 ΕΠΑΛ και δεν γνώρισα κανέναν !!!!

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:23:55 μμ »
Eγώ πάντως δεν ξέρω κανένα γιατρό που να θέλει να δουλέψει σε επαλ.Νομίζω ότι άμα τους το πεις,θα γελάνε.
Μπράβο ρε παιδιά  και εγώ έχω αλλάξει 4 ΕΠΑΛ και δεν γνώρισα κανέναν !!!!
Πολυτεχνίτες γνώρισα και κανένας δεν είχε δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα , είχανε όλοι μεταπτυχιακό και μερικοί την παιδαγωγική κατάρτιση !!!!!!! Λέτε να πήγαν στο πολυτεχνίο για να δουλέψουνε μετά στα ΕΠΑΛ , αυτοί ξέρουν !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lynx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2011-2012
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 02:07:46 πμ »
Επειδή κρατάει πολλά χρόνια αυτό το παραμύθι να σας πω με την σειρά μου τα εξής :
1) Όταν συμπληρώσαμε το μηχανογραφικό μας κάποτε...  υπήρχε για τις ειδικότητες ηλεκτρολόγων, μηχανολόγων, δομικών, ηλεκτρονικών η ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ που την δήλωνες και θα την τελείωνες για να ασχοληθείς με την τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση (αν φυσικά το ήθελες). Αφού λοιπόν ιδρύθηκε η σχολή αυτή με αυτόν τον σκοπό για πιο λόγο θα έπρεπε να εκπαιδεύει μέσω ΠΑΤΕΣ τις ίδιες ειδικότητες από τους αποφοίτους ΤΕΙ;
2)Για τις ειδικότητες που δεν υπήρχαν στην σχολή και που χρειάζονται στα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ ας τους έδινε παιδαγωγική επάρκεια, αλλά για τις ειδικότητες που έχει ήδη αποφοίτους γιατί;;;;;
3)Να σας θυμίσω ό,τι η νέα σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 5 ετής η φοίτηση αλλά παρόλα αυτά την εντάξαμε στα ΤΕΙ για να μην φωνάζει το πολυτεχνείο...
4) Τέτοια ώρα τέτοια λόγια... Με τον τελευταίο νόμο της Κυρίας Διαμαντοπούλου κάθε σχολή ΑΕΙ με ένα σεμινάριο που θα το πληρώνετε θα αποκτάτε όλοι την παιδαγωγική επάρκεια που τόσο σας καίει. Τι σημασία έχει όμως όταν θα καταρτίζει πίνακες από τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ χωρίς όμως να έχει δέσμευση να τους διορίσει...
5) Αλλά μια χαρά την κάνει την δουλειά της με τους αναπληρωτές...τους οποίους όπως πάντα (με εξαίρεση την εποχή Στυλιανίδη)θα τους πάρει τελευταίους και καταιδρωμένους τον Οκτώβρη στην καλύτερη!!!
6)Τώρα το αν είσαι γιατρός, ηλεκτρολόγος, γεωπόνος, μηχανολόγος κτλ λίγη σημασία έχει όταν θα κληθείς να πάς σε κάποια απομακρυσμένη περιοχή αναπληρωτής για να φας τα 3/4 του μισθού σου και να γυρίσεις τον Ιούνιο απολυμένος... Και χαλάλι το τρέξιμο που ρίχνεις, αλλά κάποτε όταν γύριζες όλη την Ελλάδα ήξερες ό,τι κάποια στιγμή θα διοριστείς, τώρα;;;;;;
7) Η εμπειρία μου πάντως λέει ό,τι όσες φορές έτυχε να είμαι σε σχολείο με έναν ΤΩΝ ΑΕΙ, δεν τολμούσε ούτα απέξω να περάσει από τα εργαστήρια, αλλά ήθελαν μόνο θεωρίες!
8)Αυτό που πραγματικά έπρεπε να μας απασχολεί αυτή την στιγμή ήταν πότε θα μας καλέσουν αναπληρωτές να πάμε για δουλίτσα και όχι να μαλώνουμε για αστειότητες. Όλοι για το ίδιο ψωμί δουλεύουμε.
Και κάτι ακόμα... Όταν θα έρθει η ώρα και μας καλέσουν αναπληρωτές να κοιτάμε και λίγο πίσω...Όχι όπως γίνεται κάθε φορά που μόλις μας καλέσουν ξεχνάμε όλους όσους παλεύουν από κάτω μας και τυος ξαναθυμόμσστε όταν έρθει η ώρα και ξαναγίνουμε άνεργοι. Γιατί παντα αυτή την εποχή όλοι λέμε διάφορα και μετά μόλις μας πάρουν τα ξεχνάμε όλα.
Εύχομαι σε όλους σε λίγες μέρες να δουλεύουμε όσο το δυνατόν κοντά στις οικογενειές μας και καλή τύχη!   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 634
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.