*

Αποστολέας Θέμα: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών  (Αναγνώστηκε 13289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:20:58 μμ »
Είσαι διορισμένη ως νηπιαγωγός;
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:05 »

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:53:09 μμ »
Παράθεση
Για ποιο λόγο απαγορεύεται να αγαπώ 2 πράγματα ταυτόχρονα;

Ασφαλώς και δεν απαγορεύται. Η συνάδελφος όμως επισήμανε πως ίσως να μην έχετε τα ουσιαστικά προσόντα για να ασχοληθείτε επαγγελματικά και με τα δύο αντικείμενα (χωρίς να αποτελεί αυτό μομφή).

Παράθεση
Το ότι δεν πήγα στη γαλλική φιλολογία δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να διδάξω τα γαλλικά εφόσον έχω τα πτυχία που το γαλλικό κράτος σου δίνει για να μπορέσεις να πάρεις την επάρκεια διδασκαλίας (κάτι παραπάνω θα ξέρουν).

Εδώ υπάρχει μια παρανόηση: αυτά που περιγράφετε σαν 'πτυχία' είναι στην πραγματικότητα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, και το γαλλικό κράτος τα χορηγεί για να πιστοποιήσει ότι ξέρει κανείς γαλλικά, όχι για να διδάξει. Το Ελληνικό κράτος (για το οποίο δεν ισχύει αναγκαστικά το 'κάτι παραπάνω θα ξέρουν') δεν κάνει διάκριση, αλλά στην πραγματικότητα οι τίτλοι γλωσσομάθειας δεν πιστοποιούν ότι ο κάτοχος τους έχει γνώσεις διδακτικής της γλώσσας.

 
Παράθεση
αν έχεις το sorbonne είναι αντίστοιχο με την γαλλική φιλολογία. Δεν το έχω το sorbonne [αλλά] έκανα τα μαθήματα (άρα και έχω όλες τις γαλλικές φιλολογικές γνώσεις)

Εδώ δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω: εννοείτε ότι παρακολουθήσατε και άλλα μαθήματα εκτός από τα γλωσσικά χωρίς να πάρετε τη σχετική πιστοποίηση, έχετε όμως τις σχετικές γνώσεις; Αυτό είναι πολύ καλό για την παιδεία σας, και για τους μαθητές σας ιδιαίτερα αν ανάμεσα στα μαθήματα συγκαταλεγόταν θέματα Ειδικής Διδακτικής (που νομίζω ότι στο Sorbonne δεν υπάρχουν). Δεν ξέρω όμως αν αυτό σας νομιμοποιεί ηθικά να επικαλείσθε τίτλους και πιστοποιητικά που δεν έχετε.

Παράθεση
Το ότι κάποιος βγαίνει από γαλλική φιλολογία δεν σημαίνει ότι ξέρει και να διδάξει αγαπητή

Αναντίρρητα. Αυτό όμως σημαίνει, νομίζω, πως όσοι σπούδασαν παρεμφερή αντικείμενα έχουν ακόμη λιγότερο εφόδια να διδάξουν. Για να το θέσω αλλιώς: αν δε μπορώ να εμπιστευθώ μια απόφοιτο της Γαλλικής Φιλολογίας να διδάξει Γαλλικά, δε δικαιούμαι να έχω ακόμη περισσότερες επιφυλάξεις για μια νηπιαγωγό (ή ένα μαθηματικό, ή μια καθηγήτρια Αγγλικής φιλολογίας);

Παράθεση
εγώ όμως είμαι [ικανή να διδάξω] και η πιο ζωντανή απόδειξη αυτού είναι οι μαθητές μου ... και ναι θεωρώ πως από την κοπέλα που τώρα ξεκινάει να κάνει ιδιαίτερα είμαι σε καλύτερο επίπεδο και πιο δοκιμασμένη!

Έχετε γι' αυτό τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια. Από το μήνυμά σας πάντως δε συνάγεται αβίαστα κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 11:10:33 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:05:10 μμ »
τα τραγουδακια και τις χειροτεχνιες κτλ δεν τα ανεφερα για να υποβαθμησω τη δουλεια σου σαν νηπιαγωγο.ξερω ποσο δυσκολο ειναι.φετος εκανα μαθηματα αγγλικων σε  μαθητες νηπιαγωγιου και οντως δυσκολευτηκα περισσοτερο απο οτι με τα παιδια που εδιναν για Β2.οσον αφορα το

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2009, 03:03:58 πμ »
Παράθεση
Είσαι διορισμένη ως νηπιαγωγός;

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, δεν πέρασα στον ασεπ.

Παράθεση
τα τραγουδακια και τις χειροτεχνιες κτλ δεν τα ανεφερα για να υποβαθμησω τη δουλεια σου σαν νηπιαγωγο.ξερω ποσο δυσκολο ειναι.

Ίσως εγώ να το παρεξήγησα και να ήμουν πιο επιθετική απ'όσο θα έπρεπε γτ είναι πολλοί αυτοί που λένε "έλα μωρέ τι ξέρουν οι νηπιαγωγοί;;; τραγουδάκια και ζωγραφιές είναι!"

Παράθεση
Από το μήνυμά σας πάντως δε συνάγεται αβίαστα κάτι τέτοιο.

Αυτό έγινε γτ διάβαζα το προηγούμενο μήνυμα και απαντούσα σταδιακά στην bettina

Παράθεση
Η συνάδελφος όμως επισήμανε πως ίσως να μην έχετε τα ουσιαστικά προσόντα

Η πιο σωστή λέξη είναι το "ίσως", δεν θεωρώ πως όσοι έχουν επάρκεια μπορούν να διδάξουν, θεωρώ όμως πως εγώ μπορώ, όχι μόνο λόγω της επάρκειας, αλλά γτ το έχω ψάξει πολύ, έχω ασχοληθεί με αυτό και το υπεραγαπώ, αλλιώς δεν θα το έκανα αν δεν πίστευα ότι το κάνω καλά, κι όσον αφορά στα επαγγελματικά μου το αν είμαι μέτρια απλά δεν το δέχομαι, αλλιώς δεν θα το έκανα. Το ότι κάνω καλό μάθημα το βλέπω στο ίδιο το παιδί, στην πρόοδο του, στο ενδιαφέρον του για το μάθημα, στην επιτυχία του.

Παράθεση
Δεν ξέρω όμως αν αυτό σας νομιμοποιεί ηθικά να επικαλείσθε τίτλους και πιστοποιητικά που δεν έχετε

Βάζοντας την αγγελία ανέφερα τι ακριβώς κατέχω και οτιδήποτε έχω κάνει παραπάνω είναι για μένα και για δικό μου καλό και τα ανέφερα για να δείξω το πάθος μου για τη γαλλική γλώσσα. Δεν θα τολμούσα ποτέ να αναλάβω τα ανώτερα επίπεδα γαλλικών διπλωμάτων, τύπου sorbonne γτ εκεί θέλει μεγάλη εξειδίκευση και όντως υπάρχουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα από μένα. Είπαμε από το να είμαι μέτρια προτιμώ να μην το κάνω.

Παράθεση
αν δε μπορώ να εμπιστευθώ μια απόφοιτο της Γαλλικής Φιλολογίας να διδάξει Γαλλικά, δε δικαιούμαι να έχω ακόμη περισσότερες επιφυλάξεις για μια νηπιαγωγό

Πολύ σωστά! Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις γι'αυτό άλλωστε το ψάχνουμε λίγο πριν προσλάβουμε κάποιον, συνήθως πάνε από στόμα σε στόμα αυτά, βλέπεις τη δουλειά που έκανε με τον γιωργάκη, με τη βασούλα, μιλάς με γονείς κλπ κ αποφασίζεις. Γτ όμως σχεδόν όλοι εμπιστεύονται με κλειστά μάτια κάποιον γάλλο/άγγλο/ιταλό που ήρθε στην ελλάδα να μείνει για να κάνει μάθημα στα παιδιά τους χωρίς να ενδιαφέρονται για πτυχία κλπ;;;;;;

τέλος πάντων όπως και να'χει δεν προσπαθώ να κλέψω τη δουλειά κανενός, μια μικρή βοήθεια ζήτησα κι όποιος θέλει μου τη δίνει σύμφωνα με τα προσόντα που δήλωσα. από κει και πέρα σας ευχαριστώ και μένω με τα παιδιά που έχω ήδη.σας εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:05 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:35:52 πμ »
το προηγουμενο μηνυμα δεν αποθηκευτηκε ολοκληρο αλλα τελος παντων.ισως φταιει ο τροπος μου αλλα δεν μιλουσα για σενα προσωπικα αλλα εκανα ενα γενικο σχολιο μιας και ειναι παγια τακτικη των ανθρωπων που που παιρνουν το ανωτερο πτυχιο γλωσσομαθειας να βγαζουν επαρκεια και να διδασκουν χωρις να εχουν τα καταλληλα προσοντα,οπως ακριβως γινεται και με τους ελληνες μεταναστες που γυριζουν στην ελλαδα και το παιζουν σουπερ καθηγητες ή τους αγγλους,γαλλους κτλ.εσυ μπορει να εχεις ψαχτει και να εισαι ισως και καλυτερη απο εναν πτυχιουχο αλλα αποτελεις εξαιρεση και οχι παραδειγμα.οσον αφορα την επαρκεια κακως χορηγειται αλλα συμφεροντα ειναι αυτα και δεν κανουν κατι για να αλλαξουν την νομοθεσεια που ισχυει απο το 50 οταν υπηρχε ελλειψη καθηγητων και χρησιμοποιουσαν τον οποιοδηποτε.αν οι κατοχοι επαρκειας θεωρουνταν ισοτιμοι με τους πτυχιουχους τοτε θα ειχαν και δικαιωμα διορισμου.απλως πιστευω πως δεν πρεπει να μπαινουμε σε ξενα χωραφια και αν το κανουμε θα πρεπει να ειμαστε σιγουρη οτι το κανουμε καλα.μπραβο σου που το εχεις ψαξει.δεν ειναι ολοι ομως ετσι και με συγχωρεις που δεν ξεκαθαρισα εξαρχης οτι δεν αναφερομουν σε σενα προσωπικα αλλα ηταν γενικο το σχολιο

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:48:07 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου, δεν το ψάχνουν όλοι και τελικά το πληρώνουν τα παιδάκια, το ότι εγώ έχω τρέλα με αυτό δεν σημαίνει πως όσοι έχουν επάρκεια είναι έτσι, παντού υπάρχουν εξαιρέσεις πχ γνώρισα κυρία που τελείωσε ιδιωτική σχολή βρεφονηπιοκόμων , όμως η γυναίκα είχε πάθος με το επάγγελμα, ψάχτηκε πολύ, διάβασε πολύ και απέκτησε γνώσεις μέσω της εμπειρίας και όταν την είδα στην τάξη με τα παιδιά είπα μπράβο της! Έχετε δίκιο γενικά γα τις απόψεις που έχετε και αυτό που έχω εγώ να προσθέσω είναι πως όσον αφορά στις ξένες γλώσσες αν γνωρίζεις να την μιλάς άριστα και θες να τη διδάξεις, μην το κάνεις έτσι απλά, παρακολούθησε μαθήματα, δέξου την καθοδήγηση αυτών που είναι χρόνια στο χρόνο, βρες βιβλία και διάβασε, μπες σε τάξη, ψάξε μεθόδους κλπ κλπ γτ τα παιδάκια δεν μας φταίνε σε τίποτα, εγώ προσωπικά κόπιασα πολύ για να μπορώ να το κάνω αυτό, έχω τρέξει πολύ (όχι γιατί δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω αλλά γιατί το λατρεύω) κ ίσως γι'αυτό παρεξηγήθηκα. anyway δεν έχω κάτι άλλο να πω. νομίζω δεν υπάρχει λόγος μια αγγελία να γίνεται debate εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Eleni P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 18, 2022, 01:22:35 μμ »
Γεια σας! Ποια πτυχία επιβάλλεται να έχω για να διδάξω γαλλικά? Με το delf C2 μπορώ να κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 18, 2022, 01:49:16 μμ »
Γεια σας! Ποια πτυχία επιβάλλεται να έχω για να διδάξω γαλλικά? Με το delf C2 μπορώ να κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά?
Θεωρητικα έχεις ένα καλό επίπεδο γλωσσας,αλλά πρακτικά δεν έχεις το παιδαγωγικό υπόβαθρο ούτε ξέρεις τη μεθοδολογία για να το κανεις. Από την άλλη στα ιδιαίτερα ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2022, 01:50:52 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 10:17:37 πμ »
καλή καθηγήτρια γαλλικών στο Ηράκλειο Κρήτης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.