*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 61803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 08, 2015, 11:23:41 μμ »
Προτίμησα να ασφαλιστώ στον ΟΠΑΔ κι ας ήξερα ότι αυτό σήμαινε 60 € λιγότερα στις καθαρές μηνιαίες αποδοχές μου.
Θεωρώ ότι εφόσον είχα τη δυνατότητα να είμαι στον ΟΠΑΔ (ενώ άλλοι ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο ΙΚΑ) έπρεπε να διαλέξω τον ΟΠΑΔ. Εξάλλου αυτό σύστηναν και παλιότερα έμπειρα μέλη του φόρουμ, όπως η bitch. Παράλληλα σκέφτηκα ότι το ενδεχόμενο αναδρομικού διορισμού θα με πήγαινε πριν από την 1-1-2011 και επομένως αναγκαστικά θα βρισκόμουν κάποια στιγμή με ασφάλιση ΟΠΑΔ (ακόμα κι αν είχα επιλέξει ασφάλιση ΙΚΑ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:16 »

Αποσυνδεδεμένος pd59

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2015, 04:08:04 μμ »
Η επιλογή ΙΚΑ ή ΟΠΑΔ νομίζω ότι αφορά μόνο τον κλάδο της σύνταξης και όχι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

Μπορεί κάποιος που έχει επιλέξει το ΙΚΑ να μας πεί πόσος είναι ο μηνιαίος του μισθός χωρίς το επίδομα παραμεθορίου;

Μετά τη δοκιμαστική διετή περίοδο μπορεί να αναγνωρίσει τυχόν προηγούμενη προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2015, 02:27:33 μμ »
pd 59 έχεις δίκιο, εγώ που επέλεξα ικα έχω βιβλιάριο υγείας ΟΠΑΔ. Ο μηνιαίος μισθός με ένα παιδί είναι 890. Ας μας πει κάποιος που είναι ασφαλισμένος στο ΟΠΑΔ τι μισθό έχει αντίστοιχα. Τώρα όσον αφορά την αναγνώριση προηγούμενης προυπηρεσίας λογικά θα πρέπει να αναγνωριστεί, αλλά καλύτερα ας μας απαντήσει κάποιος που τα γνωρίζει καλύτερα. Εμένα η απορία μου είναι ποια διαφορά θα υπάρξει στη σύνταξη..

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:23:12 μμ »
Προτίμησα να ασφαλιστώ στον ΟΠΑΔ κι ας ήξερα ότι αυτό σήμαινε 60 € λιγότερα στις καθαρές μηνιαίες αποδοχές μου.
Θεωρώ ότι εφόσον είχα τη δυνατότητα να είμαι στον ΟΠΑΔ (ενώ άλλοι ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο ΙΚΑ) έπρεπε να διαλέξω τον ΟΠΑΔ. Εξάλλου αυτό σύστηναν και παλιότερα έμπειρα μέλη του φόρουμ, όπως η bitch. Παράλληλα σκέφτηκα ότι το ενδεχόμενο αναδρομικού διορισμού θα με πήγαινε πριν από την 1-1-2011 και επομένως αναγκαστικά θα βρισκόμουν κάποια στιγμή με ασφάλιση ΟΠΑΔ (ακόμα κι αν είχα επιλέξει ασφάλιση ΙΚΑ).
Και τα ένσημα του ικα συμψηφίζονται με του οπαδ; Επίσης ο χρόνος έναρξης ασφάλισης ποιος είναι πλέον; Ο αρχικός με το ικα (πχ 1991) ή η στιγμή που επέλεξες τον οπαδ; Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται αφελείς αλλά δεν έχω ιδέα κι από την άλλη μου φαίνεται ιδανικό να έχεις πχ 20 χρόνια ένσημα ικα και ξαφνικά ν'απολαμβάνεις τα όποιο προνόμια του οπαδ
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:16 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:25:01 μμ »
Και τα ένσημα του ικα συμψηφίζονται με του οπαδ; Επίσης ο χρόνος έναρξης ασφάλισης ποιος είναι πλέον; Ο αρχικός με το ικα (πχ 1991) ή η στιγμή που επέλεξες τον οπαδ; Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται αφελείς αλλά δεν έχω ιδέα κι από την άλλη μου φαίνεται ιδανικό να έχεις πχ 20 χρόνια ένσημα ικα και ξαφνικά ν'απολαμβάνεις τα όποιο προνόμια του οπαδ
Ο ΟΠΑΔ είναι άλλος συνταξιοδοτικός κλάδος από αυτόν του ΙΚΑ. Αν δεν συγχωνευτούν και συνταξιοδοτικά οι δύο φορείς, όταν θα έρθει η ώρα της σύνταξης θα την πραγματοποιήσεις με διαδοχική ασφάλιση. Ο χρόνος έναρξης ασφάλισης θα είναι η μέρα που κόλλησες το πρώτο ένσημο του ΙΚΑ και θα λήξει με τη συνταξιοδότηση από τον ΟΠΑΔ.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:34:13 μμ »
Τα έχουμε μπερδέψει λίγο:
Ο ΟΠΑΔ δεν είναι "συνταξιοδοτικό" ταμείο. Είναι ο φορέας ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης των Δ.Υ. Πιο σωστό είναι να πει κανείς ότι "ήταν" ο φορέας γιατί εντάχθηκε στο ΕΟΠΥΥ.

Η επιλογή φορέα ΙΚΑ ή ΔΗΜΟΣΙΟ αφορά μόνο στην κύρια σύνταξη.

Ο τίτλος του νήματος είναι λανθασμένος. Δεν υπάρχει επιλογή ΙΚΑ-ΟΠΑΔ. Υπάρχει επιλογή ΙΚΑ-ΔΗΜΟΣΙΟ μόνο για κύρια σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:40:38 μμ »
Έχεις δίκιο mlm.

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2015, 10:33:20 μμ »
και ποια η διαφορά στο συνταξιοδοτικό μεταξύ ικα - οπαδ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:15:54 μμ »
Μια κύρια διαφορά μεταξύ του συνταξιοδοτικού Δημοσίου και ΙΚΑ είναι το εφάπαξ που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2015, 03:01:12 πμ »

Δεν ξέρουμε για πόσο ακόμα...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2015, 07:47:44 μμ »
Δηλαδή το ικα έχει πολύ λιγότερο εφάπαξ; (για όσο ισχύει ακόμα γιατί σε 30 χρόνια δεν ξέρουμε τι γίνεται)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 28, 2015, 09:07:22 μμ »
Πάμε ξανά τα ίδια: ΙΚΑ για νεοδιόριστους υπάρχει μόνο για κύρια σύνταξη. Για "εφαπαξ" υποχρεωτικά μπαίνουν στο ΤΠΔΥ (όπως όλοι οι Δ.Υ).

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 28, 2015, 09:29:25 μμ »
pd 59 έχεις δίκιο, εγώ που επέλεξα ικα έχω βιβλιάριο υγείας ΟΠΑΔ. Ο μηνιαίος μισθός με ένα παιδί είναι 890. Ας μας πει κάποιος που είναι ασφαλισμένος στο ΟΠΑΔ τι μισθό έχει αντίστοιχα. Τώρα όσον αφορά την αναγνώριση προηγούμενης προυπηρεσίας λογικά θα πρέπει να αναγνωριστεί, αλλά καλύτερα ας μας απαντήσει κάποιος που τα γνωρίζει καλύτερα. Εμένα η απορία μου είναι ποια διαφορά θα υπάρξει στη σύνταξη..
Eισαι νεοδιόριστος-η,συναδερφε;Ποτε διορίστηκες;Ο μισθος νεοδιοριστου  είναι 639 με ασφαλιση Δημοσιου. Και τον επομενο χρονο 713.Ετσι δεν είναι;Αρα είναι προτιμοτερο να εχουμε ασφαλιση ΙΚΑ.Ο μισθος αγαμου νεοδιοριστου με ΙΚΑ ποιος είναι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 28, 2015, 09:42:07 μμ »
Eισαι νεοδιόριστος-η,συναδερφε;Ποτε διορίστηκες;Ο μισθος νεοδιοριστου  είναι 639 με ασφαλιση Δημοσιου. Και τον επομενο χρονο 713.Ετσι δεν είναι;Αρα είναι προτιμοτερο να εχουμε ασφαλιση ΙΚΑ.Ο μισθος αγαμου νεοδιοριστου με ΙΚΑ ποιος είναι;
Είναι 800 € καθαρά για άγαμο νεοδιόριστο μαζί με το επίδομα παραμεθορίου. Περίπου 730 € χωρίς επίδομα παραμεθορίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.