*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 62066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 05, 2023, 06:11:18 μμ »
Η υγειονομική περίθαλψη δεν έχει επιλογή (ΙΚΑ ή δημόσιο). Όποιος άλλαξε την ασφαλιστική του ικανότητα θα πρέπει στο αντίστοιχο πεδίο να μην υπάρχει λήξη.
Αν δεν έχει κάνει την αλλαγή συνήθως δείχνει 28/02 του επόμενου έτους (αν υποθέσουμε ότι δούλευε ως αναπληρωτής).
Ρε παιδιά τι γίνεται...; Και σε φίλη που διοριστηκε πέρισυ παρόμοια παράδοξα βλέπω. Η συναδελφος ρωτησε στη διευθυνση που ανηκει, σε ποιο ασφαλιστικο φορέα ειναι περασμένη- της απαντησαν οτι ειναι στο δημοσιο και της εδωσαν και τον κωδικο
Δημόσιο 4064901  ΕΦΚΑ 1/1/2017 με προηγ. προϋπ. Δημ. Πριν 1/1/1993
Από αυτό εγώ καταλαβαινω ότι ασφαλίστηκε το 2017 ως αναπληρώτρια (που ηταν τότε) και ότι ειναι παλαια ασφαλισμένη στο δημοσιο πριν το 93

Και έχουμε τα εξης παράδοξα:
1. Η συνάδελφος δεν εργάστηκε ποτέ στο δημόσιο παρά τα 10 τελευταία χρόνια, Το 1992 εργαζόταν σε ιδιωτική εταιρία και ειχε ΙΚΑ, κι οχι δημοσιο.
2. Επίσης στον ατλας φαίνεται ότι η ασφαλιστική της ικανοτητα λήγει στις 29/2/2024.
3. Το 2017 ηταν αναπληρωτρια πως γινεται να την ασφαλισαν στο δημοσιο;
Μπορει καποιος που γνωριζει να μας πει τι εχει γινει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:50 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 05, 2023, 07:01:20 μμ »
Ρε παιδιά τι γίνεται...; Και σε φίλη που διοριστηκε πέρισυ παρόμοια παράδοξα βλέπω. Η συναδελφος ρωτησε στη διευθυνση που ανηκει, σε ποιο ασφαλιστικο φορέα ειναι περασμένη- της απαντησαν οτι ειναι στο δημοσιο και της εδωσαν και τον κωδικο
Δημόσιο 4064901  ΕΦΚΑ 1/1/2017 με προηγ. προϋπ. Δημ. Πριν 1/1/1993
Από αυτό εγώ καταλαβαινω ότι ασφαλίστηκε το 2017 ως αναπληρώτρια (που ηταν τότε) και ότι ειναι παλαια ασφαλισμένη στο δημοσιο πριν το 93

Και έχουμε τα εξης παράδοξα:
1. Η συνάδελφος δεν εργάστηκε ποτέ στο δημόσιο παρά τα 10 τελευταία χρόνια, Το 1992 εργαζόταν σε ιδιωτική εταιρία και ειχε ΙΚΑ, κι οχι δημοσιο.
2. Επίσης στον ατλας φαίνεται ότι η ασφαλιστική της ικανοτητα λήγει στις 29/2/2024.
3. Το 2017 ηταν αναπληρωτρια πως γινεται να την ασφαλισαν στο δημοσιο;
Μπορει καποιος που γνωριζει να μας πει τι εχει γινει;
Λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία.Όταν διορίστηκα πέρσι ναι μεν επέλεξα το δημόσιο γιατί δούλευα και πριν το 2011 στα σχολεία,αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό.Όταν πήρα τον ΕΦΚΑ στο νομό που διορίστηκα δεν φαινόταν καμία αλλαγή κι ας είχα κάνει εγώ την επιλογή για δημόσιο.Ευτυχώς δέχτηκαν να κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά και ήθελε ένα κάρο δικαιολογητικά.Όταν έγινε αυτό,άλλαξε ο φορέας σε ΔΗΜΟΣΙΟ -ΟΠΑΔ και ισχύει επ΄Αόριστο και έτσι αναγράφεται στο ΑΤΛΑΣ.Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά αν η φίλη σου δεν έκανε αυτή την διαδικασία μάλλον δεν άλλαξε φορέα γι αυτό και της δείχνει ότι λήγει η ασφαλιστική της ικανότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2023, 05:20:47 μμ από ΕΠ06 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 05, 2023, 07:30:51 μμ »
Να δούμε πόσες φορές θα το πούμε. Η επιλογή αφορά το συνταξιοδοτικό καθεστώς. Για την περίθαλψη πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να πας μόνος σου στον πλησιέστερο εφκα. Η φίλη σου αν δεν πάει στον εφκα, μετά τις 29/2/24 θα είναι ανασφάλιστη ως προς την υγειονομική κάλυψη.
Οι κωδικοί που έστειλες αφορούν την κυρία σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #213 στις: Αύγουστος 05, 2023, 07:54:33 μμ »
 ΕΠΟ και mmmm ευχαριστώ πολύ.
mmmm θεωρησα οτι εφόσον ενταχθεί κάποιος σε συγκεκριμένο ασφαλιστικό φορέα αυτόματα πάει κ η περίθαλψη στον ιδιο φορέα χωρις καποια περαιτερω ενέργεια. Αλλά οκ το ξεκαθαρίσαμε τώρα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:50 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #214 στις: Αύγουστος 05, 2023, 07:59:15 μμ »
Έχω ακούσει ότι κάποιες Διευθύνσεις στέλνουν οι ίδιες στοιχεία στον εφκα για να αλλάξει η υγειονομική κάλυψη και να είναι χωρίς λήξη. Όσοι έχουν παιδιά όμως θα πρέπει ούτως ή άλλως να το κάνουν μόνοι τους για να ασφαλιστεί και το παιδί.
Σε γενικές γραμμές πάντως πρέπει να ασχοληθείς εσύ και να επικοινωνήσεις με τον πλησιέστερο εφκα.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #215 στις: Αύγουστος 05, 2023, 08:05:37 μμ »
Έχω ακούσει ότι κάποιες Διευθύνσεις στέλνουν οι ίδιες στοιχεία στον εφκα για να αλλάξει η υγειονομική κάλυψη και να είναι χωρίς λήξη. Όσοι έχουν παιδιά όμως θα πρέπει ούτως ή άλλως να το κάνουν μόνοι τους για να ασφαλιστεί και το παιδί.
Σε γενικές γραμμές πάντως πρέπει να ασχοληθείς εσύ και να επικοινωνήσεις με τον πλησιέστερο εφκα.

Ναι θα γίνει άμεσα σε ευχαριστώ πολύ που μου το ξεκαθάρισες!!

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #216 στις: Αύγουστος 05, 2023, 08:06:28 μμ »
ΕΠΟ και mmmm ευχαριστώ πολύ.
mmmm θεωρησα οτι εφόσον ενταχθεί κάποιος σε συγκεκριμένο ασφαλιστικό φορέα αυτόματα πάει κ η περίθαλψη στον ιδιο φορέα χωρις καποια περαιτερω ενέργεια. Αλλά οκ το ξεκαθαρίσαμε τώρα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο!
Τίποτα να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #217 στις: Αύγουστος 06, 2023, 03:23:18 πμ »
Υπάρχει κανείς νεοδιόριστος που έχει επιλέξει ασφάλεια δημοσίου-οπαδ και στο ατλας η ασφαλιστική του ικανότητα φαίνεται με ημερομηνία λήξης;


Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #218 στις: Αύγουστος 06, 2023, 09:27:49 πμ »

Από ό,τι βλέπω από την ημερομηνία,μάλλον η αλλαγή έγινε αυτόματα.Μήπως δεν έκανες την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω και απλώς η διεύθυνσή σου σε δήλωσε;Λέω τώρα..μια υπόθεση κάνω.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #219 στις: Αύγουστος 06, 2023, 10:38:37 πμ »
Ο εφκα όταν βλέπει δήλωση ενσήμων (γίνεται κάθε μήνα από τις Διευθύνσεις) παρατείνει την κάλυψη για ένα έτος (τέλος Φεβρουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους).
Για να αλλάξει όμως και να μην υπάρχει λήξη πρέπει να πας από τον εφκα ή να το κάνεις εξ αποστάσεως τέλος πάντων. Αλλιώς, όπως φαίνεται, θα παρατείνεται συνέχεια κατά ένα έτος. Εννοείται ότι προτιμότερο είναι να το κάνεις μία φορά και να ησυχάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2023, 10:50:06 πμ από mmmm »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #220 στις: Αύγουστος 06, 2023, 10:48:44 πμ »
Στην εικόνα που ανέβασες θα σου πω πώς είναι το δικό μου:
Στην ημερομηνία λήξης είναι κενό και έχει άλλες δύο στήλες: Ημερομηνία ενημέρωσης και σχόλια. Στη στήλη σχόλια λέει: "Ισχύει επ αόριστο".
Νομίζω ότι έτσι πρέπει να είναι η εικόνα όταν κάποιος πάει μόνος του και κάνει την αλλαγή στον εφκα.

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 06, 2023, 01:09:27 μμ »
Από ό,τι βλέπω από την ημερομηνία,μάλλον η αλλαγή έγινε αυτόματα.Μήπως δεν έκανες την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω και απλώς η διεύθυνσή σου σε δήλωσε;

Ο εφκα όταν βλέπει δήλωση ενσήμων (γίνεται κάθε μήνα από τις Διευθύνσεις) παρατείνει την κάλυψη για ένα έτος (τέλος Φεβρουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους).
Για να αλλάξει όμως και να μην υπάρχει λήξη πρέπει να πας από τον εφκα ή να το κάνεις εξ αποστάσεως τέλος πάντων. Αλλιώς, όπως φαίνεται, θα παρατείνεται συνέχεια κατά ένα έτος. Εννοείται ότι προτιμότερο είναι να το κάνεις μία φορά και να ησυχάσεις.

Sigh...
Έχω πάει από ΕΦΚΑ κι έχω κάνει την αλλαγή ο ίδιος (βέβαια ακόμα και "αυτόματα" να γινόταν δεν έχει λογική στη μια περίπτωση να λέει επ΄αόριστον και στην άλλη να έχει ημερομηνία λήξης). Το πρόβλημά είναι ο υπάλληλος ο οποίος σκόπιμα το έχει με ημερομηνία λήξεως καθώς ισχυρίζεται ότι έτσι προβλέπεται εφόσον δεν έχω μονιμοποίηση ακόμα.
Μέχρι να προσκομίσω χαρτί μονιμοποίησης θα το έχει με λήξη και πρέπει να πηγαίνω καθε χρόνο αντίγραφο μισθοδοσίας για να το ανανεώνει.
Και ξαναέρχομαι στην αρχική μου ερώτηση

Υπάρχει κανείς νεοδιόριστος που έχει επιλέξει ασφάλεια δημοσίου-οπαδ και στο ατλας η ασφαλιστική του ικανότητα φαίνεται με ημερομηνία λήξης;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 06, 2023, 01:42:56 μμ »
Αυτό είναι καινούρια πληροφορία. Δηλαδή συσχετίζει την ασφαλιστική ικανότητα με τη μονιμοποίηση; Θα προσπαθήσω να βρω αν αυτό προβλέπεται από κάπου ή αν είναι απόφαση του συγκεκριμένου υπάλληλου στο συγκεκριμένο εφκα.

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 06, 2023, 01:49:49 μμ »
Θα προσπαθήσω να βρω αν αυτό προβλέπεται από κάπου ή αν είναι απόφαση του συγκεκριμένου υπάλληλου στο συγκεκριμένο εφκα.

Ok, ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159824
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.