*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)  (Αναγνώστηκε 71715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 13, 2013, 02:20:45 μμ »
συναδελφοι η ρητρα του ενος τουλαχιστον ασεπ πρεπει να ισχυσει.δεν γινεται να διοριστουν ξανα ατομα που καν δεν εχουν μια επιτυχια και ολοι οι αλλοι παλι να μεινουμε απεξω...ανειναι δυνατον...απο τον ασεπ του 2008εχουν περασει τοσα χρονια και πολλοι επιτυχοντες σχεδον διοριστεοι τοτε δεν καλουμαστε ουτε ωρομίσθιοι πια τι στιγμη που αλλοι διοριζονται...αυτο το θεμα της επιτυχιας στον διαγωνισμο πώς παει?παλι στα αζητητα θα μεινει γ ακομη αλλον ενα χρονο απο τη ζωη μας???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:45 »

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 13, 2013, 04:55:04 μμ »
Αγαπητη μου Vania καλησπερα.

Ειλικρινα δεν αντιλαμβανομαι πως μπορει ο καθενας μας να θεωρει ορθα τα πραγματα που τον συμφερουν.
Εγω θελα να σε ρωτησψ μερικα πραγματα:

α) ο ΑΣΕΠ που αναφερεις βασιστηκε σε μια προκυρηξη...την διαβασες; Το ΦΕΚ του διαγωνισμου - οπως και καθε διαγωνισμου εκπαιδευτικων- μιλουσε ξεκαθαρα για τις θεσεις 60-40%, ετσι δεν ειναι;

β) Εαν δεν συμφωνουσες με αυτο θα μοπρουσες να μην συμμετεχεις, σωστα;

γ) Τι ακριβως εννοεις οταν λες διοριστηκε κοσμος απο οπου να' ναι; Εχω την εντυπωση πως αν (ξανα)διαβασεις το ΦΕΚ του διαγωνισμου θα καταλαβεις οτι οριζει τις θεσεις 60%(διοριστεοι του ΑΣΕΠ) και του 40% (απο τον πινακα προυπηρεσιας.
Πουθενα δεν αναφερει για παραλιγο διοριστεους ή οτιδηποτε αλλο. Εγω, με βαση αυτη τη λογικη θα μπορουσα να ισχυριστω οτι το ΑΣΕΠ+24μηνο ειναι θεσεις που "τρωγονται" απο οσα το ΦΕΚ του ΑΣΕΠ που αναφερεσαι, οριζει.
Προφανως και επειδη πιεζεσαι...οπως ολοι μας...εχεις αρχισει να θεωρεις ως σωστο αυτο που σε συμφερει...αλλα νομιζω οτι αυτο μας φερνει σε ενα αδιεξοδο.
Η συμμετοχη και η διεκδικηση μιας θεσης διορισμου εγινε υστερα απο συνειδητη επιλογη του καθενος...ειτε με τον ενα...ειτε με τον αλλο τροπο (60-40%). Και οι δυο προβλεπονται ρητα...οποτε δεν νομιζω οτι εχει κανεις δικαιωμα να τις αμφισβητει...με τοση απαξια, μαλιστα.
 
Και επειδη δεν θελω να παρεξηγηθουν οι αποψεις μου..θα συμφωνουσα να λειτουργησει ο ΑΣΕΠ ως το μονο κριτηριο διορισμου...αλλα απο την αρχη της διαδικασιας να το γνωριζουν ολοι οι ενδιαφερομενοι. Δεν μπορει σε μια διαδικασια που 'τρεχει' ακομη να αλλαξουν οι οροι. Φανταζομαι οτι συμφωνουμε σε αυτο.

Φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3427
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 23, 2013, 03:53:30 μμ »
συναδελφοι η ρητρα του ενος τουλαχιστον ασεπ πρεπει να ισχυσει.δεν γινεται να διοριστουν ξανα ατομα που καν δεν εχουν μια επιτυχια και ολοι οι αλλοι παλι να μεινουμε απεξω...ανειναι δυνατον...απο τον ασεπ του 2008εχουν περασει τοσα χρονια και πολλοι επιτυχοντες σχεδον διοριστεοι τοτε δεν καλουμαστε ουτε ωρομίσθιοι πια τι στιγμη που αλλοι διοριζονται...αυτο το θεμα της επιτυχιας στον διαγωνισμο πώς παει?παλι στα αζητητα θα μεινει γ ακομη αλλον ενα χρονο απο τη ζωη μας???
Αγαπητη μου Vania το σχεδον διοριστεοι δεν λεει τιποτα και σε κανεναν...οπως ανεφερε και ο chrko ηξερες και ξεραμε το καθεστως οταν δωσαμε και το αποδεχτηκαμε...
Απο τον επομενο ασεπ μην ανησυχεις φροντισε η Διαμαντω....εκει να δεις πανηγυρια οταν και ΑΝ καποτε γινει.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 25, 2013, 10:04:23 μμ »
δεν ειμαι κατα του διορισμου των οσων εχουν μεγαλη προυπηρεσια αλλα οσων την εχουν ανευ ασεπ.εγω απλώς θα σας ρωτησω το εξης...θεωρειτε δικαιο να εχουν τεραστιες προυπηρεσιες ατομα π καν δεν ειχαν ασεπ ή εστω ενα βασικο κοινωνικο  κριτηριο???δλδ οταν πρωτοκληθηκαν με βαση ποια κριτηρια κληθηκαν να δουλεψουν?για τα ωραια τους τα ματια και τα ξανθα τους μαλλια???με αυτο ειμαι αντιθετη και αυτο θεωρω λαθος εδω και χρονια.και δυστυχως υπαρχουν πολλοι βολεμενοι γιατι τετοιοι ειναι οσοι ανευ κριτηριων επαιρναν 20ωρα σε ενισχυτικες τοσα χρονια ή  σε πδσ και τωρα τρεμουν στην ιδεα της εφαρμογης του νεου νομου και πηγαινουμε απο παραταση σε παραταση.δεν πρεσβευω το συμφερον αλλα αυτο π εγω θεωρω σωστο και αυτο που ειναι αξιοκρατικα σωστο και αντικειμενικα.το αν εγω πηρα μερος στον ασεπ του 2008 αυτο δεν εχει σχεση με τα οσα πρεσβευω.ειμαι υπερ ενος ασεπ και μακαρι και το 2008 να γινονταν ολες οι προσληψεις απο εκει και αυτο εκανα.ασχετως οτι τελικα ο ασεπ υπαρχει για μοστρα και μονο για τα ματια του κοσμου για να λεμε οτι δηθεν ειμαστε αξιοκρατικοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:45 »

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 26, 2013, 12:44:08 πμ »
δεν ειμαι κατα του διορισμου των οσων εχουν μεγαλη προυπηρεσια αλλα οσων την εχουν ανευ ασεπ.εγω απλώς θα σας ρωτησω το εξης...θεωρειτε δικαιο να εχουν τεραστιες προυπηρεσιες ατομα π καν δεν ειχαν ασεπ ή εστω ενα βασικο κοινωνικο  κριτηριο???δλδ οταν πρωτοκληθηκαν με βαση ποια κριτηρια κληθηκαν να δουλεψουν?για τα ωραια τους τα ματια και τα ξανθα τους μαλλια???με αυτο ειμαι αντιθετη και αυτο θεωρω λαθος εδω και χρονια.και δυστυχως υπαρχουν πολλοι βολεμενοι γιατι τετοιοι ειναι οσοι ανευ κριτηριων επαιρναν 20ωρα σε ενισχυτικες τοσα χρονια ή  σε πδσ και τωρα τρεμουν στην ιδεα της εφαρμογης του νεου νομου και πηγαινουμε απο παραταση σε παραταση.δεν πρεσβευω το συμφερον αλλα αυτο π εγω θεωρω σωστο και αυτο που ειναι αξιοκρατικα σωστο και αντικειμενικα.το αν εγω πηρα μερος στον ασεπ του 2008 αυτο δεν εχει σχεση με τα οσα πρεσβευω.ειμαι υπερ ενος ασεπ και μακαρι και το 2008 να γινονταν ολες οι προσληψεις απο εκει και αυτο εκανα.ασχετως οτι τελικα ο ασεπ υπαρχει για μοστρα και μονο για τα ματια του κοσμου για να λεμε οτι δηθεν ειμαστε αξιοκρατικοι.
Αγαπητη μου Vania...στο βαθος της αποψης σου εχεις δικιο. Αλλα στην πραγματικοτητα το χανεις...
Αυτοι που πρωτοδουλεψαν..τουλαχιστον σε καποιες ειδικοτητες το ξερω σιγουρα...δεν ειναι με 20ωρα στη ΠΔΣ. Υπαρχουν ειδικοτητες που δεν ειχε γινει ΑΣΕΠ το 2005 και επαιρναν συνεχεια ωρομισθιους. Εμενα ας πουμε...με φωναξαν πρωτη γορα ωρομισθιο...το 2005..απο τον πινακα μηδενικης προυπηρεσιας...!!! και οσο κιαν φαινεται-ακουγεται περιεργο...δεν υπαρχει θεμα βυσματος. Ηταν η χρονια που αργουσε να παρει αναπληρωτες στις τεχνικες ειδικοτητες...οχι και τοσο σπανιο...και αρχησαν οι διευθυντες να ζητουν ωρομισθιους...που προσλαμβανονται απο τις δευτεροβαθμιες...!!!  ;) ;) ;)

Θελω απλα να σου πω...οτι δεν ειναι αναγκη να ισοπεδωνουμε τα παντα σε αυτη τη χωρα...!!!  ???

Επισης...θα ηθελα να σου πω οτι αυτοι με τα 20ωρα ΠΔΣ εχουν ηδη διοριστει...εδω και αρκετα χρονια...αφου η τελευται χρονια που μπορουσε να συμβει αυτο ηταν το 2005..οπως επισης οτι και γω σχω χασει το διορισμο εξαιτιας καποιων με ΠΔΣ...δυστυχως...!!! >:( >:( >:(

Απλα νιωθω οτι εχει ξεφυγει η κατασταση με το θεμα της προυπηρεσιας...!!!
Τελος...τι θα πει κοινωνικα κριτηρια;;;;..Ειλικρινα θεωρω οτι ειναι - ηταν ενα εγκλημα αυτες οι ρυθμισεις...μετατρεψανε την εκπαιδευση σε ΟΑΕΔ. Σαφως και πρεπει να βοηθηθουν πολυτεκνοι κ.λ.π.....αλλα γιατι ολοι στην εκπαιδευση ρε παιδια; γιατι ολοι αυτοι να βολευτουν σε βαρος αυτων που δεν ετυχε να εχουν παιδια...;;;
Γιατι ετσι οπως πανε τα πραγματα...και να θελουν δεν θα μπορουν ;D ;D ;D

Αυτα τα λιγα 
καληνυχτα

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:30:46 μμ »
Πρόσκληση σε συνέλευση όλων των διοριστέων εκπαιδευτικών του 2008


Απευθύνουμε ανοιχτή πρόσκληση σε ΟΛΟΥΣ τους
 «Διοριστέους - Αδιόριστους του 2008»
Νοτίου Ελλάδας

ΚΑΛΟΥΜΕ
 σε συνάντηση το Σάββατο 8/6/13 στις 17:00 στην αίθουσα ΟΛΜΕ
Κορνάρου & Ερμού γωνία, Αθήνα
 όλους τους διοριστέους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του 2008 από τη ΝΟΤΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, προκειμένου να συζητήσουμε και να οργανώσουμε τις επόμενες κινήσεις μας στο κρίσιμο αυτό διάστημα.


Επικοινωνία: dioristeoi2008@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:18:36 πμ »
Αν υπάρχει κάποιος/α στη Βοιωτία που θέλει να συνταξιδέψουμε για τη συνέλευση, ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3427
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:59:30 μμ »
Αν καποιος πηγε να ενημερωσει τι ειπωθηκε συναδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:10:32 πμ »
Καλημέρα! Πιστεύω ότι θα βγάλουν επίσημη ανακοίνωση οι συντονιστές.

Προσωπικά απογοητεύτηκα κυρίως από τη μικρή συμμετοχή και την αδιαφορία των συναδέλφων διοριστέων-αδιόριστων (και αναφέρομαι κυρίως σε δικούς μου γνωστούς) όχι τόσο στο να δράσουν, όσο στο να θέλουν να ενημερωθούν και να συμμετέχουν έστω από απόσταση. Ίσως φταίω κι εγώ που δεν τους πείθω να ξεσηκωθούν. Του χρόνου όμως που θα είμαστε όλοι άνεργοι στα σπίτια μας, θα χτυπάνε τα τηλέφωνα και τα μηνύματα και τότε ίσως να είναι πια αργά. Λυπάμαι πραγματικά. :(

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 24, 2013, 01:38:23 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Όπως όλοι γνωρίζουμε ο καιρός πλέον πλησιάζει και διανύουμε την περίοδο που πρέπει να είμαστε πιο δυναμικοί και συσπειρωμένοι από ποτέ.

Το τελευταίο διάστημα έγιναν αρκετές κινήσεις προς πολλές κατευθύνσεις. Το Σάββατο συγκεκριμένα, μέλη μας παραβρέθηκαν στην συνάντηση της ΔΟΕ παρουσιάζοντας το θέμα μας και ζητώντας την στήριξη τους. Η ανταπόκριση που είχαμε ήταν αρκετά ενθαρρυντική. Επίσης έχουμε έρθει σε επικοινωνία με το διοικητικό συμβούλιο της ΟΛΜΕ και σύντομα θα έρθουμε σε επαφή μαζί τους.

 

Προγραμματίστηκε και η παράσταση διαμαρτυρίας όλων  των Αδιόριστων του 2008 στο υπουργείο παιδείας για την Τετάρτη 10 Ιουλίου. Αυτή θα είναι και η ευκαιρία μας να δείξουμε στην απέναντι πλευρά το πόσο αποφασισμένοι είμαστε στο να δώσουμε ένα τέλος το μαρτύριο. Όπως είναι κατανοητό θα πρέπει να υπάρχει συμμετοχή από όλους μας. Πρέπει να παραμερίσουμε τις μικροδιαφορές που οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει και μας καθιστούν όλα αυτά τα χρόνια μια αδύναμη μειοψηφία αδικημένων ανθρώπων που κανείς δεν έχει την πρόθεση να αποκαταστήσει. Ας μην ξεχνάμε ότι ο κοινός στόχος ΟΛΩΝ μας είναι να δοθεί ένα τέλος στον παραλογισμό που ξεκίνησε το 2010 καθώς και σε όλη την ταλαιπωρία που έχουμε υποστεί εμείς που με τόσο κόπο κερδίσαμε τον διορισμό μας!

 

Από την βόρεια Ελλάδα θα προσπαθήσουμε να οργανώσουμε ομαδική μετάβαση στην Αθήνα. Καλό θα είναι αυτό το διάστημα να δηλώνετε συμμετοχή όσοι θα συμμετάσχετε για να μπορέσουμε να το οργανώσουμε το καλύτερο δυνατόν. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η εικόνα 20-30 ατόμων έξω από το υπουργείο μόνο κακό μπορεί να μας κάνει και να θάψει τις προσπάθειες όλων αυτών των χρόνων. Το αν θα διοριστούμε πλέον εξαρτάται από το πόσο πολύ το θέλουμε και σίγουρα αξίζει να αφιερώσουμε μια μέρα για αυτό!

Σας περιμένουμε λοιπόν όλους εκεί. Για ότι νεώτερο θα ακολουθήσει ενημέρωση.

 

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:24:44 μμ »
δεν ειμαι κατα του διορισμου των οσων εχουν μεγαλη προυπηρεσια αλλα οσων την εχουν ανευ ασεπ.εγω απλώς θα σας ρωτησω το εξης...θεωρειτε δικαιο να εχουν τεραστιες προυπηρεσιες ατομα π καν δεν ειχαν ασεπ ή εστω ενα βασικο κοινωνικο  κριτηριο???δλδ οταν πρωτοκληθηκαν με βαση ποια κριτηρια κληθηκαν να δουλεψουν?για τα ωραια τους τα ματια και τα ξανθα τους μαλλια???με αυτο ειμαι αντιθετη και αυτο θεωρω λαθος εδω και χρονια.και δυστυχως υπαρχουν πολλοι βολεμενοι γιατι τετοιοι ειναι οσοι ανευ κριτηριων επαιρναν 20ωρα σε ενισχυτικες τοσα χρονια ή  σε πδσ και τωρα τρεμουν στην ιδεα της εφαρμογης του νεου νομου και πηγαινουμε απο παραταση σε παραταση.δεν πρεσβευω το συμφερον αλλα αυτο π εγω θεωρω σωστο και αυτο που ειναι αξιοκρατικα σωστο και αντικειμενικα.το αν εγω πηρα μερος στον ασεπ του 2008 αυτο δεν εχει σχεση με τα οσα πρεσβευω.ειμαι υπερ ενος ασεπ και μακαρι και το 2008 να γινονταν ολες οι προσληψεις απο εκει και αυτο εκανα.ασχετως οτι τελικα ο ασεπ υπαρχει για μοστρα και μονο για τα ματια του κοσμου για να λεμε οτι δηθεν ειμαστε αξιοκρατικοι.

Γιατί τι αναφέρει ο νέος νόμος σχετικά με τους διορισμένους του  60 -40 και δεν το ξέρουμε; :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:29:34 μμ »
Είναι πιθανόν να εννοεί η συνάδελφος ότι για να διοριστεί κάποιος από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, θα πρέπει να έχει να επιδείξει συμμετοχή κι επιτυχία σε έναν τουλάχιστον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:39:59 μμ »
Nikita, έχεις δίκιο.  :-\

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 24, 2013, 03:16:30 μμ »
γνωρίζει κανείς τίποτα για φέτος; αν βγάλει διορισμούς και πότε;εγώ είμαι από ΑΣΕΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.