*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 65817 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 16, 2009, 09:48:48 πμ »
Κοίταξε http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi20070515a.php  παράγραφο 4. Εφόσον δεν έχει υπηρετήσει την οργανική του, ακόμα και αν η απόσπαση ήταν εντός ΠΥΣΔΕ, δε θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:56 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2009, 06:01:39 μμ »
παιδιά είναι σίγουρο αυτό?είχα πληροφορηθεί το αντίθετο!!!οτι δηλαδή εφόσον η απόσπαση είναι εντός της ίδιας περιοχής,τότε "ξεχρεώνεις"την οργανική κι έχεις δικαίωμα μετάθεσης!!!Δηλ.δεν ισχύει αυτό?? ??? :'(
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2009, 07:53:57 μμ »
Για να "ξεχρεώσεις" την οργανική σου η απόσπαση πρέπει να γίνει για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Αυτό ισχύει και στα δυσπρόσιτα, όπου μπορείς να πάρεις απόσπαση σε δυσπ΄ροσιτο του ίδιου ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Το ξέρω γιατί το έκανα εγώ. Από "κανονικό" σχολέιο σε δυπσρόσιτο, πήγα σε τμήμα ένταξης στο ίδιο δυσπρόσιτο, αλλά όχι μετά από αίτηση μου, απλά για τις ανάγκες της υπηρεσίας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2010, 09:17:03 μμ »
Αν και είναι ακόμη πρόωρο, ποιος αποφασίζει για τις εσωτερικές αποσπάσεις; Το ΠΥΣΔΕ, ο Προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας ή ακόμη και οι διευθυντές; Πολλές οι απορίες. Στο σχολείο που βρίσκομαι είμαστε δύο ΠΕ02 χωρίς οργανική θέση, καλύπτοντας λειτουργικά κενά (αποσπάσεις και άδειες). Το πρόβλημα είναι ότι οργανική θέση θα πάρουμε σε άλλο σχολείο, αλλά θέλουμε να γυρίσουμε στο ίδιο σχολείο, για καθαρά προσωπικούς λόγους. Εν τω μεταξύ θα μείνει μόνο ένα λειτουργικό κενό. Ποιος από τους δύο θα γυρίσει πίσω και ποιος θα το αποφασίσει αυτό; Και ακόμη ποιους λόγους μπορεί κανείς να επικαλεστεί σε αυτή την περίπτωση; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:56 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:09:46 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα. Διορίστηκα πέρυσι στο Γυμνάσιο Καστελόριζου και φέτος θα ήθελα να πάω κάπου λιγότερα ερημικά έτσι ώστε να υπάρχει ένας βρεφονηπιακός σταθμός για το μωράκι μου που θα πάρω μαζί μου από αυτή τη σχολική χρονιά που λήγει η άδεια μου. Έχω το δικαίωμα να κάνω τα χαρτιά μου τόσο για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ όσο και για προσωρινή τοποθέτηση? Ή μόνο για ένα από τα δύο? Τα μόρια μου είναι 22,5. Σύμφωνα με την εμπειρία σας, θεωρείται εφικτό να με στείλουνε κάπου όπως Ρόδο, Κάρπαθό, Κω, Λέρο? Οι απαντήσεις από αυτές τις αιτήσεις πότε θα βγουν? Αύγουστο ή Σεπτέμβρη? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:02:57 πμ »
δυστυχώς πρέπει να παραμείνεις για δύο έτη στη θέση σου ώστε να μπορείς να θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης. Αν διορίστηκες το 2010 - 2011 (νόμος Διαμαντοπούλου) τα έτη είναι τρία. Αυτό ισχύει επειδή διορίστηκες σε δυσπρόσιτη περιοχή.... ίσως υπάρχει δυνατότητα για απόσπαση εντός. Πάρε τηλ να ρωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 28, 2011, 06:46:25 μμ »
Καλησπέρα Ρωξάνη. Στο σχολείο αυτό είσαι με προσωρινή τοποθέτηση και όχι με οργανική θέση, άρα δεν κάνεις αίτηση για απόσπαση. Η ΔΔΕ Δωδεκανήσου έχει βγάλει προθεσμία για τις αιτήσεις για προσωρινή τοποθέτηση, την οποία μπορείς να κάνεις και εσύ αφού καλεί και τους νεοδιόριστους του 2010. Λογικά πρέπει να βλέπεις το όνομά σου σε αυτόν τον πίνακα
http://dide.dod.sch.gr/index_el.asp?cmd=Article&id=390
Την αιτηση μπορείς να την κάνεις ηλεκτρονικά, σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες
http://dide.dod.sch.gr/index_el.asp?cmd=Article&id=387

Ακούστηκε ότι οι τοποθετήσεις αυτές θα βγουν στις αρχές Ιουλίου.
Κανείς δε σου εγγυάται ότι θα αλλάξεις σχολείο του χρόνου αλλά ούτε και ότι θα μείνεις στο ίδιο. Οπότε κάνε την αίτηση, δήλωσε τις προτιμήσεις σου και καλά αποτελέσματα! :)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:53:54 μμ »
Καλησπέρα Ρωξάνη. Στο σχολείο αυτό είσαι με προσωρινή τοποθέτηση και όχι με οργανική θέση, άρα δεν κάνεις αίτηση για απόσπαση.
agatha14 η Rwxanh λέει "Διορίστηκα πέρυσι στο Γυμνάσιο Καστελόριζου". Αυτό δεν σημαίνει ότι διορίστηκε σε δυσπρόσιτο; Rwxanh είχες κάνει δήλωση διορισμού σε αυτό το δυσπρόσιτο ή απλά σε τοποθετήσαν εκεί όταν πήγες στο πυσδε που διορίστηκες;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:17:33 μμ »
σωστή η παρέμβαση της happiness  :) :)
οπότε ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα :
αν διορίστηκες σε δυσπρόσιτο (γ/σιο καστελόριζου) τον αύγουστο 2009 μπορείς φέτος να υποβάλεις αίτηση για αποσπαση. Εφόσον ο διορισμός είναι σε δυσπρόσιτο δεν χρειάζεται αίτηση για οργανική γιατί την έχεις ήδη.

αν διορίστηκες σε δυσπρόσιτο (γ/σιο καστελόριζου) τον αύγουστο 2010 πρεπει να καθήσεις υποχρεωτικά έναν ακόμη χρόνο εκεί οπότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για αποσπαση εντός πυσδε και φυσικά δεν χρειάζεται να κάνεις και αίτηση για οριστική τοποθέτηση.

αν διορίστηκες στα δωδεκάνησα ( όχι σε δυσπρόσιτο) και τοποθετήθηκες προσωρινά στο καστελόριζο τον αύγουστο 2009 μπορείς να κάνεις αίτηση και για αποσπαση και για οριστική τοποθέτηση.

αν διορίστηκες στα δωδεκάνησα ( όχι σε δυσπρόσιτο) και πήρες οργανική φέτος ( σεπτέμβριος 2010) στο καστελόριζο μπορείς να κάνεις αιτηση για απόσπαση αλλά δεν χρειάζεται αίτηση για οριστική τοποθέτηση.

αν διορίστηκες στα δωδεκάνησα ( όχι σε δυσπρόσιτο) φέτος ( αυγουστος 2010) και τοποθετήθηκες στο καστελόριζο μπορεις να κάνεις αίτηση για αποσπαση εντός πυσδε αλλα δε σε συμφέρει γιατί χάνεις ένα χρόνο κατά τον οποίο θα θεμελιωνες δικαιωμα για μετάθεση.
στην περίπτωση αυτή δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση γιατί δεν γίνεται - εκ του νομου - να λάβεις οργανική θέση πριν το πέρας της διετίας από τον διορισμό σου.
Μπορείς όμως να κάνεις αιτηση για τοποθέτηση σε λειτουργικο κενό που από όσο ξέρω η δωδεκανησος έβγαλε 26 κενά για τους φιλολόγους)  και να τοποθετηθείς ίσως σε κάποιο απο αυτά.

Έχε όμως υποψη σου τα εξής : οι διορισμένοι του 2010 ( αύγουστος και εντεύθεν) κανονικά πρέπει να παραμείνουν στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης ( γ/σιο καστελορίζου για σένα) για δύο χρόνια. Αν αυτο δεν είναι δυνατό μπορεί το πυσδε να τους τοποθετήσει καπου αλλού σε σχολεία της ίδιας περιοχής μετάθεσης. Επομενως, η αίτηση για λειτουργικά κενά δεν προκυπτει ότι πρέπει να γίνει αλλά τα διάφορα πυσδε - και το δικό μας - το προτεινει γιατί είναι μια διαδικασία γνωστή που διευκολύνει και επιταχύνει τις τοποθετήσεις.
Πάντως, αν υπάρχει λειτουργικό κενο στο καστελόριζο κανονικα πρέπει να παραμείνεις εκεί...

Ελπιζω να στα ξεκαθάρισα.  :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 02:57:33 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:42:03 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2010 χωρίς να έχω δηλώσει καθόλου το νομό Δωδεκανήσων και κατ'επέκταση ούτε το γυμνάσιο Καστελόριζου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω και για 5 χρόνια αλλά το νησί δεν έχει βρεφονηπιακό για το μωρό μου και δεν έχω που να το αφήσω. Επομένως, φέτος που θα είναι πολύ μωράκι θα ήθελα να πάω κάπου που να υπάρχει ένας βρεφονηπιακός. Δε με νοιάζει το νησί είτε Ρόδος είτε Σύμη είτε οτιδήποτε άλλο. Απ'ότι καταλαβάνω φέτος έχω το δικαίωμα να κάνω την αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και μπορώ να κάνω και αίτηση για προσωρινή τοποθέτηση όμως κανείς δε με διαβεβαιώνει ότι ούτως ή άλλως θα είμαι Καστελόριζο και τα υπόλοιπα 2 χρόνια που απομένουν καθώς μπορούν να με στείλουν οπουδήποτε. Σωστά το κατάλαβα? Άρα εγώ κάνω και τις δύο αιτήσεις και ελπίζω για θετικό αποτέλεσμα. όμως ότι και να γίνει πρέπει να πάω άλλο ένα χρόνο υποχρεωτικά στον πρώτο τόπο διορισμού? Αυτό δεν το είχα καθόλου στα υπ'όψιν. Ισχύει?
  Ακόμα δεδομένου ότι υπάρχουν 26 κενά αυτά θα δοθούν σε κάποιους που πέρυσι ήταν αλλού. Δεν υπάρχουν και κοινωνικά κριτήρια? Δηλαδή πως εξετάζονται οι αιτήσεις? Μόνο βάσει μορίων? Θα ήθελα πολύ να πάω στο Καστελόριζο αν υπήρχε έστω ένας σταθμός να αφήσω κι εγώ το μωρό μου και να μείνω ήσυχη καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από τους συναδέλφους εκεί και όλοι είναι πολύ ευγενικοί αλλά μου φαντάζει βουνό να πάρω το μωρό σε τόσο δυσπρόσιτο μέρος χωρίς να έχω κάποιον να τον κρατήσει... Ελπίζω να καταλαβαίνετε και σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:44:47 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2010 χωρίς να έχω δηλώσει καθόλου το νομό Δωδεκανήσων και κατ'επέκταση ούτε το γυμνάσιο Καστελόριζου.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ - ΛΟΓΙΚΑ ΕΒΑΛΕΣ ΤΙΚ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ, ΚΑΙ ΣΕ "ΡΙΞΑΝΕ" ΕΚΕΙ... :) Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω και για 5 χρόνια αλλά το νησί δεν έχει βρεφονηπιακό για το μωρό μου και δεν έχω που να το αφήσω. Επομένως, φέτος που θα είναι πολύ μωράκι θα ήθελα να πάω κάπου που να υπάρχει ένας βρεφονηπιακός. Δε με νοιάζει το νησί είτε Ρόδος είτε Σύμη είτε οτιδήποτε άλλο. Απ'ότι καταλαβάνω φέτος έχω το δικαίωμα να κάνω την αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και μπορώ να κάνω και αίτηση για προσωρινή τοποθέτηση όμως κανείς δε με διαβεβαιώνει ότι ούτως ή άλλως θα είμαι Καστελόριζο και τα υπόλοιπα 2 χρόνια που απομένουν καθώς μπορούν να με στείλουν οπουδήποτε. Σωστά το κατάλαβα?ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ  ;) ;) Άρα εγώ κάνω και τις δύο αιτήσεις και ελπίζω για θετικό αποτέλεσμα. όμως ότι και να γίνει πρέπει να πάω άλλο ένα χρόνο υποχρεωτικά στον πρώτο τόπο διορισμού? Αυτό δεν το είχα καθόλου στα υπ'όψιν. Ισχύει?ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ. ΙΣΧΥΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΥΣΔΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΕ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΘΑ "ΧΡΩΣΤΑΣ" ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ- Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ  ( ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΤΩΣ)
  Ακόμα δεδομένου ότι υπάρχουν 26 κενά αυτά θα δοθούν σε κάποιους που πέρυσι ήταν αλλού. Δεν υπάρχουν και κοινωνικά κριτήρια? Δηλαδή πως εξετάζονται οι αιτήσεις? Μόνο βάσει μορίων? ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣΘα ήθελα πολύ να πάω στο Καστελόριζο αν υπήρχε έστω ένας σταθμός να αφήσω κι εγώ το μωρό μου και να μείνω ήσυχη καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από τους συναδέλφους εκεί και όλοι είναι πολύ ευγενικοί αλλά μου φαντάζει βουνό να πάρω το μωρό σε τόσο δυσπρόσιτο μέρος χωρίς να έχω κάποιον να τον κρατήσει... Ελπίζω να καταλαβαίνετε και σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΙΡΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ, ΕΚΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΚΕΙΝΑ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ... ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ...( ουπς, μπορώ να σταματήσω τα κεφαλαία τώρα....  ;D ;D συνεχιζω: θα πρεπει να σκεφτείς εναλλακτικες - ειτε να κατεβάσεις καμιά μαμά ή πεθερά ( μπρρρρ) στο νησί που θα σε τοποθετήσουν ειτε να βρεις μια καλή κυρια να σου κρατάει το παιδι.. ( οι Καστελοριζιοι πάντως -έτσι να λέγονται άραγε; δεν ξέρω - είναι πολύ ευγενικοι και φιλόξενοι και έχουν άλλο επίπεδο...αν δεις τα σπίτια που νοικιάζουν ειναι όλα ανακαινισμένα νεοκλασσικά - εξ ου και λίγο ακριβούτσικα τα ενοίκια - αλλά γενικά "το χουν" το καλοσυνάτο... :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:52:09 μμ »
Έχε όμως υποψη σου τα εξής : οι διορισμένοι του 2010 ( αύγουστος και εντεύθεν) κανονικά πρέπει να παραμείνουν στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης ( γ/σιο καστελορίζου για σένα) για δύο χρόνια. Αν αυτο δεν είναι δυνατό μπορεί το πυσδε να τους τοποθετήσει καπου αλλού σε σχολεία της ίδιας περιοχής μετάθεσης. Επομενως, η αίτηση για λειτουργικά κενά δεν προκυπτει ότι πρέπει να γίνει αλλά τα διάφορα πυσδε - και το δικό μας - το προτεινει γιατί είναι μια διαδικασία γνωστή που διευκολύνει και επιταχύνει τις τοποθετήσεις.
Πάντως, αν υπάρχει λειτουργικό κενο στο καστελόριζο κανονικα πρέπει να παραμείνεις εκεί...

Η ασάφεια, της ασάφειας, ω ασάφεια!

Αντιγράφω από την Ιστοσελίδα της ΔΙΔΕ Δωδεκανήσου: "Ενημερώνουμε ότι θα συνεξεταστούν σε ενιαίο πίνακα α) οι τελούντες στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και β) οι νεοδιόριστοι."
Στη Διεύθυνση που ανήκω εγώ δεν υπάρχει καν αναφορά σε "νεοδιόριστους" (και πώς να υπάρχει, αφού δεν είμαστε πλέον τέτοιοι).
Ένας πίνακας υπάρχει με όσους είναι στη διάθεση και όλοι καλούνται να κάνουν αίτηση τοποθέτησης.
Μην είναι η ΔΙΔΕ που ανήκω μη νόμιμη; Της ήρθε να μας ζητήσει αίτηση έτσι, πάνω στην τρέλα;
Για να μη "δυσκολευτούν" στις τοποθετήσεις; Δηλαδή χωρίς αίτηση πώς θα τις έκαναν;

Είναι ξεκάθαρο. Η περσινή τοποθέτηση δεν έχει καμία σχέση με τη φετινή. Αν το σχολείο της περσινής τοποθέτησης έχει ξανά λειτουργικό κενό, αλλά το ζητήσει κάποιος με περισσότερα συνολικά μόρια μετάθεσης (είτε αυτός είναι "παλιός" στη διάθεση, είτε ανήκει στους υπόλοιπους διορισθέντες του 2010), θα τοποθετηθεί αυτός. Και αντίστροφα, αν κάποιος δε δηλώσει το σχολείο της περσινής τοποθέτησης, και "πιάνει" κάποιο άλλο λειτουργικό κενό, θα τοποθετηθεί σε αυτό. Ακόμη και αν το περσινό σχολείο παραμένει με κενό, δε θα τον τοποθετήσουν με το ζόρι. Το κενό θα καλυφθεί είτε με κάποιον χαμηλότερα στον πίνακα, είτε με φετινό νεοδιόριστο, είτε με αναπληρωτή κ.λπ.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί (συνεχίζεις να) παραπληροφορείς τους συναδέλφους μου στο συγκεκριμένο ζήτημα.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 11:59:24 μμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:58:32 πμ »
Άντε πάλι τα ίδιααααααααααααα
λοιπον, για να το εμπεδώσεις :
ν. 3848/2010  4. Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μο−
νάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό
δεν
μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών.
   τι ΔΕΝ ειναι σαφές εδώ; 

Επισης, απο τον ίδιο νόμο 5. Ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός υπηρετεί επί δύο
έτη ως δόκιμος εκπαιδευτικός

αυτοί που βρίσκονται ήδη  στη διάθεση του πυσδε ΔΕΝ ειναι δοκιμοι αλλά ΜΟΝΙΜΟΙ. Και αυτό έχει τη σημασία του.

όταν λέω πως οι νεοδιόριστοι οφειλουν να παραμείνουν στην ίδια σχολικη΄μονάδα εφόσον αυτο ειναι δυνατό, και τοποθετούνται σε άλλη σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής της πρώτης τοποθέτησης αν ΔΕΝ είναι, τι δεν καταλαβαινεις;

όταν λέω ότι για διευκόλυνση των πυσδε καλούνται και οι νεοδιόριστοι να υποβάλλουν αίτηση πώς αυτό αντιτίθεται στο έγγραφο της δικής σου ΔΔΕ ; Ίσα ίσα αυτό ακριβώς κάνει η ΔΔΕ Αιτωλ/νίας.( γιατί , η ΔΔΕ Αιτωλ/νίας ΔΕΝ αναφέρει πουθενά συνεξέταση ...γιατί προφανώς εκεί ξέρουν τι τους γίνεται - αναφέρει "διάθεση πυσδε" αλλά στον συν/νο πίνακα διαχωρίζει όσους είναι στη διάθεση απο τους νεοδιόριστους...τυχαίο; δε νομίζω...)

Και επίσης, θα σε συμβούλευα να τηλεφωνήσεις στον κο. Παλαιολόγο που ειναι ΠροΪστάμενος στη δική σου Δ.Δ.Ε. για να σου λύσει και όλες τις τυχόν απορίες σου!!! 

όσο για τη ΔΔΕ Δωδεκανησου δεν έχεις παρά να διαβάσεις τα σχόλια όσων υπηρετουν εκεί....


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:16:39 πμ »
Αντιγράφω από την ανακοινωση της Διδε Αιτωλ/νίας λοιπόν: "καλούνται... που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (Πίνακες 2α και 2β)"
Κανένας διαχωρισμός των περσινών διορισθέντων στον πίνακα. Η αξιοπιστία όσων υποστηρίζεις πάει περίπατο.
Διαχωρισμός υπήρχε μόνο στον πίνακα με τα μόρια πριν τις οργανικές τοποθετήσεις (ακριβώς επειδή δεν είχαμε το διακαίωμα διεκδίκησης οργανικής τότε).

ν. 3848/2010, άρθρο 9
"12. Μέχρι τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του
Α.Σ.Ε.Π. σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου,
ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή
της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τίθεται στη διάθεση
της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης και τοποθετείται
προσωρινά με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύ-
στερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπηρε-
σιακού συμβουλίου σε κενή θέση σχολικής μονάδας της
περιοχής και οριστικά στο τέλος της πρώτης διετίας κα-
τά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιο-
χής, όπως ορίζεται στις οικείες διατάξεις. Ο χρόνος
πραγματικής υπηρεσίας σε σχολική μονάδα της περιο-
χής της πρώτης τοποθέτησης
μετά το διορισμό δεν μπο-
ρεί να είναι μικρότερος των τριών ετών."

Αυτό ισχύει στη μεταβατική περίοδο, αλλά εσύ συνεχίζεις να επικαλείσαι το άρθρο που αναφέρει τι θα ισχύει μετά τον πρώτο διαγωνισμό ΑΣΕΠ.

Κανονικά αυτό, αλλά μπορεί και το άλλο, και ίσως για διευκόλυνση... Σαφέστατα όλα.

όταν λέω πως οι νεοδιόριστοι οφειλουν να παραμείνουν στην ίδια σχολικη΄μονάδα εφόσον αυτο ειναι δυνατό, και τοποθετούνται σε άλλη σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής της πρώτης τοποθέτησης αν ΔΕΝ είναι, τι δεν καταλαβαινεις;

Δηλαδή αν δε δηλώσει κάποιος το περσινό σχολείο του, θα παραμείνει υποχρεωτικά, αν υφίσταται το κενό; Σοβαρά το λες αυτό;

ΥΓ: Στον Παλαιολόγο να τηλεφωνήσεις εσύ, και να τον ρωτήσεις τι έλεγε στα ΠΕΚ για το συγκεκριμένο ζήτημα.
Εγώ δεν έχω καμία απορία για το θέμα. Κάποιοι συνάδελφοί μου ίσως έχουν και εσύ τους λες κάτι που δεν ισχύει.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 01:29:59 πμ από λιθοσφαιριστής »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158540
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.