*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα  (Αναγνώστηκε 19450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 05:12:07 μμ »
Kinegiros,

ποιά είναι η δική σου περιοχή, όπου ισχύουν άλλοι νόμοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:02 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 09:00:44 πμ »
Kαλημέρα. Απευθύνω το ερώτημα μου προς όλους και κυρίως προς την bitch, που από ότι έχω αντιληφθεί,είναι γνώστης της εκπαιδ. νομοθεσίας και των σχετικών διαιδικασιών. Το 3ο μέλος σε ένα πρόγραμμα πολιτιστικό που έχω αναλάβει με έναν άλλο συνάδελφο, δε συμμετέχει καθόλου. Μπορούμε να συντάξουμε πρακτικό τροποποίησης των μελών του προγράμματος και τι να επικαλεστούμε σε αυτό με εύσχημο τρόπο έτσι ώστε και αυτός να μην εκτεθεί και εμείς, τα άλλα 2 μέλη δηλαδή, να είμαστε απόλυτα καλυμμένοι; Μπορεί να  κληθούμε στη Διεύθυνση για εξηγήσεις, καθώς το συγκεκριμένο άτομο έχει διάφορες ΕΔΕ εις βάρος του αυτόν τον καιρό;

Ευχαριστώ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:21:31 μμ »
Kαλημέρα. Απευθύνω το ερώτημα μου προς όλους και κυρίως προς την bitch, που από ότι έχω αντιληφθεί,είναι γνώστης της εκπαιδ. νομοθεσίας και των σχετικών διαιδικασιών. Το 3ο μέλος σε ένα πρόγραμμα πολιτιστικό που έχω αναλάβει με έναν άλλο συνάδελφο, δε συμμετέχει καθόλου. Μπορούμε να συντάξουμε πρακτικό τροποποίησης των μελών του προγράμματος και τι να επικαλεστούμε σε αυτό με εύσχημο τρόπο έτσι ώστε και αυτός να μην εκτεθεί και εμείς, τα άλλα 2 μέλη δηλαδή, να είμαστε απόλυτα καλυμμένοι; Μπορεί να  κληθούμε στη Διεύθυνση για εξηγήσεις, καθώς το συγκεκριμένο άτομο έχει διάφορες ΕΔΕ εις βάρος του αυτόν τον καιρό;
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:45:19 μμ »

Η δική μου γνώμη είναι να επικοινωνήσεις με την υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων εκείνη οφείλει να ξέρει να σου πει.

Επίσης πρέπει να δεις κάποιους άλλους παράγοντες, π.χ. έχει μείωση ωραρίου από αυτό το πρόγραμμα ;

Το άτομο αυτό θέλει να αποχωρήσει από την ομάδα; αν ναι τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν όχι τότε δεν υπάρχει εύσχημος τρόπος να μην εκτεθείτε αν κάνετε κάποιο έγγραφο.






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:02 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 06:48:07 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, γνωρίζει μήπως κάποιος πόσες μετακινήσεις -εκπαιδευτικές επισκέψεις εντός και εκτός έδρας μαθητών μπορούν να γίνουν στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος στο Λύκειο;
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2014, 06:45:16 μμ »

Δες λίγο αυτό τον σύνδεσμο. Στα΄"Κείμενα" υπάρχει όλη η νομοθεσία για τις μετακινήσεις των μαθητών Λυκείου στο πλαίσιο Προγραμμάτων.

www.env-edu.gr/Documents.aspx?subID=17‎

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 25, 2014, 10:09:31 πμ »
Έχω τις εξής απορίες:

1. Το πρόγραμμα δικαιολογεί κάποιες ώρες από το ωράριό σου (οπότε μπορείς έτσι να συμπληρώσεις το ωράριό σου) ή έχει καταργηθεί αυτό;

2. Αν δικαιολογεί ώρες, τότε πρόγραμμα παίρνει μόνο όποιος δεν συμπληρώνει ωράριο; Δηλαδή κάποιος που συμπληρώνει ωράριο δεν μπορεί να πάρει πρόγραμμα;

3. Ποιες ώρες υλοποιείς το πρόγραμμα με τα παιδιά στο σχολείο; Κρατάς τα παιδιά παραπάνω και πέρα από το σχόλασμα των υπολοίπων;
ή όταν έχουν 6ωρο τους κρατάς και 7η ώρα;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:23:01 πμ »
Έχω τις εξής απορίες:

1. Το πρόγραμμα δικαιολογεί κάποιες ώρες από το ωράριό σου (οπότε μπορείς έτσι να συμπληρώσεις το ωράριό σου) ή έχει καταργηθεί αυτό;

2. Αν δικαιολογεί ώρες, τότε πρόγραμμα παίρνει μόνο όποιος δεν συμπληρώνει ωράριο; Δηλαδή κάποιος που συμπληρώνει ωράριο δεν μπορεί να πάρει πρόγραμμα;

3. Ποιες ώρες υλοποιείς το πρόγραμμα με τα παιδιά στο σχολείο; Κρατάς τα παιδιά παραπάνω και πέρα από το σχόλασμα των υπολοίπων;
ή όταν έχουν 6ωρο τους κρατάς και 7η ώρα;
Μέχρι τη χρονιά 2013-2014 ίσχυε το εξής: 2 ώρες ανά πρόγραμμα που μπορεί να το πάρει ένας ή να το μοιραστούν 2 άτομα, από μία ώρα ο καθένας. Αν δεν έχεις ώρες, γιατί έχεις συμπληρωμένο ωράριο, μπορεί να το πάρει κάποιος άλλος που μετέχει στο πρόγραμμα και του λείπουν ώρες ή τις παίρνεις ως υπερωρίες. Το ωράριο είναι πάντα μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα και το ορίζεις εσύ, όταν καταθέτεις τα χαρτιά σου για το πρόγραμμα. Κανονικά πρέπει να το τηρείς και εσύ και οι υπολοιποι που τυχόν βρίσκονται στο πρόγραμμά σου.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:41:16 πμ »
Μέχρι τη χρονιά 2013-2014 ίσχυε το εξής: 2 ώρες ανά πρόγραμμα που μπορεί να το πάρει ένας ή να το μοιραστούν 2 άτομα, από μία ώρα ο καθένας. Αν δεν έχεις ώρες, γιατί έχεις συμπληρωμένο ωράριο, μπορεί να το πάρει κάποιος άλλος που μετέχει στο πρόγραμμα και του λείπουν ώρες ή τις παίρνεις ως υπερωρίες. Το ωράριο είναι πάντα μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα και το ορίζεις εσύ, όταν καταθέτεις τα χαρτιά σου για το πρόγραμμα. Κανονικά πρέπει να το τηρείς και εσύ και οι υπολοιποι που τυχόν βρίσκονται στο πρόγραμμά σου.

Από το 2012-13 δεν ισχύει για τις υπερωρίες. Μόνο για συμπλήρωση, αν χρειάζεται, και μέχρι δύο ώρες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:44:44 πμ »
Λιθοσφαιριστή μου το χάλασες τώρα! πάνω που χάρηκα.

Θέλω να πάρω πρόγραμμα από ενδιαφέρον και μεράκι! όμως συμπληρώνω ωράριο με την ειδικότητά μου. Αλλά αφού λες ότι ούτε ως υπερωρία μπορώ να το πάρω, πάει και αυτή η ευκαιρία.

To επιβεβαίωσα και εγώ. Βρήκα αυτό:
http://edu.klimaka.gr/scholikes-drasthriothtes/ekpaidevtika-programmata/1037-sxediasmos-ylopoihsh-programmatwn-scholikwn-drasthriothtwn.html
στην 1.3 λέει:
Για το τρέχον σχολικό έτος δεν προβλέπεται από τον κρατικό προϋπολογισμό κάλυψη δαπανών για αναλώσιμα και υπερωρίες εκπαιδευτικών.
(αναφέρεται στο 2013-2014)


Μπορώ να το πάρω έτσι γιατί το γουστάρω; (ούτε ως υπερωρία, ούτε για συμπλήρωση ωραρίου!!)
Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. (θα με πουν θύμα αλλά δεν πειράζει!!)

Πόσοι μαθητές θα πρέπει να συμμετέχουν στο πρόγραμμα; Υπάρχει όριο; Μπορώ να πάρω πρόγραμμα με μόνο 2 μαθητές ας πούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 11:49:06 πμ από killbill »

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:50:23 πμ »
ναι, μπορείς να πάρεις πρόγραμμα από μεράκι (τουλάχιστον πέρισυ εμένα με άφησαν να το κάνω!)
για το όριο των μαθητών δεν ξέρω, εγώ 10 είχα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:52:39 πμ »
τους μαθητές τους κρατούσες μετά τη λήξη των μαθημάτων; μέχρι τι ώρα; μπορώ να τους φέρνω και απόγευμα ας πούμε; εσύ πως πραγματοποιούσες τις συναντήσεις σου;

Συνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:58:53 πμ »
τους κρατούσα μια φορά την εβδομάδα για περίπου 1-1.5 ώρα μετά τη λήξη των μαθημάτων.

Η πολιτική του σχολείου ήταν αυτή: όλα τα προγράμματα μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος (και το βρίσκω λογικό)
Ένας συνάδελφος που είχε πρόγραμμα σχετικό με την αστρονομία, έφερνε τα παιδιά στις 5 - 6 το απόγευμα, γιατί ήθελε να σκοτεινιάσει πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:34:31 μμ »
Οι συνσντήσεις μπορεί να γίνονται μετά το πέρας του σχολικού ωραρίου (μπορείς να τους κρατάς 8η ώρα, αν φυσικά συμφωνούν), το απόγευμα ή το Σάββατο. Τη χρονιά που πέρασε κανόνιζα τις συναντήσεις μας κάθε Σάββατο πρωί. Φυσικά για τις ανάγκες του προγράμματος μπορείτε να κανονίζετε και δραστηριότητες εκτός σχολείου, επισκέψεις, περιπάτους κλπ. Α,ν χρησιμοποιηθεί όμως μέσο μεταφοράς όπως λεωφορείο, χρειάζεται προηγουμένως γραπτή έγκριση από τους γονείς.
Μπορείς να πάρεις πρόγραμμα και με δύο μαθητές. Δεν υπάρχει όριο, μία χρονιά είχα κάνει πολιτιστικό με μόνο δύο παιδιά. Επειδή η υποβολή των αιτήσεων στο γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων συνήθως αργεί, (η προθεσμία παρατείνεται συνήθως μέχρι τον Νοέμβριο), ξεκινάς με λίγους και μέχρι τότε μπορεί να ενδιαφερθούν και άλλοι. Για ότι χρειαστείς, οδηγίες θα σου δώσει και ο υπέυθυνος του γραφείου Σχ. Δρ.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159432
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 362
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.