*

Αποστολέας Θέμα: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 61727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:34:24 μμ »
Αυτό είχα σκόπο να κάνω , θα ενημερώσω για την εξέλιξη :) Ευχαριστώ και εγώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:59 »

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 11:15:59 πμ »
Ενημερώνω σχετικά με αυτό που είχα γράψει παραπάνω ότι τελικά όντως όταν παίρνεις συνέχιση επιδόματος η έναρξη της επιδότησης πρέπει να ξεκινάει από την ημέρα της αίτησης , χωρίς να υπάρχει νέος χρόνος αναμονής.

Στη δική μου περίπτωση έγινε λάθος, το οποίο διορθώθηκε, με τη δικαιολογία ότι ήταν λάθος του συστήματος... Αυτό βέβαια έγινε, αφού απευθύνθηκα σε δεύτερη υπάλληλο , εφόσον η πρώτη δεν έιχε ιδέα για αυτό που της έλεγα, λέγοντας μου τη μαγική ατάκα " Ε αφού μου τον διαβάζετε εσείς το νόμο, μάλλον έτσι θα είναι...." και η επόμενη ατάκα " Για να το έχει βγάλει το σύστημα έτσι είμαι πεπεισμένη ότι είναι σωστό, αλλά ελάτε μετά από δυο βδομάδες να το δει η άλλη υπάλληλος που λείπει τώρα"  ....(γιατί εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ...)

Απλά να σημειώσω ότι το "σύστημα" έχει κάνει  αρκετά λαθάκια τα τελευταία χρόνια στην περίπτωσή μου και τα οποία φυσικά με ζημίωναν σημαντικά... Και εννοείται είναι λαθάκια που αν δεν ψάξει κανείς εις βάθος στις νομοθεσίες και τις εγκυκλίους δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να τα βρει. Με άλλα λόγια αν θέλει κανείς να λάβει αυτό που όντως δικαιούται πρέπει να μάθει τη δουλειά των υπαλλήλων του οαεδ, αφού προφανώς οι υπάλληλοι του οαεδ δε τη γνωρίζουν....

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 02, 2019, 02:20:12 μμ »
Καλησπερα έχω 5μήνο ταμείου από 12/12/19 εως 11/5/19 και ενδεχεται να ξεκινησω εργασια στις 15 Απριλιου τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να το συνεχισω μετα το ταμειο που θα μου εχει απομεινει το οποιο θα ειναι λιγοτερο απο εναν μηνα,βασικα γινεται να παρω το υπολοιπο και ας ειναι λιγοτερο απο ενας μηνας η δεν παιζει ρολο αυτο? Επισης αν ξεκινησω εργασια ληξει η συμβαση μου και παρω το υπολοιπο ταμειο θα μπορω οταν ληξει το ταμειο να παρω και το βοηθημα μετα την ληξη του ταμειου που πρεπει να παραμεινεις εναν μηνα ακομα ανεργος μετα την ληξη του ταμειου ωστε να το ξαναπαρεις?

Ειμαι σε διλλημα αν αξιζει να τελειωσω το ταμειο και να ψαξω μετα για εργασια η να ξεκινησω εργασια τωρα την εργασια που μου προεκυψε η οποια θα ειναι εποχη μεχρι αρχες οκτωβρη αλλα ειναι ασχετη με το αντικειμενο μας και ειναι στο αεροδρομιο δηλαδη μακρια απο το σπιτι μου και ειναι 6ωρη...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 02, 2019, 04:04:02 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο pde.

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι σπουδαίο. Να ξεκινήσεις να δουλεύεις 15 Απριλίου, φροντίζοντας να ενημερωθεί ο ΟΑΕΔ και από εσένα ότι έπιασες δουλειά (είναι υποχρεώσή σου). Όταν λήξει η σύμβασή σου, θα κάνεις αίτηση για ταμείο ανεργίας και ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει το υπόλοιπο ταμείο ως συνέχιση (εφόσον δεν θα φτάνουν τα ένσημά σου για νέα επιδότηση).

Στη συνέχεια ένα μήνα μετά τη λήξη του ταμείου σου θα μπορέσεις να πάρεις και το βοήθημα που δίνεται εφάπαξ.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις εργασία, αφού δεν χάνεις τίποτα από αυτά που σε ενδιαφέρουν!

Με αυτά που περιγράφεις χρονικά θα φτάσεις μέχρι τα Χριστούγεννα με τα επιδόματα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω από το 2020 να βρεις άλλη δουλειά κι έτσι θα έχεις πετύχει τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:59 »

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 04, 2019, 03:37:33 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο pde.

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι σπουδαίο. Να ξεκινήσεις να δουλεύεις 15 Απριλίου, φροντίζοντας να ενημερωθεί ο ΟΑΕΔ και από εσένα ότι έπιασες δουλειά (είναι υποχρεώσή σου). Όταν λήξει η σύμβασή σου, θα κάνεις αίτηση για ταμείο ανεργίας και ο ΟΑΕΔ θα σου δώσει το υπόλοιπο ταμείο ως συνέχιση (εφόσον δεν θα φτάνουν τα ένσημά σου για νέα επιδότηση).

Στη συνέχεια ένα μήνα μετά τη λήξη του ταμείου σου θα μπορέσεις να πάρεις και το βοήθημα που δίνεται εφάπαξ.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις εργασία, αφού δεν χάνεις τίποτα από αυτά που σε ενδιαφέρουν!

Με αυτά που περιγράφεις χρονικά θα φτάσεις μέχρι τα Χριστούγεννα με τα επιδόματα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω από το 2020 να βρεις άλλη δουλειά κι έτσι θα έχεις πετύχει τα πάντα.
Μπορω να ενημερωσω και τηλεφωνικως τον οαεδ? Αυτο που με κανει να το σκεφτομαι ειναι οτι η εργασια ειναι 6ωρη και ειναι στο αεροδρομιο με κυλιομενο ωραριο. Επισης οταν θα θελω να συνεχισω το ταμειο θα πρεπει παλιιιιι να περιμενω ποτε θα φιλοτιμηθει ο εργοδοτης να μου δωσει τα ενσημα και μετα θα πρεπει να περιμενω και κανα μηνα για την αποφαση σωστα? Απο 12/4 εως 11/5 δηλαδη η τελευταια ημερα του ταμειου εχω να δηλωσω παρουσια. Το θεμα ειναι οτι 14 πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο για να βγαλω καρτα εισοδου στο αεροδρομιο για την οποια θα πρεπει να εχω παει απο πολυ πρωι. Αν δεν παω λογικα δε θα πληρωθω στις 12 που ειναι η ημερα πληρωμης και πεφτει ημερα παρασκευη?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 04, 2019, 04:56:03 μμ »
Ο ΟΑΕΔ θα ενημερωθεί αυτόματα από το συστημα ΕΡΓΑΝΗ, αλλά στους όρους που υπογράφεις πριν σου εγκρινουν το ταμείο ανεργίας είναι ότι θα τους ενημερώσεις αν βρεις εργασία...για αυτό λέω ότι είσαι υποχρεωμενος να το κάνεις κι εσύ. Κανονικά χρειάζεται φυσική παρουσία πάντα στον ΟΑΕΔ. Δοκίμασε και με τηλέφωνο, αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Προφανώς είσαι στην Αθήνα. Εκει τα πράγματα είναι πιο απαιτητικά και στις υπηρεσίες και στην εργασία.
Αυτο το κυλιόμενο ωράριο ακούγεται κάπως...αλλά αν δεν υπάρχουν και πολλές δουλειές τότε είναι καλό!

Εσύ μόλις απολυθείς θα πας να κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ για να μην χάνεις χρόνο και μόλις σου δώσει τα ένσημα ο εργοδότης θα τα πας στον ΟΑΕΔ. Το δέχονται αυτό...παίρνουν την αίτηση και σου λένε μας οφείλεις τα τάδε έγγραφα.

Αφού πρέπει να πας ούτως ή άλλως στον ΟΑΕΔ για να δηλώσεις παρουσία, θα πας τη μέρα που θα έχεις ένα έγγραφο που θα αποδεικνύει ότι προσλήφθηκες για να διακόψεις το ταμείο σου. Βολεύει.

Θα πληρωθείς στις 12/4 Παρασκευή. Αυτά είναι τα χρήματα για τον μήνα που λήγει στις 12/4. Η παρουσία στο διάστημα από 12/4 μέχρι 11/5 είναι για τον επόμενο μήνα. Αν πας πχ στις 15/4 Δευτέρα για τη διακοπή του ταμείου, αυτοί θα υπολογίσουν το ποσό που αντιστοιχεί στις 3-4 μέρες ανεργίας δηλαδη 12-15/4/2019 και θα σου τα βάλουν στον λογαριασμό σου.

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 04, 2019, 05:27:14 μμ »
Το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορω να παω την Δευτερα για παρουσια γιατι ηδη θα εχω ξεκινησει εργασια.
Παντως οταν ειχα παει να καταθεσω τα χαρτια μου για το ταμειο επειδη δεν ειχα τα ενσημα του εργοδοτη ΔΕΝ μου εδινε χαρτακι μια που ειχαν στις πληροφοριες απο την οποια παιρνεις χαρτακι για να πας στο αντιστοιχο γραφειο που θες. Της απεκριψα φυσικα οτι δεν ειχα τα ενσημα των τελευταιων δυο μηνων και ζητησε να ελεγξει τα εγγραφα που ειχα. Μολις ειδε οτι δεν ειχα τις βεβαιωσεις ενσημων με εδιωξε και δεν με αφησε ουτε καν να αφησω εκκρεμοτητα την βεβαιωση επειδη ειπε οτι μπορει να μπερδευτουν...

 :-\

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 04, 2019, 05:33:22 μμ »
Το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορω να παω την Δευτερα για παρουσια γιατι ηδη θα εχω ξεκινησει εργασια.
Παντως οταν ειχα παει να καταθεσω τα χαρτια μου για το ταμειο επειδη δεν ειχα τα ενσημα του εργοδοτη ΔΕΝ μου εδινε χαρτακι μια που ειχαν στις πληροφοριες απο την οποια παιρνεις χαρτακι για να πας στο αντιστοιχο γραφειο που θες. Της απεκριψα φυσικα οτι δεν ειχα τα ενσημα των τελευταιων δυο μηνων και ζητησε να ελεγξει τα εγγραφα που ειχα. Μολις ειδε οτι δεν ειχα τις βεβαιωσεις ενσημων με εδιωξε και δεν με αφησε ουτε καν να αφησω εκκρεμοτητα την βεβαιωση επειδη ειπε οτι μπορει να μπερδευτουν...

 :-\
Μάλλον σε ΟΑΕΔ μεγάλων πόλεων μπερδεύονται λόγω των πολλών αιτήσεων. Πάντως στη Θεσσαλονίκη δέχονται αιτήσεις για ταμείο ανεργίας με εκκρεμότητες για κάποια έγγραφα.

Κυλιόμενο είναι το ωράριό σου, άρα μπορείς να πας λίγες μέρες μετά. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 04, 2019, 05:36:31 μμ »
Μάλλον σε ΟΑΕΔ μεγάλων πόλεων μπερδεύονται λόγω των πολλών αιτήσεων. Πάντως στη Θεσσαλονίκη δέχονται αιτήσεις για ταμείο ανεργίας με εκκρεμότητες για κάποια έγγραφα.

Κυλιόμενο είναι το ωράριό σου, άρα μπορείς να πας λίγες μέρες μετά. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
o OAEΔ που υπαγομαι ειναι σε επαρχια.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 04, 2019, 05:41:27 μμ »
Τότε να πας και να τους βοηθήσεις να ξεσκουριάσουν λίγο οι υπάλληλοι. Να ζητήσεις να μιλήσεις στον προϊστάμενο, αν δεν παίρνουν την αίτησή σου με 1-2 εκκρεμότητες. Δεν είναι ούτε παράλογο, ούτε παράνομο. Άλλοι ΟΑΕΔ πώς το κάνουν για να εξυπηρετούν τους πολίτες;

Μάλιστα μπορείς να τους πεις πως ξέρεις ότι δεν θεμελιώνεις δικαίωμα νέας επιδότησης και κάνεις αίτηση μόνο για να μπορέσεις να πάρεις τη συνέχιση (που είναι λιγότερο από 1 μήνας) από το προηγούμενο ταμείο ανεργίας. Απλό είναι!

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 04, 2019, 05:44:33 μμ »
Απλο ειναι το θεμα ειναι οτι μιλαμε για γραφειοκρατεια ανευ λογου...

Αποσυνδεδεμένος theoritikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 18, 2019, 06:42:18 μμ »
Καλησπερα σας ανεσταλει το ταμειο μου επειδη ξεκινησα εργασια αν παραιτηθω και ξεκινησω αλλου και μετα ληξει η συμβαση μου θα μπορω να συνεχισω το υπολοιπο που θα μου εχει απομεινει? και ας ειναι η δευτερη εργασια που θα πιασω μετα την διακοπη του ταμειου δλδ?

Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 18, 2019, 08:08:54 μμ »
Καλησπέρα

Ναι δεν εχει σημασία πόσες εργασίες μεσολάβησαν μέχρι να πάρεις ταμείο ανεργίας.
Ούτε έχει σημασία που τώρα παραιτήθηκες. Σημασία έχει να μην παραιτηθείς από την τελευταία εργασία.
Δηλαδή ή να λήξει η σύμβασή σου ή να σε απολύσουν.

Αρα όταν λήξει η σύμβασή σου θα πάρεις κανονικά τη συνέχεια από το ταμείο ανεργίας.
Αυτό γίνεται μόνο αν δεν θεμελιώνεις νέο ταμείο ανεργιας. Σε αυτή την περίπτωση δε σου δίνουν το υπόλοιπο του παλιού.
Σου χορηγούν τη νέα επιδότηση.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:12:46 μμ »
Καλησπέρα,

Τον Ιούνιο απολύομαι κι εγώ ως αναπληρωτρια εκπαιδευτικός και θα μπω ταμείο ανεργίας.

Ενδέχεται να εργαστώ για 2 μήνες το καλοκαίρι, οπότε θα διακόψω το επίδομα. Μετά τους 2 μήνες που θα εργαστώ, θα μπορώ να συνεχίσω το επίδομα ανεργίας ή το χάνω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.