*

Αποστολέας Θέμα: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου  (Αναγνώστηκε 17139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:04:03 μμ »
Χειροδικια σε παιδι ειναι ανεπιτρεπτη και λογος απολυσης. Αυστηροτητα οση χρειαζεται αναλογα με το παραπτωμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:42 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:10:09 μμ »
Δεν ξέρω παιδιά πολύ δύσκολο θέμα με εξαιρετικές ιδιαιτερότητες ανάλογα με το σχολείο και την περιοχή που δουλεύει ο καθένας μας.

Κατά βάση πιστεύω πως κανείς μας δεν συμφωνεί με τη βία στα σχολεία. Προσωπικά έχω βρεθεί σε σχολείο με τσιγγανόπαιδα όπου η βία μεταξύ των παιδιών αλλά και από την πλευρά της οικογένειας είναι τόσο έντονη ώστε μερικές φορές σηκώνεις τα χέρια ψηλά.

Θυμάμαι μαθητή μου στο Δημοτικό να του λέω ησύχασε και να απαντά (συγνώμη για τα γαλλικά) "γ.. το σπίτι σου μπασταρδε θα φέρω την οικογένεια μου να σε φάνε". Θυμάμαι παιδί να μου έχει κλέψει το κινητό (!!!), θυμάμαι παιδί που, αφού έχει αφήσει αιμόφυρτο άλλο παιδί στο προαύλιο σε καυγά, να του λέω να έρθει την επόμενη μέρα με τον πατέρα σου και να μου παντά "άντε και γ.... ο πατέρας μου είναι στη φυλακή, θα τον σκοτώσω τον άλλο μετά το σχολείο". Θυμάμαι παιδιά να κλέβουν από άλλα παιδιά και όχι απλώς να μην καταλαβαίνουν πως αυτό που κάνουν είναι κακό αλλά να το υπερασπίζονται με πάθος και το επαναλαμβάνουν...

Η θεωρία ειδικά όταν είσαι νέος και φρέσκος από τη σχολή και όταν εργαζεσαι σε ένα καλό σχολείο και υπό νορμάλ συνθήκες και με συνεργάσιμους γονείς απέχει δυστυχώς τρομερά από την πραγματικότητα που μερικοί από εμάς βιώνουμε. Προσωπικά είμαι φανατικά κατά της βίας σε κάθε δραστηριότητα ωστόσο αν χρειαστεί να τραβήξω (πιο σωστά να πιάσω, χωρίς να το πονέσω) το αυτί ενός παιδιού, έτσι ώστε να λήξω μια δυσάρεστη κατάσταση γρήγορα δεν μου φαίνεται κάτι τραγικό.

Επαναλαμβάνω πως δυστυχώς πολλές φορές οι καταστάσεις ειναι τόσο ακραίες ώστε οι παιδαγωγικές προσεγγίσεις πάνε περίπατο και κανένα πανεπιστήμιο δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για αυτά του ενδεχομένως να συναντήσεις σε ένα σχολείο με ιδιάζουσες συνθήκες. Τώρα αυτά που περιγράφετε μερικοί με φίμωτρα και σφαλιάρες και λοιπές ακρότητες είναι καταδικαστέες φυσικά και προσωπικά ευτυχώς δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο μέχρι σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 05:15:15 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:15:48 μμ »
Και σε αυτές τις περιπτώσεις, όμως, δεν βγαίνει τίποτα με το ξύλο, σφαλιάρα κτλ αφού τα παιδιά είναι συνηθισμένα σε αυτό... Η βία είναι η καθημερινότητά τους... :( Ειδικά εκεί πρέπει να παίρνουν μόνο αγάπη, κάτι που προφανώς δεν έχουν νιώσει ποτέ. Τότε μόνο ίσως γίνει κάτι. :-\

Σε αυτά τα σχολεία πρέπει να γίνει η αρχή και να υπάρχει ψυχολόγος και ίσως 2 δάσκαλοι/καθηγητές σε κάθε τάξη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 05:21:03 μμ από dinateacher »
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:24:02 μμ »
Και σε αυτές τις περιπτώσεις, όμως, δεν βγαίνει τίποτα με το ξύλο, σφαλιάρα κτλ αφού τα παιδιά είναι συνηθισμένα σε αυτό... Η βία είναι η καθημερινότητά τους... :( Ειδικά εκεί πρέπει να παίρνουν μόνο αγάπη, κάτι που προφανώς δεν έχουν νιώσει ποτέ. Τότε μόνο ίσως γίνει κάτι. :-\

Σε αυτά τα σχολεία πρέπει να γίνει η αρχή και να υπάρχει ψυχολόγος και ίσως 2 δάσκαλοι/καθηγητές σε κάθε τάξη...

Συμφωνώ 100%. Τους μαθητές μου τους λατρεύω και με λατρεύυν και αυτοί. Δυστυχώς δεν έχουμε ούτε πετρέλαιο γιατί μας το κλέβουν όποτε βάζουμε... Έχουμε κάνει μάθημα με -7 φέτος... Επίσης έχουμε κάνει μάθημα με 42 παιδιά στην τάξη σε μια αίθουσα 20 τετραγωνικών με τα παιδιά να κάθονται ανά 4 στα θρανία και να γίνεται της μουρλής...

Υπάρχουν στιγμές στις οποίες απλά δεν ξέρεις τι να κάνεις και απελπίζεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 05:29:28 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:42 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:31:01 μμ »
Τραγική κατάσταση! Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει μάθημα σε τέτοια θερμοκρασία! Δεν έχετε έστω κάποιο σώμα; :-\
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 05:40:23 μμ »
Τραγική κατάσταση! Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει μάθημα σε τέτοια θερμοκρασία! Δεν έχετε έστω κάποιο σώμα; :-\

Εχουμε μερικά ηλεκτρικά σώματα αλλά συνήθως τις πρώτες ώρες υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην έχουμε ρεύμα επειδή οι τσιγγάνοι το κλέβουν και πέφτει ο σύστημα σε όλη την περιοχή οπότε πρέπει να έρθει η ΔΕΗ να επιδιορθώσει τη ζημιά... Τέλος πάντων γαντάκια σκουφάκι, πουλόβερ διπλές κάλτσες κλπ εμείς την βρίσκουμε την άκρη μερικά παιδιά δεν έχουν καν μπουφάν... Τέλος πάντων μην βγούμε εκτός θέματος αυτά είναι άλλα προβλήματα...

Επαναλαμβάνω πως πολύ απλά μερικές φορές η θεωρία απέχει τρομερά σε σχέση με αυτό που ενδεχομένως να συναντήσεις και μερικοί από εμάς πραγματικά δουλεύουμε σε δύσκολα σχολεία. Οταν θα δεις δυο παιδιά μέσα στα αίματα να τσακώνονται μέχρι θανάτου και να μην μπορείς να τα ξεκολλήσεις είναι κομματάκι δύσκολο εκείνη την ώρα να τρέξεις στην αίθουσα και να φέρεις την καρέκλα της τιμωρίας... Θα κάνω οτι χρειαστεί για να τα χωρίσω, θα τους σκουπίσω τα αίματα, θα τους καθαρίσω και μετά θα κουβεντιάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 05:51:01 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 10:51:22 μμ »
Τραγική κατάσταση! Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει μάθημα σε τέτοια θερμοκρασία! Δεν έχετε έστω κάποιο σώμα; :-\

Εχουμε μερικά ηλεκτρικά σώματα αλλά συνήθως τις πρώτες ώρες υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην έχουμε ρεύμα επειδή οι τσιγγάνοι το κλέβουν και πέφτει ο σύστημα σε όλη την περιοχή οπότε πρέπει να έρθει η ΔΕΗ να επιδιορθώσει τη ζημιά... Τέλος πάντων γαντάκια σκουφάκι, πουλόβερ διπλές κάλτσες κλπ εμείς την βρίσκουμε την άκρη μερικά παιδιά δεν έχουν καν μπουφάν... Τέλος πάντων μην βγούμε εκτός θέματος αυτά είναι άλλα προβλήματα...

Επαναλαμβάνω πως πολύ απλά μερικές φορές η θεωρία απέχει τρομερά σε σχέση με αυτό που ενδεχομένως να συναντήσεις και μερικοί από εμάς πραγματικά δουλεύουμε σε δύσκολα σχολεία. Οταν θα δεις δυο παιδιά μέσα στα αίματα να τσακώνονται μέχρι θανάτου και να μην μπορείς να τα ξεκολλήσεις είναι κομματάκι δύσκολο εκείνη την ώρα να τρέξεις στην αίθουσα και να φέρεις την καρέκλα της τιμωρίας... Θα κάνω οτι χρειαστεί για να τα χωρίσω, θα τους σκουπίσω τα αίματα, θα τους καθαρίσω και μετά θα κουβεντιάσουμε.
Ήρωας GregX!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί κι εγώ είχα δουλέψει -έστω και παράπλευρα- με τσιγγανάκια. Πραγματικά πολύ δύσκολες καταστάσεις!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 11:53:42 μμ »
Οι συνθήκες στις οποίες αναφέρεσαι είναι όντως ακραίες. 'Εχω ακούσει απειλές για τη ζωή μου, το σπίτι μου τα παιδιά μου, έχω δει να πέφτει τρικλοποδιά από την αρχή τις σκάλας και το θύμα να σταματάει στον κάτω όροφο και διάφορα άλλα ωραία με αστυνομίες στα κάγκελα και εισαγγελείς στο πόδι... Σαφώς και κατανοώ ότι τη στιγμή που θα μπεις στη μέση να τους χωρίσεις το τελευταίο πράγμα που λογαριάζεις είναι μήπως και τραβήξεις λίγο παραπάνω ή κάνεις κάποια κίνηση και χτυπήσεις κάποιον.
 Συγχωρείστε με αν μιλώ και εκ μέρους άλλων μα νομίζω ότι δεν είχε κάτι τέτοιο στο μυαλό κανείς μας όταν καταδικάζοαμε κάθε είδους βία στα παιδιά. Δεν μπαίνεις στη μέση για να δείρεις για να προστατέψεις μπαίνεις με κίνδυνο της δικής σου ακεραιότητας...
Θυμήθηκα επίσης πριν τρία χρόνια μου είχε πει ο διευθυντής ενός δημοτικού με πολλά τσιγγανάκια: ο στόχος μας κορίτσι μου είναι να επιστρέφουν κάθε μεσημέρι σπίτι τους χωρίς απώλειες..... :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 08:20:20 πμ »
Μα νομίζω είναι σαφές.

Δεν μιλάμε για "καρέκλα" ή για κάποιον άλλο τρόπο αν βρισκόμαστε μπορστά σε μια κατάσταση όπου πέφτει ξύλο στην αυλή ή μέσα στο κτίριο. Εκεί απλά κάνεις ότι μπορείς για να τα χωρίσεις (και τρως και τις ξόφαλτσες).


Τέτοιου είδους καταστάσεις, όμως, στα νηπιαγωγεία είναι από λίγο έως πάρα πολύ σπάνιες. Και αν συμβούμ μπορούν να αντιμετωπιστούν πάλι χωρίς να μπεις στη διαδικασία να ρίξεις και εσύ ως εκπαιδευτικός από "καμία".

(ναι, και σε σχολείο με τσιγγανάκια έχω δουλέψει ως παράλληλη στήριξη, και εκεί είχαμε κυρίως π΄ροβλημα με τις μαμάδες που δερνόπταν έξω από το σχολείο γιατί μάλωσαν τα παιδιά τους στο σχολείο!!!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.